Da li su Jahve i Hristos isti bog?

gost 401905

Elita
Poruka
19.065
U njihovom opisu postoji dosta razlika, a mozda najveca slicnost je velika posvecenost koju traze od sledbenika.

Jahve je najverovatnije bog vulkana, koji je vremenom dobio status jedinog boga.
Za sebe kaze da je ljubomorni bog, ne prasta protivljenje i spreman je svoje vernika da unisti, ako ga ne postuju.
U jednom momentu ga neprijatelji Judeja oslovaljaju kao "planinskog" boga, pa uvredjen daje snagu Judejima da ih pobede.
Mojsiju se javio u obliku zapaljenog zbuna (vatra), a voli da mu se prinose zrtve paljenice, cak i kada je Avram trebao da zrtvuje Isaka, spremio je pruce da ga zapali.
Od Judeja jos trazi obrezivanje, odgovarajucu ishranu, postovanje subote, redovno ciscenje...

Hristos je najverovatnije adaptacija boga Sunca i ima globalni karakter.
Za njega kazu da je ljubav, ali ako neko ne postuje njegova pravila o odricanju zna surovo da ih kazni. U Delima Apostolskim, dvoje nisu predali sve pare zajednici i nedugo posle toga nadjeni su mrtvi.
Pavlu se predstavio kao zaslepljujuca svetlost, od koje je privremeno fizicki oslepeo.
Ne mari za pravila koja je Jahve uveo, a od sledbenika trazi potpuno odricanje od fizickih poseda, trpljenje nasilja, ponizost, spremnost na zrtvovanje zemaljskog zivota za veru, a kao nagradu nudi vecni zivot pored njega.
 
Dodji od Isusa do Hristosa.
I zasto je Sin protiv obozavanje Oca, pa ukida sve sto je Otac postavio?

U Bibliji se za Boga koriste brojna imena ali postoji jedno koje se koristi najčešće – Jahve. Bog se u Starom savezu na taj način predstavio Mojsiju:

„Tada Bog reče Mojsiju: ‘Ja sam Onaj koji Jeste’ [YHWH]“ (2. Mojsijeva 3:14). „Tada Bog reče Mojsiju: ‘Ja sam Onaj koji Jeste.’ I još reče: ‘Ovako kaži Izraelovim sinovima: Onaj koji Jeste poslao me je k vama.’ Tada Bog još jednom reče Mojsiju: ‘Ovako kaži Izraelovim sinovima: Gospod [Jahve], Bog vaših praočeva, Bog Avramov, Bog Isakov i Bog Jakovljev, poslao me je k vama. To je moje ime dovijeka i to je moj spomen iz naraštaja u naraštaj’“ (2. Mojsijeva 3:14-15).

- - - - - - - - - -


nemas pojma
 
:ok:

Tako je.

Isus NIJE Bog.

Po Hriscanstvu Isus jeste Bog.

Ne zaboravimo na Sveto Trojstvo.
Bog Otac je tvorac duhovnog i stvarnog sveta. Bog Otac nije bio stvoren niti je na bilo koji nacin nastao, nego jednostavno postoji oduvek, On jeste.
Bog Sin je spasitelj covecanstva. Rodjen je iz Boga Oca na početku vremena, i on se za iskupljenje covecanstva utelotvorio kao Isus Hrist.
Sveti Duh daje ljudima Bozje vrline, na primer mudrost za pravilno razumevanje Bozjih namera.

 
Po Hriscanstvu Isus jeste Bog.

Ne zaboravimo na Sveto Trojstvo.
Bog Otac je tvorac duhovnog i stvarnog sveta. Bog Otac nije bio stvoren niti je na bilo koji nacin nastao, nego jednostavno postoji oduvek, On jeste.
Bog Sin je spasitelj covecanstva. Rodjen je iz Boga Oca na početku vremena, i on se za iskupljenje covecanstva utelotvorio kao Isus Hrist.
Sveti Duh daje ljudima Bozje vrline, na primer mudrost za pravilno razumevanje Bozjih namera.


Bog je BESMRTAN i SVEMOCAN.

A Isus nije bio....
 
Poslednja izmena:
Da li su sunce i sunčevi zraci isto?

Da li sunce daje život ili sunčevi zraci daju život?

Poenta?

