Da li su novije generacije sve nežnije i sve veći mekušci?

Ne znam. Ja imam potpuno suprotno misljenje iskustvo i sa starijima i sa mladjima. Moja generacija je meksa i nesposobnija od starijih, a o mladjima da ne pricam. Ne znaju na drvo da se popnu. Moj profesor matematike iz srednje mi je ovako rekao: "Znate sta ste vi za ove danas generacije? Ajnstajni.". A covek je prevalio bezbroj ucenika kroz karijeru. Meni licno najveci utisak o svesti danasnjih generacija dolazi od muzike koju slusaju.
Ma da, od tvoje generacije svet ubrzano propada ako bi se oslonili na pricu tvoga profesora matematike. Verovatnije je da je on recimo u svojoj 60-70-toj izgubio kontakt sa danasnjim svetom, tehnologijama, nacinom razmisljanja... pa trazi utehu u svom "odumiranju" u begu u bolju proslost, bolju po njega koji vec nazire svoj kraj.

Posto je moj sin zavrsio isti fakultet kao i ja, samo u razlicitoj drzavi, mogu da uporedim njegovo znanje i po secanju neko moje u njegovom zivotnom dobu. Ume sve sto sam i ja, polozio je vecinu predmeta koje sam i ja 30 godina pre njega, matematikom barata kao da je studirao u moje vreme... koristi CAD softwere dok sam ja koristio lenjire i rapidografe, itd.

Opet, kad razmislim, iz moga odeljenja iz osnovne skole od nas 30 je fakultete zavrsilo 5-ro, njegovo odeljenje iz iste osnovne skole 30 godina kasnije njih 12-13 je zavrsilo studije, njih 5-ro negde van Srbije. Nazadovanje?

Ne bih ja tu nista generalizovao. Svasta vidjam i kod starijih u kod mladjih.
Ne znam. I ja se trudim da ne generalizujem vec da probam koliko toliko objektivno da sagledam. Nemam svoju decu, ali sam okruzen gomilom dece svojih braca i sestara i dece prijatelja, te i sam imam prijatelje po 20+ godina mladjih od mene. Skoro svakodnevno pricam sa njima. I nisam fasciniran nivoom svesti kod njih. Poredeci sebe i svoju generaciju, o cemu smo mi razmisljali u tim godinama, cime smo se bavili, sta smo znali, sta smo slusali...Naravno, ima izuzetaka koji me prijatno iznenade. Nikog ne osudjujem niti imam pravo. Samo kazem.

Ma da, od tvoje generacije svet ubrzano propada ako bi se oslonili na pricu tvoga profesora matematike. Verovatnije je da je on recimo u svojoj 60-70-toj izgubio kontakt sa danasnjim svetom, tehnologijama, nacinom razmisljanja... pa trazi utehu u svom "odumiranju" u begu u bolju proslost, bolju po njega koji vec nazire svoj kraj.
Ma da. Ne znas coveka, a vec si mu dao detaljan psiholoski profil.
Posto je moj sin zavrsio isti fakultet kao i ja, samo u razlicitoj drzavi, mogu da uporedim njegovo znanje i po secanju neko moje u njegovom zivotnom dobu. Ume sve sto sam i ja, polozio je vecinu predmeta koje sam i ja 30 godina pre njega, matematikom barata kao da je studirao u moje vreme... koristi CAD softwere dok sam ja koristio lenjire i rapidografe, itd.
Ok. Ti imas takvo iskustvo, ja drugacije. Nikoga ja ne osudjujem.

Ne znam. I ja se trudim da ne generalizujem vec da probam koliko toliko objektivno da sagledam. Nemam svoju decu, ali sam okruzen gomilom dece svojih braca i sestara i dece prijatelja, te i sam imam prijatelje po 20+ godina mladjih od mene. Skoro svakodnevno pricam sa njima. I nisam fasciniran nivoom svesti kod njih. Poredeci sebe i svoju generaciju, o cemu smo mi razmisljali u tim godinama, cime smo se bavili, sta smo znali, sta smo slusali...Naravno, ima izuzetaka koji me prijatno iznenade. Nikog ne osudjujem niti imam pravo. Samo kazem.

