Da li stvarno struja poskupljuje 13.5% za građane?

bjdarko

Aktivan član
Poruka
1.194
Vlada je odobrila na TELEFONSKOJ SEDNICI poskupljenje struje, citiram B92:

"Beograd -- Vlada Srbije odobrila je danas na telefonskoj sednici korekciju cene struje na 6,3 evrocenta po kilovat-času, koja će stupiti na snagu od 1. aprila."

Sa druge strane, u istom danu B92 objavljuje još jednu vest, kako je cena struje 4.6 evrocenta po kilovat-času:

"Beograd -- Cena struje u Srbiji već je previsoka a energetski sektor vode tajkuni, kaže članica Predsedništva Srpske napredne stranke Zorana Mihajlović-Milanović....Trenutno je struja u Srbiji skuplja od 4,6 evrocenti po kilovatu", istakla je ona i dodala da se ta stranka zalaže za promenu tarifnog sistema."

Da naglasim da se radi o srednjoj ceni struje. E sada da izračunamo: (6.3-4.6)/4.6=0.369565, tj.oko 36.7%!

Dakle 36.7%, ali gde su onih 13.5% ili 15.1%? Ajde, možda u tih 4.6 evrocenta po kilovat-času nije obračunat PDV, tako da će biti:

(6.3-4.6*1.18)/(4.6*1.18)=0.1606 tj. 16.1%. Dakle ni ovo se ne uklapa!

Da li neko zna da mi objasni ovo?
 
Vlada je odobrila na TELEFONSKOJ SEDNICI poskupljenje struje, citiram B92:

"Beograd -- Vlada Srbije odobrila je danas na telefonskoj sednici korekciju cene struje na 6,3 evrocenta po kilovat-času, koja će stupiti na snagu od 1. aprila."

Sa druge strane, u istom danu B92 objavljuje još jednu vest, kako je cena struje 4.6 evrocenta po kilovat-času:

"Beograd -- Cena struje u Srbiji već je previsoka a energetski sektor vode tajkuni, kaže članica Predsedništva Srpske napredne stranke Zorana Mihajlović-Milanović....Trenutno je struja u Srbiji skuplja od 4,6 evrocenti po kilovatu", istakla je ona i dodala da se ta stranka zalaže za promenu tarifnog sistema."

Da naglasim da se radi o srednjoj ceni struje. E sada da izračunamo: (6.3-4.6)/4.6=0.369565, tj.oko 36.7%!

Dakle 36.7%, ali gde su onih 13.5% ili 15.1%? Ajde, možda u tih 4.6 evrocenta po kilovat-času nije obračunat PDV, tako da će biti:

(6.3-4.6*1.18)/(4.6*1.18)=0.1606 tj. 16.1%. Dakle ni ovo se ne uklapa!

Da li neko zna da mi objasni ovo?





Ne, ko ti reko da poskupljuje, to se Cvetko salio sa nama.

Inace sednica je bila SMS.:think:
 
Evo tu sam-jer kao i opet gomila nepismenih budaletina ne znaju aritmetiku iz vecerenje skole.
Ovako-procenat poskupljenja se gleda ovako
MANJA vrednost bilmezi je 100 posto...
znaci
4,6 = 100 %
a NOVA vrednost je 6,3
ZNACI KRETENI proporicja ide
4,6:100% = 6,3 : x
x=136,95
e to je po vama BOLIDIMA poskupljenje 36, 95 posto i skamucete..
Ali jebeno nije...
Radimo sa procentima i pravimo RAZLIKU procenata i to se jebeno deli sa 10 (jer je prva decimala brojeva) jer su procenti u pitanju a ne razlika CENE
znaci-13,695
PROCENATA.
 
Poslednja izmena:
Nema sta da se vredjam-vas je zavela klasicna a ne ekonomska matematika.lepo sam rekao -DELUJE KAKO DA JE 36 I nesto posto-i to jeste cinjenicno stanje.Ali ekonomski racunica je takva.nema sta da se smejes ili ne smejes-ako se pojavi neki ekonomista ovde bolje ce ti to izvesti na njihov nacin..procenti su 100 delovi necega-(per centum, stoti deo, i sad ti posmatraj stoti deo pocetne, krajnje cene ili razliku cena, kako hoces).Ja ti mogu izvesti da je poslupljenje i oko 5 posto ako uzmem da je 6,3 100 posto (OBRNEM PROPORCIJU)
;)
 
Super, sada smo došli do zajedničke tačke, a to je tvoja proporcija koja kaže 136,95%. Kada podeliš sa 100% dobiješ 1.3695 a ne 13.95! Nema deljenja sa 10. Dakle cena je veća za 1.3695 puta u odnosu na staru! Za koliko je povećanje?

Ima deljenja sa deset jer radis sa prvom decimalom-pocetni borjevi su ti 6,6 i 4,3-da su bili 0. 063 I 0,043 delili bi sa 100.
;)
 
Da li se slažeš da prikažem tvoju logiku studentima? I još nekim oglašivačima?

Naravno-ali je to najbolje kada izadje nova cena.koju ti jos uvek ne znas.
ovde se radi o poredjenju poskupljenja u procentima.a ti i tixi ste krenuli da poredite medjusobno stote delove necega ciju vrednost ne poznajete.poznajete samo 4,6 po kilovatu i 6,3 po kilovatu a to je po meni a na vasu logiku poskupljenje 27 posto.
:)
kao sto vidis ne branim vlast vec ne volim takve projekcije koje nemju osnov.kazem-bar izmeni temu-poskupljnje 27 posto ako vec ides tom matematikom.
:)
 

Back
Top