DA SE NIKAD NE ZABORAVI: Danas obeležavanje 75. godišnjice zločina na Terazijama

  • Začetnik teme Začetnik teme proka
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

proka

Legenda
Poruka
57.100
DA SE NIKAD NE ZABORAVI: Danas obeležavanje 75. godišnjice zločina na Terazijama

Terazijama, danas će biti održana državna ceremonija polaganja venaca i odavanja počasti, kojom će biti obeležena 75. godišnjica zločina koji su okupacione snage počinile nad civilima.
Ceremoniju će predvoditi ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin, a vence i cveće će položiti i predstavnici grada Beograda, udruženja i građani, saopštio je vladin Odbor za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije.
Period Drugog svetskog rata bio je obeležen ne retko masovnim zločinima nad civilnim stanovništvom.
U nizu tragičnih događaja koji su se odigrali u tada okupiranoj Srbiji, po svojim efektima posebno se izdvaja zločin počinjen na beogradskom trgu Terazije 17. avgusta 1941. godine.
Toga dana nemačke okupacione vlasti obesile su na stubove javne rasvete petoricu Beograđana optuženih za pružanje otpora.
U spomen na tragično stradale sugrađane, grad Beograd je na Terazijama, kod Igumanovljeve palate, 1983. godine postavio Spomenik obešenim rodoljubima, delo akademskog vajara Nikole Jankovića.
U neposrednoj blizini spomenika je postavljena spomen-ploča sa epitafom: Borcima za slobodu koje su fašistički okupatori obesili na Terazijama 17. avgusta 1941. godine: Jovanu Jankoviću, radniku, Ratku Jeviću, zemljoradniku, Velimiru Jovanoviću, zemljoradniku, Svetislavu Milinu, radniku, Miloradu Pokrajcu, učeniku.

- - - - - - - - - -

vesanje-na-terazijama-foto-wikipedia-1416409331-591604.jpg


- - - - - - - - - -

http://www.kurir.rs/vesti/drustvo/d...disnjice-zlocina-na-terazijama-clanak-2401485

- - - - - - - - - -

eto kako se ponašao okupator u nedićevoj srbiji.........
 
aleksandar-vulin-godisnjica-zlocina-75-godinaterazije-foto-tanjug-1471427031-971915.jpg


- - - - - - - - - -

BEOGRAD - Kod spomenika obešenim rodoljubima na beogradskom trgu Terazije danas su položeni venci i odata pošta stradalima, povodom 75. godišnjice zločina nad civilima u Drugom svetskom ratu.

Državnu ceremoniju predvodio je ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin koji je istakao da Srbija neće dozvoliti reviziju istorije i da budu zaboravljeni zločini nad srpskim narodom.

On je rekao i da je 75 godina premalo vremena da bi taj veliki zločin bio zaboravljen i da bi se izmešale istorijske uloge "da se više ne bi znalo ko je žrtva a ko dželat".

- - - - - - - - - -

http://www.kurir.rs/vesti/drustvo/p...godina-od-zlocina-nad-civilima-clanak-2401859
 
Treba da ostane u secanu i nek znaju i buduce generacije.Slava im.
Secanje ne sme da bude selektivno, Proka preferira neki komunizam, ali su nevini ljudi bili iz cista mira ubijani kao glineni golubovi.
#Zato ne bi smelo da se prave spomenici nekim ljudima, a neki da padnu u zaborav jer je zivot svakog covek vazan i ima istu vrednost.
Pocetak zlozina Vermahta obelezen je na teritoriji Jugoslavije ( konkretno Srbije) vesanjima u Pancevu.
Nisu to bili komunisti, a vermaht zapravo komunisti nisu bas mnogo ni zanimali, nas je problem sto delimo zrtve, a to je za mene nedopustivo.

Zločin u Pančevu 21-22. aprila 1941. su izvršili pripadnici Wehrmachta i domaći nacifikovani Folksdojčeri nad 36 građana Pančeva, u okupiranoj Jugoslaviji tokom Drugog svetskog rata.



Postoji jedna "setajuca" izlozba koja se zove Zlocini Vermahta ( finansijer je jedan bogat Nemac) i udarne su fotagrafije i informacije
o zlocinima bas ove iz Panceva.
Valjda ih Proka nije naveo jer za njega postoji samo komunisti, ali ponavljam, to tako ne bi smelo.

