Da li su Lužički Srbi isti narod kao mi?

Da li su Lužički Srbi isti narod kao mi?

• Ukupno glasova
    25
Ime mu je bilo Aršibald Rajs i nije bio Nemac nego Švajcarac. Upropastili su ime ime nepismenjakovići 90ih kad su ga izvukli iz naftalina.
Kad smo već kod Arcibalda Rajsa da se podsetimo i zločinačke formacije bugarskog 42. puka koji se istakao u zverstvima u Surdulici, ljudstvo dotične formacije je bilo mobilisano u tadašnjem Caribridu.

F43FD110-BBAF-4FF5-B313-61BE6BC3365E.jpeg

Hoces da kazes da su Vasojevici i Srbi iz Bora genetski blizi nego sto su Bjelopoljci i muslimani iz velike Kladuse? Meni je to smijesno

Ne znam jesi li upućen, ali Bošnjaci iz istočnog Sandžaka su po autosomalnoj genetici miks istočnih Crnogoraca i Albanaca iz Malesije i Skadra.
Bošnjaci iz BIH u autosomalnom smislu imaju oko 60% slovenske i 40% starobalkanske genetike, dok je kod istočnih Sandžaklija taj procentualni odnos otprilike 75-35 u korist paleobalkanske genetike.

@Krishna

Hoces da kazes da su Vasojevici i Srbi iz Bora genetski blizi nego sto su Bjelopoljci i muslimani iz velike Kladuse? Meni je to smijesno
Bjelopavlići nisu muslimani pa ne znam zašto ih porediš sa muslimanima iz Kladuše. Muslimani iz Tutina i muslimani iz Kladuše su autosomalno ohoho udaljeniji između sebe nego Bjelopavlići (i drugi Brđani) i Srbi iz Bora. Brđani su zapravo autosomalno dosta slični istočnim/ jugoistočnim Srbijancima i kosovskim Srbima.

@Demagogic

Ne znam jesi li upućen, ali Bošnjaci iz istočnog Sandžaka su po autosomalnoj genetici miks istočnih Crnogoraca i Albanaca iz Malesije i Skadra.
Bošnjaci iz BIH u autosomalnom smislu imaju oko 60% slovenske i 40% starobalkanske genetike, dok je kod istočnih Sandžaklija taj procentualni odnos otprilike 75-35 u korist paleobalkanske genetike.

@Krishna
Svakako svakako da nidje veze muslimani sandzaka i kladuse ali ovdje je rijec o tome da ti tvrdis da su vasojevici i srbi iz Bora medjusobno genetski blizi nago sto su muslimani iz bijelog polja i belike kladuse sto je svakako netacno.

Naravno da postoje velike regionalne razlike i u samom Sandžaku.
Naravno da postoje kao i na cijelom balkanu.
Pljevaljski i prijepoljski muslimani se po genetici uklapaju u srpski prosjek,
Srpski prosjek. Vasojwvici sa jednom haplofrupom , oni iz Bora sa drugom pa uzmes prosjek je l tako ili nije? Vjerovatno nije nego koristis nege druge varijable da racunas prosjeke za tako miksane narode kao sto su balkanski. Tako da mi ta statisticka poredjenja nejaka.
govore istočnohercegovačkim naglaskom
Da linje naglasak fiksan na odredjenoj teritoriji?
i uvijek su u svakom smislu bili znatno više vezani za Bosnu nego za Plav i Gusinje, koji su ponajviše bili vezani za Skadar.
sad pricas napamet. Naravno da je Plav i Gusinje bilo okrenuto Skadru ali veze sa Bosnom nije da ne postoje. Plavogusinjske cehaje su tjerale ovce za Bosnu i mnogo muslimanskih rodova odatle su iz hercegovine. Plavogusinjani isli karavanima za Bosnu i poslom i sluzbom i mnogo njih dovodilo mlade otud stotinama godinaMlade su se takodje razmjenjivale vrlo cesto izmedju Plava i Pljevalja i prijepolja. Itd itd. Tako da bih bio oprezan sa razlikama koje naravno da postoje ali ne moraju da imaju neku vaznost.

