Da li ste "većina ljudi "?

RužnaKoLopov

Buduća legenda
Moderator
Poruka
36.595
Većina ljudi je ubeđena da ljubav zavisi od objekta, a ne od njihove sopstvene sposobnosti da vole.

Oni su čak ubeđeni da, pošto ne vole nikoga osim „voljenog“, to je dokaz snage njihove ljubavi.

Ovde se manifestuje gore pomenuta greška u vezi sa objektom. To je uporedivo sa stanjem čoveka koji želi da slika, ali umesto da nauči da to radi, stalno govori sebi da samo treba da nađe dostojan predmet: kada se to dogodi, slikaće veličanstveno, i to će se dogoditi samo od sebe. .

Ali ako zaista volim jednu osobu, onda volim sve ljude, volim svet, volim život. Ako mogu nekome da kažem: „Volim te“, moram i da mogu da kažem: „Volim sve u tebi“, „Volim ceo svet zbog tebe, volim sebe u tebi“.

Erich Fromm

IMG_8690.jpeg

Većina ljudi je ubeđena da ljubav zavisi od objekta
Samo postojanje necije ljubavi prema nekom, naravno, ne zavisi od objekta ljubavi (mada u nekom smislu i zavisi jer da objekat nase ljubavi materijalno ne postoji ne bismo ni znali za njega a, samim tim, ni *voleli*...ali to je druga - tema za *logiku*). Niko mene ne sprecava da zavolim pa i trajno *volim* mis sveta.

ALI OSTVARENJE - REALIZACIJA ljubavnog odnosa potpuno zavisi upravo od objekta ljubavi. A, posto ti verovatno mislis upravo na ostvarenje (realizovanje) ljubavnog odnosa, mada kazes samo ljubav (kao pojam) onda si potpuno u krivu. Ako pomenuta misica mene *ne konstatuje* mogu ja da imam ogroman *ljubavni kapacitet* (prema sebi, travkama, zrncima peska u pustinjama i prema vascelom kosmosu) nista to ne pomaze... Tako da ljubav (da li ce se desiti) presudno zavisi bas od objekta. I *glupa vecina* je tu u pravu a ne *pametni* E. From.
Tako da je tema *nekorektno* formulisana

Poslednja izmena:
Ali ako zaista volim jednu osobu, onda volim sve ljude, volim svet, volim život. Ako mogu nekome da kažem: „Volim te“, moram i da mogu da kažem: „Volim sve u tebi“, „Volim ceo svet zbog tebe, volim sebe u tebi“.

Znači ako volim svog muškarca onda moram da volim i komšiju Zorana i šeficu Milicu i sve forumaše s Krstarice.

Poslednja izmena od moderatora:
Većina ljudi je ubeđena da ljubav zavisi od objekta, a ne od njihove sopstvene sposobnosti da vole.

Oni su čak ubeđeni da, pošto ne vole nikoga osim „voljenog“, to je dokaz snage njihove ljubavi.

Ovde se manifestuje gore pomenuta greška u vezi sa objektom. To je uporedivo sa stanjem čoveka koji želi da slika, ali umesto da nauči da to radi, stalno govori sebi da samo treba da nađe dostojan predmet: kada se to dogodi, slikaće veličanstveno, i to će se dogoditi samo od sebe. .

Erich Fromm

Pogledajte prilog 1511367
Ejvala ću svakoj boci piva reći da je volim. A sa gajbom ću da uđem u poliamoriju.

Back