Povod za zločin bilo je stradanje jednog nemačkog vojnika koga je ubio drugi nemački vojnik u pijanom stanju, povodom proslave Hitlerovog rođendana u Pančevu (20. april). Kako bi se zataškao ovaj zločin insceniran je napad na nemačku patrolu u neposrednoj blizini Starog pravoslavnog groblja u Pančevu. „Utvrđeno je, istragom vođenom od strane nemačkih vojnih vlasti, da je ovaj nemački vojnik ubijen od strane nemačkog vojnika u međusobnoj svađi i u pijanom stanju. Nemci iz Pančeva inscenirali su napad na nemačku vojsku sa srpskog groblja, želeći na taj način da kod vojnih vlasti ovo prikažu kao napad izvršen od strane Srba, da bi se na taj način izazvao revolt kod nemačke vojske protiv Srba. Nemačka vojska je odgovorila mitraljeskom i puščanom paljbom. Ona lica koja su pucala iz groblja, a to su bili Folksdojčeri - članovi Kulturbunda iz mesta odmah su napustili prostor srpskog groblja.“[1] Sutradan je u gradu osvanuo plakat, izdat po nalogu komandanta mesta Bandelova, u kome je pisalo da će za svakog ubijenog nemačkog vojnika biti „obešeno 10 Srba“.

Jedan od motiva za ovaj zločin bilo je streljanje 9 lokalnih pančevačkih Nemaca koji su bili nacistički nastrojeni, koje je izvršila Vojska Kraljevine Jugoslavije uoči dolaska nemačkih okupacionih trupa u grad i povlačenja jugoslovenske vojske. Reč je o organizovanim petokolonašima koji su pokušali da razoružaju grupu jugoslovenskih vojnika koja se povlačila prema Beogradu.

Zločin u Pančevu nad 36 uglavnom srpskih sugrađana inspirisali su lokalni nacisti, pre svega Jacob Awender, jedan od lidera nacističkog pokreta među vojvođanskim Nemcima. Za vreme njegovog aktivnog političkog rada od sredine 1930-ih Pančevo je postalo najznačajnije uporište nacističkog pokreta među jugoslovenskim Nemcima. U ovom gradu nacifikovana folksdojčerska omladina bila je organizovana u okviru tzv. „Obnovitelja“ (koji su krajem 1938. preuzeli rukovođenje Kulturbundom). Lokalni nacisti su u Pančevu izdavali svoje glasilo i imali su knjižaru.[2]

 
Dok nema spomenika i zrtvama ( nevinim, civilnim, neduznim) koji su na najstrasnije moguce nacine ubijane posle ulaska oslobodilaca u Beograd
za mene tu nikakva pravda ne postoji.

Ти би да изједначиш ослободиоце и окупаторе !?

Па неће моћи. Ти си то што си. Нацистичко копиле а данас демократско. Није шија него врат. Чак шта више нацисти су криви за смрт 56 милиона а демократе до сада преко 100 милиона. Тек ћеш да плаћаш за све што си уништила, убила и унаказила.
Својевремено је било популарно бити нациста ... тамо негде 1933-1942 ... чак и енглески престолонаследник био је нациста. Исто тако данас је популарно бити демократа. Али видећемо кад будете почели да плаћате за милионе побијених, несталих и протераних.
Немој после да буде да ниси знала. Знаш ти све то одлично али буду сигурна да те сопствена глупост неће спасити.
Ако си била глупа што си се трпала тамо где ти није место !?
 
Сваки злочин над српским народом треба да буде обележен на одговарајући начин. Штета је само што се чекала 1983. година да се подигне обележје које ће нас подсећати на то шта се десило.
A sta i na sta, koga tu mislis?
Srpski je narod preziveo ( neki i nisu) zlocine razne vrste.
Ja sam pomenula ove vidjene ljude iz Panceva koji su samo dve nedelje po ulasku vermahta obeseni na zidovima pancevackog groblja za primer,
Svi su poravoslavni Srbi, a i groblje je pravoslavno. Zar nije moguce napraviti neki centralni spomenik, ili mislis da u svakoj ulici treba praviti spomenike?
 
