da li su ateisti srecniji?

Kastor:
Christadelphian:
Kastore
Posto niko ne moze biti cist bezgresan
a opet ne moraju svi biti zli.
Znači moramo definisati zlo
A u redu je da svi mi imamo u sebi te norme kojih se drzimo i ne zbog zakona .
Na kraju krajeva Bogu ne trebaju oni koji se samo drze zakona a misli su im lose .
Pozdrav

Apsolutno! Kad smo vec kod zla,sta mislis pod tim pojmom,ne definicija,zanima me tvoje i misljenje ostalih?
Pozdrav.
Zlo u Bibliji je širok pojam
i zloupotrebljava se .
Znači kada kažemo zlo mislimo na (ubistva i ostala slična zlodela zlih ljudi )
ali treba odvojiti kada se misli na grehe koje ne moraju učiniti zli već ih čine i dobri i pravedni .
Znači 'zlo' nekad može biti samo upotrebljena za :loše ili nesretno ...
Da ne ulazim u tematiku andjela djavola i ljudi
pošto si ateista ne znam da li te interesuje ?
Pozdrav
 
Слобода.
Могуће да појам и није тако широк, колико је примена, исправна или не, широка.

Како је мој главни ослонац Свето Писмо, ја ћу покушати да кроз ту призму одговорим на ову тему.
Зашто мислим да појам и није тако широк? Мислим да је Бог дао човеку слободу избора, поставивши у Едемски врт дрво познања добра и зла. Била је то својеврсна гласачка кутија, у коју су Адам и Ева требали да ставе своју одлуку. Имали су препоруку да не дирају плод тог дрвета, али слободу избора, која им је дата, искористили су на начин који је био кобан за цео људски род. Поред тог дрвета, верујем, било је, на хиљаде различитих и саврешених воћки добрих за јело, јер све је изашло директно из Божје руке. Међутим... Предпостављам да је то једини пут, у историји света, да се избор постављао између једне варијанте зла и многоструко више варијанти добра. У свим каснијим сличним ситуацијама, било је обрнуто.

У чему се састојала слобода избора?
Бог је створио човека по своме обличју, па је и тако створење морало бити савршено. Свакако створена да чини добро. У томе се састојала његова слобода. Слобода да чини добро. Свако друго чињење је неслобода или ропство. У овом случају ропство греху. Ту скоро да престаје прича о слободи. Данашња прича о томе како је неко роб неких идеја или слободан од истих, је веома проблематична. Предпостављам да ју ту најинтересантнија сукоб између религије и атеизма.

Атеисти су склони да верницима замерају(спочитавају), немање слободе у многим аспектима живота. Тај сукоб је ствар неког вишег суда, па ја не бих да судим о томе, али ћу да понудим неке аргументе, или боље, своје виђење.

Много пута ћете чути како атеиста тврди како вернику много тога није дозвољено, па рецимо, набрајају како неком није дозвољено да пуши, пије, једе неку одређену врсту хране, чини прељубу, лаже, краде, убија, ради у неки одређени дан, псује, и још много сличних ствари и све то само због вере. Све то тврди као да је, у најмању руку, то нешто што би верник јако волео и желео, али ето... не сме. Верника нисам чуо да ишта слично тврди за атеисту.

Погледајмо то из угла верника. Све што је набројано као забрана или ограничење, било које врсте, верник сматра добитком, ослобођењем од ствари које нису добре за човека, уопште. Он се гнуша чињења нечега, што атеисти сматрају бенефитом. Верник је срећан када је слободан од утицаја зла (греха), а самим тим, слободан да чини добро. Дакле, верник сва 'ограничења и забране' сматра слободом.

То и Апостол Павле каже у својој 1. посланици Коринћанима у 6. глави 12. стиху: " 'Све ми је дозвољено', али није све корисно. 'Све ми је дозвољено', али нећу да нешто има власт нада мном." И још: " 'Све је дозвољено', али није све корисно. 'Све је дозвољено', али све не изграђује." (Савремени српски превод)

Ово је само моје виђење и ја гласам за други модел.

Поздрав свима
 
Kastore, razumem i slazem se sa tobom, za razluciti dobro od zla ne postoji knjiga na ovom svetu, ali za razluciti istinu od lazi upuceni smo na knjigu, ali opet neki ne razlucuju.
Znaci pitanje je zloputrebe konteksta, manipulacija stanovistima do pervertiranja, i cega sve ne.
Bozija namera oduvek je vera i istina.
Poz.
 
