Да ли ваша љубав може да жртвује вољено биће?

Помало незахвалан наслов. Провокативан. Али сам био инспирисан филмом "Мост".
Корене ове теме проналазимо у Аврааму, старозаветном патријарху, који је требао да жртвује свог сина како би показао своју веру у Господа. Наизглед, једноставна тема, али да ли је? Кјеркегор је у свом делу "Страх и дрхтање" опширно писао о томе како ли се Авраам осећао у том тренутку док је водио сина као јагње за жртву. Нека сведочанства говоре да је Кјеркегор застранио у томе па је покушавао живети "Авраамовски идеал" тако што је себе лишио вољене супруге. У томе можемо наћи пуно трагичних психологизама. Са друге стране, многи Оци у том акту виде икону онога што ће се догодити у Лицу Сина Божијег којег ће Бог Отац жртвовати за спасење света. И на крају, где смо ми у тој причи, макар хипотетички? Колико нас би смело поћи тим путем? Колико нас би жртвовало вољено биће? Јер Авраам је скоро 100 година чекао да добије сина, и после 100 година, долази у ситуацију да жртвује јединог - првенца. Полазим од себе, не бих могао, слаб сам да жртвујем вољено биће. Лакше би ми било да жртвујем себе. Но, Бог то није тражио од Авраама, него нешто много теже.
Хајде макар хипотетички да изнесемо своје мисли, без тривијалне сентименталности о нашој љубави као пожртвованој солуцији коју усмеравамо за другог. Јер ова тема је толико парадоксална да заслужује макар и ваше негативно мишљење о истој.
 
Interesantno.

Ali da bi se neko usudio da to ucini ,mora prvo da dozivi sto i Avram.
Avram je opstio sa Bogom, verovao Bogu i na kraj se i usudio da krene da zrtvuje Isaka.
Ali mi ne opstimo sa Bogom na taj nacin,nijednom od nas verovatno, Bog nije govorio kao Avramu,pa je logicno da niko bez tih uslova ne bi ni pomislio na tako nesto.

Слажем се.
Авраам-а сам узео као паралелу за ову тему. Али, да ли би неко данас, у складу са овим горе филмом, могао да поступи исто ако би се нашао у таквој ситуацији?
 
Помало незахвалан наслов. Провокативан. Али сам био инспирисан филмом "Мост".
Корене ове теме проналазимо у Аврааму, старозаветном патријарху, који је требао да жртвује свог сина како би показао своју веру у Господа. Наизглед, једноставна тема, али да ли је? Кјеркегор је у свом делу "Страх и дрхтање" опширно писао о томе како ли се Авраам осећао у том тренутку док је водио сина као јагње за жртву. Нека сведочанства говоре да је Кјеркегор застранио у томе па је покушавао живети "Авраамовски идеал" тако што је себе лишио вољене супруге. У томе можемо наћи пуно трагичних психологизама. Са друге стране, многи Оци у том акту виде икону онога што ће се догодити у Лицу Сина Божијег којег ће Бог Отац жртвовати за спасење света. И на крају, где смо ми у тој причи, макар хипотетички? Колико нас би смело поћи тим путем? Колико нас би жртвовало вољено биће? Јер Авраам је скоро 100 година чекао да добије сина, и после 100 година, долази у ситуацију да жртвује јединог - првенца. Полазим од себе, не бих могао, слаб сам да жртвујем вољено биће. Лакше би ми било да жртвујем себе. Но, Бог то није тражио од Авраама, него нешто много теже.
Хајде макар хипотетички да изнесемо своје мисли, без тривијалне сентименталности о нашој љубави као пожртвованој солуцији коју усмеравамо за другог. Јер ова тема је толико парадоксална да заслужује макар и ваше негативно мишљење о истој.

Koji si bre ti čoveče...šta to radiš ...Da li si ti Nikola, moderator ODAVDE


jer je tekst isti...

Помало незахвалан наслов. Провокативан. Али сам био инспирисан својом браћом и сестрама са овог форума. Неколицином. И филмом "Мост" који је поставила Вера.
Корене ове теме проналазимо у Аврааму, старозаветном патријарху, који је требао да жртвује свог сина како би показао своју веру у Господа. Наизглед, једноставна тема, али да ли је? Кјеркегор је у свом делу "Страх и дрхтање" опширно писао о томе како ли се Авраам осећао у том тренутку док је водио сина као јагње за жртву. Нека сведочанства говоре да је Кјеркегор застранио у томе па је покушавао живети "Авраамовски идеал" тако што је себе лишио вољене супруге. У томе можемо наћи пуно трагичних психологизама. Са друге стране, многи Оци у том акту виде икону онога што ће се догодити у Лицу Сина Божијег којег ће Бог Отац жртвовати за спасење света. И на крају, где смо ми у тој причи, макар хипотетички? Колико нас би смело поћи тим путем? Колико нас би жртвовало вољено биће? Јер Авраам је скоро 100 година чекао да добије сина, и после 100 година, долази у ситуацију да жртвује јединог - првенца. Полазим од себе, не бих могао, слаб сам да жртвујем вољено биће. Лакше би ми било да жртвујем себе. Но, Бог то није тражио од Авраама, него нешто много теже.
Хајде макар хипотетички да изнесемо своје мисли, без тривијалне сентименталности о нашој љубави као пожртвованој солуцији коју усмеравамо за другог. Јер ова тема је толико парадоксална да заслужује макар и ваше негативно мишљење о истој.

ili si andrej sa ''burek'' foruma...
 