"Нећемо дозволити да се и један злочин који је учињен нашем народу заборави и релативизује и гурне негде у страну", рекао је Вулин додавши да из догађаја у прошклости извлачимо поуку за будућност.
Вулин је рекао и да је Србија поносна на држање свог народа током ратова и да српски народ никада није изабрао погрешну страну.
"Поносни смо на држање хероја који су увек знали да је слобода вреднија од живота. Српски народ никада није изабрао погрешну страну, никада није угрозио ничију другу слободу али је био спреман да брани своју", рекао је Вулин.
На Споменик страдалима венце и цвеће су положили заменик градоначелниак Београда Андреј Младеновић, представници удружења која негују ослободилачке традиције и градани.
"Успели смо да сачувамо наш град и нашу слободу и потомство има обавезу да, следећи пример предака, настави да чува ту слободу и да градимо наш Беоргад сећајући се оних који су дали живот за њу", рекао је Младеновић.
Пошту је страдалима одао и Београђанин Живорад Бусић, сведок злочина 1941. године, који је рекао да су они обешени да би се заплашио не само Београд већ и цела Србија, али да окупатор у томе није успео.
На Теразијама 17. августа 1941. године немачке окупационе власти обесиле су на стубове јавне расвете петорицу Београђана оптужених за пружање отпора.
Тада су убијени радник Јован Јанковић, замљорадници Ратко Јевић и Велимир Јовановић, радник Светислав Милин и ученик Милорад Покрајац.
У спомен на суграђане, град Београд је на Теразијама код Игумановљеве палате, 1983. поставио Споменик обешеним родољубима, дело академског вајара Николе Јанковића.




- - - - - - - - - -

http://www.rts.rs/page/stories/ci/s...zena-75-godisnjica-zlocina-na-terazijama.html
 
Српски родољуби су претходно били мучени, па пострељани у оближњем Гестапоовом затвору, па повешани на теразијске бандере.

Ваља се увек овога изнова сетити...

Такође, да су окупатори вешали српске родољубе на Теразијама још за окупације 1916, и то директном егзекуцијом.
 
Обележена 75. годишњица злочина на Теразијама

Ажурирано пре 46 минута 56 секунди
Код споменика родољубима обешеним на београдским Теразијама је






обележена 75. годишњица злочина који су окупационе снаге починиле над цивилима. Државну церемонију полагања венаца и одавања почасти предводио је министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин, а венац је положио и заменик градоначелника Београда Андреја Младеновић.
Министар Вулин је истакао да из цермоније попут рашње извлачимо поуке за будућност, поручујући да смо поносни на држање нашег народа током Другог светског рата и свих наших ратова.
– Поносни смо на држање хероја који су увек знали да је слобода вреднија и од живота – поручио је Вулин након полагања венца, и додао да српски народ није никада изабрао погрешну страну, нити угрозио ничију другу слободу, али је увек био спреман да брани своју.
Он је истакао да је 75 година, колико је прошло од великог злочина, премало времена да бисмо га заборавили.
– Зато обележавамо данашњи дан и обележавамо сваки злочин. И зато нећемо дозволити да се ниједан злочин учињен нашем народу заборави, релативизује и гурне у страну – истакао је Вулин.
Он је подвукао да ће Србија увек бити против ревизије историје и никад неће дозволити да се историја мења онако како одговара „овом или оном политичару, овој или оној идеологији”.
– Овде су пре 75 година злочин починили представници окупационе нацистичке силе, али и представници квислиншких снага нису им ни на који начин нису сметали, напротив. Зато такве ствари не смеју да се забораве, а родољуби и јунаци не смеју, чак ни у сећању, случајно да се измешају с онима који су мирно стајали и посматрали како читав један народ нестаје – поручио је Вулин.
Пошту је страдалима одао и Београђанин Живорад Бусић, сведок злочина 1941. године, који је рекао да су они обешени да би се заплашио не само Београд већ и цела Србија, али да окупатор у томе није успео.
В. Ђ.

- - - - - - - - - -

http://www.dnevnik.rs/politika/obelezena-75-godisnjica-zlocina-na-terazijama
 
spomenik-foto-fonet-1416408991-591602.jpg


- - - - - - - - - -

U neposrednoj blizini spomenika je postavljena ploča sa epitafom - "Borcima za slobodu koje su fašistički okupatori obesili na Terazijama 17. avgusta 1941. godine - Jovanu Jankoviću, radniku, Ratku Jeviću, zemljoradniku, Velimiru Jovanoviću, zemljoradniku, Svetislavu Milinu, radniku, Miloradu Pokrajcu, učeniku. 1983. Građani Beograda".
 
POČAST RODOLJUBIMA Obeležavanje 74. godišnjice zločina na Terazijama

Tanjug | 17. 08. 2015 - 07:18h



Polaganjem venaca i odavanjem počasti na Terazijama, kod Spomenika obešenim rodoljubima, danas će biti obeležena 74. godišnjica zločina okupacionih snaga nad civilima.

cAEktkpTURBXy9mZDNmNjU4YzQ1MmQ5N2ZmNGJjOWQ4OWM1Y2YyNTdiMS5qcGeSlQLNAxQAwsOVAs0B1gDCww


Državnu ceremoniju predvodiće državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Dragan Popović, a vence i cveće će, takođe, položiti predstavnici Grada Beograda, udruženja i građani.

