Da li su Srbi ratnicki narod?

Da li su Srbi ratnicki narod?

  • Da

  • Ne


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

komandir

Zainteresovan član
Poruka
170
Po besedama srpskih ratnika u kojima su naglasavali iscekivanje kraja vojevanja kao i ljubav prema domu i porodici a i po psiholoskim odlikama smatram da Srbi ne spadaju u red tzv. ratnickih naroda. Ima razloga da jesmo, ali i da nismo, sto ja smatram kao odgovor. Sta Vi mislite o tome
 
Nismo ratnicki narod.Mi smo narod slobodarski,narod koji kada ga napadnu zna da se bori.Znamo da se borimo i da branimo.To sto smo imali toliko ratova kroz istoriju je posledica naseg fenomenalnog strateskog polozaja.Bog nam je dao da budemo kapija prema Istoku da budemo na vetrometini na ovom krvavom Balkanu i da tu svoju slobodu cuvamo na najbolji nacin.Dok je Srba bice i sveta.
Kao sto je rekao slavni srpski pesnik i slikar Djura Jaksic:"Nebo ce plakati dugo i gorko kad ne bude Srbina"!
 
Rujevit:
Nismo ratnicki narod.Mi smo narod slobodarski,narod koji kada ga napadnu zna da se bori.Znamo da se borimo i da branimo.To sto smo imali toliko ratova kroz istoriju je posledica naseg fenomenalnog strateskog polozaja.Bog nam je dao da budemo kapija prema Istoku da budemo na vetrometini na ovom krvavom Balkanu i da tu svoju slobodu cuvamo na najbolji nacin.Dok je Srba bice i sveta.
Kao sto je rekao slavni srpski pesnik i slikar Djura Jaksic:"Nebo ce plakati dugo i gorko kad ne bude Srbina"!
Ovo je fakat - Srbi i pored svih svojih mana,osim sto umeju da trpe,umeju i da se brane i tako kroz istoriju,sve do onog nedavnog satrapa - sto nam je dokazao kako prolazimo kad vodimo osvajacke ratove - Bog nas nije predvideo za to.(dobro,Dushan je bio izuzetak, al` to je bilo davno)
 
Mislim da smo prvobitno bili miran, zemljoradnicki narod...ali, zasto smo POSTALI ratoboran narod...to je vec druga stvar.....

Uzgred, ponovo ovde pisem ovo, mozda ce nekome smetati, ali zapitajte se zasto Srbi (i neki drugi Slovenski narodi) kao rec kojom opisuju vojno sukobljavanje koriste bas RAT !?

Ratowac/ratovati/ratiti je glagol koji je u staroslovenskom jeziku bio istovetan danasnjem glagolu vratiti.... Zasto je bas rec koja oznacava ponovno povracanje neke vrednosti (zemlje, ljudi ili druge materije) iskoriscena kao rec koja oznacava sukob? Mozda zato sto smo u pradomovini bili primorani da vracamo ono sto nam drugi uzmu.... Danas postoji i rec vojna ali se ona ne koristi u mnogim slovenskim jezicima.

Ja glasam za to da nismo bili ratoborni.....
 
Ma povest je puna svih mogucih opcija. Da li smo bili najamnivci? Pa mislim da jesmo! Eto, precani su recimo bili najamnici Austrougarske... ali nema veze.

Mislim da se Srba treba cuvati u miru a ne u ratu... Neko je to rekao, ne znam ko pa ne mogu da citiram. Mnogo smo opasniji kada nema rata neko kada dodje do istog....
 
Problem sa Kosovom nema veze sa tim da li smo mi ratnicki narod ili ne...
Mi smo neverovatno PROST, NEVASPITAN i NEOBRAZOVAN narod. Tj. takvi smo postali u proteklih 70 godina (moralno propadanje ove nacije pocelo je posle 1918 a ne od 1945 kako mnogi misle). Nastavimo li sa ovakvim ponasanjem treba da izumremo kao dinosaurusi jer definitivno nismo za buduca doba!

