Da li zbog misli može da se poludi?

Ako odmah ne napises tu recenicu koja sazima Anu Karenjinu ides na ignor listu.
Izuzetno si inteligentan i jos mnogo vise bezobrazan.
Urazumi se.
To je za tvoje dobro jer meni si bitan kao lanjsku sneg.
Ali zaiebavas godinama ovde posten svet.
Odrasti.
Ne boli.
E vidis ovde lazes...
Prvo tebe tu nesto bode, a taj deo da te nije briga za mene je tacan....ali te briga za sebe.
Sad da vidimo zasto imas potrebu da reagujes i ubedjujes druge, i naravno mene....
Radi dobrote nije, to smo zakljucili obostrano.
Dakle u pitanju je nasilje ili odbrana od jedne misli, tj mog stava koji mislim o stanju u Srbiji.
Ako nije istina jednostavno kazes sebi nije istina...ali ako je istina, a da zelis kao i svaki anksiozni bolesnik da to prikazes preko prebacene krivice i samoubedjivanja na nesto drugo?
E onda reagujes ovako kako ti reagujes...
Tako reaguju mnogi , otud uvek boraca za lazi , jer zele da njihove lazi budu opste lazi.....to njima licno pomaze u sanaciji anksioznosti...kao sto mnogima pomaze to kad vide da i drugi pate, zbog neaktivnosti ili pasivnosti....lakse se trpi kad vide da ima i drugih koji pate...

Nesto od ovoga je psiholoski problem pojedinca, a nesto je socioloska reakcija....vrlo su ceste...

Meni je zanimljivo kako to da uopste postoje ljudi koji misle da se zbog misli ne moze poludeti...jos kad vidim kako su ubedjeni u to.....to je meni zanimljivo....Tolika odvojenost od realnosti i stvorena stvarnost.....

Ima milion strucnih analiza koje govore suprotno , a jedna od tih , je npr GAD....koja govori da ako se osoba duze vremena nalazi pod anksioznim okolnostima dovodi sebe u vrlo ozbiljne depresivne i psihofizicke poremecaje, koji se pocnu osim akutno javljati i hronicno i na kraju prizovu i deluzije i ode sve u pm..

E sad, tu mi pada na pamet ono sto je medjufaza kod GAD pacijenta a to je posle prve akutne faze krece period koji moze duze da traje gde osoba ima svoje nabedjenosti i izgradjene deluzije....koje osobi izgledaju vrlo objektivne, a totalno su nerealne...To su psihicke i logicke konstrukcije koje rasterecuju jpsihu pacijenta , prebacuju odnose i krivice na nesto drugo a ne ono sto je stvarno razlog i to pije vodu poduze vreme , narocito ako pomogne neki poluamater psihoterapetu koji umesto terapije primeni coach life metod....

Uz takav nakaradni nlp takav pacijent moze izdrzati i po 15 godina do relapsa...relaps ce biti ne prejak, ali ce posle toga polako ici u depresiju....i u neke druge promene, obicno se u narodu takve promene ne primecuju , ometanja razmisljanja i svesti...narocito ako je veliki broj disonantnih osoba...
Ne zbog same misli,već zbog kombinacije raznih psihičkih procesa u mozgu.To bi onda značilo,danas pomislim,poludela sam i onda sam luda ,ali nije tako.Kada se udruže osećaji, oseti,to čini da neko poludi.Misao samo projektuje to ludilo.

Poslednja izmena:
Greška,mnogo veći procenat inteligentnih je skloniji psihičkim poremećajima.
Razmišljanje samo po sebi ne može dovesti do ludila, jer je to prirodan i normalan proces ljudskog uma. Međutim, intenzivno i nekontrolirano razmišljanje o određenim temama ili situacijama može uticati na naše mentalno zdravlje. Ako se osoba neprestano bavi negativnim mislima, brine o stvarima koje su izvan njenog uticaja ili ima iskrivljene percepcije stvarnosti, to može dovesti do anksioznosti, depresije ili drugih mentalnih poremećaja.

U nekim slučajevima, posebno kod ljudi koji su već skloni mentalnim poremećajima, intenzivno razmišljanje o određenim temama može dovesti do psihoze ili drugih ozbiljnih problema sa mentalnim zdravljem. Stoga, ako osetite da se ne možete nositi sa svojim mislima i da vam one uzrokuju probleme, važno je potražiti pomoć stručnjaka za mentalno zdravlje kako bi vam pomogli u suočavanju sa stresom i tjeskobom koje osećate.

Ovo gore je bilo ozbiljno a ima i ilustrativna varijanta kad je Bosancu ponuđeno da razmišlja pola sata za sto maraka ili da kopa kanal ceo dan za deset maraka.Šta mislite šta je izabrao?

Razmišljanje samo po sebi ne može dovesti do ludila, jer je to prirodan i normalan proces ljudskog uma. Međutim, intenzivno i nekontrolirano razmišljanje o određenim temama ili situacijama može uticati na naše mentalno zdravlje. Ako se osoba neprestano bavi negativnim mislima, brine o stvarima koje su izvan njenog uticaja ili ima iskrivljene percepcije stvarnosti, to može dovesti do anksioznosti, depresije ili drugih mentalnih poremećaja.

