Da li svako može da bude astrolog?

zx16

Veoma poznat
Banovan
Poruka
12.421
Primetila sam da je broj astrologa sve veći i veći i sa "malim" preterivanjem, čini mi se da svaka "ulica" već ima svog astrologa.
Da li zaista svako može uz neki kurs, knjige da postane astrolog?
Šta je potrebno da bi neko postao astrolog?
Kako prepoznati "pravog" astrologa?
Наравно да може. Треба само наћи будалу која ће му веровати!

paketije

Ističe se
Poruka
2.693
Primetila sam da je broj astrologa sve veći i veći i sa "malim" preterivanjem, čini mi se da svaka "ulica" već ima svog astrologa.
Bez ikakvog problema.Imas gotove softwerove.Da ih ne bi nabrajao, procitaj sama ;

32 Best Astrology Software in 2022

Samo trebas da ubacis licne podatke , i isprintas rezultat.Naravno, trebas da to prikazes kao svoj rucni rad,komercijale radi :)

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
56.000
u redu...a sta su onda "pravi" astrolozi?
postoje li?

Bez ikakvog problema.Imas gotove softwerove.Da ih ne bi nabrajao, procitaj sama ;

32 Best Astrology Software in 2022

Samo trebas da ubacis licne podatke , i isprintas rezultat.Naravno, trebas da to prikazes kao svoj rucni rad,komercijale radi :)
ima i besplatnih, cak i na nasem jeziku, doista ne znam koliko su opsirni za razliku od ovih koji se placaju :)

Mr.Infinity

Buduća legenda
Poruka
26.236
Pravi astrolog ne postoji to su sve prevaranti koji jako lepo pričaju. A što se kurseva i trenera tiče prepun ih je internet malo pretraži.

paketije

Ističe se
Poruka
2.693
Istorijski, citaju ti buducnost iz taloga kafe, polozaja listova caja, pasulja, nabora na tabanima, dlana, i zvezda.
Primer prorocanstva:

ibis redibis numquam peribis in bello (lat.), rečenica koja se pripisuje delfijskoj proročici Pitiji; dvosmislena je, jer se stavljanjem zapeta iza reči redibis dobiva značenje »Ići ćeš, vratit ćeš se, nikada nećeš poginuti u ratu«, a iza numquam »Ići ćeš, nećeš se nikada vratiti, poginut ćeš u ratu«.

prenosilac por

Zainteresovan član
Poruka
110
Zapažanje ti je sasvim na mjestu.
Broj onih koji se "bave" astrologijom je zastrašujući.Upravo takve osobe(namjerno ne kažem ljudi) čine ogromnu štetu astrologiji samoj.Oni su razlog što se zaboravlja jedna davna izreka(postojala je mislim čak i prije Hrista) :"Nije do astrologije,već do onog ko je tumači."
Mislim da ti sama,kao i neki koji su ovdje komentarisali tvoju objavu nijeste upoznati da ono što se u ovom vremenu nametljivo provlači kroz savremene medije kao astrologija nije JEDINI oblik astrogije koji postoji.I ne znate da postoji tihi,za mnoge nevidljivi rat između pomenute bahate,proizvoljne i toliko sveprisutne u medijima moderne "astrologije",koju ću u daljem tekstu skraćeno označavati kao MA,i tradicionalne,dakle IZVORNE astrologije(ubuduće označavam kao TA).Smatra se da korijeni TA vuku u Mesopotamiju,i sedam vjekova prije Hrista.Ta astrologija je osnov današnje TA,iako u nekoj mjeri izmijenjena neminovnošću razvitka ljudske vrste,zadržala je jasne postavke,podjelu na dnevno/noćno rođenje,dugoročne vladare planetarnih perioda itd
Ja lično sam neko ko više godina proučava tehnike TA(prethodno,dok nijesam bio svjestan postojanja nje kao astrološkog pravca,do 2011.sam proučavao MA kao jedini mi poznat oblik astrologije).
I da ne širim priču,PRAVI astrolozi postoje.Imaš na FB grupu "Astrološki dijalozi" kojom rukovode pravi,kvalitetni astrolozi koji osim pravog znanja,na grupi iznose i primjere neispravnog korištenja astrologije od ljudi koji ne znaju ni deseti dio onog što treba da zna jedan ozbiljan astrolog.Dakle,pravi astrolozi postoje,na svu sreću.To su tradicionalni astrolozi.Ali su glasniji i imaju bučniju reklamu oni iz takozvane MA koji bi po svim pravilima moralnog kodeksa astrologije trebali da ćute jer nemaju pravo znanje.

