Da li su Jahve i Hristos isti bog?

opasna pitanja

opasne teme

sta ako nastave da pitaju pa dokazu kakvi smo sarlatani

sta ja da radim u 60 god , kad nista ne znam sem da pricam price

i to ne razlicite , nego vrtim istu , ni za politiku nisam

gde ce moja deca , bas sam im bezecovao dobra mesta , sa dosta starih gradjana ,

sahrana svaki dan a deca im u inostranstvu

milina

Mani se sahrana-na moju ne treba niko da dođe -samo grobljari-to im poso.Zasad sednem preko puta vladićanskog dvora,polako gustiram Stelicu točenu i
s drugarima gledamo lepe tete...Poneka nam i priđe da se izljubimo i tako...
Onaj iz dvora ne može tu da sedne,zauzeto sve,a i tete može da gleda samo iz ptićije perspektive...A tako i da se hrani i pije! Kad nije bio dobar!:mrgreen::hahaha:
 
U njihovom opisu postoji dosta razlika, a mozda najveca slicnost je velika posvecenost koju traze od sledbenika.

Jahve je najverovatnije bog vulkana, koji je vremenom dobio status jedinog boga.
Za sebe kaze da je ljubomorni bog, ne prasta protivljenje i spreman je svoje vernika da unisti, ako ga ne postuju.
U jednom momentu ga neprijatelji Judeja oslovaljaju kao "planinskog" boga, pa uvredjen daje snagu Judejima da ih pobede.
Mojsiju se javio u obliku zapaljenog zbuna (vatra), a voli da mu se prinose zrtve paljenice, cak i kada je Avram trebao da zrtvuje Isaka, spremio je pruce da ga zapali.
Od Judeja jos trazi obrezivanje, odgovarajucu ishranu, postovanje subote, redovno ciscenje...

Hristos je najverovatnije adaptacija boga Sunca i ima globalni karakter.
Za njega kazu da je ljubav, ali ako neko ne postuje njegova pravila o odricanju zna surovo da ih kazni. U Delima Apostolskim, dvoje nisu predali sve pare zajednici i nedugo posle toga nadjeni su mrtvi.
Pavlu se predstavio kao zaslepljujuca svetlost, od koje je privremeno fizicki oslepeo.
Ne mari za pravila koja je Jahve uveo, a od sledbenika trazi potpuno odricanje od fizickih poseda, trpljenje nasilja, ponizost, spremnost na zrtvovanje zemaljskog zivota za veru, a kao nagradu nudi vecni zivot pored njega.

Prema Bibliji JHVH Jahve je Bog a
Isus je Bozji Sin.
To su dve razlicite duhovne osobe.
Jehino je JHVH Tvorac svega on je stvorio sve pa i Isusa
 
Izraz Jahve se odnosi i na Isusa. Kada prorok Malahija najavljuje dolazak Mesije on ga izjednačava sa Jahveom. On kaže:"Evo ja ću poslati anđela svojega(Jovan Krstitelj), koji će pripraviti put predamnom, i iznanada će doći u crkvu svoju Gospod(Mesija tj. Hrist), kojega vi tražite, i anđeo zavetni kojega vi želite, evo doći će veli Gospod nad vojskama", Malahija 3,1

Marko jevanđelista citira ovaj stih i kaže:"Kao što stoji napisano kod proroka: evo ja šaljem anđela svojega pred licem tvojim, koji će pripraviti put tvoj pred tobom. Glas onoga što viče u pustinji: pripremite put Gospodnji, poravnite staze njegove", Marko 1,2.3

Kome anđeo (Jovan Krstitelj) pripravlja put? Jahveu. A ko je Jahve? Odgovor je :"Isus Hrist-Mesija". Jedan od stihova koji Mesiju poistovećuje sa Jahveom.

Ima još ovakvih stihova koji Mesiju izjednačavaju sa Jahveom.

Međutim, izraz Jahve se svakako odnosi i na Oca i na Duha Svetoga. Tri ličnosti Božanskog jedinstva. Tako da izraz Jahve označava onoga koj je beskrajan, večan, svemoćan. Jahve se odnosi na svaku od tri lica Božanstva.
 