Christadelphian:
Kastor:
Christadelphian:
Kastore
Posto niko ne moze biti cist bezgresan
a opet ne moraju svi biti zli.
Znači moramo definisati zlo
A u redu je da svi mi imamo u sebi te norme kojih se drzimo i ne zbog zakona .
Na kraju krajeva Bogu ne trebaju oni koji se samo drze zakona a misli su im lose .
Pozdrav

Apsolutno! Kad smo vec kod zla,sta mislis pod tim pojmom,ne definicija,zanima me tvoje i misljenje ostalih?
Pozdrav.
Zlo u Bibliji je širok pojam
i zloupotrebljava se .
Znači kada kažemo zlo mislimo na (ubistva i ostala slična zlodela zlih ljudi )
ali treba odvojiti kada se misli na grehe koje ne moraju učiniti zli već ih čine i dobri i pravedni .
Znači 'zlo' nekad može biti samo upotrebljena za :loše ili nesretno ...
Da ne ulazim u tematiku andjela djavola i ljudi
pošto si ateista ne znam da li te interesuje ?
Pozdrav

Naravno da me interesuje.
U samoj Bibliji se mogu naci brojni primeri zla,pa cak i samoga Boga,pretpostavljam da znas na sta mislim,da ne detaljisem.
Tokom vekova ljudi su cinili zlo,nekad i u ime Boga.
Greh je greh i vrlo cesto nema veze sa zlim namerama
gresnika,pravednik pogresi,zao takodje,samo sto poneki put i zao zgresi a pravednik ucini zlo.
Mora li covek da bude vernik da ne bi gresio i cinio zlo,mora li ateista da gresi i cini zlo ako ne veruje? Pozdrav.
 
Sve se slazem.
No sve su to price i stavovi istrgnuti iz konteksta sveukupnosti zivota.Ono sto je u jednom vremenu i na jednom prostoru dobro / ili zlo, lose/, u nekim drugim dimenzijama vremena i prostora moze imati drugaciju vrednost. Iskljucujem samo svevremensku fiksiranu vreednost, a to je zivot. / Ne ubij/.

Onoga momenta kad se rodimo, kada udahnemo prvi dah vazduha , zauvek smo se vezali za svet oko sebe. Spojili se sa Univerzumom . Samo par minuta nedisanja odvodi nas sa ovoga sveta. Pa posto smo tako nepovratno povezani sa Univerzumom / ne samo disanjem, naravno/, verovatno je da moramo slediti njegove zakone i principe i logiku, pa makar ih ne poznavali, pa makar nam ne odgovarali.

Vrlo malo smo razgovarali o ljudskom telu, ono se kao tu nesto podrazumeva, ali primat dajemo dusi. No telo je jedan fini , precizni mehanizam, stvoren / po oblicju Bozijem, pitanje je sad/, da preradi sve te grube materije , sile i uticaje iz spoljasnjeg sveta i korporise ih u nas kako bismo odrzali zivot. Stoga neke religije i kazu da je telo hram duse. Ili sto rekose Latini " U zdravom telu zdrav duh."

Bili vernici ili ateisti , tu se bar slazemo.
Nemamo pravo da unistavamo zivot. Ni svoj, ni drugog zivog stvora niti " zivot " koji crpimo iz svog okruzenja. To je najvece zlo. Naravno, covek ima slobodu da ucini i to zlo, no potiruci zivot oko sebe, sam sebe unistava. Vremenske su odrednice elasticne. Da li za godinu dve ili vek -dva, sve je jedno. Sigurna sam da je "ideja vodilja" postojanja ljudskog roda progres/ ne regres/. Dobijamo signale , upute, znake koji nam kazu da unapredjujemo svet oko sebe, jer time produzavamo zivot svoj i svojih potomaka. A dok razmisljamo o tome, nase se duhovne snage usmeravaju ka cinjenju dobrog i na taj nacin covek nadrasta zlo.

Covek je jako mali za sada.
Stoga neko od gore gleda sve. :)
Neko ko nas izgleda voli.
 
MaranAta:
Атеизам - ВЕРА да Бог не постоји.

