Da li su ljudi gladni?

PItanje za srbijanski kvantni um, ako pretpostavimo (kako to srpski pronicljivi um tvrdi) da se zapadna privreda temelji na pljačkama ostatka čovečanstva, da li stvarno Sorab u tom slučaju misli da će Njemačka dopustiti da ona gladuje a da Srbija ima tri obroka dnevno. Kako je to moguče.
 
Mislim da treba definisati pojam "gladni" , ja iskreno ne znam nikog da je umro od gladi (doslovno da je umro od uzgladnelosti i da su njegovo beživotno telo pronašli u stanu) pa čak ni onda 93-će u vreme one najgore hiperinflacije, sankcija i nemaštine ne znam nikog da je doslovno umro od gladi, tako da ovde možda nema masovne gladi ali dobra većina ljudi itekako imaju problema i poteškoća da se prehrane i retko ko može bez problema da si priušti normalnu i kvalitetnu hranu bez da juri sniženja i akcije i da se dovija kako zna i ume ili da si priušti 3 adekvatna i kvalitetna obroka na dan (pogotovo ako ima decu i porodicu).

Tako da koliki je ovde procenat onih koji ne moraju da kalkulišu i da se stalno prebrojavaju kad je hrana u pitanju, koji ne moraju da jure sniženja, akcije, jeftinije namirnice i kojima hrana nije problem i neki veliki izdatak u životu, pa relativno vrlo je mali procenat takvih ovde.
 
Mislim da treba definisati pojam "gladni" , ja iskreno ne znam nikog da je umro od gladi (doslovno da je umro od uzgladnelosti i da su njegovo beživotno telo pronašli u stanu) pa čak ni onda 93-će u vreme one najgore hiperinflacije, sankcija i nemaštine ne znam nikog da je doslovno umro od gladi, tako da ovde možda nema masovne gladi ali dobra većina ljudi itekako imaju problema i poteškoća da se prehrane i retko ko može bez problema da si priušti normalnu i kvalitetnu hranu bez da juri sniženja i akcije i da se dovija kako zna i ume ili da si priušti 3 adekvatna i kvalitetna obroka na dan (pogotovo ako ima decu i porodicu).

Tako da koliki je ovde procenat onih koji ne moraju da kalkulišu i da se stalno prebrojavaju kad je hrana u pitanju, koji ne moraju da jure sniženja, akcije, jeftinije namirnice i kojima hrana nije problem i neki veliki izdatak u životu, pa relativno vrlo je mali procenat takvih ovde.
Nije sve statistika kako ti misliš, ljudi su živa bića, imaju dušu.

Je l' ti ovo dovoljno dobra definicija:

Mene jako žiga želudac od gladi i vrti mi se u glavi i muka mi je, hoću da povraćam od gladi, hvata me nesvest. Nemoj biti bezdušan. Ti si očigledan primer kako sit gladnom ne veruje. Nisi human, nisi empatičan. Mislio sam da imaš zdrav razum. Izgleda da pričaš sve napamet, sve ti je neka teorija. Ne možeš da znaš ako nisi hodao u tim cipelama. Ne budi nečovek. Idi daj nekome da jede. Idi vidi ljude u solidarnoj kuhinji, narodnoj kuhinji, crkvenoj kuhinji. Sramota je da tako pričaš. Treba da se stidiš ako stvarno tako misliš.
 
Mislim da treba definisati pojam "gladni" , ja iskreno ne znam nikog da je umro od gladi (doslovno da je umro od uzgladnelosti i da su njegovo beživotno telo pronašli u stanu) pa čak ni onda 93-će u vreme one najgore hiperinflacije, sankcija i nemaštine ne znam nikog da je doslovno umro od gladi, tako da ovde možda nema masovne gladi ali dobra većina ljudi itekako imaju problema i poteškoća da se prehrane i retko ko može bez problema da si priušti normalnu i kvalitetnu hranu bez da juri sniženja i akcije i da se dovija kako zna i ume ili da si priušti 3 adekvatna i kvalitetna obroka na dan (pogotovo ako ima decu i porodicu).

Tako da koliki je ovde procenat onih koji ne moraju da kalkulišu i da se stalno prebrojavaju kad je hrana u pitanju, koji ne moraju da jure sniženja, akcije, jeftinije namirnice i kojima hrana nije problem i neki veliki izdatak u životu, pa relativno vrlo je mali procenat takvih ovde.
Znači tek kad neko umre pred tobom od gladi, ti ćeš verovati? Strašno žalosno.
Znaš koliko ljudi umre dnevno od zagađenja, pa ne vidiš? Znači ti ne veruješ ni u atome jer ih ne vidiš?
 
1000521815.jpg
 
Ne poznajem ljude koji su ikada bili gladni osim teskih klosara i socijale ali sa takvima se ne druzim.