Ovom narodu treba cvrsta vlast koja ce na robiju terati i zbog ukradene olovke! Vlast treba prvo da tera u zatvor pa tek onda da pita da li si nevin.... Ako postoje i najmanje indicije da je prekrsaj ucinjen nema sanse da se omasi zatvor. Onaj ko radi da se nagradi kako treba, ko ne radi da se istera sa posla! Ko krade u zatvor, ko ne krade da se nagradi. Ma isli bi mi ljudi u zatvor zbog pljuvanja na ulici, zbog duvanja nosa i otresanje istog po trotoaru... Kakve novcane kazne? Istog trena ides u zatvor da odrobija....5 dana, 5 dana, al' ces da robijas.

Da sam ja neka vlast k'o sto nisam, kriminalci i lopuze se ne bi izlezavale po zatvorima i zivele na trosku drzave vec bi gradili autoputeve, mostove, pruge, naselja itd. Ko odradi dnevnu kvotu moze da zaradi za veoma pristojnu klopu i vrlo dobar standard u zatvoru. Ko nece da radi moze da bira ili da ga izdrzavaju drugi zatvorenici(sto je malo verovatno) ili da crkne od gladi(sto je vise verovatno)! Normalno, oni koji su nesposobni za rad, radili bi u nekakvoj administraciji...i za njih bi se nasao posao koji mogu da rade.
 
Smem li ja da dodam par reči? Moralno propadanje je počelo 20.decembra 1355.g.kad je Dušan oči sklopio, i traje, traje...
Inače sa ostalim delom tvoga mišljenja se apsolutno slažem. Samo ćorka je skupa za državu.Ali ako treba, izdržali bismo mi i to.Samo da znaš,da zatvorenici rade i sada za neka preduzeća (barem dok su bila državna,radili su). A kako ja gledam na to, dodje mi malo smešno. Nama treba demokratski autokrata, čovek koji bi nas "čepio" i doveo u red a sve u službi buduće demokratije.A kako to ne postoji, mi cemo zaista izumreti kao tvoji dinosaurusi.
 
Lepo receno Bi2! Dusan je zasluzan za ovaj narod ali ne zbog toga sto je pokorio pola poluostvra vec zato sto je uveo tri stvari, a to su:red, rad, postovanje zakona. Ne mogu bas da kazem da je njegov zakonik bio najpravicniji, ali ako nista svi su mogli da dobiju batine i ljudi su se prdrzavali toga kao pijan plota! Ipak, mislim da je brze propadanje pocelo tek posle 1918... ne treba zaboraviti znamenite Srbe koji su tokom XIX veka donosili znanje u ovu nasu drzavu i pokusavali da opismene banglavi i 300 godina zatupljivan narod!

A ostalo....nama definitivno trebaju veci zatvori....i covek koji ce dobro da nas CEPI kad god napravimo neku glupost! Ovo sada? Ovo je amorfna masa koja se tu i tamo zatalasa.... Da se razumemo, ja na sadasnjoj politickoj sceni ne vidim nikoga ko bi mogao da povede ovaj narod, ama bas nikog! Svi su oni dobro umocili svoje rukice u fekalije i sada bi da nas istim tim rukicama pomiluju po glavi. E NEMA! NEDAM!
 
MALO SMO SKRENULI SA TEME.
mnogo je tesko pricati o zlocinima i nemoralu kod nas. da li za to da okrivimo komunizam koji je doveo do gubitka hriscanskih vrlina ili da okrivimo zapad koji je uradio nesto slicno. uglavnom: nase drustvo i tradicija propadaju a mi se svadjamo na ovom forumu oko svega :)
 
Wilkołak:
Ovom narodu treba cvrsta vlast koja ce na robiju terati i zbog ukradene olovke! Vlast treba prvo da tera u zatvor pa tek onda da pita da li si nevin.... Ako postoje i najmanje indicije da je prekrsaj ucinjen nema sanse da se omasi zatvor. Onaj ko radi da se nagradi kako treba, ko ne radi da se istera sa posla! Ko krade u zatvor, ko ne krade da se nagradi. Ma isli bi mi ljudi u zatvor zbog pljuvanja na ulici, zbog duvanja nosa i otresanje istog po trotoaru... Kakve novcane kazne? Istog trena ides u zatvor da odrobija....5 dana, 5 dana, al' ces da robijas.

