Da li su stale isplate ruskih penzija penzionerima u Srbiji: Novac mu uplaćen, pa vraćen

  • Začetnik teme Začetnik teme Sizif
  • Datum pokretanja Datum pokretanja
Nisam bas sigurna u to, mozda I jesi u pravu...
Ne upravlja NBS poslovnim odlukama poslovnih banaka. Saradnja sa bankama iz inostranstva jeste poslovna odluka.

Recimo odluka ProCredit banke je da rezidentima pojedinih zemalja ne otvara poslovne račune, to je bio slučaj sa Indijcima pre koju godinu.
Jednostavno oni ne pružaju tu uslugu iz svojih razloga, a klijent je slobodan da nađe neku koja ima druga pravila.

Ali recimo ako pokušaju da podignu proviziju na usluge,menja NKS bez obaveštenja, podignu kamatu suprotno ugovoru o kreditu ili naplate kamatu na kamatu.... NBS se uključuje i može da ih kazni ili čak uzme licencu za ozbiljnije prekršaje i kršenje zakona RS.
Ne postoji zakon da moraš da sarađuješ sa ovom ili onom državom. Samo u slučaju sankcija da ne smeš jer onda to postaje zakonska obaveza.
 
A kako se onda dogodilo ovo sa tom ruskom bankom @fortes
Pa to pokušavam da ti objasnim a evo imaš i u tekstu:

"Ali, banke koje posluju u Republici Srbiji i koje svoju poslovnu politiku utvrđuju samostalno i u skladu sa sopstvenom procenom rizika, u svom poslovanju primenjuju međunarodne sankcije prema bankama i entitetima u Ruskoj Federaciji koji se nalaze na listama sankcija, prvenstveno vodeći računa da ne ugroze svoje poslovanje i same budu izložene takvim sankcijama“, kažu za portal N1 u NBS."
 
Veliki broj banaka u Srbiji su u vlasništvu stranih banaka (Rajfajzen, Halk, Erste, Nlb, Otp, Uni kredit...) i oni rade u skladu sa politikom svojih centrala
Tako da gospodin treba otvoriti račun u nekoj čisto domaćoj banci i da mu tamo ide penzijs
Da li u Srbiji postoji “cisto domaca banka”, ako si u pravu?
 
Pogledajte prilog 1681498Penzioner u Srbiji koji na svaka tri meseca prima skromnu penziju zarađenu u Rusiji, u decembru nije mogao da podigne novac sa svog računa. Ruski penzijski fond mu je, kaže, novac uplatio, ali ga je ovdašnja banka - vratila pošiljaocu. U Narodnoj banci Srbije za portal N1 ističu da platni promet sa Rusijom nije obustavljen, ali da banke u Srbiji, "u skladu sa sopstvenom procenom rizika, u svom poslovanju primenjuju međunarodne sankcije prema bankama i entitetima u Ruskoj Federaciji koji se nalaze na listama sankcija".

Redakciji N1 javio se penzioner koji prima rusku penziju.

„Radio sam jedno vreme u Rusiji, gde sam ostvario pravo na rusku penziju. Primanja su bila redovna, iznos je skroman, pa na svaka tri meseca primam uplatu u domaćoj banci“, započinje svoju priču ovaj penzioner (ime i prezime poznato redakciji).

Očekivao je, kaže, redovnu uplatu u decembru.

„Pošto uplata nikako nije stizala, pozvali smo penzijski fond u Rusiji. Tamo su rekli da mi je novac uplaćen, ali da je vraćen i da odem u svoju banku u Srbiji da to proverim“, dodaje.

Ovo su mu, kaže, potvrdili i u domaćoj banci u kojoj ima otvoren račun na koji prima rusku penziju.

„U našoj banci su mi rekli da je ukinut platni promet sa Rusijom i da je zato moj novac vraćen. Nijednu zvaničnu informaciju o tome nisam dobio – ni ja, ni moje kolege koje takođe primaju rusku penziju“, navodi ovaj penzioner.

U Narodnoj banci Srbije podsećaju da „Republika Srbija, kao što je poznato, nije uvela sankcije Ruskoj Federaciji i nije obustavila platni promet sa Rusijom“.

„Ali, banke koje posluju u Republici Srbiji i koje svoju poslovnu politiku utvrđuju samostalno i u skladu sa sopstvenom procenom rizika, u svom poslovanju primenjuju međunarodne sankcije prema bankama i entitetima u Ruskoj Federaciji koji se nalaze na listama sankcija, prvenstveno vodeći računa da ne ugroze svoje poslovanje i same budu izložene takvim sankcijama“, kažu za portal N1 u NBS.

U NBS ukazuju da je Kancelarija za kontrolu strane imovine Ministarstva finansija SAD (OFAC) 21. novembra 2024. godine uvela novi paket sankcija koji se odnose na više od 50 ruskih banaka, 40 lokalnih registara hartija od vrednosti i 15 finansijskih zvaničnika, „uključujući i najveću rusku banku koja do tada nije bila pod sankcijama Gazprombanku i njene filijale u svetu“.

„Kada je reč o problemu koji je naveo vaš čitalac, a na osnovu navoda iz vašeg imejla i napred iznetog, moguće je da je banka preko koje je vaš čitalac primao penziju poslovala sa nekom od ruskih banaka koja je obuhvaćena najnovijim paketom sankcija od 21. novembra 2024. godine i da je iz navedenih razloga dalja saradnja banke u Republici Srbiji sa tom ruskom bankom obustavljena, a uplaćena sredstva penzije vraćena“, zaključuju u Narodnoj banci Srbije.

Teško je pouzdati se u određene države. Na svu sreću, EU i američki penzioneri nemaju problema. Jadni ljudi koji su živote proveli u Rusiji!

https://n1info.rs/biznis/da-li-su-s...ionerima-u-srbiji-novac-mu-uplacen-pa-vracen/
Ma CNN kad nešto objavi, to je sto posto istina, ne moždomane, koekude!
 
Pa ko je poslao tenkove na Ukrajinu i uspeo da baci Rusiju u međunarodne sankcije...

Taj je najviše kriv.
јок

лепо све те банке у Србији које то примењују фино испратити. или ће руске банке да се поотварају овде ради тог проблемчића...

решен проблем.
 
Znači , ako bi Rusija uvela sankcije nekoj zapadnoj zemlji , znači li to hipotetički da austrijski ili francuski gastabajteri neće primati peMzije .
Ili je ovo lična samovolja nase vlade .
чекај да се ово прочује...

студенти ће то средити

као што ни нис неће бити одузет русима да би га неко други уграбио...
 
Većina banaka u Srbiji su strane banke, a strane banke drže Rusiju pod sankcijama.

To se moglo i očekivati.
ок може ту лепо решење

руси поотварају банке или кинези

ми срби сви лепо пређемо код кинеза

а ти им бидни клијент у рајфајзен и слично...
 

Back
Top