Drugaciji su. A i balkan nije neko merilo opsteg stanja u svetu :D

Slažem se, i više me zabrinjava to što kod mnogo dece primećujem odsustvo empatije i želje da razumeju druga ljudska bića, životinje i svet oko sebe.
Ne znam da li im se od malena previše tetoši pa su svi umišljeni sopstveni bogovi, ili im je manjkalo pravovremene pažnje i ljubavi. U mojoj generaciji je manjina bila takva, i služili su za ibret, za upozorenje ostalih. Drugo, iz ove dece isijava neka agresija koja im nije prirodno svojstvena.

Pa sad ne znam koja si ti generacija, ali ja kao pripadnik generacije rodjene sredinom 80-ih ono sećam se ko klinac kad sam krenuo u školu ono osećao sam se kao u zatvoru, kao da su me bacili medju čopor hijena i konstantno sam se osećao ugroženo bilo psihički bilo fizički jer ono sva deca su bila ono nešto luda, besna, agresivna, zlobna i baš onako neka agresija i negativna energija su kipeli iz njih i ono čim bi malo namirisali "krv" ili da si malo onako mek ili samo malo drugačiji odma bi se ostrvili na tebe da ti što je više moguće zagorčaju život, baš ono kao čopor nekih odvratnih hijena i ono trebalo mi je malo vremena da se snadjem u tim okolnostima i takvom okruženju i skapiram kako stvari funkcionišu ali vrlo često nisam razumeo tu destruktivnu crtu kod druge dece i potrebu da nekog povrediš, da mu naneseš zlo i da se neko loše oseća zbog tebe (što je po meni ono prava definicija zla i satanizma), još sam ja krenuo u školu tamo 90-ih u jeku onog rata, sankcija, hiperinflacije, ludila pa je dodatno ono atmosfera bila napeta i negativno naelektrisana, čak u jednom momentu nisam hteo ni da se družim sa drugom decom jer ono zašto bi hteo da se družim sa nekim ko mi ne misli dobro, ko me ne razume i ko ima potrebu da me povredi, ponizi, zagorča život i šta ja znam i ko uopšte nije prijateljski nastrojen, ko zrači negativnom energijom i čije prisustvo mi ne prija, al ajd malo kasnije sam kao malo stasao što fizički što psihički pa se situacija malo promenila ali u jednom momentu je baš bilo ono na ivici izdržljivog, ali danas medju današnjim klincima čini mi se da je ipak atmosfera malo opuštenija i da nema toga toliko bar ne u toj meri i čak i kad prodjem pored škole u koju sam išao deluje mi onako dosta mirnije nego onda pre 20+ godina kada sam ja tamo bio djak.

Pa sad ne znam koja si ti generacija, ali ja kao pripadnik generacije rodjene sredinom 80-ih ono sećam se ko klinac kad sam krenuo u školu ono osećao sam se kao u zatvoru, kao da su me bacili medju čopor hijena i konstantno sam se osećao ugroženo bilo psihički bilo fizički jer ono sva deca su bila ono nešto luda, besna, agresivna, zlobna i baš onako neka agresija i negativna energija su kipeli iz njih i ono čim bi malo namirisali "krv" ili da su malo onako mek ili samo malo drugačiji odma bi se ostrvili na tebe da ti što je više moguće zagorčaju život, ...
Pa, mlađa sam, ali ne krivim decu koja nisu mogla da me prihvate, koja su me većinski izbegavala, ismejavala i imitirala sa prezirom. Nije bilo do njih, već do mene.
Fizički sam samo par puta bila napastvovana, ali sam oba puta odgovorila istom i jačom merom jer nisam nikad bila ovca iako nisam bahata i glasna.
Nisu mi zagorčali život jer me je bilo baš briga za njih. Više su marili oni nego ja za bilo kakav kontakt. Danas se sa tim ljudima pozdravljam na ulici kao da ništa nije bilo, jer za mene je lako da poništim sve.
Solidarnost među decom? Pa, samo ako su super-inteligentna, a mnogo faktora to može da odvede ipak u neku devijaciju.
Nisam tražila nikad od svojih "drugara" da se solidarišu u vezi mene, ali u vezi učenika koji su zaista bili u teškoj materijalnoj i socijalnoj poziciji... za njih sam se zalagala koliko mogu. Ćorava sam tražila od nastavnika da sedim u pretposlednjoj klupi da budem odmah iza "miša crkvenjaka", kako su jednog dečaka nazvali, i jedne mentalno zaostale devojčice koju su voleli da buškaju olovkama između časova.
Mlađe sam uvek štitila na autobuskim stanicama, okupljala na suncokret da proćaskamo.
Šta je to meni trebalo? Pa, izgleda da je i meni trebala "grupa", a ne da sam sama izložena lošem uticaju.

