Da li treba ukinuti PDV?

Svasta se pise a niko nije napisao definiciju. Nisam ekonomista pa molim da me neko ko zna ispravi ako gresim, ali...

Porez na dodatu vrednost, iliti PDV, zamenio je nekadasnji porez na promet (maloprodaju). Znaci to je ista stvar - porez na maloprodaju.

PDV je zapravo, kako mu i naziv kaze, NACIN obracuna tog poreza, koji je, ponavljam, postojao i ranije (kao porez "na sve sto kupis").

Ranije je bila sledeca situacija (porez na promet):

Firma 1 uveze nesto za 100 din, plati carinu 10 din, proda Firmi 2 za 150 din, Firma 2 proda Firmi 3 za 180 din, a Firma 3 proda krajnjem kupcu - nama gradjanima - za 200 din. Na tih 200 din uracuna se porez, koliko znam bio je 20%, i onda krajnji kupac placa taj proizvod 240 din, od cega 40 din ide drzavi na ime poreza.

Danas je to ovako (PDV):

Firma 1 uveze nesto za 100 din, plati carinu 10 din i POREZ 20% (tj 22 din jer se placa koliko znam na cenu SA CARINOM -> (100 + 10)*1.2 = 132 din), proda Firmi 2 za 150 din, firma 2 plati 150 din + POREZ NA DODATU VREDNOST (PDV) - sto je 20% na dodatih 150 - 110 = 40 din => 8 din, Firma 2 proda firmi 3 za 180 din, Firma 3 placa 180 din + PDV 20% na 180 - 150 = 20% na 30 din = 6 din, i na kraju Firma 3 proda proizvod nama za 200 din + PDV a to je 20% na 200 - 180 tj 20% na 20 din = 4 din tako da krajnjeg kupca to dodje 204 din. Drzava je na ime poreza uzela 22 din + 8 din + 6 din + 4 din = 40 din, sto je isto kao u prethodnom slucaju, ali vidimo da se porez placa u svakoj kupoprodaji (odmah, da tako kazemo), i vidimo da krajnji kupac zapravo plati manje jer se porez prebacuje na firme koje trguju medjusobno.

Naravno, ovo je samo primer, verovatno firme racunaju drugacije svoj dodatak vrednosti (zaradu) pri prodaji ako moraju da placaju i porez, ali ako bi cene "prenosa robe" izmedju firmi bile iste u oba primera krajnji kupac bi platio manje.

Znaci ono sto je bitno za diskusiju je da je PDV isto sto i prethodni porez (iz doba SFRJ) koji se zvao porez na promet, samo sto je mehanizam obracuna drugaciji tako da svaka firma u lancu prodaje mora da plati svoj deo poreza odmah pri preprodaji cime se smanjuje "zakidanje" drzavi.

E sad, da li otvarac teme predlaze da se ukine POREZ kao takav (misli se porez na maloprodaju), POREZ UOPSTE (znaci da se ne placa nikakav porez drzavi) ili da se ukine NACIN OBRACUNA POREZA koji se zove PDV i koji je gore objasnjen a uvede neki drugi nacin obracuna poreza? To iz citave diskusije otvaraca teme a i vecine ucesnika u temi nije precizno izneseno.

I zato su onda i komentari jako saroliki i ne vidi se jasno poenta i sta ko zapravo hoce.

Dakle, da li je u pitanju ukidanje POREZA UOPSTE ili NACINA OBRACUNA POREZA koji je trenutno vazeci?
 
Svasta se pise a niko nije napisao definiciju. Nisam ekonomista pa molim da me neko ko zna ispravi ako gresim, ali...

Porez na dodatu vrednost, iliti PDV, zamenio je nekadasnji porez na promet (maloprodaju). Znaci to je ista stvar - porez na maloprodaju.

PDV je zapravo, kako mu i naziv kaze, NACIN obracuna tog poreza, koji je, ponavljam, postojao i ranije (kao porez "na sve sto kupis").

Ranije je bila sledeca situacija (porez na promet):

Firma 1 uveze nesto za 100 din, plati carinu 10 din, proda Firmi 2 za 150 din, Firma 2 proda Firmi 3 za 180 din, a Firma 3 proda krajnjem kupcu - nama gradjanima - za 200 din. Na tih 200 din uracuna se porez, koliko znam bio je 20%, i onda krajnji kupac placa taj proizvod 240 din, od cega 40 din ide drzavi na ime poreza.