MajorTom

Domaćin
Poruka
3.171
Broj onih koji se "bave" astrologijom je zastrašujući.Upravo takve osobe(namjerno ne kažem ljudi) čine ogromnu štetu astrologiji samoj.Oni su razlog što se zaboravlja jedna davna izreka(postojala je mislim čak i prije Hrista) :"Nije do astrologije,već do onog ko je tumači."
Mislim da ti sama,kao i neki koji su ovdje komentarisali tvoju objavu nijeste upoznati da ono što se u ovom vremenu nametljivo provlači kroz savremene medije kao astrologija nije JEDINI oblik astrogije koji postoji.I ne znate da postoji tihi,za mnoge nevidljivi rat između pomenute bahate,proizvoljne i toliko sveprisutne u medijima moderne "astrologije",koju ću u daljem tekstu skraćeno označavati kao MA,i tradicionalne,dakle IZVORNE astrologije(ubuduće označavam kao TA).Smatra se da korijeni TA vuku u Mesopotamiju,i sedam vjekova prije Hrista.Ta astrologija je osnov današnje TA,iako u nekoj mjeri izmijenjena neminovnošću razvitka ljudske vrste,zadržala je jasne postavke,podjelu na dnevno/noćno rođenje,dugoročne vladare planetarnih perioda itd
Ja lično sam neko ko više godina proučava tehnike TA(prethodno,dok nijesam bio svjestan postojanja nje kao astrološkog pravca,do 2011.sam proučavao MA kao jedini mi poznat oblik astrologije).
I da ne širim priču,PRAVI astrolozi postoje.Imaš na FB grupu "Astrološki dijalozi" kojom rukovode pravi,kvalitetni astrolozi koji osim pravog znanja,na grupi iznose i primjere neispravnog korištenja astrologije od ljudi koji ne znaju ni deseti dio onog što treba da zna jedan ozbiljan astrolog.Dakle,pravi astrolozi postoje,na svu sreću.To su tradicionalni astrolozi.Ali su glasniji i imaju bučniju reklamu oni iz takozvane MA koji bi po svim pravilima moralnog kodeksa astrologije trebali da ćute jer nemaju pravo znanje.
Nemoj me pogresno shvatiti, postujem tvoje znanje i trud, ali ja od vas astrologa kako tradicionalnih tako i modernih jos nikada ne uocih da to argumentovano znanje potkrijepite i prakticnim dokazima.
I cesto se sva astrologija zasniva ili na simbolickom objasnjenju vec odigranih dogadjaja ciji epilog znamo, ili praznoj sujeti i istancavanju ega astrologa, koji pokusavaju da dokazu da su njihovi pogledi na astrologiju " pravilniji" od pogleda nekih drugih astrologa.
Po meni, i onome sto sam ja mogao da primjetim, analizirajuci neke natalne karte, ipak dajem prednost modernoj u odnosu na tradicionalnu astrologiju, koja je sukladno manjem protoku informacija tog davnog vremena i nemogucnosti da svoje analize provjeri prakticnim dokazima, na sto vecem broju primjera, ipak manje pouzdana od moderne.Ali svako ima pravo na svoje misljenje.
Svaku tvrdnju iz Ta astrologije, ce u roku od 10 minuta opovrgnuti konkretnim primjerima, biografijama osoba ciju natalnu kartu mozemo provjeriti ili sinastrija takodjer.

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
56.000
kako laik da prepozna ko je TA, ko je MA?

