Da li su nam deca debela

Jivaro

Početnik
Poruka
46
Daj je na neki sport iako moram priznati da krecu od malih nogu na sportove jer tad i zavole i uzive se.

Jednom je jedna djevojčica odlučila biti - debela. Svi su tada upozoravali njene roditelje, učitelje, vršnjake iz razreda na njenu prekomjernu debljinu. Ona je tada progovorila: "Konačno da me netko VIDI!" Jer pažnja je ono najbitnije u toj formativnoj dobi. Pažnja! Viđenje osobnosti! "Debljina" je samo poziv.

Jivaro

Početnik
Poruka
46
Ljudi, polako... Ako ima toliko kg i na tu visinu, a ZAISTA izgleda da je punacka, neka proveri secer, hormone kako rece Ario.
Ako je sve normalno, to je odlican odnos za dete u tim godinama, ne moze da bude punacka ni u kom slucaju.
"Ako je sve normalno" - u tome je problem. Roditelji trebaju "vidjeti" svoju djecu, razgovor, pažnja, briga - je ono što je potrebno za svoju djecu. AKO djeca to osjete - nesvjesno će tražiti "debljinu" da im roditelji - obrate pažnju. "Pažnja" - je osnovni motiv za prekomjernu debljinu. Nakon toga dolazi ostalo ( višak kilograma, itd.).

**Freya**

Veoma poznat
Poruka
13.275
Да ли ће неко да се угоји или смрша, зависи од тога да ли ће у одређеном временском периоду да потроши више калрија него што унесе (у том случају ће да смрша), односно да потроши мање калорија него што унесе (у том случају ће да се угоји).

дакле, твоја ћерка треба да троши више калорија него што их унесе.

Верујем да је мало лењкаста, па неће да иде на спорт, а вероватно је ни ти не напињеш да иде на спорт.

Остаје исхрана.

Дакле, треба да једе нискокалоричну храну, уместо висококалоричне.

С обзиром да има 12 година, верујем да јој ти спремаш храну.

Крени да спремаш нискокалоричне оброке, уместо да је товиш, а у фрижидеру гледај да имаш нискокалоричне намирнице, уместо висококалоричних.

То што изгледа као да има 60 кг, то је зато што то добрим делом није сало, већ вода. Обично се скупља кад се једу неквалитетни извори угљених хидрата, па задржавају воду у организму, отуд и подбрадак, стомак, бутине.

Ти си узрок тога, ти можеш и да исправиш. Доста је једноставно.

Мало је за одраслу особу. Овде је у питању дванаестогодишње дете.

Ja ne bih tako...ali ja sam poznata po liberalnom pristupu svemu zivom.
Ne moze se gledati ni samo kilaza vec vise onako, od oka receno da li dete ucimo pravilnoj ishrani.
Ako sve radi solidno a punacko je - mozda je genetika ali i takva mora da nauci da postuje sebe.
Misljenja sam da svakodnevno merenje i negativan odnos prema hrani uticu na samopouzdanje. Pa i na dostojanstvo. I sta onda vredi biti vitak?

Niskokaloricna hrana nije ni obavezna.
Vidi najdugovecnije narode sveta i najvitkije, Italijane i Francuze, listom doruckuju slatko. To je deo njihove kulture i ne goje se jer su kao deca naucili kako da jedu.
Cornetto e cappuccino, ili biskviti, brios, panetone svakodnevno a ovamo najdugovecniji.

Mi smo ranije Francuzima bili okrenuti, rucak je imao supu, dorucak bi nam majka ostavila na stolu uz jogurt a svaka baba u Srbiji je znala da je crni hleb zdraviji od belog i da mnogo zejtina treba za krofne pa ce baba oblande da napravi.

Sada skupljamo gluposti iz Amerike preko interneta i mazemo avokado na tost koji je putovao nedeljama i sprican je ko zna cime da bi se odrzao dok bi ona srpska baba ranije ispekla palacinke sa dzemom od sljiva i mlevenim orasima, namazala bi par i stavila u tanjir.

Moje je misljenje da deca treba da jedu uobroceno, nema grickanja van tri obroka i jedne uzine, nema grickalica u kolima ili za sofom, bioskop moze i bez dva kila kokica, uz obrok voda a kada se pije sok ne drzi se tetrapak na stolu vec se sipa u casu, u kuci se kuva a u kuhinji deca pomazu, makar postavljaju sto.
Vikend postoji sa razlogom tako da moze dorucak da bude i burek u nedelju sa tatom i niko nece biti pun zbog cetvrtine bureka jednom nedeljno ali sedimo dok jedemo, zvacemo lagano da varenje krene jos u ustima...umerenost je mnogo vaznija od trenutnog izgleda jer kada kao deca savladamo umerenost nikada se necemo ugojiti jer telo ne voli dramu (sada jedem pa cu gladovati) vec voli rutinu a ona se uci.
Mi smo malo zbunili decu. Niti ce umreti ako popiju kolu kod druga na rodjendanu niti treba da je piju vise od case tek ponekad, na nekom rodjendanu.

