Da li su bolji rockeri Britanci ili Amerikanci?

Askari

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.604
Svi smo culi za britansku muzicku invaziju pojavom grupe The Beatles i moje je pitanje ko su bolji rockeri: Britanci ili Amerikanci?
Koja zemlja je vise dala muzici: Velika Britanija ili SAD?
Sedamdesete godine su prosle u cuvenom britanskim triom: Led Zeppelin, Deep Purple i Black Sabbath.
Kakav je bio odgovor Amerikanaca i koja je bolja drzava u muzici?
 
Svi smo culi za britansku muzicku invaziju pojavom grupe The Beatles i moje je pitanje ko su bolji rockeri: Britanci ili Amerikanci?

Као што рекох Британци су прави рокери.

Koja zemlja je vise dala muzici: Velika Britanija ili SAD?

Ово је потпуно друго питање.
Ту су укупно јачи Амери.

...
Kakav je bio odgovor Amerikanaca i koja je bolja drzava u muzici?

Пази, Амери имају црнце, а ови имају бољи ритмички чип од белаца.
А музика се састоји од ритма, мелодије, хармоније.

И ту је та предност ...
 
Rock je širok pojam...

Ako pričamo o čistom rocku, hard rocku, progresivnom rocku, novom talasu, belom regeu, panku i ska, onda je redosled ovakav:
1. Britanci
2. Amerikanci
3. Ex-Yu (bukvalno diše za vrat Amerikancima)

Ako pričamo o izvornom rock'n'rollu, blues-rocku i metalu, onda je redosled drugačiji:
1. Amerikanci
2. Britanci
3. Ex-Yu (daleko, daleko ispod prva dva)
 
Svi smo culi za britansku muzicku invaziju pojavom grupe The Beatles i moje je pitanje ko su bolji rockeri: Britanci ili Amerikanci?
Koja zemlja je vise dala muzici: Velika Britanija ili SAD?
Sedamdesete godine su prosle u cuvenom britanskim triom: Led Zeppelin, Deep Purple i Black Sabbath.
Kakav je bio odgovor Amerikanaca i koja je bolja drzava u muzici?
da nije bilo Elvisa,ne bi bilo Bitlsa i tako
 
Svi smo culi za britansku muzicku invaziju pojavom grupe The Beatles i moje je pitanje ko su bolji rockeri: Britanci ili Amerikanci?
Koja zemlja je vise dala muzici: Velika Britanija ili SAD?
Sedamdesete godine su prosle u cuvenom britanskim triom: Led Zeppelin, Deep Purple i Black Sabbath.
Kakav je bio odgovor Amerikanaca i koja je bolja drzava u muzici?
tesko pitanje,kompleksno.svako je imao nesto,ima…
 
Svi smo culi za britansku muzicku invaziju pojavom grupe The Beatles i moje je pitanje ko su bolji rockeri: Britanci ili Amerikanci?
Koja zemlja je vise dala muzici: Velika Britanija ili SAD?
Sedamdesete godine su prosle u cuvenom britanskim triom: Led Zeppelin, Deep Purple i Black Sabbath.
Kakav je bio odgovor Amerikanaca i koja je bolja drzava u muzici?

Mislim da je nepravda ne spomenuti Floyde pa i The Who među tim tercetom jer su u 70ima po svemu bili rame uz rame s navedenim bendovima. Inače mi je bilo zanimljivo saznanje da se u SAD-u Zeppelini ne uspoređuju s Purpleom nego upravo s The Who koji su kod nas nekako ostali podcijenjeni među širim masama. Zato je spomenuti Deep Purple priko bare daleko od legendarnog benda kakvog ga recimo mi ovde u ex yu(pa i u ostatku Europe i svijeta) doživljavamo.

To je zato šta ne prolazi ista muzika u SAD-u i kod nas u Europi s tim da su ameri u pravilu uvik radili za svoje tržište dok su britanci često imali potrebu da se dokažu i preko bare pa su tako znali radit albume koji su bili ciljani isključivo za njihovu publiku. Zato je nama ovde masu imena iz SAD-a nepoznato ili jako slabo poznato(pogotovo tu ciljam na ove šta ne sviraju rock nego su country, folk, soul ili R&B izvođači), a kod njih imaju legendarni status. I to je upravo zato jer su ameri glazbu radili isključivo za svoje tržište dok u ostatku svijeta ako prođe dobro prođe.
 
Britanci. Zato sto amerikanci ne shvacaju nista ozbiljno, njima je to zabava, cak su toliko bili licemjerni da i hippy pokret je stao i postali su isti oni protiv kojih su se "borili". Sto govori jednu stvar, njima je to bio mladenacki period u zivotu, kao kad prerastes traperice. To vecina nije shvacala ozbiljno i tako je i bilo na kraju. RnR koji o necemu prica a ne samo zabavlja je dozivotni poziv, to nije mladenacka samo muzika niti nesto sto se preraste. To mnogi ne razumiju. Ali kod britanaca ima dosta njih kojima je to bilo jasno do smrti i tako su i zivjeli i svirali. Jedino sto bi izdvojio je stari jazz i blues, al to su crnci na koje ja mislim.
Pita jedan amer koji intervjuira Lucasa Foxa (prvi bubnjar Motorheada) neko pitanje, a ovaj odgovori kontra pitanjem, cemu sluzi RnR? amer kaze; ne znam, for fun.... A u britanskoj glavi je to nesto sasvim drugo recimo:

 
Pa tesko je reci ko je bolji, veliki pecat su ostavili i jedni i drugi.
Britanija ima svakako neka znamenita imena poput Bitlsa, Stonsa, Cepelina, Flojda, Kvina, Bouvija, Hua, Blek Sabata, Dip Parpla, Ajron Mejdena, Jesa, Klesa, Krima.
Ali i Ameri imaju legendarna imena: Elvisa, Cak Berija, Bic Bojse, Bob Dilana, Dzimi Hendriksa, Dorse, Kridense, Brus Springstina, Linard Skinard, Aerosmit, Ramonse, Van Hejlen, Metaliku, Nirvanu, Tom Petija, Alis Kupera, Grejtful Ded.
 
Britanci. Zato sto amerikanci ne shvacaju nista ozbiljno, njima je to zabava, cak su toliko bili licemjerni da i hippy pokret je stao i postali su isti oni protiv kojih su se "borili". Sto govori jednu stvar, njima je to bio mladenacki period u zivotu, kao kad prerastes traperice. To vecina nije shvacala ozbiljno i tako je i bilo na kraju. RnR koji o necemu prica a ne samo zabavlja je dozivotni poziv, to nije mladenacka samo muzika niti nesto sto se preraste. To mnogi ne razumiju. Ali kod britanaca ima dosta njih kojima je to bilo jasno do smrti i tako su i zivjeli i svirali. Jedino sto bi izdvojio je stari jazz i blues, al to su crnci na koje ja mislim.
Pita jedan amer koji intervjuira Lucasa Foxa (prvi bubnjar Motorheada) neko pitanje, a ovaj odgovori kontra pitanjem, cemu sluzi RnR? amer kaze; ne znam, for fun.... A u britanskoj glavi je to nesto sasvim drugo recimo:


E da znas da ima istine u ovome itekako, recimo to vazi i za Hip Hop koji mnogi u SAD shvataju kao zabavu (entertainment) i biznis a ne kao vid umetnosti, nacin izrazavanja i nacin da se nesto kaze i posalje odredjena poruka ( sto Hip Hop u svojoj esenciji i jeste i kao takav je i nastao), cak i mnogi novi nazovi "reperi" ono kao bave se tom muzikom (ili necim sto bi kao trebalo da lici na to) a zapravo ne znaju nista o Hip Hop kulturi nit je kapiraju nit znaju sta je Hip Hop, sta treba da predstavlja i kako treba da izgleda dok recimo u Evropi generalno (pa i nekim drugim delovima sveta) scena je znatno manja, skromnija ( i neka vrsta alternativne subkulture za razliku od Amerike gde je to uglavnom vec mejnstrim) ali se zato mnogo ozbiljnije shvata i mnogo se vise ceni taj autenticni, izvorni fazon i taj autenticni, pravi Hip Hop, ono publika je mnogo manja nego u SAD (i brojcano i procentualno) ali je zato probranija u smislu edukovanija,kulturno profilisanija, zagrizenija pre svega i mnogo vise zna da ceni kvalitet i pravu i autenticnu pricu.

Bese mislim negde Bvana da je pricao dok je bio u Los Andjelesu otisao je u neki klub gde je ocekivao da ce ono biti bas hard core (jer kao tamo je na izvoru i mestu gde je to i nastalo (iako je Hip Hop nastao na istocnoj obali u Njujorku a na u LA-ju, ono tek kasnije se prosirio i na zapadnu obalu no to je sad vec neka druga tema) kad ono nista brate, limunada, ono vrte se hitovi sa MTV-ja koje i kod nas mozes cuti u svakom kaficu (sad verovatno i tamo ima mesta gde se vrti hard core ali treba ih naci i treba znati za njih ali ok), kao neki satro glamur, fenseraj, ono seljanija gora nego ovde po splavovima dok je recimo bio u Svajcarskoj negde u nekom klubu na nekom Hip Hop eventu i ono kad ih je video mislio ovi su smesni, ono svi belci, onako plavkasti, sa nekim frizuricama, u nekom nerdy fazonu, ono bas pravi tipicni Svajcarci, jos i to neko manje mesto bilo, mislio ma daj bre ovi nisu culi za Hip Hop, kao sta ovi znaju ali kad je krenula zika i kad je krenulo da gruva ono ludilo, onaj pravi neki Boom-Bap iz 80-ih i 90-ih , bas ona hard core repcina i imao si utisak da se nalazis negde u nekom podrumu u Bronksu ili nekom prljavom napustenom vagonu metroa u Njujorku a ne u nekom idilicnom malom gradicu negde u Svajcarskoj.

Ono mnogo se ozbiljnije shvata i mnogo se vise ceni ta kultura u Evropi, manjim zemljama i da kazem na "periferiji" toga nego na samom izvoru toga i mestu odakle je to i poteklo i krenula cela prica, pa kapiram da je slicna prica i sa R'n'R. ;)
 

Back
Top