Danas je to ovako (PDV):

Firma 1 uveze nesto za 100 din, plati carinu 10 din i POREZ 20% (tj 22 din jer se placa koliko znam na cenu SA CARINOM -> (100 + 10)*1.2 = 132 din), proda Firmi 2 za 150 din, firma 2 plati 150 din + POREZ NA DODATU VREDNOST (PDV) - sto je 20% na dodatih 150 - 110 = 40 din => 8 din, Firma 2 proda firmi 3 za 180 din, Firma 3 placa 180 din + PDV 20% na 180 - 150 = 20% na 30 din = 6 din, i na kraju Firma 3 proda proizvod nama za 200 din + PDV a to je 20% na 200 - 180 tj 20% na 20 din = 4 din tako da krajnjeg kupca to dodje 204 din. Drzava je na ime poreza uzela 22 din + 8 din + 6 din + 4 din = 40 din, sto je isto kao u prethodnom slucaju, ali vidimo da se porez placa u svakoj kupoprodaji (odmah, da tako kazemo), i vidimo da krajnji kupac zapravo plati manje jer se porez prebacuje na firme koje trguju medjusobno.

Naravno, ovo je samo primer, verovatno firme racunaju drugacije svoj dodatak vrednosti (zaradu) pri prodaji ako moraju da placaju i porez, ali ako bi cene "prenosa robe" izmedju firmi bile iste u oba primera krajnji kupac bi platio manje.

Znaci ono sto je bitno za diskusiju je da je PDV isto sto i prethodni porez (iz doba SFRJ) koji se zvao porez na promet, samo sto je mehanizam obracuna drugaciji tako da svaka firma u lancu prodaje mora da plati svoj deo poreza odmah pri preprodaji cime se smanjuje "zakidanje" drzavi.

E sad, da li otvarac teme predlaze da se ukine POREZ kao takav (misli se porez na maloprodaju), POREZ UOPSTE (znaci da se ne placa nikakav porez drzavi) ili da se ukine NACIN OBRACUNA POREZA koji se zove PDV i koji je gore objasnjen a uvede neki drugi nacin obracuna poreza? To iz citave diskusije otvaraca teme a i vecine ucesnika u temi nije precizno izneseno.

I zato su onda i komentari jako saroliki i ne vidi se jasno poenta i sta ko zapravo hoce.

Dakle, da li je u pitanju ukidanje POREZA UOPSTE ili NACINA OBRACUNA POREZA koji je trenutno vazeci?
Pa, malo je čudno kad prvo napišu da postoji Bruto i Neto plata, a onda od te plate plaćaš PDV, a posle svega još i Bus Plus.

Treba pošteno da kažu koliko je sve to ukupno.

Plašim se da je 100%, kada se sabere sve što Aleksandar Majmun ukrade.
 
Koliko sam razumeo, tema je o PDV, pa je pomenuta i TV taksa.
Nije o radu RTS...

Jedna od stvari koju bih ja voleo da vidim je da se malo više držimo tema ili pokrenemo teme koje nas zanimaju, a ne da od pokrenute teme napravimo mix salatu.
Pa sto bi plaćao ako ne radi objektivno zar ne..
Zamisli platiš kartu za bus i on te odvede do pola puta...
Znaci plaćamo taksu, e super ajde onda odgovorno prema svima koji uplaćuju.

PDV super je kada se transparentno troši novac...ovako bolje i da ga ukinu jer se puni kasa nekim fantomskih NVO, sekti, hunti, navijačima...
Za to služi pdv , ga nagradi pojedince ?!
 
ТРЕБА, али НЕЋЕ ДРЖАВА ТО УРАДИТИ СЕБИ!, што би се неко одрекао своје плате??

него, не да треба већ се мора јер иовако има порез на доходак, ПДВ је дупло опорезивање!!

Ovo je odlican komentar koji ide u prilog tome da porez na maloprodaju (bilo da se racuna kao PDV ili kao prethodni porez na promet) treba ukinuti. Ili, kao drugu opciju, ukinuti porez na dohodak.

Zasto je to duplo oporezivanje?

Ja dobijem platu i na nju platim porez. Znaci odmah mi firma odbije na ime poreza deo plate. To znaci da je sav moj dohodak (zaradjeni novac, novac koji mi se isplacuje na ime rada - kako god hocete) OPOREZOVAN U STARTU.

Znaci ja dobijem na ruke ZARADU - POREZ (i jos druge odbitke tj. doprinose za zdravstvo i penziono, ali zadrzimo se sada samo na porezu jer je tema o njemu) i to zovemo recimo PLATA.
Onda sa tom PLATOM odem u samoposlugu i platim hleb i na taj hlep platim POREZ. Znaci od svog vec oporezovanog novca - PLATE - ja sad opet placam porez.