U nekim slučajevima, posebno kod ljudi koji su već skloni mentalnim poremećajima, intenzivno razmišljanje o određenim temama može dovesti do psihoze ili drugih ozbiljnih problema sa mentalnim zdravljem. Stoga, ako osetite da se ne možete nositi sa svojim mislima i da vam one uzrokuju probleme, važno je potražiti pomoć stručnjaka za mentalno zdravlje kako bi vam pomogli u suočavanju sa stresom i tjeskobom koje osećate.

Ovo gore je bilo ozbiljno a ima i ilustrativna varijanta kad je Bosancu ponuđeno da razmišlja pola sata za sto maraka ili da kopa kanal ceo dan za deset maraka.Šta mislite šta je izabrao?
Negativne misli izazivaju druge psihičke funkcije,strah,strepnja,bes,tuga razočaranost itd .Sve to udruženo pokreće proces negativnih misli.Da ne pominjem sećanja,voljna Il nevoljna , nesvesno blokiranih koji u nekom trenutku postanu svesno.

A kako pojedinac koji zivi "negativno" moze da razmislja pozitivno?
Ako recimo nije do njega(ima i takvih),prosto...lose zivi ,ne zadovoljan je sobom,okruzen problemima na koje moze ili nemoze da utice(druga tema),i sada se od njega ocekuje da bude mudar,pametan...
Ne,nemoguce je da "obican" covek nema posledica od svog "obicnog "zivota...
Od samih misli se ne moze poludeti,ludi se od vise negativnoh situacija,sticaja okolnosti,umnozavanjem problema(i onih koja nisu do tebe)...ne pricamo o genetici i predodredjenosti teskih narkomana i alkoholicara ,kockara...koji su tu gde su.
Slazem se da se od negativnih misli moze zalutati u nepoznate vode...koje mogu,naravno imati posledice...ali same misli nemogu da uticu na osobu, u smislu,da poludi.
Takodje,nije samo mantra da pametni vise "vide" i da ih to cini racionalnijima,ali i ranjivijima...
Bora se nije salio kada je otpevao " O kako je lepo biti glup".

Збуњен је онај коме су се побркали појмови,
па не зна јел боље бити богат или сиромашан,
леп или ружан,
здрав или болестан ...

Луд је онај коме су се такође побркали појмови,
али није сео паралисан у ћошак схватајући свој проблем,
већ покушава силом да "разбије малер",
не марећи ни за шта,
понашајући се као слон у стакларској радњи.

То је разлика између збуњеног и лудог.
Кад сам већ ту да објасним и разлику између лудог и злог:

Зао је онај који ради зло другоме,
а луд је онај који ради зло себи.

Da vam ispricam kako je to bilo kada sam ja bio poludeo-bukvalno,bar jedan deo,kako je to izgledalo...

Mnogo sam citao i to najvise ovde na krstarici i gledao neke muzicke spotove od kojih je jedan i ovaj:

Zaljubio se ja bio tada u zeninu frizerku i odlepim- bukvalno...
I sada gledam ja ovaj spot i mislim u sebi kako preko njega ona meni salje tajne poruke.
Gledam spot sto puta i svaki put mi drugaciji-neverovatno ali istinito.
Necu taj deo bas da prepricavam ali jedan drugi,moze... U spotu ima kao kugla i ja to mislim da je
Zemaljska kugla i kako se Bog obraca meni i umislim da trebam ici na juzni pol jer tamo je spas ,lol...
Izadjem napolje gledam u nebo gomila aviona svi idu na juzni pol a kako cu ja ? Sednem u kola i
krenem ali daleko i onda shvatim da mogu da se teleportujem direktno ako se zakucam kolima u
betonski zid :D ,sedim ja tako u autu i turiram ,samo da krenem i da se zakucam,teleportovacu se...
ljudi prolaze gledaju me sta radim i sva sreca ja odustanem od tog pokusaja i uputim se prema
manastiru jednom tu u blizini Bg. Stignem ja tamo i hocu da pricam sa njima ali oni samo rade i
mole se po ceo dan...
Kada sam dosao do manastira vidim ja neke macke i zamislim da su to Andjeli koji su preruseni :D
Kazem im ja braco moja kao je ,lol , okrenem s i vidim zid i u njemu kandilo i uzmem ja to ulje i gucnem
tri puta po malo (ne secam se zbog cega :D )
Sedim ja tako tamo i pocnem da pisem molitvu, na nekom malom papiricu koji mi je bio u dzepu,a
molitva se odnosila na to da pretvorim Mesec u Sunce (posto je bila noc) i tako u dvoristu manastira
na parkingu ja klecim i do 4 ujutru citam molitvu da se Mesec pretvori u Sunce i da i nocu bude dan :D,uhhh... :D
Odem do monaha koji su mi bili ostavili gde da spavam i dremnem sat vremena i ustajanje u 5h izjutra.Onda
svi krenuse u crkvu i poce molitva koja je trajala dobra 2-3 sata (cita jedan monah iz 3 knjige a mi se krstimo :) )
Onda sam kosio dvoriste manastira i cupao korov i sva sreca dune mi u mislima, odoh ja i kazem ca o i odem :D
Moji se svi bili zabrinuli,trazili me i posle me smeste u Lazu (sve se to desilo 2011 godine )
U Lazi na prijemnom oni kazu nije on za nas,ja kazem jesam ( kako sam to shvatao ,a nisam, nemam pojma :) )
Potpisem ja papir da zelim da ostanem i onda inekcije ,konjske i lekovi ( saka puna ) ( i to je isto bilo veoma
nezaboravno i vredno iskustvo kao i poludeti (sto ne moze bas svako ))Bio u lazi 45 dana i izadjem ponovo
sa nekim normalnijim Razumom-vremenom se vratilo sve u nekakvu normalu i to je to :D
Inace ludilo je mene drzalo nekoliko meseci,dok me nisu odveli u lazu (mozete misliti sta se sve tu desavalo,
ovo nije 1% ali se toga dobro secam .)