... zavisi kako se shvati ... to moze da se dovede do veoma opsirnog pojma. ja recimo se uvek izjasnjavam kao ateista jer ne zelim da podlezem nekim kalupima hriscanstva, budizma, ovoga onoga ... o crkvama da ne pricam (razdvajam definitivno veru od crkve)
po mom misljenju, bogova je koliko i ljudi ... svi smo mi posebni, slobodni, razlicitih pogleda i zar to nije najveca divota? ...

znaci li to da nemam vere ???
 
То значи да ниси Православни, најблаже речено, него нагињеш многобоштву, тј. паганству. Без увреде, али тако је. А што се тиче раздвајања вере од Цркве, Библија је по том питању јасна:

Црква је Тело Божје које Он остави на земљу да окупља и чува стадо Божје - народ Божји - Хришћане. Ево ти само једног од многих навода Библије који то спомињу:

(Ефе. 5)
23 Jer je muž glava ženi kao što je i Hristos glava crkvi, i on je spasitelj tijela.
24 No kao što crkva sluša Hrista tako i žene svoje muževe u svemu.
25 Muževi! ljubite svoje žene kao što i Hristos ljubi crkvu, i sebe predade za nju,


Овде се заправо говори о томе како муж и жена треба да се опходе једно према другом, а користи се однос Христос - Црква. И на многим местима се Црква описује као "млада", а Христос као "женик" (младожења).

Зато се и каже: Ко нема Цркву за мајку, не може имати ни Бога за Оца. :wink:
 
MaranAta:
То значи да ниси Православни, најблаже речено, него нагињеш многобоштву, тј. паганству. Без увреде, али тако је. А што се тиче раздвајања вере од Цркве, Библија је по том питању јасна:

Црква је Тело Божје које Он остави на земљу да окупља и чува стадо Божје - народ Божји - Хришћане. Ево ти само једног од многих навода Библије који то спомињу:

(Ефе. 5)
23 Jer je muž glava ženi kao što je i Hristos glava crkvi, i on je spasitelj tijela.
24 No kao što crkva sluša Hrista tako i žene svoje muževe u svemu.
25 Muževi! ljubite svoje žene kao što i Hristos ljubi crkvu, i sebe predade za nju,


Овде се заправо говори о томе како муж и жена треба да се опходе једно према другом, а користи се однос Христос - Црква. И на многим местима се Црква описује као "млада", а Христос као "женик" (младожења).

Зато се и каже: Ко нема Цркву за мајку, не може имати ни Бога за Оца. :wink:

ja mnogobozac? ajd' paganin u redu ... hehe.

razmislicu o ovome :wink:
pozdrav.
 
Ono sto je u jednom vremenu i na jednom prostoru dobro / ili zlo, lose/, u nekim drugim dimenzijama vremena i prostora moze imati drugaciju vrednost.
Ово би захтевало предпоставку да друге димензије, времена и простора, постоје. То би захтевало још и то, да ми можемо имати приступ тим димензијма и ту, евентуално, имати било какав утицај.

Мислим да је једино Бог ван тих димензија, али истовремено и потпуно у њима. И како је Он суверени владар и тих димензија, мислим да је избегао да их мултиплицира, него је једноставно поставио једно време и један простор и обома дао димензију бесконачности, што и обезбеђује да не могу егзистирати друге, а при том исте, димензије. Сама бесконачност и времена и простора, не дозвољава преклапање. То што ми неке ствари не видимо у простору, што не можемо да сагледамо сав простор, или не можемо да идемо ни напред, ни назад кроз време, што га не можемо ни убрзати, ни успорити, само потврђује нашу несавршеност, а савршеност Творца истих. Иако, у огледалу, видимо своју бубуљицу на носу, не можемо је у огледалу исцедити. Или ако исту бубуљицу снимимо, то не мора значити да је она, у време гладања снимка, још увек на носу.

Можда би нама одговарало да постоје и друге димензије, да би тиме оправдавали сопствено зло, предпоставком да је то исто, у другој димензији, добро. Моје уверење је, да је Бог у том бесконачном времену и простору, поставио јединствен принцип добра (принцип зла је кршење принципа добра) и тиме избегао да, било ко и било када, у том бесконачном времену и простору, посумња у критеријуме, који морају бити само једни и потпуно равноправни. ∞

Sigurna sam da je "ideja vodilja" postojanja ljudskog roda progres/ ne regres/.

