Da li znate šta želite?

Smorisha

Buduća legenda
Moderator
Poruka
40.772
Neki kažu da uvek znamo šta želimo.
A da kada ne znamo zapravo samo racionalizujemo jer nemamo dovoljno hrabrosti da zgrabimo to što želimo.
Očigledno je reč o ljudima koji idu silovito i svom snagom kroz život.
Da li vi znate šta želite?
I šta i zašto ako nije tajna? Ako jeste okej.
Da li vreme više provodite razmišljajući šta zapravo želite nego boreći se da dostignete ono što želite?
Koji pristup životu vam se više sviđa i koji je bolji?
 
Poslednja izmena:
Neki kažu da uvek znamo šta želimo.
A da kada ne znamo zapravo samo racionalizujemo jer nemamo dovoljno hrabrosti da zgrabimo to što želimo.
Očigledno je reč o ljudima koji idu silovito i svom snagom kroz život.
Da li vi znate šta želite?
Da
Trebalo mi je vremena da osvestim
I šta i zašto ako nije tajna? Ako jeste okej.
Tajna je (su).
Da li vreme više provodite razmišljajući šta zapravo želite nego boreći se da dostignete ono što želite?
Radim na tome
Koji pristup životu vam se više sviđa i koji je bolji?
Ovaj drugi, kada shvatiš ŠA stvarno želiš

U shvatanju toga "šta želim"...Pomogla mi je knjiga Marte Bek "Pronađite svoju zvezdu vodilju"

Odlična knjiga

Mislio sam kad sam je uzimao u ruke da je "self help srannje" ili neka bljuvotina

Ali...
 
Neki kažu da uvek znamo šta želimo.
A da kada ne znamo zapravo samo racionalizujemo jer nemamo dovoljno hrabrosti da zgrabimo to što želimo.
Očigledno je reč o ljudima koji idu silovito i svom snagom kroz život.
Da li vi znate šta želite?
Odlična tema.
Ja sam od malobrojnih koji su oduvek znali šta hoće. Ono "šta ću biti kad porastem".
Međutim nisam uspeo da ostvarim neke želje ali sam dao sve od sebe i pokušao sam. Draže mi je i to nego da nisam ni probao.
I šta i zašto ako nije tajna? Ako jeste okej.
Da li vreme više provodite razmišljajući šta zapravo želite nego boreći se da dostignete ono što želite?
Koji pristup životu vam se više sviđa i koji je bolji?

Uvek sam se borio i to kao što si opisao "silovito".
Dostigao sam neki maksimum za svoje godine i ne razmišljam više šta će biti sutra, da si me ovo pitao pre 20-ak godina rekao bih ti da se borim za život. Sada kada je borba malo utihnula, sada imam vremena i za pdf filozofija u bukvalnom i u metaforičkom smislu.
 
Da li vi znate šta želite?
Znam sta zelim.
Da li vreme više provodite razmišljajući šta zapravo želite nego boreći se da dostignete ono što želite?
Trenutno vise provodim vreme razmisljajuci o stvarima koje zelim da ostvarim. Pripremam se psihicki za sve to sto sledi, jer mi nece biti lako, a ne zelim da odustanem, kao sto sam pre to radio. Ne smem to sebi da dozvolim.
I šta i zašto ako nije tajna? Ako jeste okej.
Zelim da se zaposlim, steknem nezavisnost, da sebi obezbedim edukaciju, da pronadjem sebi odgovarajuce mesto za zivot... Ima tu jos zelja/ciljeva, ali to cu da zadrzim za sebe. A zasto sve ovo zelim? Pa, mislim da nije potrebno neko posebno objasnjenje.
 
Neki kažu da uvek znamo šta želimo.
A da kada ne znamo zapravo samo racionalizujemo jer nemamo dovoljno hrabrosti da zgrabimo to što želimo.
Očigledno je reč o ljudima koji idu silovito i svom snagom kroz život.
Da li vi znate šta želite?
I šta i zašto ako nije tajna? Ako jeste okej.
Da li vreme više provodite razmišljajući šta zapravo želite nego boreći se da dostignete ono što želite?
Koji pristup životu vam se više sviđa i koji je bolji?
Nema vremena za gubljenje. 😁
 
Nije valjda zivot odreci se onoga sto zelimo?
Život je i ceniti ono što se već ima, a čega odmah u susednoj kući možda nedostaje, a uzalud je da se želi, staviti se u cipele onih koji nemaju ni privilegije da žele i ne biti bezobrazan;
Želje najviše i navode ljude da zaborave šta im je primarno svrha i kakvi treba da budu.
 
Život je i ceniti ono što se već ima, a čega odmah u susednoj kući možda nedostaje, a uzalud je da se želi, staviti se u cipele onih koji nemaju ni privilegije da žele i ne biti bezobrazan;
Želje najviše i navode ljude da zaborave šta im je primarno svrha i kakvi treba da budu.
Slazem se da treba ceniti ono sto se ima.
Mislim da je bez zelja zivot bzv.
Najbolja je metoda crvstim nogama na zemlji.
Mislim.
 