Ma da. Ne znas coveka, a vec si mu dao detaljan psiholoski profil.

Ok. Ti imas takvo iskustvo, ja drugacije. Nikoga ja ne osudjujem.
Zasto bi tvoj profesor matematike bio drugaciji od svih starijih ljudi koje sam cuo u svom zivotu da govore da danas nista ne valja, da je ranije sve bilo bolje, da su se ranije radjali Ajnstajni a danas idioti, da se nekad bolje zivelo? Pametan prosvetni radnik (ili bilo koji covek) nikada nece optuziti danasnje generacije da su losi ako je i sam ucestvovao u stvaranju tih generacija.

Kao sto kazes, moje iskustvo je drugacije od njegovog ili od tvoga. A ocito je da imamo i razlicite poglede na svet.

Pa sad ne znam koja si ti generacija, ali ja kao pripadnik generacije rodjene sredinom 80-ih ono sećam se ko klinac kad sam krenuo u školu ono osećao sam se kao u zatvoru, kao da su me bacili medju čopor hijena i konstantno sam se osećao ugroženo bilo psihički bilo fizički jer ono sva deca su bila ono nešto luda, besna, agresivna, zlobna i baš onako neka agresija i negativna energija su kipeli iz njih i ono čim bi malo namirisali "krv" ili da si malo onako mek ili samo malo drugačiji odma bi se ostrvili na tebe da ti što je više moguće zagorčaju život, baš ono kao čopor nekih odvratnih hijena i ono trebalo mi je malo vremena da se snadjem u tim okolnostima i takvom okruženju i skapiram kako stvari funkcionišu ali vrlo često nisam razumeo tu destruktivnu crtu kod druge dece i potrebu da nekog povrediš, da mu naneseš zlo i da se neko loše oseća zbog tebe (što je po meni ono prava definicija zla i satanizma), još sam ja krenuo u školu tamo 90-ih u jeku onog rata, sankcija, hiperinflacije, ludila pa je dodatno ono atmosfera bila napeta i negativno naelektrisana, čak u jednom momentu nisam hteo ni da se družim sa drugom decom jer ono zašto bi hteo da se družim sa nekim ko mi ne misli dobro, ko me ne razume i ko ima potrebu da me povredi, ponizi, zagorča život i šta ja znam i ko uopšte nije prijateljski nastrojen, ko zrači negativnom energijom i čije prisustvo mi ne prija, al ajd malo kasnije sam kao malo stasao što fizički što psihički pa se situacija malo promenila ali u jednom momentu je baš bilo ono na ivici izdržljivog, ali danas medju današnjim klincima čini mi se da je ipak atmosfera malo opuštenija i da nema toga toliko bar ne u toj meri i čak i kad prodjem pored škole u koju sam išao deluje mi onako dosta mirnije nego onda pre 20+ godina kada sam ja tamo bio djak.

Запажања.

Погледај оглед Универзум 25.

Како долази до пропасти популације, сопственом регресијом, канибализмом, хомосексуализам, незаинтересованошћу за сексом, агресивношћу, насиљем, самоубиствима

https://www.google.com/url?sa=t&sou...z40FegQIKBAu&usg=AOvVaw0gDtv6HFPsGtWStiQjqCjh

Zasto bi tvoj profesor matematike bio drugaciji od svih starijih ljudi koje sam cuo u svom zivotu da govore da danas nista ne valja, da je ranije sve bilo bolje, da su se ranije radjali Ajnstajni a danas idioti, da se nekad bolje zivelo? Pametan prosvetni radnik (ili bilo koji covek) nikada nece optuziti danasnje generacije da su losi ako je i sam ucestvovao u stvaranju tih generacija.
Niko nikoga nije optuzio vec je izneo cinjenicno stanje. Zato sto covek i dan danas predaje matematiku privatno. Ti i dalje o psiholoskom profilu coveka kog ni ne znas.