Pozdrav :) i da cujem sada komentare :)

Već si imao neki okidač u mozgu, tako da ti je ovo poslužilo kao inicijalna kapisla . Sve misli nakon toga su bile samo prenosioci tvoje psihe . Misli su psihički procesi koji služe da ostvariš kontakt sa spoljašnjim svetom . Ili drugi scenario, ovo je početak nekog romana koji si počeo da pišeš :D

Lagerta,nismo ni svesni koliko je tanka linijaRazuma kojom se krecemo...
Nismo cak ni svesni koliko je logika kojom se koristimo na klimavim nogama.
Da li bi setala travnjakom da znas da ces ubiti hiljade malih insekata ? A to je inace svima nama normalno i cak i ne pomisljamo na to...

Ovaj svet je Matriks u Matriksu i nase misli i nasa perspektiva su ravnolinijski-ograniceni.
Imamo prvo pogled na svet i iz njega izvlacimo ideje
Ideje pretacemo u misli
Misli u reci
Reci u dela
Dela u navike
Sve to cini nas karakter i zapecacujen nase sudbine.

Uz sve gore navedeno su vezane i Emocije-nesto najvrednije sto posedujemo...Bilo da su negativne ili pozitivne .
Odredjena misao proizvodi odredjenu emociju.Tako da zbog neke reci smo spremni nekome i nauditi,tako nastaju i ratovi...

Navike su CUDO i tesko je resiti se neke negativne koja je sticana dugi niz vremena,ali je moguce,naravno postepeno,kao sto smo i dosli do nje...

Na taj nacin mi funkcionisemo u ovome svetu i to da smo 90% vremena na automatici-sve radimo automatski
Nista se mi ne bi razlikovali od AI robota,osim sto bi on bio mnogo intelegentniji od nas i ne bi se na isti nacin mogao reprodukovati.

Ceo ovaj Svet je cudo,dovoljno je samo da se okrenemo oko sebe i zapitamo kako je sve ovo moguce,ali, nekako jeste.Ko zna mozda kada zavrsimo nase zivotno putovanje i dobijemo neke odgovore,na sva pitanja koja nas muce a do tada da se malo kuckamo ovde na krstarici :) pozZzzz

U prevodu, šta te briga što sam luda u svojoj sobi ;)
Možda i imam dijagnozu. I nju je neko izmislio.
Šta koga to briga,...ako je to već "top secret", samo malo sutra, jer svaka tajna postane javna.
Zašto uopšte to i kriti?
Nisu svi "ludi", niti "poremećeni" ljudi (kako ih psihologija klasifikuje) disfunkcionalni. Kako za koga!

Poslednja izmena:
Ovde se ne misli na takvo posmatranje različitosti , već na zaista pravo stanje kada neko ima neki mentalni poremećaj .
Kako "oni- psihijatri i terapeuti" koji posmatraju takve ljude, ustanove mentalni poremećaj?
To je sklop nečije ličnosti, nije nikakav poremećaj.
Kao što deltonista ne razlikuje dobro boje.Ti vidiš belo, on vidi sivo. Njega proglase ludim, ti si normalan. Ili obrnuto (po potrebi).Sistem nas tako "kodira"!

Kako "oni- psihijatri i terapeuti" koji posmatraju takve ljude, ustanove mentalni poremećaj?
To je sklop nečije ličnosti, nije nikakav poremećaj.
Kao što deltonista ne razlikuje dobro boje.Ti vidiš belo, on vidi sivo. Njega proglase ludim, ti si normalan. Ili obrnuto (po potrebi).Sistem nas tako "kodira"!
Pa ako neko umisli da je Napoleon, moraš se složiti da nije baš sve u redu sa njegovim mentalnim sklopom.

Back