Slazem se da treba ceniti ono sto se ima.
Mislim da je bez zelja zivot bzv.
Najbolja je metoda crvstim nogama na zemlji.
Mislim.
Da, ali... svet se neće okretati ni brže, ni sporije zbog naše neispunjene/ispunjene želje, ali se menjamo mi i način na koji shvatamo život. Tu su i ljudi koji nas prate i okružuju i neminovno imaju uticaj na nas u svemu, neko da bi pomogao, neko da bi odmogao, sa lošim ili dobrim namerama, nudeći nam izbore. Čak i sami u sebi pravimo izbore koji su zagađeni ciljem i mogu da nas navedu na suviše ambiciozne i autodestruktivne strategije, neosetno. Želje porobljavaju, savijaju, slamaju karakter, izvor su frustracija, distrakcije od svega u iščekivanju da se ostvare i fokusu na njih.

Naravno da ne mislim da su namere da se reši egzistencijalno pitanje, da se čovek obrazuje, radi nešto što voli i živi u povoljnim uslovima neke nerazumne želje... ali to i nisu želje, to bi trebalo da je podrazumevana i ostvarljiva težnja, a ne predmet želje, makar u 21. veku.
Pre mislim na sve ekstravagancije koje ljude navode da se izobliče i jurcaju za novcem da bi se, kao na nekom takmičenju konstantno prevazilazili i pobeđivali najbolji u tome.
 
Da, ali... svet se neće okretati ni brže, ni sporije zbog naše neispunjene/ispunjene želje, ali se menjamo mi i način na koji shvatamo život. Tu su i ljudi koji nas prate i okružuju i neminovno imaju uticaj na nas u svemu, neko da bi pomogao, neko da bi odmogao, sa lošim ili dobrim namerama, nudeći nam izbore. Čak i sami u sebi pravimo izbore koji su zagađeni ciljem i mogu da nas navedu na suviše ambiciozne i autodestruktivne strategije, neosetno. Želje porobljavaju, savijaju, slamaju karakter, izvor su frustracija, distrakcije od svega u iščekivanju da se ostvare i fokusu na njih.

Naravno da ne mislim da su namere da se reši egzistencijalno pitanje, da se čovek obrazuje, radi nešto što voli i živi u povoljnim uslovima neke nerazumne želje... ali to i nisu želje, to bi trebalo da je podrazumevana i ostvarljiva težnja, a ne predmet želje, makar u 21. veku.
Pre mislim na sve ekstravagancije koje ljude navode da se izobliče i jurcaju za novcem da bi se, kao na nekom takmičenju konstantno prevazilazili i pobeđivali najbolji u tome.
Neke postove bi trebalo okačiti na "lepljive".
Toliko fantastično rečenog šteta prosto da se utope u masi...👏
 
Da, ali... svet se neće okretati ni brže, ni sporije zbog naše neispunjene/ispunjene želje, ali se menjamo mi i način na koji shvatamo život. Tu su i ljudi koji nas prate i okružuju i neminovno imaju uticaj na nas u svemu, neko da bi pomogao, neko da bi odmogao, sa lošim ili dobrim namerama, nudeći nam izbore. Čak i sami u sebi pravimo izbore koji su zagađeni ciljem i mogu da nas navedu na suviše ambiciozne i autodestruktivne strategije, neosetno. Želje porobljavaju, savijaju, slamaju karakter, izvor su frustracija, distrakcije od svega u iščekivanju da se ostvare i fokusu na njih.

Naravno da ne mislim da su namere da se reši egzistencijalno pitanje, da se čovek obrazuje, radi nešto što voli i živi u povoljnim uslovima neke nerazumne želje... ali to i nisu želje, to bi trebalo da je podrazumevana i ostvarljiva težnja, a ne predmet želje, makar u 21. veku.
Pre mislim na sve ekstravagancije koje ljude navode da se izobliče i jurcaju za novcem da bi se, kao na nekom takmičenju konstantno prevazilazili i pobeđivali najbolji u tome.
Divno.:heart2:
Slično i ja mislim.
Ali opet imam nekakve želje.
Ali moram priznati da nije loše ni obučavati sebe da nemaš želje.
Asketska samodovoljnost.:cool:

Treba naći balans između duhovnog i materijalnog. To je i skrivena suština ove teme.
Šta zapravo želimo i zašto to želimo i šta nam je stvarno potrebno?
I šta nas ometa da ostvarimo to što želimo i opet da li nam je to potrebno?
Maltene smisao života se svodi ipak na nekakve želje pa makar to bile želje da se ne želi ništa ili ništa posebno.z:p
Drago mi je što si došla na temu.:heart2:

"Volja je nikad zadovoljena i zato je ovaj život najgori mogući život i ovaj svet najgori mogući svet" - Šopenhauer
Veliki broj ljudi, čak većina život provede želeći i tražeći nešto i nikad ne zadovoljeći sebe.
"Ljudi se mnogo više trude da steknu materijalno bogatstvo nego duhovno iako je sasvim sigurno da nas najneposrednije usrećuje upravo duhovno bogatstvo, a ne materijalno" - takođe Šopenhauer.
 
