Da li su Srbi u ranom srednjem veku isprva bili ogranak hrvatskog plemena?

Ali mutacije iza I-CTS10228, prema znanstvenim radovima dolaze u migracijskom periodu iz smjera južne Poljske . S obzirom da u našem području prevladavaju odnosno skoro sve mutacije su iza I-CTS10228 to bi za sada značilo da je svim balkanskim I2a izvor južna Poljska. Moguće je da neke grane idu i prema Rumunjskoj itd ali one dolaze tamo nakon 6-7 st. kada Dačana itd više nema na sceni.
Ne dolazi iz južne Poljske. To je tvoja fiks ideja. Ti si za Vrapče, a ne za intetnet hrvatu22.

Ne dolazi iz južne Poljske. To je tvoja fiks ideja. Ti si za Vrapče, a ne za intetnet hrvatu22.
'According to Pamjav et al. (2019) and Fóthi et al. (2020), the distribution of ancestral subclades like of I-CTS10228 among contemporary carriers indicates a rapid expansion from Southeastern Poland, is mainly related to the Slavs and their medieval migration, and the "largest demographic explosion occurred in the Balkans'
Fóthi, E.; Gonzalez, A.; Fehér, T.; et al. (2020), "Genetic analysis of male Hungarian Conquerors: European and Asian paternal lineages of the conquering Hungarian tribes"
Pamjav, Horolma; Fehér, Tibor; Németh, Endre; Koppány Csáji, László (2019). Genetika és őstörténet

Ne znam jesi li pročitao informaciju iz izvora?

'According to Pamjav et al. (2019) and Fóthi et al. (2020), the distribution of ancestral subclades like of I-CTS10228 among contemporary carriers indicates a rapid expansion from Southeastern Poland, is mainly related to the Slavs and their medieval migration, and the "largest demographic explosion occurred in the Balkans'
Fóthi, E.; Gonzalez, A.; Fehér, T.; et al. (2020), "Genetic analysis of male Hungarian Conquerors: European and Asian paternal lineages of the conquering Hungarian tribes"
Pamjav, Horolma; Fehér, Tibor; Németh, Endre; Koppány Csáji, László (2019). Genetika és őstörténet

On samo cita izvore koje mu odgovaraju.

Nema nikakvih dokaza ta te tvrdnje. To je jedna od nekoliko mogućih domovina te naše grane I2a i ništa više.

Ovo je jedna dosta interesantna tema koju je forumaš @Kole11 otvorio, citirajući vizantijske izvore koji su poistovećivali Hrvate i Srbe. Ponukan time, bacio sam pogled na raspravu čuvenog francuskog vizantologa i stručnjaka za slovenske starine, Anrija Gregoara (1881-1964): Poreklo i ime Hrvata i Srba (Orìgine et le Nom des Croates et des Serbes).

Rad se u celosti može pročitati na jstor-u: https://www.jstor.org/stable/44168583?read-now=1&seq=30#page_scan_tab_contents

Pogledajte prilog 1267309

Gregoar tumači vizantijske izvore tog vremena i zaključuje o poreklu Hrvata, dovodeći blisko u vezu sa pokretima panonskih Bugara. Njegov je zaključak da je ime „Srbin“ jednom delu hrvatskog naroda bilo dodeljeno od strane nekog suseda ili vrhovnog suverena tog konkretnog dela Hrvata, možda baš Avara.

Kakvo je mišljenje forumaša o hipotezi Gregoara? 🤔
значи и Срби су исто Авари ко и Хрвати? :eek:

Hrvati nisu Avari. Hrvati su Germani, Austrijanci. Njihova imena, te vlastele koja je bila na strani Justinijana u borbi za Split, su Mikel, Hrobert, Kluge, Lobel.
(Germani ili ti Franci su bili u savezu sa Justinijanom, protiv Srba i VIdigoja.)

