Da li ste se plašili kada ste promenili uverenje?

UltraVioletna

Iskusan
Poruka
6.293
Pitanje je za vernike,tj. bivše vernike.
U momentu kada ste shvatili da više niste u veri,da vam ta priča više "ne pije vodu", i odlučili da sebi priznate da ste se preumili i postali ateista/agnostik/vernik neke druge veroispovesti, da li ste prvih dana imali strah i očekivali neku "kaznu" ?
Dosta ljudi mi je reklo da se prvih dana bukvalno plašilo neke "odmazde" za "izdaju" i neveru i da je teško išlo pomiriti tu ambivalentnost u početku.
Meni je isto bilo malo teško, osećala sam da više ne verujem u ono što mi crkva propagira,a opet očekivala sam kao da će me stići neka kazna. Trebalo je vremena da se opustim i oslobodim tog straha.
 
Pitanje je za vernike,tj. bivše vernike.
U momentu kada ste shvatili da više niste u veri,da vam ta priča više "ne pije vodu", i odlučili da sebi priznate da ste se preumili i postali ateista/agnostik/vernik neke druge veroispovesti, da li ste prvih dana imali strah i očekivali neku "kaznu" ?
Dosta ljudi mi je reklo da se prvih dana bukvalno plašilo neke "odmazde" za "izdaju" i neveru i da je teško išlo pomiriti tu ambivalentnost u početku.
Meni je isto bilo malo teško, osećala sam da više ne verujem u ono što mi crkva propagira,a opet očekivala sam kao da će me stići neka kazna. Trebalo je vremena da se opustim i oslobodim tog straha.


na ovo mogu ispricati kako je svestenik iz manastira napisao jednoj osobi koja je promenila veru i tom prilikom poslao pismo da se ispishe iz crkvenih knjiga

svestenik je u svom pismu poslao odgovor " Nisi ni svoju vjeru upoznao a odlazis u drugu "

na ostala pitanja nemam odgovor jer nisam menjala vjeru niti sam postala ateista
 
Pitanje je za vernike,tj. bivše vernike.
U momentu kada ste shvatili da više niste u veri,da vam ta priča više "ne pije vodu", i odlučili da sebi priznate da ste se preumili i postali ateista/agnostik/vernik neke druge veroispovesti, da li ste prvih dana imali strah i očekivali neku "kaznu" ?
Dosta ljudi mi je reklo da se prvih dana bukvalno plašilo neke "odmazde" za "izdaju" i neveru i da je teško išlo pomiriti tu ambivalentnost u početku.
Meni je isto bilo malo teško, osećala sam da više ne verujem u ono što mi crkva propagira,a opet očekivala sam kao da će me stići neka kazna. Trebalo je vremena da se opustim i oslobodim tog straha.
Kod mene je obratno, prisiljavali su me da budem ateista psihijatri, pa se otvoreno nisam smeo izjasnjavati kao vernik, nisam on par sa svecima
koji su radje ginuli za veru...
 
Pitanje je za vernike,tj. bivše vernike.
U momentu kada ste shvatili da više niste u veri,da vam ta priča više "ne pije vodu", i odlučili da sebi priznate da ste se preumili i postali ateista/agnostik/vernik neke druge veroispovesti, da li ste prvih dana imali strah i očekivali neku "kaznu" ?
Dosta ljudi mi je reklo da se prvih dana bukvalno plašilo neke "odmazde" za "izdaju" i neveru i da je teško išlo pomiriti tu ambivalentnost u početku.
Meni je isto bilo malo teško, osećala sam da više ne verujem u ono što mi crkva propagira,a opet očekivala sam kao da će me stići neka kazna. Trebalo je vremena da se opustim i oslobodim tog straha.
Ne sećam se da sam pravila neke nagle promene. Dok ne natapkam
nogom sledeći oslonac, ne mrdam. :lol:

Ali da, uvek otpora ima. Pre svega naših strahova koji se manifestuju
kroz druge ljude koji nas nešto upozoravaju i kritikuju.
Kao što je @Miris Pokošene Trave dala primer sa jednom vrlo blagom
i učtivom kritikom, koja za mene ne pije vodu.
I ja sam dobila sličnu kritiku. Kopaš bunar na jednom mestu, pa ne
nađeš vodu, pa onda kopaš na drugom, pa na trećem. Da sve vreme
kopaš na jednom mestu, do sad bi iskopala. Dok ja vidim da bunar
kopam uvek na istom mestu, ali menjam alate.
Vera je u meni i nemam šta da je upoznajem, ona me vodi. Učenje
koje ne razumem ne mogu ni da upoznam. Tražim ono što razumem
i u čemu mogu da napredujem.
 