Свакако да је то "идеја водиља"! Потпуно си у праву. Али шта је са реалношћу? Реалност је другачија. Довољно је окренути се око себе. Свет граби, и то крупним корацима, напред... у пропаст! Када бих рекао назад, то би било у правцу Едема, међутим, то није правац којим се свет креће. Од свог првог наступа на тло планете Земље, зло (грех) сваким даном, рапидно расте и нема никаквог изгледа да ће се ту нешто променити, док не достигне свој врхунац, боље речено, дно. Тада ће морати да се деси разрешење. Према Божјем обећању, записаном у Библији, Он ће то лично разрешити, наравно у корист принципа добра. Ја верујем у то обећање.

Поздрав
 
Nik,
moram da te pitam kako zamisljas tvorca, Boga?
Ne mozes kao misleci covek, ma koliki vernik bio, negirati zakone fizike, jer bice da su i oni deo Boga. Ta ista fizika, narocito nuklearna, pa sire astronomija , matematika i slicne poprilicno egzktne nauke su dokazale relativitet prostora i vremena. Od Njutna pa na ovamo, bili smo fiksirani u trodimenzionalnom prostoru i jednom fiksiranom vremenu. Dobro, mehanicka fizika ima svoje vrednosti, ali tu je stala. Pojavom Ajnstajna i kasnijih fizicara, i vreme i prostor su se " prosirili". I sam znas da je ovaj tracak Sunceve svetlosti koji sada vidimo i ti ja, bio pre nekoliko dana, trebalo mu je vreme da doputuje. O zvezdanim odsjajima koje sada vidimo a isijane su pre par godina da ne pricamo. Mi vidimo ovaj zrak, a ko zna sta je tamo sada?

Pa zatim, mnogo razumljiviji primer: kako je izgledao covek, njegov zivot i nauka pre 1000 godina kada nije bilo struje / pardon , kada covek nije otkrio struju/, automobil i sl. U tom smislu su razlicite vrednosti normirale ljudsku zajednicu. Ali je uvek nesto bilo dobro i nesto zlo, pa samim tim i anatemisano.Sem opstih vrednosti koje vec pomenuh. Eto, pojasnila sam.

Sto se tice poslednjeg dela tvoga posta, tu se slazemo. Ne znam da li si nekada razmisljao o tome kako postoji ogromna disproporcija , kada je u pitanju covek, izmedju dostignuca u oblasti egzaktnih, prirodnih nauka, znaci materijanog sagledavanja stvarnosti i duhovne nadogradnje coveka. Poslednjih 100 godina, npr. izvrsena je citava revolucija u prirodnim naukama, avioni, svemirske letelice, nuklerni reaktori, da ne pricam o televiziji, kompjuteru i sl. Naravno da je to dobro, da je odraz velicine ljudskog uma i sposobnosti. No u sferi duhovnosti smo najmanje 50 % zaostali u toj trci. Covek koristi ovo napred receno, ali ne stiti niti sebe niti ovu lepu Plavu planetu. To ti je kao kad bi detetu od 5 godina dao bombu, a ono malo i radoznalo, vidi nesto okruglo, pa hoce da sutira / lici mu na loptu/. Ono ne zna da to ne sme jer ce " lopta " eksplodirati. Tako se upravo covecanstvo ponasa prema svom okruzenju.

Stigosmo i do Tvorca.
Njegovi su uputi jasni i svet koji je stvorio je jako dobro zastitio. Ozonski omotac ostecen / ljudi se malo igrali/, nedostatak vode, promena klime... Tuzno je da se poslednjih godina klonimo sunca , koje je uvek slovilo kao izvor zivota, jer je opasno! Ne pijemo prirodnu vodu, jer nije zdrava, vec flasiramo, preradjujemo,dodajemo sve i svasta u nju... I tako dalje.

Ocigledno da tako ne moze.Bog nam salje opomene, za sada, i nadam se da ce naterati ovaj moj ljudski rod da se dobro zamisli kuda je krenuo.
pa sad iz ove price koju sam ti opricala u prekidima, razumi me sta sam htela da ti kazem o dobru i zlu.
Pozdrav i tebi. :)
 
ovaj tracak Sunceve svetlosti koji sada vidimo i ti ja, bio pre nekoliko dana, trebalo mu je vreme da doputuje.


