Da li to neko odozgore gleda sve?

Milena_9

Primećen član
Poruka
501
Da li mislite da Tvorac, bez obzira kako ga ko dozivljava / Bog sa bradom i brkovima, nematirijalizovana sila, i sl/, vodi racuna o pojedinacnoj sudbini svakog coveka ili o globalnom zivotu? I da li u okviru toga svako ima slobodu da cini onako kako mu nalazu njegovi intelekt, osecaj, moralni kodeks, pa kad se neko " spotakne " o zakone prirode, biva kaznjen a kad iste postuje srecno prozivljava svoje zemaljske dane?
Ili je sve zadat zivot ?
 
Православље: Човек је творац своје судбине.

Инославље: Човек не може побећи од своје судбине.


У чему је разлика ? У Православу је судбина - прошлост човекова, док је у неким другим религијским системима, све већ унаред записано и шта год човек чинио, има да буде како је записано.

Ово прво подразумева слободну вољу, Божји дар човеку. А оно друго нас претвара у роботе, и даје одличан изговор људима да чине злодела, јер... тако им је предодређено. Нажалост, то инославно учење је са запада продрло и у наш народ, и требаће времена да се то искорени. :cry:
 
Колико ја знам, Бог брине за сваког појединца, у оквиру једног глобалног живота. То није судбина и не може се назвати судбином у смислу предодређености. Судбина у овом облику скида са људи сваку одговорност, за сва почињена дела, добра или лоша.

Зашто мислим да Бог брине о сваком појединцу? Па мислим да је Бог поставио одређене законе и универзална правила, који омогућавају човеку да живи добро, при томе не и безболно у егзистенцијалном смислу, и да живећи верно, достигне чак, живот вечни. Дарујући му слободну вољу Бог је, човеку, дао слободу да све то и не поштује, али тада се мора суочити са консеквенцама. То је, отприлике, као када бих ја, рецимо, рекао да више не желим да поштујем закон гравитације и скочим са високе зграде. Слобода избора, да не поштујем тај закон, је моја слобода, али последице су већ одређене унапред и са њима сам био упознат и пре скока.

Зашто још мислим да је сваки појединац његова брига. Па из разлога што је на крсту Голготе платио смрћу сваки грех, сваког човека, не изоставивши ни једног.
Нигде нисам наишао ни на једну слутњу, да је некоме ускраћена могућност спасења кроз Исуову смрт. Но и ту постоји наша слобода избора, можемо то прихватити или не. Међутим, и ту се огледа Његова брига за нас, јер како каже Ап. Петар, жели да свако дође у покајање (2.Пет.3,9).

Што се глобалног тиче, и ту је некако слично. Бог нам је, по већ постављеним принципима, представио, у својим библијским пророчанствима, како изгледа слика данашњице, како ће изгледати крај времена, али ко ће бити у свему томе, опет зависи од слободне воље појединаца. На крају, појединци и чине глобално.

Све речено, односи се на Бога који је описан у Библији. Он је једини Бог, који се сагао и својим рукама, од земље, направио човека, појединца, коме је подарио жену, да са њом створи људси род. Он је једини Бог коjи је узео људско обличје, да би у том обличју сишао до човека и с њим живео и за њега умро. И на крају, Он је једини Бог који ће опет доћи, опет сићи до човека и избавити га од греха и живети с њим кроз сву вечност. Mноге религије представљају Бога који тражи жртве од човека, ове или оне, док се библијски Бог сам жртвује за човека. Док се у тим религијама од човека очекује да својим трудом некако досегне небеске висине или постигне Божанско у себи, дотле Господ Бог силази до човека доносећи небеско царство у њега самога. Када знамо да је у позадини свега апсолутна љубав према својим створењима, тада сам потпуно уверен да је Он и једини Бог и да се само Њему треба клањати и само Њега славити.
 
То што си рекла се заправо овако тумачи:

Не "сатире", него спасава оне који су то заслужили од мука, пропасти и трулежи овоземаљског света.

Не "гледа кроз прсте", него пружда додатну шансу онма који се још нису покајали и одвратили се од зла и пропасти. :roll:
 
Milena_9:
Da li mislite da Tvorac, bez obzira kako ga ko dozivljava / Bog sa bradom i brkovima, nematirijalizovana sila, i sl/, vodi racuna o pojedinacnoj sudbini svakog coveka ili o globalnom zivotu? I da li u okviru toga svako ima slobodu da cini onako kako mu nalazu njegovi intelekt, osecaj, moralni kodeks, pa kad se neko " spotakne " o zakone prirode, biva kaznjen a kad iste postuje srecno prozivljava svoje zemaljske dane?
Ili je sve zadat zivot ?

Nekak mi se cini da bi ovo bio dobar odgovor na to.

