Da li ste da izlazak na izbore mora biti obavezan?

Da li ste za to da glasanje na izborima bude obavezno za sve gradjane koji imaju pravo glasa?


  • Ukupno glasova
    19
Autorska tema

Imamo cinjenicu da je izlazak na izbore u Srbiji prilicno slab.
Jedva se predje 50%, a ponekad ni toliko.
Pri tako malom izlasku, ispade da je za apsolutnu pobedu na izborima dovoljno dobiti 1/4 ukupnih mogucih glasova, i dobijamo situaciju da 25% stanovnistva odlucuje o sudbini ostalih 75%.

Kada se pogleda izlazak na izbore u visoko razvijenim zemlljama sveta, on se krece od nekih 75%, pa sve do preko 85%.

Prosta matematika i logika kazu da visoka izlaznost predstavlja dve stvari:
1. daje bolju sliku volje naroda
2. otezava zlonamernim politicarima kupovinu i manipulaciju, jer je mnogo teze kupiti/izmanipulisati dvostruko veci broj ljudi.

Licno, ja sam za to da izbori budu obavezni, da budu visoke kazne za one koji nece da glasaju.

Izlazak na izbore je minimalna gradjanska duznost svakog gradjanina jedne drzave.

Takodje sam za to da se sva bitnija pitanja resavaju referendumom, i da izlasci na referendum takodje moraju biti obavezni.

Kakva god da je volja naroda, treba je postovati.

izbori-glasanje-biraci-glasaci.jpg
i zabraniti glasanje ljudima starijim od 70 godina...
 
onda uvesti test inteligencije i 85 poena na testu kao uslov za izlazak na izbore...
Nisam siguran sa inteligencija opada posle sedamdesete.
Kako god, ako su dovoljno pametni da plate porez i odslužili su vojsku, dovoljno su sposobni da biraju i budu birani.

Nekako mi uvek pred očima pokojna Dr Smilja Avramov kad neko spomene predlog o glasanju starijih ljudi.
 
To je blize socijalizmu, nego ovo. Izbori u predstavnickoj demokratiji nikad ne daju rezultate kakve ocekujes.
Na direktan nacin treba odlucivati, pa onda nema potrebe za referendumima, koji su svi do jednog namesteni...
Ne daju ni rezultate kada svakoj tuki daš pravo izravnog biranja/obaranja zakona. Da bi izravna demokracija doista djelovala kako treba, morao bi postojati nekakav cenzus temeljen na obrazovanju, inteligenciji i slično, što bi značilo da bi pravo glasa imalo tek nekih 10% od ukupnog broja građana.
 
Ne samo da bi morao biti obavezan, vec bi svi morali glasati za HDZ i SNS.

🥰🐈

Некада сам мислио да је потребно, данас сматрам да није, јер и у овој другој половини бирачког тела које не излази на изборе, чине исти дебили у већини случајева.
Debil ti predsednik koji nije ni sluzio ni vojsku.
 
Debil ti predsednik koji nije ni sluzio ni vojsku.
АВ јесте дебил, али дебил који је служио војску у Сарајеву.

Рамбо Амадеус је у праву, требало би увести једноставан тест, па ко је функционално писмен, може да гласа.
 
Apsolutno sam za to da izlazak mora biti obavezan, medjutim, ja sam za direktnu demokratiju, nasuprot predstavnicke demokratije.
Da glasamo za svaki predlog zakona, i da sami odlucujemo...
Znači Piško Kakić, levo smetalo sa završenom osnovnom školom pročita zakon i razume šta je tu napisano i onda glasa i to je taj krucijalni momenat demokratije?
 
Па не, ал и ти би имао право да гласаш, нису сви само Пишко Какићи… у принципу Пишко гласа увек за Пишка...
Ma ne bih da ti kvarim iluzije ali zakone i finese navedene u njima a pogotovu način njihove primene ne mogu da razumeju ni svi fakultetski obrazovani ljudi koji čine 5 posto populacije. To ti je kao glasanje slepih. Zato postoje referendumi sa uprošćenim pitanjima.
 
Ma ne bih da ti kvarim iluzije ali zakone i finese navedene u njima a pogotovu način njihove primene ne mogu da razumeju ni svi fakultetski obrazovani ljudi koji čine 5 posto populacije. To ti je kao glasanje slepih. Zato postoje referendumi sa uprošćenim pitanjima.
Референдум је увек намештен и служи да се спроведе воља диктатора, реферишем се на Макијавелија ЧП
 

Back
Top