Koji si bre ti čoveče...šta to radiš ...Da li si ti Nikola, moderator ODAVDE


jer je tekst isti...

Помало незахвалан наслов. Провокативан. Али сам био инспирисан својом браћом и сестрама са овог форума. Неколицином. И филмом "Мост" који је поставила Вера.
Корене ове теме проналазимо у Аврааму, старозаветном патријарху, који је требао да жртвује свог сина како би показао своју веру у Господа. Наизглед, једноставна тема, али да ли је? Кјеркегор је у свом делу "Страх и дрхтање" опширно писао о томе како ли се Авраам осећао у том тренутку док је водио сина као јагње за жртву. Нека сведочанства говоре да је Кјеркегор застранио у томе па је покушавао живети "Авраамовски идеал" тако што је себе лишио вољене супруге. У томе можемо наћи пуно трагичних психологизама. Са друге стране, многи Оци у том акту виде икону онога што ће се догодити у Лицу Сина Божијег којег ће Бог Отац жртвовати за спасење света. И на крају, где смо ми у тој причи, макар хипотетички? Колико нас би смело поћи тим путем? Колико нас би жртвовало вољено биће? Јер Авраам је скоро 100 година чекао да добије сина, и после 100 година, долази у ситуацију да жртвује јединог - првенца. Полазим од себе, не бих могао, слаб сам да жртвујем вољено биће. Лакше би ми било да жртвујем себе. Но, Бог то није тражио од Авраама, него нешто много теже.
Хајде макар хипотетички да изнесемо своје мисли, без тривијалне сентименталности о нашој љубави као пожртвованој солуцији коју усмеравамо за другог. Јер ова тема је толико парадоксална да заслужује макар и ваше негативно мишљење о истој.

ili si andrej sa ''burek'' foruma...

И један и други а овде и трећи. Ко да је тебе брига...
 
Imajući u vidu da si O V D E
kako bih rekao na solidnoj funkciji, smem li da te pitam dasi ti ...malo više od običnog vernika.

Radovalo bi da jesi, jer bih onda tvojim postovima posvetio malo više pažnje.

Јесам, име ми је Никола, пишем и на форуму Верујем са истим именом и аватаром као и овде и на Жру. Чин модератора мени ништа не значи, значе ми људи од којих могу да чујем 1000 различитих ствари на исту тему. Ово мало више од обичног верника не бих тако претенциозно истакао. Обичан сам човек који има добре људе око себе са теологије. Био бих захвалан да чујем нека твоја расуђивања.
 
Јесам, име ми је Никола, пишем и на форуму Верујем са истим именом и аватаром као и овде и на Жру. Чин модератора мени ништа не значи, значе ми људи од којих могу да чујем 1000 различитих ствари на исту тему. Ово мало више од обичног верника не бих тако претенциозно истакао. Обичан сам човек који има добре људе око себе са теологије. Био бих захвалан да чујем нека твоја расуђивања.

Pretpostavljao sam da se družiš sa dobrim ljudima sa teologije. Pa bih te pitao ovako. Pored toga što si običan čovek da li si možda i ti...teolog...

Radovalo bi me da jesi...
 
Avram je verovao Bogu da nece nishta nazao uchiniti njegovom sinu...jer ga je znao kao Milosrdni Bog

Čuj...verovao...a zamahnuo s nožem u ruci da zakolje svog sina...

A i Bog nije hteo uchiniti nishta nazao njegovom sinu

Pa da...Isak nije doživeo nikakvu traumu...verovatno je i on znao da je to samo onako...

To je bio samo test Avramove vere ..Dali ce Bogu ostati veran ako mu Bog zatrazi i ono sto najvishe Voli

Čuj test. Koja morbidnost. Avram je hteo da zakolje sina a što je po težini isto kao da je to i učinio, kada ono...to bejaše samo test. Tu je veoma diskutabilno i pitanje zbog koga je Avram hteo da zakolje svog sina. Da li zbog boga ili zbog sebe samog...


No neovisno od toga da li je to hteo zbog boga ili zbog samog sebe, suština je u tome da je on to ...hteo. Mene užasava to njegovo htenje, ta njegova jasna namera da zakolje sina a zbog ...straha božijeg prema samom sebi.