Nemoj me pogresno shvatiti, postujem tvoje znanje i trud, ali ja od vas astrologa kako tradicionalnih tako i modernih jos nikada ne uocih da to argumentovano znanje potkrijepite i prakticnim dokazima.
I cesto se sva astrologija zasniva ili na simbolickom objasnjenju vec odigranih dogadjaja ciji epilog znamo, ili praznoj sujeti i istancavanju ega astrologa, koji pokusavaju da dokazu da su njihovi pogledi na astrologiju " pravilniji" od pogleda nekih drugih astrologa.
Po meni, i onome sto sam ja mogao da primjetim, analizirajuci neke natalne karte, ipak dajem prednost modernoj u odnosu na tradicionalnu astrologiju, koja je sukladno manjem protoku informacija tog davnog vremena i nemogucnosti da svoje analize provjeri prakticnim dokazima, na sto vecem broju primjera, ipak manje pouzdana od moderne.Ali svako ima pravo na svoje misljenje.
Svaku tvrdnju iz Ta astrologije, ce u roku od 10 minuta opovrgnuti konkretnim primjerima, biografijama osoba ciju natalnu kartu mozemo provjeriti ili sinastrija takodjer.
koja je razlika izmedju tradicionalne i moderne astrologije za korisnike tj. zaintersovane ljude za tumacenje?

MajorTom

Domaćin
Poruka
3.171

koja je razlika izmedju tradicionalne i moderne astrologije za korisnike tj. zaintersovane ljude za tumacenje?
Ima vise razlika pri analizama,a ja nisam nikakav astrolog da bi te razlike pravilno mozda opisao i naznacio, ali grubo receno, tradicionalna astrologija( srednjevijekovna) je vise " matematicka", sablonska", fatalisticka, te natusu konkretno mnogo teze od moderne daje mogucnost slobodne volje, sto mozda u tom davnom vremenu u kojem covjek zaista nije imao mnogo prostora da " slobodno" " djeluje", nego je bio uslovljen i bio zrtva nametnutih robovlasnicko feudalnih normi i imalo smisla,ali danas je covjek mnogo vise gospodar " vlastite sudbine".Tradicionalna astrologija ne uvazava generacijske planete, Uran, Neptun i Pluton, barata nekim po meni fatalisticko sablonskim " mjerama", da li je neko rodjen danju, nocu, da li su mu planete u " sekti", u tom smislu sto neke pripadaju dansjkom neke nocnom rodjenju, da li je Merkur orjentalni ili okcidentalni, ili kako vec, pa kuce dijele na dobre i lose, kao kada bi se znakovi koji prirodno vladaju tim kucama djelili na dobre lose, kao da astrologija ne pocinja na jednakoj simetriji za sve znakove, na istim polaznim osnovama,a razlicitoj simbolici itd.
Razumijem ljude koji iscrpno godinama uce jednu astrologiju,a onda vide da im neko sve to osporava i da stvari vidi nesto drugacije.Tu prorade sujeta i potreba za verbalnim raspravama cesto.

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
56.000
Ima vise razlika pri analizama,a ja nisam nikakav atsrolog da bi te razlike pravilno mozda opisao i naznacio, ali grubo receno, tradicionalna astrologija( srednjevijekovna) je vise " matematicka", sablonska", fatalisticka, te natusu konkretno mnogo teze od moderne daje mogucnost slobodne volje, sto mozda u tom davnom vremenu u kojem covjek zaista nije imao mnogo prostora da " slobodno" " djeluje", nego je bio uslovljen i bio zrtva nametnutih robovlasnicko feudalnih normi i imalo smisla,ali danas je covjek mnogo vise gospodar " vlastite sudbine".Tradicionalna astrologija ne uvazava generacijske planete, Uran, Neptun i Pluton, barata nekim po meni fatalisticko sablonskim " mjerama", da li je neko rodjen danju, nocu, da li su mu planete u " sekti", u tom smislu sto neke pripadaju dansjkom neke nocnom rodjenju, da li je Merkur orjentalni ili ocidentalni, ili kako vec, pa kuce dijele na dobre i lose, kao kada bi se znakovi koji prirodno vladaju tim kucama djelili na dobre lose, kao da astrologija ne pocinja na jednakoj simetriji za sve znakove, na istim polaznim osnovama,a razlicitoj simbolici itd.
sada mi je vise razumljivije ali i dalje nije...da li svako moze ko je iole elokventan i zainteresovan da postane astrolog?
dakle, da li moze da se "nauci" tumacenje i da li je to dovoljno?
da li postoje eticke norme astrologa? mislim na to da mora do nekog nivoa tumacenja da savlada da bi mogao da se bavi time?