- - - - - - - - - -

U Bibliji se za Boga koriste brojna imena ali postoji jedno koje se koristi najčešće – Jahve. Bog se u Starom savezu na taj način predstavio Mojsiju:

„Tada Bog reče Mojsiju: ‘Ja sam Onaj koji Jeste’ [YHWH]“ (2. Mojsijeva 3:14). „Tada Bog reče Mojsiju: ‘Ja sam Onaj koji Jeste.’ I još reče: ‘Ovako kaži Izraelovim sinovima: Onaj koji Jeste poslao me je k vama.’ Tada Bog još jednom reče Mojsiju: ‘Ovako kaži Izraelovim sinovima: Gospod [Jahve], Bog vaših praočeva, Bog Avramov, Bog Isakov i Bog Jakovljev, poslao me je k vama. To je moje ime dovijeka i to je moj spomen iz naraštaja u naraštaj’“ (2. Mojsijeva 3:14-15).

- - - - - - - - - -



nemas pojma

Ne vidim kako si mi odgovorio da su Isus i Hristos isto bice.

I zasto Hristos ponistava ono sto je Jahve uveo.
 
Da li su Jahve i Hristos isti?

Da li život stvara i održava Sunce, ili sunčev zrak?
Sunčev zrak ne postoji bez Sunca. Zato kada kažemo Sunce uvek mislimo na sunčev zrak.

Hristos ne postoji bez boga. Zato kada kažemo Bog uvek mislimo na Hrista.

Lepa analogija, ali ne govori nam nista o Jahveu i Hristosu, osim sto ti vec impliciras da su isto, tj. jedan od drugog.
 
Bog je BESMRTAN i SVEMOCAN.

A Isus nije bio....

On je primio ljudsku prirodu na sebe kojom je i stradao.Božanska je netaknuta bila ostala i biće.

"Који будући у обличју Божијем, није сматрао за отимање то што је једнак с Богом; него је себе понизио узевши обличје слуге, постао истовјетан људима, и изгледом се нађе као човјек; унизио је себе и био послушан до смрти, и то до смрти на крсту" (Филип. 2,6-8)
 
Po Hriscanstvu Isus jeste Bog.

Ne zaboravimo na Sveto Trojstvo.
Bog Otac je tvorac duhovnog i stvarnog sveta. Bog Otac nije bio stvoren niti je na bilo koji nacin nastao, nego jednostavno postoji oduvek, On jeste.
Bog Sin je spasitelj covecanstva. Rodjen je iz Boga Oca na početku vremena, i on se za iskupljenje covecanstva utelotvorio kao Isus Hrist.
Sveti Duh daje ljudima Bozje vrline, na primer mudrost za pravilno razumevanje Bozjih namera.

ne postoji ni jedan jedini biblijski stih u kome nedvosmisleno stoji to da ,,Isus jeste Bog“, niti išta slično. Štaviše, u Jevanđeljima Novog zaveta Isus nigde ne identifikuje sebe kao Boga. Zapravo,
postoji mnogo biblijskih stihova koji ukazuju na to da Isus ne može biti Bog time što u njima stoji to da samo Otac može biti Bog ili time što se u njima pravi razlika između Isusa i Boga. Tri neoboriva teksta u Novom zavetu ukazuju na obe ove činjenice.

Pre svih tu je jedna Isusova izjava zabeležena samo u Jevanđelju po Jovanu. Odigrava se u vreme Poslednje večere, neposredno pre nego što je uhapšen i razapnut. Molio se svojim učenicima govoreći im ,, A ovo je život večni da poznaju Tebe jedinog istinitog Boga, i koga si poslao Isusa Hrista“ (Jovan 17:3). Dakle, Isus govori Ocu da on jeste jedini pravi Bog i zatim pravi razliku između sebe i tog jednog Boga. Obe ove činjenice jasno govore o tome da sam Isus ne može takođe biti Bog.

- - - - - - - - - -

Jedino ako patiš od disleksije...al tu već ne mogu ti pomognem...al piše lepo...

ja ti kazoh,ali ne dopitre ti
 
Dva pitanje za sve koji misle da Isus nije Jahve...otkud dva Jahvea ođe....:lol:

I kad sunce ogranu po zemlji, Lot dođe u Sigor. 24 Tada pusti Gospod[Jahve] na Sodom i na Gomor od Gospoda[Jahve] s neba dažd od sumpora i ognja,

I ko to bejaše kušan u pustinji pa ih pojedoše zmijice...:lol:

Niti da kušamo Hrista, kao što neki od njih kušaše, i od zmija izgiboše.
 

Back
Top