E ovo je vrh, "sta smo slusali". Sta su slusali tvoji roditelji? Ivu Robica, Djordja Marjanovica, Mileta Bogdanovica, Lepu Lukic, Silvanu Armenulic? A ti? Riblju Corbu, Djoleta Balasevica, Plavi orkestar, Cecu Raznatovic i Draganu Mirkovic? Po cemu je tvoj izbor muzike bolji/losiji od njihovog? Da li su tvoji roditelji tebe smatrali za idiota zato sto slusas to sto si slusao i da je svet propao zbog toga?
(Istine radi, '70-80-tih i jesu stariji govorili da sa pojavom rocka i punka u SFRJ truju tadasnje socijalisticko drustvo, da su mladi koji slusaju to dekadentni narkomani i sl.)

Pa ako tvoji sestrici i necakinje danas slusaju Artan Lili, Weeknd-a, Taylor Swift, Karleusu ili Dj.Krmka zasto bi bili idioti ako ti nisi bio u odnosu na svoje roditelje?

Ako je neko u moje vreme slusao Lepu Brenu ja ga nisam smatrao za idiota ili intelektualno inferiornog jer sam ja slusao nesto drugo. Primer za "nazadak" civilizacije samo govori o tebi, ne o novim generacijama.

E ovo je vrh, "sta smo slusali". Sta su slusali tvoji roditelji? Ivu Robica, Djordja Marjanovica, Mileta Bogdanovica, Lepu Lukic, Silvanu Armenulic? A ti? Riblju Corbu, Djoleta Balasevica, Plavi orkestar, Cecu Raznatovic i Draganu Mirkovic? Po cemu je tvoj izbor muzike bolji/losiji od njihovog? Da li su tvoji roditelji tebe smatrali za idiota zato sto slusas to sto si slusao i da je svet propao zbog toga?
(Istine radi, '70-80-tih i jesu stariji govorili da sa pojavom rocka i punka u SFRJ truju tadasnje socijalisticko drustvo, da su mladi koji slusaju to dekadentni narkomani i sl.)

Pa ako tvoji sestrici i necakinje danas slusaju Artan Lili, Weeknd-a, Taylor Swift, Karleusu ili Dj.Krmka zasto bi bili idioti ako ti nisi bio u odnosu na svoje roditelje?

Ako je neko u moje vreme slusao Lepu Brenu ja ga nisam smatrao za idiota ili intelektualno inferiornog jer sam ja slusao nesto drugo. Primer za "nazadak" civilizacije samo govori o tebi, ne o novim generacijama.
Ma ok brate, odmori malo...

Небитно је ко има какав поглед на Свет.

Људи не знају дефиницију Света
Ma da, ti znas sta "ljudi" ne znaju. Ma ko bili ti "ljudi".

Uzgred, sta si ti od skola zavrsio? Gde si ziveo, sta si radio? Koja su tvoja postignuca? Posto se hvalis da si procitao 300 knjiga.
Pazi kad nikada nikoga nisam upoznao ko se hvali brojem procitanih knjiga, i to nekom takvom egzaktnom cifrom. Ko bre jos vodi racuna o tome koliki broj procitanih knjiga je na njegovom "kontu"? Procitas ono sto moras ili ono sto ti se svidja i kraj price, to je tvoje licno a ne sluzi za hvalu okolo. Sluzi samo za hvalu ljudima koji to NISU uradili.

Niko nikoga nije optuzio vec je izneo cinjenicno stanje. Zato sto covek i dan danas predaje matematiku privatno. Ti i dalje o psiholoskom profilu coveka kog ni ne znas.
Naravno da mi je jasno sa kakvim covekom imamo posla kad kaze da su NEKADA deca bili Ajnstajni za danasnju decu. Tu nema dileme, covek zivi u "boljoj proslosti" a ne u sadasnjosti.

Back