A nekako me i ne čudi to što je Avram hteo da zakolje svog sina jer je majka njegovog sina bila njegova sestra...pardon...njegova žena.
 
Хајде макар хипотетички да изнесемо своје мисли, без тривијалне сентименталности о нашој љубави као пожртвованој солуцији коју усмеравамо за другог. Јер ова тема је толико парадоксална да заслужује макар и ваше негативно мишљење о истој.

Hipotetički... Dešava se i danas ljudima da "intimno opšte" sa bogom, i nakon toga naprave masakr, masovni pokolj, pobiju celu porodicu, žrtvuju sopstveno dete... Samo, u vreme Avrama, nije bilo moderne medicine. Mada... da je bio šizofrenik, verovatno da bi to i uradio i bilo bi na neki način opravdano bolešću. Ovako, nema nikakvog opravdanja za nameru... Sa druge strane, bog=ljubav je sinonim za paradox.
 
Čuj...verovao...a zamahnuo s nožem u ruci da zakolje svog sina...



Pa da...Isak nije doživeo nikakvu traumu...verovatno je i on znao da je to samo onako...



Čuj test. Koja morbidnost. Avram je hteo da zakolje sina a što je po težini isto kao da je to i učinio, kada ono...to bejaše samo test. Tu je veoma diskutabilno i pitanje zbog koga je Avram hteo da zakolje svog sina. Da li zbog boga ili zbog sebe samog...


No neovisno od toga da li je to hteo zbog boga ili zbog samog sebe, suština je u tome da je on to ...hteo. Mene užasava to njegovo htenje, ta njegova jasna namera da zakolje sina a zbog ...straha božijeg prema samom sebi.

A nekako me i ne čudi to što je Avram hteo da zakolje svog sina jer je majka njegovog sina bila njegova sestra...pardon...njegova žena.

Ti opet ne razumesh da je Avram Verovao Bogu da nece nishta nazao uchiniti njegovom sinu

Zato je i podigao ruku na sina ...a i da ga je ubio ..Bog bi ga vratio iz mrtvih ....a sigurno nebi to Bog dopustio

...jer bi mu Bog verovatno ukocio ruku da ne izvrshi to....

Avram je znao u srcu da Bozija namera nije da ubije njegovog sina ..nego da je to kushnja

Bog je sve dao Avramu od Bogatstva koje je imao ....zato ga je i iskushavao ...

da li Avram voli Boga zbog Bogatstva koje mu daje ili iz Ljubavi i poslushnosti prema Bogu
 
Ti opet ne razumesh da je Avram Verovao Bogu da nece nishta nazao uchiniti njegovom sinu

Da neće nažao učiniti Isaku....ko... bog ili Avram...

Zato je i podigao ruku na sina ...a i da ga je ubio ..Bog bi ga vratio iz mrtvih ....a sigurno nebi to Bog dopustio

A i da ga je ubio...bog bi ga vratio iz mrtvih...:rotf:

I šta je onda to zapravo bilo...neka režirana scena za narodne mase...

...jer bi mu Bog verovatno ukocio ruku da ne izvrshi to....

Pa zar mu je nije ukočio...mislim preko andjela na specijalnom zadatku...:rotf:

Avram je znao u srcu da Bozija namera nije da ubije njegovog sina ..nego da je to kushnja

Na osnovu čega to tvrdiš...Ima li da o tome nešta piše u bibliji...

Bog je sve dao Avramu od Bogatstva koje je imao ....zato ga je i iskushavao ...

Auuuu....dao mu bogastvo da bi ga kupio...pa ga malo iskušavao da se uveri da m u nije to bogastvo dao uzaludno...:rotf:

da li Avram voli Boga zbog Bogatstva koje mu daje ili iz Ljubavi i poslushnosti prema Bogu

A da li bi Avram voleo boga da mu je uzeo sve i ostavio ga bez mogučnosti da ima da jede bilo šta...Da li bi ga voleo da je umirao od gladi...recimo...

P.S. A pravo da ti kažem voleo bih ga i ja kada bi mi dao bogastva...Hvalio bih ga ovde do besvesti...
 
Zar je tako nešta neko rekao...

Nije...ali je hteo...a nešta odlučno htreti je skoro isto kao to i učiniti...možeš li shvatiti...

A bog nije hteo da proveri koliko mu je Avram veran...:think:

Naravno da Bog nije hteo da Avram zrtvuje Isaka, da je hteo zrtvovao bi ga...

To je bila samo kusnja ali je bitniji razlog sto je to bila predslika zrtve Isus a Hrista...

Nigde nemamo u Bibliji to da je neko morao ili trebao da zrtvuje Bogu dete...

To su neki cinili laznim Bogovima i to je Bog osudio i smatrao odvratnim...
 

Back
Top