Da li treba krstiti decu dok su mala ili da sama odluce kad porastu?

Dali treba krstiti decu dok su mala ili da sama odluce kad porastu ?


  • Ukupno glasova
    40
  • Anketa je zatvorena .

Pera zdera

Buduća legenda
Poruka
37.179
Postovani vernici,
kao sto naslov teme kaze pitanje glasi : da li treba krstiti decu dok su mala ili da sama odluce kad porastu ?

59812_krstenje-bebe_ls.jpg
 
Postovani vernici,
kao sto naslov teme kaze pitanje glasi : da li treba krstiti decu dok su mala ili da sama odluce kad porastu ?
Kad dovoljno porastu da mogu sami da rese sta ce i kako da rade.
U tom slucaju i sam cin krstenja ostavlja na coveka dubok duhovni trag.
Uz pravovremeni i pravilan uticaj se neće premišljati.
Iliti ispiranje mozga deci od malena?
 
To je inividualno
Pa, nije baš ni individualno.
Raščlaniti stvari na vreme, živo pokazivati i primenjivati veru...
a ne sa tek 51. godinu da mi dete kuka da je prevareno za 200.000din. od nekih vračara i gatara!

Iliti ispiranje mozga deci od malena?
To nije ispiranje mozga već stvar prevencije!
 
Uz pravovremeni i pravilan uticaj se neće premišljati.
evo imas monu koja se dekrstovala..ili kako ose to vec kaze.

Pa, nije baš ni individualno.
Raščlaniti stvari na vreme, živo pokazivati i primenjivati veru...
a ne sa tek 51. godinu da mi dete kuka da je prevareno za 200.000din. od nekih vračara i gatara!
vaspitanje i naivnost nemaju vezesa krstenjem.

moza ima istine u tome da ta odluka treba da bude sopstvena a ne nametnuta.

Kad dovoljno porastu da mogu sami da rese sta ce i kako da rade.
U tom slucaju i sam cin krstenja ostavlja na coveka dubok duhovni trag.
slazem se
 
Nisam protiv krštenja dece, ali da to ipak budu deca koja znaju šta je vera, Bog i kako da puste Boga u svoje srce. Znači nekih 7,8,9 godina.
Vernici imaju pravo da gaje i uče svoju decu kako hoće, a kasnije neka oni uvide šta im je najlogičnije i najbolje po njih.
Vera nije nešto što treba da se ikome nametne ili da nekoga prisiljavaš u nešto da veruje. Vera je ljubav, ljubav je Bog. Drugačije to ne može, ljubav ne ide na silu pa tako ni vera. Sve suprotno od ovog = loš ishod.
 
Ma... neka vam je prosto, sa svojom decom činite šta hoćete, iz ljubavi ili iz prosto posedovanja i odgovornosti da ih izdržavate do određenog trenutka.
Kažete da npr ako je moja porodica strogo pravoslavna, svojem detetu treba da ćutim o svemu tome dok ne postane iole spremno da o nečemu odlučuje???
Ma daaaajte!
Ok, cenim vaša mišljenja i to sigurno ima nešto dobronamerno prema toj deci.
 
Ma... neka vam je prosto, sa svojom decom činite šta hoćete, iz ljubavi ili iz prosto posedovanja i odgovornosti da ih izdržavate do određenog trenutka.
Kažete da npr ako je moja porodica strogo pravoslavna, svojem detetu treba da ćutim o svemu tome dok ne postane iole spremno da o nečemu odlučuje???
Ma daaaajte!
Ok, cenim vaša mišljenja i to sigurno ima nešto dobronamerno prema toj deci.
Naravno da će pravoslavac učiti svoju decu pravoslavlju, katolik svoju katolicizmu, musliman svoju decu islamu, ateista svoju decu ateizmu.
Ali najvažnije je da se detetu ništa nasilno ne nameće, jer onda ostavi negativan utisak. Neka religiju ne smatra nekom obavezom, pritiskom već ljubavi prema Tvorcu. To je sve. Za krštenje ćemo lako.
Svako odlučuje o svom detetu i ne treba ga osuđivati zbog toga sem ako ga ne povređuje.
Ja jesam za krštenje dece, ali to je još bolje kada dete ima svest o tome i samim tim ima jači efekat.
 
Ali najvažnije je da se detetu ništa nasilno ne nameće,
Koje nasilje? To je način života koji odjednom treba da sublimiramo da dete ne bi bilo ''prisiljeno'' na bilo šta.
Naime, tu prisile nema, ali se svaki roditelj trudi da prenese na svoju decu najbolje.
Ako odraste u čoveka koji će na takve stvari da pljune-ok, ali do tad svako u duhu onoga kako je odgajen i vaspitan \eli da pri;u samo nastavi i nadogradi.
 
Koje nasilje? To je način života koji odjednom treba da sublimiramo da dete ne bi bilo ''prisiljeno'' na bilo šta.
Naime, tu prisile nema, ali se svaki roditelj trudi da prenese na svoju decu najbolje.
Ako odraste u čoveka koji će na takve stvari da pljune-ok, ali do tad svako u duhu onoga kako je odgajen i vaspitan \eli da pri;u samo nastavi i nadogradi.
Nisam ja rekla da je krštenje dece nasilno.
Važno je da nigde nema obaveznog, moranja, pritiska. Vera je divna stvar, u njoj nalaziš utehu i mir, i takvo njeno učenje mora da bude.
 
ali indoktrinacija tokom odrastanja se kod vernika ne moze izbeci

to je veci problem i ispiranje mozga
To nije indoktrinacija već ispravan način života!
Mora da shvati da ovaj svet ovde pokreću i vrte druge sile, a ako kao odrasla osoba dođe i kaže: ''Kevo, nemaš pojma!'', ja tu vrlo malo imam prostora za bilo šta. Ako odluči da ide putem na kom nema Boga... bar ću znati da sam uradila sve što je do mene.
 