MajorTom

Domaćin
Poruka
3.171
sada mi je vise razumljivije ali i dalje nije...da li svako moze ko je iole elokventan i zainteresovan da postane astrolog?
da li postoje eticke norme astrologa? mislim na to da mora do nekog nivoa tumacenja da savlada da bi mogao da se bavi time?
Naravno da svako ko ima bar prosjecnu inteligenciju moze da se bavi astrologijom, ali da se naziva astrologom po meni ne bi trebalo da se naziva iko, jer ni jedan od ljubitelja astrologije nije u mogucnosti da u 100% slucajeva prakticnim dokazima dokaze svoje hipoteze i zakljucke.Moze donekle da osobu uputi na stvari koje osoba nosi u sebi ali ih mozda nije svjesna, da uputi sta je za neku osobu bolje, koji put da odabere, i na kakve prepreke u zivotu da obrati paznju, ali i mogucnosti, mada i tu moze da omane itd.
Astrologija je zato i zanimljiva, jer nije istrazena do kraja, jer je jos uvijek " nedorecena"

prenosilac por

Zainteresovan član
Poruka
110
Па неке дефиниције постоје,наравно.Али сам суд о некој позицији планете,тачке у карти,или о аспекту двије планете зависи од конкретне карте.Тако да генерално постоје оквири у којима можемо да нешто тумачимо,рецимо да планета у неком знаку има квалитет.Али колико ће да се испољи,зависи од поља у ком се нађе.И опет имамо раскрсницу,добро поље,испољиће се/лоше,неће итд.
Ако сам добро разумио друго питање,све зависи опет од конкретне особе.Некад стигнемо на ниво на ком мислимо да знамо довољно да можемо да радимо с људима па се покаже да у конкретном случају просуђивање године или питања за које си питан буде са неком грешком која се касније види,вријеме је покаже.Што не значи да имаш лош морални кодекс.И кроз грешку учиш,као у сваком послу.Људи ти све кажу,ако се враћају теби као тумачу опет и опет у дужем временском интервалу.Као и у другим професијама,добри тумачи се траже,лоши мање.Сваком према заслузи.

prenosilac por

Zainteresovan član
Poruka
110
Naravno da svako ko ima bar prosjecnu inteligenciju moze da se bavi astrologijom, ali da se naziva astrologom po meni ne bi trebalo da se naziva iko, jer ni jedan od ljubitelja astrologije nije u mogucnosti da u 100% slucajeva prakticnim dokazima dokaze svoje hipoteze i zakljucke.Moze donekle da osobu uputi na stvari koje osoba nosi u sebi ali ih mozda nije svjesna, da uputi sta je za neku osobu bolje, koji put da odabere, i na kakve prepreke u zivotu da obrati paznju, ali i mogucnosti, mada i tu moze da omane itd.
Astrologija je zato i zanimljiva, jer nije istrazena do kraja, jer je jos uvijek " nedorecena"
Нечија грешка у тумачењу која није таквог степена да доводи у суштинску заблуду питача није разлог да неког осудиш у тој мјери и забраниш му да себе зове астрологом.Најмање ово кажем због себе јер ни не сматрам себе још увијек да сам заслужио такво звање.Ученик,занатлија астрологије,да.
Какогод,људи,клијенти нечији ће све рећи.Њихова збирна мишљења,оцјене.А тек вријеме.Рецимо, неког упутиш у то да од конкретне године његове шансе за брак расту али да ако се вјенча у години док Сатурн транзитом прави одређен проблем тај брак у који уђе у првих пар година реченог периода неће потрајати.А клијент неће да чека,не слуша тумачење и без обзира на сугестију уђе у брак који наравно пукне за годину и по дана.И ко је крив онда?

prenosilac por

Zainteresovan član
Poruka
110

Лаик ће најбоље препознати разлику по јасноћи датог тумачења од стране једне врсте астролога,и нејасним и општим мјестима из тумачења датог са стране која има супротно становиште.
Обзиром да по својој природи(читај,непознавању/непостојању концепта познавања владара дугорочних периода што је услов јасног одређења времена које износимо у процјени ) МА сама по себи није способна да изнесе јасну,временски одређену прогнозу(озбиљну,наравно),а и услед других фактора које не вреди овдје набрајати због разумљивог непотпуног познавања тематике с твоје стране,остављам простор Мајору да нагађа да ли сам изричито казао да ће ипак ТА дати конкретнију врсту одговора.🙂 Не бих да га увриједим превише директном оцјеном.😅
Иначе,једна од разлика које помажу откривању ко је из које врсте астрологије је та да они који су завршили више година школовања на најпознатијој МА образовној институцији позицију Венере на 0°25'♎ дефинишу као "Венера је на нултом степену Ваге".
За ТА је то Венера на првом степену Ваге.