To je fakticki POREZ na POREZ, tj. POREZ na vec OPOREZOVANA SREDSTVA, i to je DUPLO OPOREZIVANJE. I to mora da se ukida odmah sad - ili da se ukine porez na zarade ili PDV koji je zapravo porez na maloprodaju.

Da sad ne dodajem ulje na vatru a to su porezi na stan i automobile koje prakticno moramo da placamo SVAKE GODINE iako smo ih platili inicijalno pri kupovini stana/kuce/automobila (svako kad kupi to nesto plati vec porez - zasto bi onda PONOVO placao nekakav porez SVAKE GODINE na ono na sta je vec platio POREZ)?

Eto, tako to otprilike izgleda. Znaci cak i da porez kao naplata ostane, morao bi prilicno da se koriguje da bi bio normalan/logican. Ovako imamo slucajeve visestrukog oporezivanja gde se od vec oporezovanog novca uzima ponovo porez, ili gde se na vec oporezovana dobra ponovo uzima nekakav godisnji porez redovno svake godine.

O akcizama tek necu da trosim reci, to je obicna pljacka za koju uopste nisam siguran da je zakonski ispravna.
 
vucic-dinkic2.jpg

Daleke 2005-te, uveden je PDV iliti porez na dodatu vrednost. Kakva vrednost, ko je dodavao i šta i zašto ja to da plaćam kad nisam dodavao ništa?
Dalje, slatko-kiselo opravdanje za ovom merom je bilo kako je to restriktivna mera kada je ekonomija u krizi i to baš od onih koji su ukinuli SDK kao jedan od najboljih sistema za kontrolu toka novca priznat u svetu.
Ok, možda je u 2005-oj ekonomija bila u krizi ali, već u 2019-oj Predsednik izjavljuje da smo u "Zlatnom Dobu"?
E sad čemu PDV kada je sve zlatno?
U svakom slučaju dva put oporezuju platu što je nečuveno pa me čudi zašto i treći put ne oporezuju?
Kolika je onda vrednost rada?
A šta je postojalo prije 2005?
 
Ovo je odlican komentar koji ide u prilog tome da porez na maloprodaju (bilo da se racuna kao PDV ili kao prethodni porez na promet) treba ukinuti. Ili, kao drugu opciju, ukinuti porez na dohodak.

Zasto je to duplo oporezivanje?

Ja dobijem platu i na nju platim porez. Znaci odmah mi firma odbije na ime poreza deo plate. To znaci da je sav moj dohodak (zaradjeni novac, novac koji mi se isplacuje na ime rada - kako god hocete) OPOREZOVAN U STARTU.

Znaci ja dobijem na ruke ZARADU - POREZ (i jos druge odbitke tj. doprinose za zdravstvo i penziono, ali zadrzimo se sada samo na porezu jer je tema o njemu) i to zovemo recimo PLATA.
Onda sa tom PLATOM odem u samoposlugu i platim hleb i na taj hlep platim POREZ. Znaci od svog vec oporezovanog novca - PLATE - ja sad opet placam porez.

To je fakticki POREZ na POREZ, tj. POREZ na vec OPOREZOVANA SREDSTVA, i to je DUPLO OPOREZIVANJE. I to mora da se ukida odmah sad - ili da se ukine porez na zarade ili PDV koji je zapravo porez na maloprodaju.

Da sad ne dodajem ulje na vatru a to su porezi na stan i automobile koje prakticno moramo da placamo SVAKE GODINE iako smo ih platili inicijalno pri kupovini stana/kuce/automobila (svako kad kupi to nesto plati vec porez - zasto bi onda PONOVO placao nekakav porez SVAKE GODINE na ono na sta je vec platio POREZ)?

Eto, tako to otprilike izgleda. Znaci cak i da porez kao naplata ostane, morao bi prilicno da se koriguje da bi bio normalan/logican. Ovako imamo slucajeve visestrukog oporezivanja gde se od vec oporezovanog novca uzima ponovo porez, ili gde se na vec oporezovana dobra ponovo uzima nekakav godisnji porez redovno svake godine.

O akcizama tek necu da trosim reci, to je obicna pljacka za koju uopste nisam siguran da je zakonski ispravna.
Da. Pa zašto ste onda toliko Prđeli protiv "divljeg neoliberalizma," kad on upravo predviđa smanjenje državne rusopljačke.
 
Da. Pa zašto ste onda toliko Prđeli protiv "divljeg neoliberalizma," kad on upravo predviđa smanjenje državne rusopljačke.