Roditeljsko pravo. Opet sam na Ili.

Ovaj. Знате шта је Исус урадио кад је устао из камена, обилазио крстове. И схватио је он је висио колико је висио, кажу 3 дана па су га и проболи,па је опет устао. И док је обилазио те крстове, видео је колики је јад донео својом сопственом борбом да је његово царство пре Исуса морало да крсти све колико су били у праву са ониме што су тврдили па онда опет су на крају висили... И док је обилазио, осмех му је растао, јер је схватио да сви радосни умиру јер је он Устао....

Вертикалног нам миша....
 
To nije indoktrinacija već ispravan način života!
Mora da shvati da ovaj svet ovde pokreću i vrte druge sile, a ako kao odrasla osoba dođe i kaže: ''Kevo, nemaš pojma!'', ja tu vrlo malo imam prostora za bilo šta. Ako odluči da ide putem na kom nema Boga... bar ću znati da sam uradila sve što je do mene.
koji je nacin zivota ispravan?

jevreji ili neki izvorni hriscani?

jer je ocito da to srpsko pravoslavlje ne moze biti
 
Pa, nije baš ni individualno.
Raščlaniti stvari na vreme, živo pokazivati i primenjivati veru...
a ne sa tek 51. godinu da mi dete kuka da je prevareno za 200.000din. od nekih vračara i gatara!


To nije ispiranje mozga već stvar prevencije!
Pa ako veruje u price o zbunu koji gori i prica, incestoidino naseljavanje planete nakon potopa, magican brod u kome je zivelo nekoliko miliona zivotnja 40?!? dana... lako covek moze da poveruje da ima ljudi koji veruju u tarot karte, gledanje u dlan....

Ok definitivno moram da stavim drugu tastaturu na mobilni, onaj swiftkey opasno zeza....
 
O njima je zapisano i zaključeno. Je l' treba detetu koje ne smem da krštim bez njegovog dopuštenja treba da kažem idi, probaj, oni znaju o tebi bolje nego ja, rođena majka?
A zasto mislis da je roditelj uvek u pravu? Po cemu si ti u pravu a ne neki musliman koji sece polni organ svog deteta dane bi kasnije mogla da uziva u seksu jer je to greh? Po cemu je sam cin krstenja toliko bitan pa moras ti da odlucis umesto deteta. Uostalom zar je bitno za pravog vernika dal je krsten li nije i gde je krsten? Jel bolje prolaze oni koji su krsteni recimo na Hilandaru od onih u nekom manastiru gde ih je krstio pop Djura?
 
Po cemu si ti u pravu a ne neki musliman koji sece polni organ svog deteta dane bi kasnije mogla da uziva u seksu jer je to greh? Po cemu je sam cin krstenja toliko bitan pa moras ti da odlucis umesto deteta. Uostalom zar je bitno za pravog vernika dal je krsten li nije i gde je krsten? Jel bolje prolaze oni koji su krsteni recimo na Hilandaru od onih u nekom manastiru gde ih je krstio pop Djura?
Obrezanje su naučili od nas, dragi braća muslimani!
Sve to ima, samo je naša vera prošla kroz sito i rešeto pa nije ni zameriti što neki ne znaju, ali ukoliko rodim dete, jaaaa sam ta koja mu vodim računa, i otac njegov! Ne neki medijatori koji bi sve to svetsko i naše ujedno...i još roditelji da ispadnu tlačitelji svoje dece! To je ružno!
 
Ma... neka vam je prosto, sa svojom decom činite šta hoćete, iz ljubavi ili iz prosto posedovanja i odgovornosti da ih izdržavate do određenog trenutka.
Kažete da npr ako je moja porodica strogo pravoslavna, svojem detetu treba da ćutim o svemu tome dok ne postane iole spremno da o nečemu odlučuje???
Ma daaaajte!
Ok, cenim vaša mišljenja i to sigurno ima nešto dobronamerno prema toj deci.
Postavka stvari : sa svojom decom cinite sta hocetw losa je bas kao sto zvuci. Deca nisu nicije vlasništvo, vec ziva bica koja poseduju sopstvenu licnosti, karakter i slobodu. Svakako, treba ucestvovati u brusenju te licnosti i tog karaktera, ali cin krstenja, koji je pre svega intiman, trebalo bi odložiti dok dete ne odraste i ne odluci u sta zeli ili ne zeli da veruje
 
...djeca se krste odmah jos u porodilistu
koje majka obavlja poznato kao 'malo krstenje'
to je jos izz vremena kad su djeca cesce umirala nijebilo BSZ...i da ne bi nekrstena 'odlazila...
Poslije godinu dana vrsi se tzv. normalno krstenje...kazem 'normalno' jer vrsi scjestenik u prisustvu kuma i kako to ide...

...djeca se krste odmah jos u porodilistu
koje majka obavlja poznato kao 'malo krstenje'
to je jos izz vremena kad su djeca cesce umirala nijebilo BSZ...i da ne bi nekrstena 'odlazila...
Poslije godinu dana vrsi se tzv. normalno krstenje...kazem 'normalno' jer vrsi svjestenik u prisustvu kuma i kako to ide...
 

Back
Top