Ali sigurno je da ima:

Bračni par Nikola (67) i Spasena (68) Milobratović, čija su tela u raspadanju preksinoć pronašle komšije, u ulici Nedeljka Čabranovića u Beogradu, najverovatnije su preminuli zbog gladi.
Tačan uzrok smrti biće poznat pošto bude urađena obdukcija u Institutu za sudsku medicinu, piše "Alo". Koliko su teško živeli, ukazuje dug za hleb od 4.000 dinara koji su napravili u obližnjoj pekari.
Komšije kažu da im je bilo čudno što od nedelje nijedno nisu videli, a kada su osetili nepodnošljiv smrad iz stana Milobratović, odlučili su da pozovu policiju. "Policija nam je rekla da pronađemo dva svedoka i uđemo u stan. Moj suprug je razvalio vrata. Nesrećna žena ležala je u hodniku mrtva, dok je u spavaćoj sobi na krevetu mrtav ležao njen suprug. Često sam ih i sama obilazila. Nekoliko dana smo im lupali na vrata, ali niko nije otvarao", kaže Dobrila Guzina, predsednica kućnog saveta.
Неки људи су запостављени...углавном...мислим на старије, слабопокретне ...звучи грубо, али...неснађени....затим они са психичким проблемима, на послетку...превише поносни...
....тужно...
 
Znači tek kad neko umre pred tobom od gladi, ti ćeš verovati? Strašno žalosno.
Znaš koliko ljudi umre dnevno od zagađenja, pa ne vidiš? Znači ti ne veruješ ni u atome jer ih ne vidiš?

Auuu jbt gde ti ode, mislim da nisi ni shvatio šta sam pisao ovde, upravo sam pisao da nam je generalno standard bulja, da ljudi uglavnom teško žive i da preživljavaju i krpe se kako znaju i umeju i da prehraniti se i obezbediti hranu na stolu nije nimalo lako i da većini ljudi itekako predstavlja problem i ozbiljan izazov.

Sad naravno da ima dosta i socijalno ugroženih, ljudi koji nemaju šta da jedu, koji se hrane po javnim kuhinjama, žickaju za hranu i beše negde oko milion ljudi kod nas živi ispod granice siromaštva (što je čak negde 15-20% stanovništva) što je svakako veoma tužno i alarmantno i ako mene pitaš mislim da sad u 21. veku sa ovim razvojem nauke, tehnologije i svega ostalog mislim da zaista nema potrebe niko da živi u bedi lišen najosnovnijih potrepština ali opet to je neki naš kolektivni poraz i naša kolektivna tragedija (i to je verovatno veća tragedija jednog društva nego tih nesrećnih ljudi koji su se našli u toj situaciji).
Naravno da bi voleo i da bi bio presrećan da mogu da pomognem tim ljudima (ili makar nekima od njih) ali nažalost daleko od toga da i ja radim neki dobro plaćen posao, da sam situiran i u nekoj ne znam kakvoj zavidnoj situaciji i ono maltene teško da i sam sebi mogu da pomognem.

Mislim svestan sam ja toga da ima zaista mnogo socijalno ugroženih i sve je to meni jasno, ali opet ovde ne govorimo o tih milion najugroženijih kao što ne govorimo ne znam o uspešnim programerima, nekim dobrostojećim privatnicima, pripadnicima državnog aparata, krimosima i tih nekih pola miliona, milion ljudi ili koliko već njih koji žive iznad proseka (i koji su verovatno malo i izolovani od stvarnosti) već govorimo o nekom prosečnom, običnom svetu i ljudima kojih ima najviše (i koji čine možda negde 70-75% populacije).
E sad ta većina ljudi kod nas možda doslovno ne gladuju niti umiru od gladi (iako uglavnom imaju manjih ili većih finansijskih poteškoća što se kod nas to već nekako i podrazumeva) već ipak nekako preživljavaju i opstaju i uspevaju da se prehrane, e sad koji je to kvalitet i količina hrane, koliko su ljudi primorani da štede na hrani, koliko njih može normalno da si priušti 3 obroka dnevno i kakav je to kvalitet i način života to je već neka druga priča i neka druga tema.

Inače kad je u pitanju hrana mislim da je najugroženija gradska populacija (pogotovo u Beogradu i velikim gradovima) i mi koji ne uzgajamo nikakvu hranu (niti imamo uslove za to) i koji nemamo više nikog na selu, jer hrana je nikad skuplja i postala je baš ozbiljan luksuz, oni što nešto sami uzgajaju i bar delimično nešto sami uzgoje i proizvedu za sebe i svoje potrebe kao i oni koji još imaju nekog na selu njima je verujem malo lakše ali ljudi koji žive u većim gradovima i koji moraju sve da plaćaju po punoj ceni su ga najebali (a nažalost taj trend skupe hrane se sve više pogoršava).
 
Poslednja izmena:

Back
Top