Divlji neoliberalizam ni na koji nacin nepredvidja smanjenje drzavne pljacke. Najbolji primeri su USA i UK. Oni samo propagiraju slobodu trzista, nikako ukidanje ili smanjivanje poreza. Zapravo, oni propagiraju smanjivanje poreza ZA SEBE (kao firme ili kao ultrabogate vlasnike tih firmi) a nikako ukidanje poreza za gradjane.

Sve treba precizno postaviti na svoje mesto. Nijedan sistem za koji ja znam (kapitalizam, komunizam, socijalizam) zapravo ne predvidja ukidanje poreza, jer od njega zivi drzava. Bilo da drzava krade ili radi najpostenije svoj posao, porez je tu da ostane.
 
U USA VAT je 10% i to generalno porez na promet

Potpuno druga opcija je porez na dobit

Ala ste se nalupali na ovoj temi samo dovde , a tek odavde mogu misliti šta će se sve pročitati

Ovo je od onih tema - stvorimo nezadovoljne na svemu pa i na baljezganju o porezu , koji eto samo u Srbiji postoji i nigde više

Aman , imajte bar malo mere
Што мене изабра да опалиш по свима?

Порез на промет и порез на додатну вредност су две различите ствари. Пре увођења ПДВ-а имали смо порез на промет и чувене изјаве. Од купца добијеш изјаву, он ако продаје даље, такође добије изјаву, и на крају последњи купац плати порез на промет јер њему нема ко да да изјаву. А сва додатна вредност се утопи у добит на коју се плаћа порез по завршном рачуну.

Нисмо ми малоумници да не знамо да свака држава има буџет и да га мора напунити, начини се разликују од државе до државе, са мање или више праведности система опорезивања.

Код нас је проблем што ПДВ мораш платити чим издаш фактуру, без обзира да ли ти је плаћена. А мој здрав разум каже да нема додатне вредности док не наплатим фактуру, али кога брига. У неким земљама се ПДВ плаћа по наплати. Увођењем оваквог ПДВ-а држава себи прави угодност да има током целе године прилив у биџет, а при томе није смањем порез на добит по завршном рачуну.
 
vucic-dinkic2.jpg

Daleke 2005-te, uveden je PDV iliti porez na dodatu vrednost. Kakva vrednost, ko je dodavao i šta i zašto ja to da plaćam kad nisam dodavao ništa?
Dalje, slatko-kiselo opravdanje za ovom merom je bilo kako je to restriktivna mera kada je ekonomija u krizi i to baš od onih koji su ukinuli SDK kao jedan od najboljih sistema za kontrolu toka novca priznat u svetu.
Ok, možda je u 2005-oj ekonomija bila u krizi ali, već u 2019-oj Predsednik izjavljuje da smo u "Zlatnom Dobu"?
E sad čemu PDV kada je sve zlatno?
U svakom slučaju dva put oporezuju platu što je nečuveno pa me čudi zašto i treći put ne oporezuju?
Kolika je onda vrednost rada?
a jel ti znas kolko ima dzabalebarosa u Srbiju............pa sve to treba nahraniti iz socijalne kase. Treba uvesti i PDV na PDV.
 
a jel ti znas kolko ima dzabalebarosa u Srbiju............pa sve to treba nahraniti iz socijalne kase. Treba uvesti i PDV na PDV.
Po mojoj proceni, podizanje cene RTS pretplate znači negde oko 80 milki dinara više za RTS mesečnu kasu...
Da se javimo mi u fiktivne kuravele?
Sektor: analiza i plasman tokova strateške procene multimedijalnih i radiodifuznih zakonitosti tržišta i rad na poboljšanju odnosa kvaliteta i ponude?
 