8 minuta!

Haaa, čitam ja taram taratu... ni meni ne može ništa da promakne.

Želja mi je da budem kao On (taram tarata), On je Bog!
 
E pa Kazanova, zelje puste.... :)
Sta si ti umislio da mozes da budes kao on ( Maranata)? Nece moci, on je zaista jedan i jedinstven.
Cudi me da te jos nije opomenuo da imas neprilican nick za ovaj Forum....
Pozdrav mojim drugarima Kazanovi i Maranati .

PS
Umal` da napisem Taramtati.
 
Znam da je neprikladan i mislio sam da ga promenim ali već me ljudi ovako znaju (opšte sam poznat).

Taram taram tam je Bog a ja sam sin njegov. Nemojte imati druge Bogove niti nadevati imena uzalud Boga svoga (da te mrak ne poje') :lol: :lol:

P.S.
Malo sam raspoložen :D :wink:
 
Добро де... оладите мало... име не чини човека, па тако ни име Казанова неће осудити никога све док не почне да чини дела грешна попут оног оригиналног Казанове. То је оно што се пика. :roll:
 
Milena_9:
Nik,
moram da te pitam kako zamisljas tvorca, Boga?
Ne mozes kao misleci covek, ma koliki vernik bio, negirati zakone fizike, jer bice da su i oni deo Boga. Ta ista fizika, narocito nuklearna, pa sire astronomija , matematika i slicne poprilicno egzktne nauke su dokazale relativitet prostora i vremena. Od Njutna pa na ovamo, bili smo fiksirani u trodimenzionalnom prostoru i jednom fiksiranom vremenu. :)

Наравно да признајем законе физике, али законе који функционишу. Ово друго су још увек теорије, као што је то теорија релативитета. Зато не могу да се сложим са овим "доказали".

Исак Њутн, осим што је био физичар, био је изузетно добар познавалац Библије и библијских пророчанстава, чак је написао једну књигу (ја знам за једну), на ту тему. То што је био верник, ни мало му није сметало да буде изузетан физичар, што би требало да значи, да једно друго не искључује.

Извесни Хокинг, предавач на истој катедри униврзитета у Кембриџу, на којој је, иначе, и Њутн предавао, рекао је :"Људски род је само хемијска пена, на планети осредње величине, која се креће око просечне звезде, по спољном рубу једне међу стотинама милијарди галаксија". Према том размишљању , цела једна димензија, реална диманзија, пошто није могла бити смештена у лабораторијске бочице и епрувете, у бројевне формуле, дефиниције саздане од речи, бива избрисана из стварности .Божанска. Ко може, у те бочице и епрувете, бројеве и речи, да спакује љубав и мржњу, добро и зло, наду, етику, лепоту... можда и може, али ти оквири су тако тесни и скучени за ширину коју, од Божје воље изашавши, ови аспекти живота захтевају. Који су то инструменти, ма колико прецизни били, који могу премерити и објаснитити храброст, уметност, страх, великодушност,страст... кажем, можда и може, али та би мера била иста као поистоветити певање Лучана Паваротија и подригивање. Да ли је то мера живота? Да ли је то оно што желимо и за чим чезнемо. Можда је квантна физика нешто у шта човечанство, бар онај део потпуно окренут науци, полаже своја надања. Али морају се запитати. Да ли ће та научна дисциплина решити моралне проблеме, проблем зла, мржње? Хоће ли она усадити у људе жељу за добротом, за вечним животом, љубављу... То је наука! И ја је поштујем, до граница до којих је у стању да стигне. Даље, не! Она једноставно није у стању да обухвати једноставне, али неизбежне чињенице из обичног живота.

О, да тако кажем, "зеленој" страни, могао бих да пишем данима, а верујем и свако од нас и не верујем да се не бисмо сложили у било чему. Земља је на коленима, али... увек неко "али"... нејвећу заслугу за то има баш наука и њена достигнућа.

Ма шта ми мислили, то је очигледно! Скромно мислим да је наука првенствено ту, да нам приближи дивоту Божјег стваралаштва и искористи природне законе, које је Он милостиво дао овом свету, људима на корист.