A Avari su Slaveni. Fino pise u DAI izricito Slaveni. Na prostoru Avarske sto je citava Panonija i danasnja Rumunija (Dakija), postoje u gotskom periodu tri slavenske grupe:
Boii (Goti, Srbi), od njih je Teodorik Veliki i Vidigoje koji su vladali u Raveni. Oni su od Alpa do Dunava.
Huni, Atila je bio Car, oni su od Dunava na istok
Gepajdi (GePakti, pod paktom sa Francima i Justinijanom, to su Bugari, Banat, Backa, juzni djelovi Dakije, u Sremu su mjesani sa Gotima. Njih je Vidigoje kao Teodorikov vojskovodja porazio u Sremu i bili su pod Teodorikom sve do gotskih ratova kad se priklanjaju Justinijanu. Porazio ih je Vidigoje u Dalmaciji kao i sve Justinijanove trupe, kad su upali u Dalmaciju na zahtjev Justinijana, osim Splita gdje su Hrvati uzeli splitsku zupu od Srba.)

Gepajde je podrzavao Justinijan protiv Srba, pa se u romejskim izvorima po Teofanu i DAI Avari smatraju nasljednicima Gepajda, ili jednim njihovim ogrankom. Drugi ogranak Gepajda su Longobardi koji su takodje Justinijanovi saveznici protiv Srba. Longobardi su Hrvati.
Iako Teofan i DAI dakle Longobarde smatraju Slavenima jer su od Gepajda, jer kazu da govore svi isti jezik kao i Goti i Vizigoti, po imenima Hrvata vidimo da se radi o Njemcima, Austrijancima. Mozda su pricali srpski kao sto i danas pricaju, kao sto su i folksdojceri pricali srpski, ali nisu Srbi, nisu Slaveni.
Da rezmiramo, pod paktom protiv Srba u Dalmaciji i Panoniji su Bugari i Austrijanci (Hrvati).

Poslednja izmena:
Može li mi netko objasniti je li brat Scott Otok mrtav ozbiljan sa ovim Vidigojem i srpskim kraljevstvom sa glavnim gradom Ravenna? Temelji se to na nekim izvorima ili na konzumiranjem gljiva? Uz dužno poštovanje
друже, 8 римски царева су били Срби
да и не спомињемо Фуџи јаму, чувену српску планину код Токија

друже, 8 римски царева су били Срби
да и не спомињемо Фуџи јаму, чувену српску планину код Токија
Можда би ми требало да прихватимо аршине Хрватске, и једноставно да их применимо на Србе и на територију Србије. Ипак је Хрватска у ЕУ па не би имали спора око спровођења стандарда.

Poslednja izmena:
Можда би ми требало да прихватимо аршине Хрватске, и једноставно да их применимо на Србе и на територију Србије. Иоак је Хрватска у ЕУ па не би имали спора око спровођења стандарда.
не, него само да се вратимо СЕБИ већ једном

не, него само да се вратимо СЕБИ већ једном
Слажем се, али очигледно да се тако нешто не испалти. С тим што се ја слажем с тобом - није све у исплативости.

Može li mi netko objasniti je li brat Scott Otok mrtav ozbiljan sa ovim Vidigojem i srpskim kraljevstvom sa glavnim gradom Ravenna? Temelji se to na nekim izvorima ili na konzumiranjem gljiva? Uz dužno poštovanje

Malo ko čita uopšte šta on piše i još manje shvata ozbiljno; najbolje je ignorisati. Pa valjda možeš da pretpostaviš po nedostatku ulaska u polemiku sa njim. Svakako je nebitno osvrtati se.

Malo ko čita uopšte šta on piše i još manje shvata ozbiljno; najbolje je ignorisati. Pa valjda možeš da pretpostaviš po nedostatku ulaska u polemiku sa njim. Svakako je nebitno osvrtati se.

Mislim mene ipak zanima na čemu se temelje takve konstrukcije, onako čisto iz radoznalosti. Pa je moja pretpostavka bila ta da se radi o konzumiranju gljivica. Forum je inače odličan i dođem do izvora i djela koje "druga strana" rijetko ili nikako ne dijeli. Druga mogućnost je bila ta da ga uopće ne razumijem s obzirom da ja nisam odrastao uz "srpskohrvatski" jezik. Ovo sve što znam sam naučio zadnjih 6,7 godina uključujući jezik, povijest itd. Ali očito izgleda da je stvarno mrtav ozbiljan sa gotskim Srbima i Vidigojem.