Izraz Jahve se odnosi i na Isusa. Kada prorok Malahija najavljuje dolazak Mesije on ga izjednačava sa Jahveom. On kaže:"Evo ja ću poslati anđela svojega(Jovan Krstitelj), koji će pripraviti put predamnom, i iznanada će doći u crkvu svoju Gospod(Mesija tj. Hrist), kojega vi tražite, i anđeo zavetni kojega vi želite, evo doći će veli Gospod nad vojskama", Malahija 3,1

Marko jevanđelista citira ovaj stih i kaže:"Kao što stoji napisano kod proroka: evo ja šaljem anđela svojega pred licem tvojim, koji će pripraviti put tvoj pred tobom. Glas onoga što viče u pustinji: pripremite put Gospodnji, poravnite staze njegove", Marko 1,2.3

Kome anđeo (Jovan Krstitelj) pripravlja put? Jahveu. A ko je Jahve? Odgovor je :"Isus Hrist-Mesija". Jedan od stihova koji Mesiju poistovećuje sa Jahveom.

Ima još ovakvih stihova koji Mesiju izjednačavaju sa Jahveom.

Međutim, izraz Jahve se svakako odnosi i na Oca i na Duha Svetoga. Tri ličnosti Božanskog jedinstva. Tako da izraz Jahve označava onoga koj je beskrajan, večan, svemoćan. Jahve se odnosi na svaku od tri lica Božanstva.

Tuc-muc...Sad ti, u toj priči.ispada da je Jovo Krstitelj anđeo!
Mislim...
A i tumačenje priželjkivanja tog fariseja Malahije je verodostojno da je Gospod Soasitelj-što je takođe umetnuto,jer Malahija govori o konkretnom vojskovođi koji će doći s vojskama i
najuriti Rimljane...
Klimavo i namešteno post skribtum...
To je kao i kad Srbi srbuju i kad je Srbija do Japana...:sad2:
 
Ne treba da mislite da sad ja nešto protiv Isusa Hrista,tj.mita i legende o njemu...Bila njegova ili izmišljena od fariseja,tek njegova Beseda na gori je
izuzetan i važan aspekt humanog ljudskog morala ispisan ljudskoj civilizaciji skoro dva milenijuma pre Imanuela Kanta sročitelja epohalnog Kategoričkog
moralnog imperativa.

Nisam neko nesvesno stvorenje da ne bih video da je ljudska civilizacija imala sjajan moralni kodeks od ispisivanja stranica Novog Zaveta,bez kog bi zapadnom hemisferom vladali ratovi,stradanja i divljaštvo.I pored tog kodeksa je bilo previše zla...:roll:
 
Malahija govori o konkretnom vojskovođi koji će doći s vojskama i
najuriti Rimljane...

Pa ne govori Malahija o Rimljanima pošto je živeo mnogo ranije. On govori o dolasku Mesije i njegovom preteči tj. onome koji će ga najviti:). Naravno ni Malahija se ne može čitati van konteksta ostalih tekstova Tore koji najavljuju Mesiju. Tu je Isaija, Jeremija, David, Mihej, Danilo itd...tek kada se svi aspekti vezani za Mesiju sagledaju iz ovih proroštava onda se može doći do još jasnije slike o Mesijinom poslanstvu.

ps. No tema je vezana za naziv Jahve da li se ono negde odnosi na Isusa itd...pa sam ovaj tekst iz Malahije naveo kao dokaz da se pod Jahveom najavljenim iz Malahije 3,1 misli na Mesiju tj. Isusa.
 
Poslednja izmena:
To verovatno aludiraš na Kaina i Avelja ali ne piše da je jedan sin božiji a jedan sin čovečiji...možda u smislu blagonaklonosti prema žrtvi..

Da, na njih mislim...u nekim gnostičkim spisima postoji podela na adamične i preadamične ljude ili antropoide. Razlikuju se po tome što adamični ljudi imaju dušu, dok antropoidi nemaju, baš kao i biblijski Avelj i Kain. Modernim jezikom gledano to su bili neandertalci i homo sapiensi.