Читам ово до сад написано и питам се као ћеш ти све то схватити. Само да кажем. И ја се дивим научним достигнућима. Поштујем све што су открили. Ту си реч и ти употребила и она је права, јер наука само може да открије нешто што је било сакривено, а изум је Божји. И то би требало да буде карика која спаја науку са Изумитељем, али на жалост, научници желе сву славу и част, која им реално не припада. И ту лежи срж проблема. Одатле и негација Бога. А у ствари... искључиво научни поглед на свет није у стању да оправда ни сопствено постојање, а камоли све друго.

Мислим да сам ти овим, донекле, објаснио и своје виђење Творца, мада су моје мисли тако слабе, танке и немоћне да би објасниле Његову величину и моћ. Волео бих да могу да напишем или кажем оно што осећам и знам о Њему, али на начин како ја то осећам и видим, но... највећи део тога изгледа да остаје само за мене, јер шта су људске речи за ту величину, моћ, љубав, доброту... и много тога у апсолутним вредностима, нама незнанима.

Поздрав, теби Милена и свима другима
 
Keeper:
MaranAta:
Атеизам - ВЕРА да Бог не постоји.

... zavisi kako se shvati ... to moze da se dovede do veoma opsirnog pojma. ja recimo se uvek izjasnjavam kao ateista jer ne zelim da podlezem nekim kalupima hriscanstva, budizma, ovoga onoga ... o crkvama da ne pricam (razdvajam definitivno veru od crkve)
po mom misljenju, bogova je koliko i ljudi ... svi smo mi posebni, slobodni, razlicitih pogleda i zar to nije najveca divota? ...

znaci li to da nemam vere ???


Pozdrav Keeper-u!
 
Kastor:
Keeper:
MaranAta:
Атеизам - ВЕРА да Бог не постоји.

... zavisi kako se shvati ... to moze da se dovede do veoma opsirnog pojma. ja recimo se uvek izjasnjavam kao ateista jer ne zelim da podlezem nekim kalupima hriscanstva, budizma, ovoga onoga ... o crkvama da ne pricam (razdvajam definitivno veru od crkve)
po mom misljenju, bogova je koliko i ljudi ... svi smo mi posebni, slobodni, razlicitih pogleda i zar to nije najveca divota? ...

znaci li to da nemam vere ???


Pozdrav Keeper-u!

nemoj da me pozdravljas, proglasice te paganinom i mnogoboscem i ko zna cime jos :shock:
hehehehhe ......

salim se.
pozdrav i tebi :wink: :lol:
 
Nik,
mislimo ti i ja slicno. U sustini cak i isto u nekim bitnim stvarima.
Nauka je jedna " plemenita vestina". Pokusava da objasni / ne neuka, nego covek putem nje/ ono sto jeste. Krnji deo po deo nepoznatica i nadogradjuje nasa saznanja o svetu, cemu bi mi trebali da prilagodimo svoja ponasanja.I da trazimo dalje. Jer covek je ipak mislece bice. Tacno je da teorija reletiviteta nije u potpunosti dokazana, ali samo opsta teorija relativiteta. Pa kad smo kod toga, materija i energija pretacu se jedno u drugo, jer sve je JEDNO /jedinstvo / i u tome je verovatno sustina vecnosti. I covek ima energiju, ljudski mozak ne radi na mehanicki pogon / sem izuzetaka, sic!/.
Mislim da Tvorac ne nadgleda pojedinca i ne vodi mnogo racuna o pojedinacnim sudbinama, sem odabranih. Ali isto tako mislim da itekako ima u vidu celokupnost zivota , posebno ljudskog roda. U okviru toga, svako ima slobodu da misli i dela onako kako je to njemu blisko. Neko je uskladjen sa svtom oko sebe, neko se stalno sudara. Na zalost, cesto udare trpe i oni koji nisu ucestvovali u ogresenju o zakona Boga, prirode, ali samo zato sto su deo ljudske zajednice. Jer konacno, svi smo jedno. Zato se ponekad u cudu pitamo zasto stradaju nevina deca, dobri ljudi i sl. Samo zato sto su deo te celine.
Malo vise dobrote, malo manje samoljublja, te svest o tome da smo nepovratno povezani pripadniscu ljudskom rodu, i da cinjenjem pogresnih , losih stvari, unesrecujemo sve oko sebe, svet bi dobio na kvalitetu.