Mislim mene ipak zanima na čemu se temelje takve konstrukcije, onako čisto iz radoznalosti. Pa je moja pretpostavka bila ta da se radi o konzumiranju gljivica. Forum je inače odličan i dođem do izvora i djela koje "druga strana" rijetko ili nikako ne dijeli. Druga mogućnost je bila ta da ga uopće ne razumijem s obzirom da ja nisam odrastao uz "srpskohrvatski" jezik. Ovo sve što znam sam naučio zadnjih 6,7 godina uključujući jezik, povijest itd. Ali očito izgleda da je stvarno mrtav ozbiljan sa gotskim Srbima i Vidigojem.

Scott Isle ovde konstantno preti ubistvima raznim ljudima, uključujući i drugim forumašima. Te stvari se ne smatraju toliko ozbiljnim iz razloga što je ovo anonimni forum, pa sve ima kontekst neozbiljnosti, a da se išta ozbiljno shvata, do sada bi imao ozbiljne probleme od hrpe krivičnih prijava. On stalno priča ustaše, ustaše i sl. a zapravo je najveći ustaša od svih na Forumu Krstarice, jer mislim da ga doslovno niko nije nadmašio. Osim što redovno poziva na razne forme nasilja, on smatra čak i ono što mnogi nazivaju genocidom konstruktivnim i poželjnim ishodom koje on odobrava i podržava. Postoji ovde par forumaša koji su u većoj ili manjoj meri neonacisti, pa imaju tako neke kontroverzne stavove po pitanju antisemitizma ili apologetike Hitlera, ali oni su male mace u poređenju sa njim. Čovek doslovno piše po forumu sa strašću o klanju beba. Doslovno ne znam da li u istoriji cele Krstarice (od dana kada je nastala do danas) postoji neko ko je pisao ili piše na forumu jezivije od njega.

Ne, nije problem ni do nedovoljnog poznavanja argumentacije...niti razumevanja jezika. :lol:

Poslednja izmena:
Претпостављам да се тврдње темеље на КоГ , како Скоти каже, односно Књижицу о Готима.

Претпостављам да се тврдње темеље на КоГ , како Скоти каже, односно Књижицу о Готима.

I ne baš. To on kaže, ali značajno modifikuje sadržaj dela Popa Dukljanina; npr. odbacuje hronologiju iz svih verzija tog dela i interpolira novu, tvrdeći kako se pad Dalmacije zapravo dogodio, tobože, još u IV st. nakon bitke kod Salikesa 377. godine, na osnovu nekoliko iz konteksta izvučenih redova Amijana Markelina i još nekih pojedinih izvora.

I ne baš. To on kaže, ali značajno modifikuje sadržaj dela Popa Dukljanina; npr. odbacuje hronologiju iz svih verzija tog dela i interpolira novu, tvrdeći kako se pad Dalmacije zapravo dogodio, tobože, još u IV st. nakon bitke kod Salikesa 377. godine, na osnovu nekoliko iz konteksta izvučenih redova Amijana Markelina i još nekih pojedinih izvora.
Хм, ја сам га пар пута питао да појасни ставове, сматрајући да тај континуитет тражи у политичко-територијалном смислу, међутим , он или није знао или није желео да објасни.
Свакако, да директну - крвну династичку причу непрекидиву 7-8 векова свакако да не може да одбарни.

Хм, ја сам га пар пута питао да појасни ставове, сматрајући да тај континуитет тражи у политичко-територијалном смислу, међутим , он или није знао или није желео да објасни.

Ukratko, krah Gota uopšte ne priznaje, tvrdi da su Justinijanove snage bile samo po gradovima i putevima, dok su se po selima i brdima izolovano krili činovnici koji su i dalje održavali gotsku državnost, sve do pada dunavskog limesa u prvoj polovini VII stoleća. :D

Back