Ali licno ne bih pravila frku oko izgleda deteta. Mislim da bi ta frka povredila ono unutra daleko vaznije od spoljne slike. Sta smo onda napravili...

Miller

Legenda
Poruka
55.688
То уопште није превелика тежина на ту висину.
О чему се овде ради?
А да је маса деце гојазна, јесте нажалост.
И да многи родитељи то не виде као проблем него још подривају, и то је тачно.
jok nije za zensko dete u tim god.

**Freya**

Veoma poznat
Poruka
13.275
Ne može da bude debela sa tom visinom i težinom. To je faza kad iz djeteta prelazi u djevojku i tijelo se mijenja. Malo sporta to može lako popraviti, manje gaziranog i slatkog i za čas će salce spasti

Zandeli, ja ne volim te analize kilaze i visine. Ja nisam ni vagu imala do prosle godine a i sada je ne koristim. Nosim uske stvari, znam kada dodam, ni ogledalo mi ne treba.

Deca moraju da nauce kako da jedu. Kao sto moraju da nauce da plivaju. Nije pitanje zelje. Nema jela izmedju obroka.
To je losa navika koju smo u ovom veku stekli, jedemo puno, ugojimo se a onda idemo na dijetu. Sok za organizam u oba pravca.
Umesto da posaljemo precutnu ali jasnu i ostru poruku deci - nema jela izmedju obroka.
Tu naviku na lomacu i zatrti je pepelom.
Kada deca tako naviknu i kasnije ce se drzati naucenog.
Kao sto uce kako da uce ili sta god...ljudi su robovi svojih navika.
Problem se precutkuje ali postoje drzave koje su priznale da postoji problem u ishrani dece. Ta Francuska ima nacionalni program od 2001. godine sa razlogom jer su uvideli da su se deca pogubila i da su pocela da se goje a tinejdzerke da drze dijete. Problem je i jedno i drugo, deca nam moraju jesti kvalitetnu hranu (a ne niskokaloricnu) jer ce oni nositi sutra zdravlje nacije.
To pitanje je od izrazitog znacaja i uopste nije vazno sto je u pitanju trol.
Kod nas jure po igralistu decu smokijem, kao zlato da im daju pa kokice svuda po parku...bebice time hrane.
Dodje mi da im otmem tu kesu i bacim u kantu za smece.

zendeli

Veoma poznat
Moderator
Poruka
10.186
Zandeli, ja ne volim te analize kilaze i visine. Ja nisam ni vagu imala do prosle godine a i sada je ne koristim. Nosim uske stvari, znam kada dodam, ni ogledalo mi ne treba.

Deca moraju da nauce kako da jedu. Kao sto moraju da nauce da plivaju. Nije pitanje zelje. Nema jela izmedju obroka.
To je losa navika koju smo u ovom veku stekli, jedemo puno, ugojimo se a onda idemo na dijetu. Sok za organizam u oba pravca.
Umesto da posaljemo precutnu ali jasnu i ostru poruku deci - nema jela izmedju obroka.
Tu naviku na lomacu i zatrti je pepelom.
Kada deca tako naviknu i kasnije ce se drzati naucenog.
Kao sto uce kako da uce ili sta god...ljudi su robovi svojih navika.
Problem se precutkuje ali postoje drzave koje su priznale da postoji problem u ishrani dece. Ta Francuska ima nacionalni program od 2001. godine sa razlogom jer su uvideli da su se deca pogubila i da su pocela da se goje a tinejdzerke da drze dijete. Problem je i jedno i drugo, deca nam moraju jesti kvalitetnu hranu (a ne niskokaloricnu) jer ce oni nositi sutra zdravlje nacije.
To pitanje je od izrazitog znacaja i uopste nije vazno sto je u pitanju trol.
Kod nas jure po igralistu decu smokijem, kao zlato da im daju pa kokice svuda po parku...bebice time hrane.
Dodje mi da im otmem tu kesu i bacim u kantu za smece.
Ok je da ne voliš, ne volim ni ja čips smoki i te slične gluposti. Ovde je analazila visine i težine potrebna jer ne vidimo djevojčicu.
Pitanje je dobro, nema veze ko ga je postavio.

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.