Da li su Lužički Srbi isti narod kao mi?

Da li su Lužički Srbi isti narod kao mi?

• Ukupno glasova
    20
Stari Crnogorci su nekada nazvali sva sela Katunima "O Šuko, sto cinis? Jesi li na katun danas coce?"

Katun dolazi od alb. Katund - Selo.
Katun u CG je nije selo, nego koliba ili par njih iznad sela u planini. Tamo porodice borave sa stokom par mjeseci u toplijem djelu godine, a na jesen kad zaladi se spušćaju/vraćaju nazad u selo.

Katun u CG je nije selo, nego koliba ili par njuh iznad sela u planini. Tamo porodice borave sa stokom par mjeseci u toplijem djelu godine, a na jesen kad zaladi se spušćaju/vraćaju nazad u selo.

Ada coce, naravno da znam, ja vala imam od predaka katuniste svoje. Dje se pravi skorup i varenika. Crnogorstina prava.

No velim da prijed su tako zborili stari, katun je bilo svako selo.

Crnogorci u Peroju u Istri (doseljenici iz 1657), zvali su Peroj ,,Katun"

"Ja sam posjetio jedno selo nedaleko od Poreča, dje su svi stanovnici crnogorskog porijekla i jos drzali su se crnogorskih obicaja. Zvali su svoje selo ,,katun" cista crnogorska rijec u znacenju ljetnje selo čobana."

- kanadski autor Lovett Fielding Edwards, 1974 g.

Screen Shot 2023-10-18 at 8.46.59 PM-1.png

to je izreka bez ikakvog istorijskog uporista. Izmisljotina od relativno skoro.

Zemljopisne vijesti o Bosni i Hercegovini, Velimir Gaj, Danica ilirska br. 34 iz 1865. godine, str. 268:

1000014253.jpg

Dakle, čovek koji je obišao Hercegovinu u putopisu pre više od 160 goduna navodi da je za poslovica živa u narodu...to što si ti napisao izmišljotinom odm relativno skoro bez ikakvog istorijskog uporišta.

😂

Zemljopisne vijesti o Bosni i Hercegovini, Velimir Gaj, Danica ilirska br. 34 iz 1865. godine, str. 268:

Pogledajte prilog 1563000

Dakle, čovek koji je obišao Hercegovinu u putopisu pre više od 160 goduna navodi da je za poslovica živa u narodu...to što si ti napisao izmišljotinom odm relativno skoro bez ikakvog istorijskog uporišta.

😂

Pa 1865. jeste relativno odskoro...kazem Hercegovina je jedna velika fantazmagorija, jedna fatamorgana koja sluzi za nacionaliste i razne laike da se pozivaju na nju, a ona ustvari nikad nije postojala, nikad nije imala nista svoje....

Pa 1865. jeste relativno odskoro...kazem Hercegovina je jedna velika fantazmagorija, jedna fatamorgana koja sluzi za nacionaliste i razne laike da se pozivaju na nju, a ona ustvari nikad nije postojala, nikad nije imala nista svoje....

Dakle rekao si u zadnjih 30 godina neko objavio u Politici i da je jedna od najpoznatijih izreka o Hercegovini neka izmišljotina bez ikakvog istorijskog uporišta.

Samo da te podsetim. :D A to što sam naveo je i samo jedan primer, daleko od najstarijeg.

Ne ovo stojim iza ovoga cvrsto, i danas i do smrti.

Pa videli smo da si totalno promašio; to što pokušavaš da se malo opereš tražeći nekakve izgovore iza reči relativno, što znači i da je ta izreka pominje u nekom zapisu u XV veku opet bi mogao isto da tvrdiš jer relativno može sve da znači, nije ništa drugo nego samo još jedan primer gde ne prihvataš da priznaš grešku (koliko god neverovatna glupost bila to što si se izlanuo) samo zato što si tvrdoglav.

Back