Neke postove bi trebalo okačiti na "lepljive".
Toliko fantastično rečenog šteta prosto da se utope u masi...👏
Divno.:heart2:
Slično i ja mislim.
Ali opet imam nekakve želje.
Ali moram priznati da nije loše ni obučavati sebe da nemaš želje.
Asketska samodovoljnost.:cool:

Treba naći balans između duhovnog i materijalnog. To je i skrivena suština ove teme.
Šta zapravo želimo i zašto to želimo i šta nam je stvarno potrebno?
I šta nas ometa da ostvarimo to što želimo i opet da li nam je to potrebno?
Maltene smisao života se svodi ipak na nekakve želje pa makar to bile želje da se ne želi ništa ili ništa posebno.z:p
Drago mi je što si došla na temu.:heart2:

"Volja je nikad zadovoljena i zato je ovaj život najgori mogući život i ovaj svet najgori mogući svet" - Šopenhauer
Veliki broj ljudi, čak većina život provede želeći i tražeći nešto i nikad ne zadovoljeći sebe.
"Ljudi se mnogo više trude da steknu materijalno bogatstvo nego duhovno iako je sasvim sigurno da nas najneposrednije usrećuje upravo duhovno bogatstvo, a ne materijalno" - takođe Šopenhauer.

Drago mi je da se razumemo.
Tema nije zaslužila da je ovako tretiram, kad malo bolje razmislim, pa se nadam da neću biti razlog da se forumaši snebivaju...
U redu je imati želje. Podelila sam kako intimno na to gledam. Imam i sama želje koje su na nekom apstraktnom planu, a ne na ovom materijalnom.
 
Divno.:heart2:
Slično i ja mislim.
Ali opet imam nekakve želje.
Ali moram priznati da nije loše ni obučavati sebe da nemaš želje.
Asketska samodovoljnost.:cool:

Treba naći balans između duhovnog i materijalnog. To je i skrivena suština ove teme.
Šta zapravo želimo i zašto to želimo i šta nam je stvarno potrebno?
I šta nas ometa da ostvarimo to što želimo i opet da li nam je to potrebno?
Maltene smisao života se svodi ipak na nekakve želje pa makar to bile želje da se ne želi ništa ili ništa posebno.z:p
Drago mi je što si došla na temu.:heart2:

"Volja je nikad zadovoljena i zato je ovaj život najgori mogući život i ovaj svet najgori mogući svet" - Šopenhauer
Veliki broj ljudi, čak većina život provede želeći i tražeći nešto i nikad ne zadovoljeći sebe.
"Ljudi se mnogo više trude da steknu materijalno bogatstvo nego duhovno iako je sasvim sigurno da nas najneposrednije usrećuje upravo duhovno bogatstvo, a ne materijalno" - takođe Šopenhauer.
Uglavnom se slažem ali promeni filozofa :D
Nije Gete njega uzalud gurnuo niz stepenice...
Gete VS Šopenhauer, dodaj na to priličan broj ljudi koji su podržavali Getea i na koga je kasnije uticao, pročitaj još neke filozofe pa onda ako i dalje budeš gledao Šopenhauera istim očima, može citat. Iz najbolje namere ti kažem.
 
Drago mi je da se razumemo.
Tema nije zaslužila da je ovako tretiram, kad malo bolje razmislim, pa se nadam da neću biti razlog da se forumaši snebivaju...
U redu je imati želje. Podelila sam kako intimno na to gledam. Imam i sama želje koje su na nekom apstraktnom planu, a ne na ovom materijalnom.
Samokritična čak i kad te svi hvale.:malav:
 
Drago mi je da se razumemo.
Tema nije zaslužila da je ovako tretiram, kad malo bolje razmislim, pa se nadam da neću biti razlog da se forumaši snebivaju...
U redu je imati želje. Podelila sam kako intimno na to gledam. Imam i sama želje koje su na nekom apstraktnom planu, a ne na ovom materijalnom.
Svaka tema je zaslužila bar jedan ovakav komentar. Eto stavio sam ti ovog puta običan lajk a ne srce da se ne osećaš upadljivo (što je opet, još jedna osobina hvale vredna ali vidim da ti je neprijatno pa ću za danas prestati da te hvalim :) )
 
Uglavnom se slažem ali promeni filozofa :D
Nije Gete njega uzalud gurnuo niz stepenice...
Gete VS Šopenhauer, dodaj na to priličan broj ljudi koji su podržavali Getea i na koga je kasnije uticao, pročitaj još neke filozofe pa onda ako i dalje budeš gledao Šopenhauera istim očima, može citat. Iz najbolje namere ti kažem.
Ma okej. Mnogi se ne slažu sa njegovim pesimizmom ili čime god.
Ja ga cenim. Nije problem. Za razumevanje filozofije i upoređivanje filozofa potrebno je ozbiljno studiranje i vežbanje toga. Nije to baš tako jednostavan poduhvat.
Ovako obične misli nisu neki probem.
 

Back
Top