Ne sećam se da sam pravila neke nagle promene. Dok ne natapkam
nogom sledeći oslonac, ne mrdam. :lol:

Ali da, uvek otpora ima. Pre svega naših strahova koji se manifestuju
kroz druge ljude koji nas nešto upozoravaju i kritikuju.
Kao što je @Miris Pokošene Trave dala primer sa jednom vrlo blagom
i učtivom kritikom, koja za mene ne pije vodu.
I ja sam dobila sličnu kritiku. Kopaš bunar na jednom mestu, pa ne
nađeš vodu, pa onda kopaš na drugom, pa na trećem. Da sve vreme
kopaš na jednom mestu, do sad bi iskopala. Dok ja vidim da bunar
kopam uvek na istom mestu, ali menjam alate.
Vera je u meni i nemam šta da je upoznajem, ona me vodi. Učenje
koje ne razumem ne mogu ni da upoznam. Tražim ono što razumem
i u čemu mogu da napredujem.

Svaka vjera se zasniva na istim ili sličnim stubovima.
prije nego uđete u drugu vjersku zajednicu morate se intenzivno baviti time i mnogi mijenjaju vjeru a da se nisu intenzivno bavili svojom vjerom!

Za mene lično je nezamislivo da odustanem od svoje vjere i uđem u drugu vjeru. odrasla sam uz običaje i verovanja srpske pravoslavne vere nisam ni bolji ni gori čovek zbog toga ali ne vidim sebe ni u jednom drugom verovanju ideja mi je jako čudna
 
Svaka vjera se zasniva na istim ili sličnim stubovima.
prije nego uđete u drugu vjersku zajednicu morate se intenzivno baviti time i mnogi mijenjaju vjeru a da se nisu intenzivno bavili svojom vjerom!

Za mene lično je nezamislivo da odustanem od svoje vjere i uđem u drugu vjeru. odrasla sam uz običaje i verovanja srpske pravoslavne vere nisam ni bolji ni gori čovek zbog toga ali ne vidim sebe ni u jednom drugom verovanju ideja mi je jako čudna
Što se terminologije tiče. Vera, religija, duhovno učenje, duhovne prakse, narodna
tradicija i običaji, su različite stvari.
Vera je nešto što je u tebi i služi ti kao vodilja. Uverenja su već nešto drugo i ona
su promenljiva. Uverenja su čisto intelektualne prirode. Kada promeniš neko uverenje,
ne znači da si veru izgubila. Mada oni sa kojima si do juče delila ista uverenja, najčećše
kažu tako.
 
Pitanje je za vernike,tj. bivše vernike.
U momentu kada ste shvatili da više niste u veri,da vam ta priča više "ne pije vodu", i odlučili da sebi priznate da ste se preumili i postali ateista/agnostik/vernik neke druge veroispovesti, da li ste prvih dana imali strah i očekivali neku "kaznu" ?
Dosta ljudi mi je reklo da se prvih dana bukvalno plašilo neke "odmazde" za "izdaju" i neveru i da je teško išlo pomiriti tu ambivalentnost u početku.
Meni je isto bilo malo teško, osećala sam da više ne verujem u ono što mi crkva propagira,a opet očekivala sam kao da će me stići neka kazna. Trebalo je vremena da se opustim i oslobodim tog straha.
zašto bi?
sve jedno iz kog pravca ideš dok ideš prema centru.
 
Pitanje je za vernike,tj. bivše vernike.
U momentu kada ste shvatili da više niste u veri,da vam ta priča više "ne pije vodu", i odlučili da sebi priznate da ste se preumili i postali ateista/agnostik/vernik neke druge veroispovesti, da li ste prvih dana imali strah i očekivali neku "kaznu" ?
Dosta ljudi mi je reklo da se prvih dana bukvalno plašilo neke "odmazde" za "izdaju" i neveru i da je teško išlo pomiriti tu ambivalentnost u početku.
Meni je isto bilo malo teško, osećala sam da više ne verujem u ono što mi crkva propagira,a opet očekivala sam kao da će me stići neka kazna. Trebalo je vremena da se opustim i oslobodim tog straha.
Kakav crni strah ?
Samo mi je zao sto sam bio koobejagi vernik i uzalud trosio vreme i pare na gluposti ali mladost ludost, bio sam zaveden
 
Često,dok duhovno rastemo,menjamo uverenja,tražimo se,sazrevamo.
andre.jpg


Jesi li gledala ovaj film?
Baš je nekako na ovu temu. Dva prijatelja se sreću nakon mnogo godina i jedan
je potpuno promenio svoja uverenja, a drugi je upao u kolotečinu.
 
Pogledaj.
Kada bi prijateljstva bila prava i iskrena, onda bi i strahovi od promene
uverenja bili manji. Koliko se ljudi uopšte druže sa tobom jer im je do
tebe stalo, a koliko im je stalo do toga da ih neko podrži u onome u
šta oni veruju. Meni je šokantno kada ljud počnu da te gledaju kao
neprijatelja jer više ne podržavaš njihovo uverenje.
 
Ideje, uvjerenja i stavovi se tokom zivota mijenjaju. Samo budala stalno misli isto.
Премија је кад, зарад флексибилности, од поштења, правичности, честитости и искрености схватиш да ти више одговара друга страна медаље и да ти више материјалног доноси непоштење, лаж и превара.
 

Back
Top