Kako je saopšteno iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalan pitanja, tokom Drugog svetskog rata, u nizu tragičnih događaja koji su se odigrali u tada okupiranoj Srbiji po svojim efektima posebno se izdvaja zločin počinjen na beogradskom trgu Terazije 17. avgusta 1941. godine.
Tada su nemačke okupacione vlasti obesile na stubove javne rasvete petoricu Beograđana optuženih za pružanje otpora.
U spomen na njih, grad Beograd je na trgu Terazije, u neposrednoj blizini Igumanovljeve palate, 1983. godine postavio Spomenik obešenim rodoljubima, delo akademskog vajara Nikole Jankovića.
Spomenik je postavljen na mermernom postamentu, visine 400 centimetara, a prečnika 80 centimetara, dok reljef prikazuje prizor vešanja petorice Beograđana od strane okupacionih vlasti.
U neposrednoj blizini spomenika je postavljena spomen-ploča sa epitafom: "Borcima za slobodu koje su fašistički okupatori obesili na Terazijama 17.
avgusta 1941. godine - Jovanu Jankoviću, radniku, Ratku Jeviću, zemljoradniku, Velimiru Jovanoviću, zemljoradniku, Svetislavu Milinu, radniku, Miloradu Pokrajcu, učeniku. Građani Beograda".
 
a ko da ti se javi na ovoj temi kad - došlo?

- - - - - - - - - -

Српски родољуби су претходно били мучени, па пострељани у оближњем Гестапоовом затвору, па повешани на теразијске бандере.

Ваља се увек овога изнова сетити...

Такође, да су окупатори вешали српске родољубе на Теразијама још за окупације 1916, и то директном егзекуцијом.

a jel rodoljubiva, a vešanje nije direktna egzekucija?
i otkud ti znaš redosled?

- - - - - - - - - -

Сваки злочин над српским народом треба да буде обележен на одговарајући начин. Штета је само што се чекала 1983. година да се подигне обележје које ће нас подсећати на то шта се десило.

i čin su se postavila prva spomen obeležja došli DS i LDP I SPS lešinari da kradu mesingane cevi sa spomen česme pa stavili tri kineske...
valjda išli logikom - imaju spomenik, meni mesing?
greota da se načinje od opštinarsko-kumunalne plate...
 
Српски родољуби су претходно били мучени, па пострељани у оближњем Гестапоовом затвору, па повешани на теразијске бандере.

Ваља се увек овога изнова сетити...

Такође, да су окупатори вешали српске родољубе на Теразијама још за окупације 1916, и то директном егзекуцијом.
Српски родољуби су били четници из Крајине и Херцеговине који су сарађивали са Италијанима, да би могли да се боре против усташа и муслимана, који су имали план да затру све што је српско.
А у Београду је било лако. Али и ту нам издајници не дају мира, па су слали комунистичке терористе да провоцирају Немце.

Како српски родољуби могу бити комунисти ? То нису ни Срби ни родољуби, можда југословенски родољуби, комунистичке идеологије.
И какви су то Београђани ???


1. Милорад Покрајац је био избеглица из Винковаца. Усташе су му убиле оца априла 1941. У Београд је дошао 22. јуна 1941. и придружио се скојевској групи.[2] Ухапшен је 15. августа јер је покушао да убије немачког наредника испред свог стана у Доситејевој улици.[1]
2. Ратко Јевић је био земљорадник из села Дрлупа и борац Космајског партизанског одреда. Ухапсила га је жандармерија 9. августа у тренутку кад је навратио у своју кућу и проследила Специјалној полицији.
3. Велимир Јовановић, земљорадник из села Парцана, је такође био припадник Космајског одреда. Заробљен је у Стојнику 3. августа.
4. Јован Јанковић је био кројачки радник из Београда, пореклом из села Доња Морача у Црној Гори. Ухапшен је 14. августа након неуспешног атентата на агента Специјалне полиције на Булевару краља Александра.
5. Светозар Милин је био обућарски радник из Београда, пореклом из Марадика. Ухасили су га Немци 30. јула након што је код њега пронађен револвер, а након хапшења је предат Специјалној полицији.
 

Back
Top