Oni su se vremenom mešali, tako da danas nemamo pojma ko je ko. Ovi što nemaju dušu su neka vrsta psihopata, potpuno lišeni empatije, ali se po spoljašnjosti uopšte ne razlikuju od adamičnih ljudi. Mogu biti jako uspešni u svom poslu...danas su to uglavnom političari, bankari i vlasnici velikih kompanija. Oni su Kainovi potomci, ljudi bez duše.
 
Da, na njih mislim...u nekim gnostičkim spisima postoji podela na adamične i preadamične ljude ili antropoide. Razlikuju se po tome što adamični ljudi imaju dušu, dok antropoidi nemaju, baš kao i biblijski Avelj i Kain. Modernim jezikom gledano to su bili neandertalci i homo sapiensi.

Oni su se vremenom mešali, tako da danas nemamo pojma ko je ko. Ovi što nemaju dušu su neka vrsta psihopata, potpuno lišeni empatije, ali se po spoljašnjosti uopšte ne razlikuju od adamičnih ljudi. Mogu biti jako uspešni u svom poslu...danas su to uglavnom političari, bankari i vlasnici velikih kompanija. Oni su Kainovi potomci, ljudi bez duše.

Pa to ti je leva i desna strana kod Hrista u Jevanđeljima...imaju i ovi drugi dušu al ko pauk..m--a :mrgreen: Ili ti ako hoćeš gnostički oni su svoju božansku iskru toliko okružili tamom da je više ne vide iako je ona i dalje tu...
 
:think:

Da nije kao ono :


" ..1 Nikakva, dakle, sad nema osuđenja onima koji su u Hristu Isusu i ne hode po telu nego po Duhu.
Gal. 5:16
2 Jer zakon Duha koji oživljava u Hristu Isusu, oprostio me je od zakona grehovnog i smrti.
Jn. 8:36, Rim. 3:27, 1 Kor. 15:45, 2 Kor. 3:6, Gal. 2:18, Gal. 2:19
3 Jer što zakonu beše nemoguće, jer beše oslabljen telom, posla Bog sina svog u obličju tela grehovnog, i za greh osudi greh u telu,
Jev. 7:18
4 Da se pravda zakona ispuni u nama koji ne živimo po telu nego po duhu;
Jn. 4:23
5 Jer koji su po telu telesno misle, a koji su po duhu duhovno misle.
Lk. 6:45, 1 Kor. 2:15, Gal. 5:22
6 Jer telesno mudrovanje smrt je, a duhovno mudrovanje život je i mir.

7 Jer telesno mudrovanje neprijateljstvo je Bogu, jer se ne pokorava zakonu Božijem niti može.


8 A koji su u telu ne mogu Bogu ugoditi.

9 A vi niste u telu nego u duhu; jer Duh Božji u vama živi. A ako ko nema Duh Hristov, on nije Njegov.
Jn. 3:34, 1 Kor. 3:16, 1 Pet. 1:11
10 A ako je Hristos u vama, onda je telo mrtvo greha radi a duh živ pravde radi.

11 A ako li živi u vama Duh Onog koji je vaskrsao Isusa iz mrtvih, Onaj koji je podigao Hrista iz mrtvih oživeće i vaša smrtna telesa Duhom svojim koji živi u vama.
Isa. 26:19, Rim. 6:4, 1 Kor. 6:14, 2 Kor. 4:14, Ef. 2:5
12 Tako dakle, braćo, nismo dužni telu da po telu živimo.

13 Jer ako živite po telu, pomrećete; ako li duhom poslove telesne morite, živećete.

Mk. 9:47, Rim. 6:21, Gal. 6:8
14 Jer koji se vladaju po duhu Božijem oni su sinovi Božiji.

15 Jer ne primiste duh ropstva, opet da se bojite; nego primiste Duh posinački, kojim vičemo: Ava, Oče!....?
 

Back
Top