Osnovni atribut kapitalizma je što manji porezi i što manja država! U načelu država ne bi ni postojala u čistom kapitalizmu! I vaš Marx je to odlično znao i kapitalističku državu je opisivao kao "noćobdijska država". To znači da država ništa drugo ni ne radi već samo štiti prava i slobode pojedinca! Dakle država nema svojinu nad "teškom industrijom", država se ne bavi "socijalnim, zdravstvenim, skolskim problemima", država ne reguliše ekonomiju! Zato državi nisu ni potrebna velika novčana sredstva... Da to prikažem iz ugla radnika: Kao što je jedan rudar rekao Trumpu; "Danas meni država na ovaj ili onaj način uzme 50% moje zarade, to znači da u toku godine ja 6 meseci provedem pod zemljom radeći za nekog drugog. To je monstruozno!" Zato danas u centru zapadne civilizacije (Velika Britanija i Amerika) radnici napuštaju levicu i okreću se desnici... Današnja kriza je kriza socijalizma!
Po izvornom liberalnom shvatanju novac treba da ostane onom ko ga je zaradio pa će on sam sa svojim novcem da rešava svoje socijalne zdravstve i ostale probleme, a ne da mu ih tobože rešavaju neki političari!
Ali kao što uvek lažu, tako će nas levičari lagati i danas, pa su naprasno zaboravili delove marxovog učenja koji im ne odgovaraju....
Uvazeni strani profesor tvrdi, sa svima se moze diskutovati, misli na levicara, desnicare, i konzervativce kojima pripada, sem sa liberalima koji tvrde da su jedini u pravu i ne uvazavaju nicije misljenje. Da ne bih uvredio nekoga necu spomenuti izreku ko uci iz jedne knjige. Citiranjem navoda iz ostale literature stvara se lazni utisak da je ovladano sa njom.
Kao sto znamo prirodna bogatsva ukljucujuci i rudnike spadaju u opsta dobra koja pripadaju svim pripadnicima odredene zajednice, drzave. Posto je nemoguce razviti tesku industriju bez spomenutih rudnika sledi logicno pitanje zasto bi zajednica prepustila njihovu eksploataviju nekom, pogotovu kada se zna da je bez njenog razvoja nemoguc ekonomski razvoj. Razvoj ekonomije koja utice na razvoj drustva, drzave sa malim i srednjim preduzecima je moguc, bicu blag samo u glavama infantilnih, neobrazovanih i nadasve zlonamernih osoba koje interesuje samo licni interes. Resavanje socijalnih problema je jos uvek najefikasnije po unapredenom bizmarkovom modelu, zdravsteni problemi se ne mogu resiti novcem ulozenim od "onih koji su ga zaradili", posto se iziskuju veca sredstva koja se ne vracaju liberalnom ekonomskom racunicom. Da li je problem spomenutog rudara slucajno nastao "u centru zapadne civilizacije (Velika Britanija i Amerika)"?
Jos drugom polovinom proslog veka su menaderi multinacionalnih kompanija tvrdili kako im drzavne granice i slicne administrativne odredbe zaustavljaju razvoj, citaj pljacku, posto im ostaju nedostupni odredeni prirodni resursi i da teze ukidanju, ili prilagodavanju istih svom razvoju, pljacci, potpuni opis je izmedu ostalih dao i Carls Levinski cije su knjige publikovane u ex SFRJ ako nekoga interesuje.
Zamolio bih uvazene kolege da me ne etiketiraju, pogotovu ne kao levicara posto im ne pripadam, hvala.
 
Poslednja izmena:
na školi, što?
Bolje ti proveri koje sve sektore ima Telekom pa im pošalji isto pitanje.

Hvala moderaciji što pitanje PDV-a Srbije ostaviše na Politici koja je rezervirana za Bosanski Kalendar - svaki dan neki belaj, pa prisjećanja.
Vidim da su kralja bacili u Srbiju, ne zanima ih jer nema tu para.
ja sam srpski zavrsio u klasi uciteljice Bube al ovaj tvoj srpski............mlogo mi je sumnjiv. Ko da si upravo izasao iz presednistva centralnog komiteta saveza komunista jugoslavije.................nista te ne razumem.
 
@a bre Milun
Mene je SrBski učila Luda Ljbinka! :rtfm:
Da vidim sad ko će šta da veli ako sme? Kuj da ga čujem?
Pazi sad... Svi u Beogradu znaju ko je Luda Ljubinka, po pola odeljenja izobali za avgust a razredna im znači najbliža.
Njena teorija zavere glasi:"Bog zna za 5 ja Ljubinka za 4 (namerno izostavila Luda a znala) a vi deco od 1 do 3"
Bijo sam jedan od četri 3 ukupno iz celu generaciju.
Kazala da pisane radovi pišem ko Crnjaski i da sa uživanjima iščitava namerno za kraj moje.
Isto rekla pa kazala da mi bivše srpkinje isto traže da vide šta sam zapisao zbog teme da i one uživaju.
Ja pitao jer bi ona Crnjaskom davala trojku zbog srpski?
 
ti si sav važan ko da si mi izašao iz vazduhoplohova
pa stvarno kad cujem " analizom fundamentalnih faktora binarnog sektora finansijske platforme sa akcentom na hiperfuziju elementarnog boniteta i .............."
Oma se setim "administrativnog recnika" koji je bio obavezan u komunikaciji ********* SA NARODOM...........da "uvrnu" da narod sto manje razume i da misli kako su , boze moj, pametni ovi sto vode drzavu.
 

Back
Top