U domenu emocija, razuma, individualne psihologije, ima mnogo arheotipskog, nasledjenog od onih davno prisutnih . Pa svako pridoda svoje. Svako treba da prodje svoj put i da ostavi nesto dobro za sobom kad ode u nesto ili u nista. Mislim da se covek oseca prilicno nemocan kada ne zna ko je u stvari i sta je svet oko njega u stvari. Ni na nebu ni na zemlji. Mislim da je opasno ziveti sa saznanjem da je zivot jedan, mali i prolazan i da posle njega dolazi " nista".To otvara put svakojakom anarhicnom cinjenju, zlodelima, eksperimentima , jer funkcionise po sistemu " pa sta, ionako cemo svi umreti i pretvoriti se u zemlju i travu"...
Zato se cesto pitam, kako oni koji imaju takvu zivotnu filozofiju, po pravilu atesiti, uopste vide svoj zivot . Mozda su izuzetno jake licnosti koje mogu da se pomire sa tim da je sve tren , ali da im to ne smeta da funkcionisu normalno.
Ipak je u prirodi coveka da trazi smisao zivota. Ipak je, od vajkada pa do ovog trena kada se ti i ja dopisujemo,religija bila ta koja nam je davala smisao zivljenja i samim tim i utociste.
Jer onog trenutka kada nam se sve pretvori u besmisao, prestaje u nama da gori iskra stvaralastva, dobrote, ljubavi, nade konacno... I tada vise nismo zivi, pa makar trcali u krug oko ove nase planete.
 
Keeper:
Kastor:
Keeper:
MaranAta:
Атеизам - ВЕРА да Бог не постоји.

... zavisi kako se shvati ... to moze da se dovede do veoma opsirnog pojma. ja recimo se uvek izjasnjavam kao ateista jer ne zelim da podlezem nekim kalupima hriscanstva, budizma, ovoga onoga ... o crkvama da ne pricam (razdvajam definitivno veru od crkve)
po mom misljenju, bogova je koliko i ljudi ... svi smo mi posebni, slobodni, razlicitih pogleda i zar to nije najveca divota? ...

znaci li to da nemam vere ???


Pozdrav Keeper-u!

nemoj da me pozdravljas, proglasice te paganinom i mnogoboscem i ko zna cime jos :shock:
hehehehhe ......

salim se.
pozdrav i tebi :wink: :lol:

:twisted:
 
Kastor:
Keeper:
Kastor:
Keeper:
MaranAta:
Атеизам - ВЕРА да Бог не постоји.

... zavisi kako se shvati ... to moze da se dovede do veoma opsirnog pojma. ja recimo se uvek izjasnjavam kao ateista jer ne zelim da podlezem nekim kalupima hriscanstva, budizma, ovoga onoga ... o crkvama da ne pricam (razdvajam definitivno veru od crkve)
po mom misljenju, bogova je koliko i ljudi ... svi smo mi posebni, slobodni, razlicitih pogleda i zar to nije najveca divota? ...

znaci li to da nemam vere ???


Pozdrav Keeper-u!

nemoj da me pozdravljas, proglasice te paganinom i mnogoboscem i ko zna cime jos :shock:
hehehehhe ......

salim se.
pozdrav i tebi :wink: :lol:

:twisted:

:shock:
u jeee ... taj smajli ti nije bas primeren ovde :wink:
 
Keeper:
Kastor:
Keeper:
Kastor:
Keeper:
MaranAta:
Атеизам - ВЕРА да Бог не постоји.

... zavisi kako se shvati ... to moze da se dovede do veoma opsirnog pojma. ja recimo se uvek izjasnjavam kao ateista jer ne zelim da podlezem nekim kalupima hriscanstva, budizma, ovoga onoga ... o crkvama da ne pricam (razdvajam definitivno veru od crkve)
po mom misljenju, bogova je koliko i ljudi ... svi smo mi posebni, slobodni, razlicitih pogleda i zar to nije najveca divota? ...

znaci li to da nemam vere ???


Pozdrav Keeper-u!

nemoj da me pozdravljas, proglasice te paganinom i mnogoboscem i ko zna cime jos :shock:
hehehehhe ......

salim se.
pozdrav i tebi :wink: :lol:

:twisted:

:shock:
u jeee ... taj smajli ti nije bas primeren ovde :wink:

Ma bas se simpaticno kezi! :wink:
 

Back
Top