Svakako svakako da nidje veze muslimani sandzaka i kladuse ali ovdje je rijec o tome da ti tvrdis da su vasojevici i srbi iz Bora medjusobno genetski blizi nago sto su muslimani iz bijelog polja i belike kladuse sto je svakako netacno.
Jesu, počnimo od toga da u jugoistočnoj Srbiji (severno od Vranja) ima oblasti Inogošte nazvanoj po planini iz starog kraja, Inogoštici u Piperima. Nije nikakav problem upoređivanjem naziva toponima pratiti migracije iz doba Nemanjića i one iz doba zetske dinastije.

Sandžaklijama su od svih jugoslovenskih naroda po autosomalnoj genetici najbliži Makedonci.
e za ovo bi bilo dobro da das neki link
Jesu, počnimo od toga da u jugoistočnoj Srbiji (severno od Vranja) ima oblasti Inogošte nazvanoj po planini iz starog kraja, Inogoštici u Piperima. Nije nikakav problem upoređivanjem naziva toponima pratiti migracije iz doba Nemanjića i one iz doba zetske dinastije.
Hajde ubijedi me da na osnovu toponima mozes da tvrdis da su vasojevici genetski bliski sa narodom iz Bora

Poslednja izmena:
Evo ovaj iz velike kladuse istu moju dnk ko ja koji sam iz Sandzaka
https://bosniakdna.com/porijeklo-munjakovic-iz-kudica-kod-velike-kladuse/
Naravno u pitanju ie slucajnost se ali point je da reci da su bilo koje srpske grupacije blize nego bosanci i sandzaklije je smijesno

To o čemu govoris, to ti je direktna muška genetika, a ne autosomalna. Autosomalna genetika, da se laički izrazim, pokazuje koliko je koja "rasa" ili "podrasa" zastupljena u tvojoj ukupnoj genetici.

Ovo za Makedonce i Sandžaklije, evo ti @Krishna , on ima uvid u te kalkulatore.

e za ovo bi bilo dobro da das neki link

Hajde ubijedi me da na osnovu toponima mozes da tvrdis da su vasojevici genetski bliski sa narodom iz Bora
Nema potrebe za ubeđivanjem: muslimansko stanovništvo Raške oblasti (Novopazarskog sandžaka) uopšte nije autohtono, njega su tu iz strateških razloga naselili Osmanlije tek posle nastanka Kneževine Srbije.

To o čemu govoris, to ti je direktna muška genetika, a ne autosomalna
Kao sto vidis u komentaru dolje razumio sam da ne koristis direktni musku genetiku vec neke druge varijable da racunas prosjeke tj ucesca i sadrzaoce

Srpski prosjek. Vasojwvici sa jednom haplofrupom , oni iz Bora sa drugom pa uzmes prosjek je l tako ili nije? Vjerovatno nije nego koristis nege druge varijable da racunas prosjeke
I opet samo mogu da kazem da prosjeci racunati na ovako raznolikw populacijw nijesu bas nesto u sta cu da se pouzdam . Mislim logicki kako mogu sandzaklije koji su recimo kuci biti blizi makedoncima nego nor kucima iz Albanije . Ili ja grijesim pa mogu?

Nema potrebe za ubeđivanjem: muslimansko stanovništvo Raške oblasti (Novopazarskog sandžaka) uopšte nije autohtono, njega su tu iz strateških razloga naselili Osmanlije tek posle nastanka Kneževine Srbije.
Kako mozak a? Turci doselili po nastanku Srbije hahahah. Prije ce biti Vasojevici i Plavogusinjski muslimani kad su protjerali klimente tamo gore na pester .

Kako mozak a? Turci doselili po nastanku Srbije hahahah. Prije ce biti Vasojevici i Plavogusinjski muslimani kad su protjerali klimente tamo gore na pester .

Sandžaklije su ti najvećim dijelom miks Kuča i albanskih plemena iz Malesije koja su po dolasku u te oblasti prelazili iz katoličanstva u islam i vremenom se slavizirali (doduše, neki na Pešteru i u Plavsko-gusinjskoj oblasti su sačuvali albanski kao prvi jezik, a mali broj je sačuvao i katoličku vjeru).
Mali dio Sandžaklija potiče od raških Srba - starosjedilaca i od muhadžira iz Bosne, ali najveći dio čine Kuči i Malisori.

Back