MajorTom

Domaćin
Poruka
3.171
Нечија грешка у тумачењу која није таквог степена да доводи у суштинску заблуду питача није разлог да неког осудиш у тој мјери и забраниш му да себе зове астрологом.Најмање ово кажем због себе јер ни не сматрам себе још увијек да сам заслужио такво звање.Ученик,занатлија астрологије,да.
Какогод,људи,клијенти нечији ће све рећи.Њихова збирна мишљења,оцјене.А тек вријеме.Рецимо, неког упутиш у то да од конкретне године његове шансе за брак расту али да ако се вјенча у години док Сатурн транзитом прави одређен проблем тај брак у који уђе у првих пар година реченог периода неће потрајати.А клијент неће да чека,не слуша тумачење и без обзира на сугестију уђе у брак који наравно пукне за годину и по дана.И ко је крив онда?
Ne postoji taj astrolog koji u cjelosti moze da dokaze prakticno svoje astroloske " predpostavke" i predvidjanja, a vecina njih mogu da na osnovu vec poznatih dogadjaja ciji epilog znaju, pronalaze simboliku kojom objasnjavaju iste, sto istini za srecu i nije tesko jer u astrologiji simbolika je presiroka.
Znaci razgovarao sam sa desetinama astrologa, i modernih i tradicionalnih, svi oni su pravili greske i ni jedno od njihovih "predvidjanja" se nije ostvario.

Meni Saturn tranzitira trenutno 2 poljem, imovine, u proteklih 15 godina materijalno nisam bolje stajao.

Reci da postoje dobre i lose kuce je isto kao reci da postoje dobri i losi znakovi, sto astroloska analogija sigurno pobija.

Kao planete u 8 kuci donose probleme u sinastriji, u 12 takodjer, nasao sam najmanje 20tak parova u dugogodisnjim vezama i brakovima , cije neke i to bitne planete, upadaju u 8 ili 12 polje partnera, pa opstaju zajedno godinama itd.

MajorTom

Domaćin
Poruka
3.171
Лаик ће најбоље препознати разлику по јасноћи датог тумачења од стране једне врсте астролога,и нејасним и општим мјестима из тумачења датог са стране која има супротно становиште.
Обзиром да по својој природи(читај,непознавању/непостојању концепта познавања владара дугорочних периода што је услов јасног одређења времена које износимо у процјени ) МА сама по себи није способна да изнесе јасну,временски одређену прогнозу(озбиљну,наравно)
Po cemu Ma nije u stanju da iznese jasnu vremenski odredjenu prognozu, pa i Ma prati tranzite, direkcije, solare, lunare, bavi se prognostickom astrologijom, samo dosta sire i dubokoumnije od Ta.

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
56.000
Обзиром да по својој природи(читај,непознавању/непостојању концепта познавања владара дугорочних периода што је услов јасног одређења времена које износимо у процјени ) МА сама по себи није способна да изнесе јасну,временски одређену прогнозу(озбиљну,наравно),а и услед других фактора које не вреди овдје набрајати због разумљивог непотпуног познавања тематике с твоје стране,остављам простор Мајору да нагађа да ли сам изричито казао да ће ипак ТА дати конкретнију врсту одговора.🙂 Не бих да га увриједим превише директном оцјеном.😅
Иначе,једна од разлика које помажу откривању ко је из које врсте астрологије је та да они који су завршили више година школовања на најпознатијој МА образовној институцији позицију Венере на 0°25'♎ дефинишу као "Венера је на нултом степену Ваге".
За ТА је то Венера на првом степену Ваге.
aha....moj sekstil Merkura sa Uranom se trudi da pronikne u dubine ovih postova...moram reci...koncentracija mi je 0 ali procitacu vise puta, mozda nesto i pohvatam :mrgreen: tj. odkud ja ili bilo koji drugi laik da znamo recimo da li je neko samo lupio nesto, prica interesantno ili zaista vredi...dok prodju godine...

Da biste mogli da otvarate nove teme i trajno koristite svoje ime - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.