Pa to ne može da se uradi jer bi kršili sva ljudska i gradjanska prava,dobro je da nemaš mišljene da bi lopovu trebalo seći ruku za svaku sitnicu ;) ;) ;)

Wilkołak:
Da sam ja neka vlast k'o sto nisam, kriminalci i lopuze se ne bi izlezavale po zatvorima i zivele na trosku drzave vec bi gradili autoputeve, mostove, pruge, naselja itd. Ko odradi dnevnu kvotu moze da zaradi za veoma pristojnu klopu i vrlo dobar standard u zatvoru. Ko nece da radi moze da bira ili da ga izdrzavaju drugi zatvorenici(sto je malo verovatno) ili da crkne od gladi(sto je vise verovatno)! Normalno, oni koji su nesposobni za rad, radili bi u nekakvoj administraciji...i za njih bi se nasao posao koji mogu da rade.

A je**ga svaka opozicija obećava kule i gradove ali kada dodje na vlast shvati da to baš i nije tako kao što su mislili,zato nemoj da misliš da kad bi bio vlast da bi mogao bilo šta da izmeniš.


komandir:
U davnim vremenima smo bili ponajvise zemljoradnici i ratovali smo kada smo morali. Mislim da nijednom u istoriji nismo bili najamnici, ali nisam siguran, pa ako neko moze da potvrdi nesto


Da bili smo najamnici,branili smo austrougarsku od turaka.


A to da li smo ratoboran narod,pa zavisi šta smatraš pod ratoboran to je jedan širok pojam.Ja mislim da jesmo jer imamo "dosta" ratnog iskustva,ratobornos ne znači samo osvajački nagon,ratobornost odlikuje i prihvatanje borbe a ja koliko znam mi smo neke borbe prihvatali i kada je to bio najgluplji potez u tom trenutku.
 
bilosta:
Pa to ne može da se uradi jer bi kršili sva ljudska i gradjanska prava,dobro je da nemaš mišljene da bi lopovu trebalo seći ruku za svaku sitnicu

Secenje ruku je ekstreman potez a i tako osakaceni ne bi mogli da doprinose zajednici tako da to otpada.

bilosta:
A je**ga svaka opozicija obećava kule i gradove ali kada dodje na vlast shvati da to baš i nije tako kao što su mislili,zato nemoj da misliš da kad bi bio vlast da bi mogao bilo šta da izmeniš.

Ne, ne ja! Ja ne bih mogao da vladam jer bi verovatno pola drzave strpao u zatvor i opasno bi narusio tzv. "ljudska prava".
 
Ma ko ce bre evo npr. da sad izbije rat(ne dao Bog) na KiM ici da ratuje iz Srbije?Jako mali broj ih je spremno da ode dole!I sta ako odu,vecina su olos i lopovi.Sve nam se bre srozalo ni gace ne mozemo sami sebi da navucemo pa nam ovi iz Evrope dolaze da nam ih oblace
Za razliku od nas Shiptari bi skoro svi koji mogu da nose oruzje krenuli u rat.I opet bi ga izgubili ko sto smo izgubili svaki u poslednjih 60-70 godina
Dalkeo smo mi od one prave,moralne Srbije
 
Rujevit:
Ma ko ce bre evo npr. da sad izbije rat(ne dao Bog) na KiM ici da ratuje iz Srbije?Jako mali broj ih je spremno da ode dole!I sta ako odu,vecina su olos i lopovi.Sve nam se bre srozalo ni gace ne mozemo sami sebi da navucemo pa nam ovi iz Evrope dolaze da nam ih oblace
Za razliku od nas Shiptari bi skoro svi koji mogu da nose oruzje krenuli u rat.I opet bi ga izgubili ko sto smo izgubili svaki u poslednjih 60-70 godina
Dalkeo smo mi od one prave,moralne Srbije

:-D He,he. Došli ste na ono moje? Moral, braćo. Moral...
 

Back
Top