Da li su 1905. godine održani najdemokratskiji izbori u istoriji Srbije?

А ти мислиш да матори Петар не воли свог сина Живка? И да му неко може боље мислити него отац?
Upoznao sam pradede i prababe, rođake i komšije rođene u vreme i pre prvog svetskog rata. Njihova roditeljska ljubav nije bila ni približno kao danas, moj pradeda je bio ljubomoran na rođene sinove. Modus operandi svih tih staraca je bio da napakoste svojima, da ti otežaju život. Ako su se oni mučili i patili u životu onda mora i potomstvo.
Не кажем да Живко не треба да има право гласа.
Onda je tema besmislena jer o kakvoj mi demokratiji diskutujemo kad oni koji su ginuli za Pašića po raznim nedođijama nisu imali pravo ni da glasaju.

Upoznao sam pradede i prababe, rođake i komšije rođene u vreme i pre prvog svetskog rata. Njihova roditeljska ljubav nije bila ni približno kao danas, moj pradeda je bio ljubomoran na rođene sinove. Modus operandi svih tih staraca je bio da napakoste svojima, da ti otežaju život. Ako su se oni mučili i patili u životu onda mora i potomstvo.

Onda je tema besmislena jer o kakvoj mi demokratiji diskutujemo kad oni koji su ginuli za Pašića po raznim nedođijama nisu imali pravo ni da glasaju.
Хм, нису потпуно у криву. Али би за озбиљну размену мишљења морали мало да истражујемо.

Па како аман, ако милион људи са правом гласа представља 26% укупног становништва како може онда мушка популација да буде заступљена са преко 50%!!??Каква ти је то математика.Женска популација уопште није ни гласала, а старосна граница је била као и у Србији 21 година.

Дакле бирачко право је и у једној и другој земљи било скоро исто, само што je у Бугарској више људи имало бирачко право јер је Бугарска била већа земља и ништа више.

Јел имали Бугари децу 1910?
Без да тврдим да је статистика тачна, математика је заиста једноставна:

10680000 /26*100 = 4.107.692 (укупна популација)
4.107.692*0,5 = 2.053.846 (мушко становништво)
10680000/2,053,846*100 = 52% (актуелни гласачи, мушкарци)

Што значи да су преосталих 48% мушке популације били млађе од 21 године или једноставно нису гласали.

Што значи да су преосталих 48% мушке популације били млађе од 21 године или једноставно нису гласали.
Srbija je na početku 20. veka bila diktatura tipa južnoameričkih banana državica. Par bogatih su gospodarili zemljom i držali narod u tami. Dok ste vi tamo otvarali gimnazije i osnivali univerzitet, u isto to vreme je Srbija zatvorila sve gimnazije u zemlji osim u Beogradu. Čak su u jednom trenutku preselili centar Niškog okruga iz Niša u Magarevo (danas Prokuplje) da bi napakostili Nišlijama koji nisu voleli Karađorđeviće. U jednom trenutku je više šansi za obrazovanje bilo u Osmanskom carstvu nego u Srbiji.

Море Борисе овај @Nenad1331 испаде већи Бугарин од тебе.

Да си макар написао пљива државица па и да те подржим.
Pa zar nije? Žandarmerija je tad mogla da bije koga hoće. Recimo neki narednik hoće da mu prodaš livadu ispod cene i dođe ti u kuću da te prebije. Ili recimo u vojsci, vojnici su premlaćivani redovno i čak silovani. Petar Živković je privodio svoje vojnike za seks.

Море Борисе овај @Nenad1331 испаде већи Бугарин од тебе.
Ja sam samo brutalno anti-velikosrbin pa onda zavisno od teme ispadam i Bugarin, i Hrvat i Albanac. Mada navikao sam jer svako progresivan u Srbiji mora obavezno da bude Bugarin ili Hrvat, kao da svi Srbi nemaju pravo na uspeh nego moraju da budu krezuba sirotinja poput glasača SNS.

За ово немам појма. За Петра Живковића сам чуо приче али за генерално војску то никад нисам чуо.
Premlaćivanje vojnika je bilo dosta rasprostranjeno u Kraljevini jer su većina regruta bili prisilno mobilisani. Neki nisu hteli da služe jer su druge nacionalnosti, a neki su izbegavali zbog žetve i poljskih radova pa su porodice vojnika teško preživljavale to vreme. Odlazak u vojsku se gledao kao odlazak na robiju i bilo je često slučajeva po selima da se regrut skriva godinama od žandarmerije dok ga ne odvedu.

Odlazak u vojsku se gledao kao odlazak na robiju i
Стварно, па јел ти мислиш да сам ја служио војску зато што нисам имао паметнија посла? Закон је такав какав је, док је на снази мора да се поштује кад не ваља тражите другари да се мења.

Da može da se bira ja bih najradije bio Mađar, baš lepa zemlja, a i predsednik im je pametan. Ništa južnije od Dunava 😂
Па можеш да бираш, не брани нико. Ево на следећем попису буди Мађар или шта год хоћеш, већ сутра ће да ти буде супер.

А ко је за краљевину?
Ako je samo za monarhiju kao vid uređenja, nemam ništa protiv nečijeg mišljenja ali ko se pali na Acin monarhofašistički imperijalizam 1912-18, okupaciju Makedonije i Kosova, genocid, proterivanja i slično e to ne podržavam jer su Karađorđevići sramota Srpskog naroda.

Back