Gal 2:20 Tako ne živim više ja, nego Hristos živi u meni. A što sad živim u telu, živim verom u Sina Božijeg, koji me je zavoleo i sebe predao za mene

Ne znam da li je potrebno nesto da se doda ovome.
 
То што си рекла се заправо овако тумачи:

Не "сатире", него спасава оне који су то заслужили од мука, пропасти и трулежи овоземаљског света.

Не "гледа кроз прсте", него пружда додатну шансу онма који се још нису покајали и одвратили се од зла и пропасти.

Ne slazem se.
Zar je "spasavanje" isto sto i neprestano mucenje i kaznjavanje?
A zasto nekome ko je sve gori uvek davati jos jednu i jos jednu sansu? Sta to nije u redu?
Da li su neki Njegovi miljenici pa mogu da se slobodno ponasaju?
 
Zana63:
1. Zar je "spasavanje" isto sto i neprestano mucenje i kaznjavanje?
2. A zasto nekome ko je sve gori uvek davati jos jednu i jos jednu sansu? Sta to nije u redu?
3. Da li su neki Njegovi miljenici pa mogu da se slobodno ponasaju?

1. Није ми јасно на шта мислиш када говориш о непрестаном мучењу и кажњавању. Где ти видиш да је то двоје изједначено ?

2. Богу је цео свет омиљео, па је чак и свог Сина једнородног послао да га избави од греха и смрти. Шансу за покајање имамо до задњег даха. Треба ли да те подсетим на лопова са десног крста ?

3. Не. Сви су људи пред Богом једнаки.
 
MaranAta:
(1.Pet. 2,10) Koji nekad ne bijaste narod, a sad ste narod Božij; koji ne bijaste pomilovani, a sad ste pomilovani.

којим језиком говоримо ? Језиком правде, љубави, истине... :wink:

Kada procitam tvoje postove po ovom forumu zaista sam ubedjen da ti govoris jezikom pravde, ljubavi i istine...
Pa hajde jedno prosto pitanje za tebe. Ako su hriscani narod zasto ti onda smetaju sopstveni sunarodnici (katolici, protestanti, adventisti, baptisti...)?
 
Откуд ти идеја да ми сметају ? Не, другар... не сметају ми све док не испољавају свој прозелитизам, што је немогуће у њиховом случају. Газде секте их терају на то јер је реч о чистом приходу... Бизнис брале. :roll:
 
Хајде буди поштен, па ми одговори на ово...

Ако секта узима 10% свих прихода чланства, плус добровољне прилоге, насупрот ПЦ која узима само добровољне прилоге, има ли разлике ? :wink:

Да набрзину додам пример из секте суботара. На њиховом бајау које они називају крштење, кандидат се обавезује на ово:

9. Veruješ li u crkvenu organizaciju, i u svoju obavezu da podržiš crkvu sa DESETKOM, PRILOZIMA, LIČNIM NAPORIMA i UTICAJEM ?

Дакле, секта тражи 10% прихода, прилоге, лични ангажман, а чак и лични утицај (читај везе) !!! :roll:
 
MaranAta:
Хајде буди поштен, па ми одговори на ово...

Ако секта узима 10% свих прихода чланства, плус добровољне прилоге, насупрот ПЦ која узима само добровољне прилоге, има ли разлике ? :wink:

Да набрзину додам пример из секте суботара. На њиховом бајау које они називају крштење, кандидат се обавезује на ово:

9. Veruješ li u crkvenu organizaciju, i u svoju obavezu da podržiš crkvu sa DESETKOM, PRILOZIMA, LIČNIM NAPORIMA i UTICAJEM ?

Дакле, секта тражи 10% прихода, прилоге, лични ангажман, а чак и лични утицај (читај везе) !!! :roll:

MaranAta, o cemu ti pricas? Pa nece pop da krsti dete dok mu se ne izbroji kes. Pa ne hte da opeva mrtvog coveka, vec se okrenu i ode. Nisu imali para da mu plate. A trazio je za pevanje vise nego Miroslav Ilic. Pa okrenu ledja domacinu koji ga je hriscanski molio da ga saceka par dana dok dobije penziju i osta neosvestena slava.
I sto je najcrnje pricam ti o razlicitim popovima, a ne o jednom istom. Ovog treceg su cak i prijavljivali Vladici i trazili od njega da postavi drugog. Ali... Dzabe.
Eno nicu crkve na sve strane, a traze od sirotinje priloge kako bi zavrsili hram Svetog Save. I ko to trazi? Pa popovi koji se voze najnovijim i najluksuznijim automobilima. Oni traze od bosog i golog naroda.
Pogledaj prvo sebe pa onda pocni da pricas o drugima.
 

Back
Top