Da li ste da izlazak na izbore mora biti obavezan?

Da li ste za to da glasanje na izborima bude obavezno za sve gradjane koji imaju pravo glasa?


  • Ukupno glasova
    19
Autorska tema

Imamo cinjenicu da je izlazak na izbore u Srbiji prilicno slab.
Jedva se predje 50%, a ponekad ni toliko.
Pri tako malom izlasku, ispade da je za apsolutnu pobedu na izborima dovoljno dobiti 1/4 ukupnih mogucih glasova, i dobijamo situaciju da 25% stanovnistva odlucuje o sudbini ostalih 75%.

Kada se pogleda izlazak na izbore u visoko razvijenim zemlljama sveta, on se krece od nekih 75%, pa sve do preko 85%.

Prosta matematika i logika kazu da visoka izlaznost predstavlja dve stvari:
1. daje bolju sliku volje naroda
2. otezava zlonamernim politicarima kupovinu i manipulaciju, jer je mnogo teze kupiti/izmanipulisati dvostruko veci broj ljudi.

Licno, ja sam za to da izbori budu obavezni, da budu visoke kazne za one koji nece da glasaju.

Izlazak na izbore je minimalna gradjanska duznost svakog gradjanina jedne drzave.

Takodje sam za to da se sva bitnija pitanja resavaju referendumom, i da izlasci na referendum takodje moraju biti obavezni.

Kakva god da je volja naroda, treba je postovati.

U Srbiji je tolika izlaznost zbog nesređenog biračkog spiska i zato što puno birača živi vani.

Objektivno govoreći, ona uopšte nije toliko niska. Jeste među nižima, ali ni izbliza koliko prikazuje knjigovodstvena vrednost.
 
Дакле ниси ми дао довољан узорак. Јер ако ти ја супротставим узорак земаља где је излазност већа од наше, то се занемарује. Зашто бих без поговора прихватио списак земаља које си ти навео. Можемо да сагледамо све земље, можемо парцијално, али онда доносимо субјективне закључке. У то име, зашто би твој закључак био тачнији од мог, а обоје смо донели на примеру земаља које смо издвојили са списка.

За ово остало, наведи ми примере три земље где је питање избора и свега другог регулисано тако да постоји прави легитимитет. Дао си пример СНС, то је ок, али да ли си тако био забринут за стање демократије и легитимитета за време ДОС-а, који је имао неке изборе где је са много мање гласова добијао власт или сад када Вучко са СНС добија неке рекордне бројеве гласова. Како је то тада било легитимно, или макар није изазивало сумњу, а ово сада није легитимно?

Питање уласка у ЕУ се по самим механизмима ЕУ решава на референдуму. Дакле ако икада дође тренутак да се одлучимо да ли ћемо прихватити ЕУ, то ће народ одлучити на референдуму, јер је тек референдумском одлуком тај процес завршен. А ако тада трећина народа не жели да изађе, па други одлуче уместо њих, да ли постоји реална основа за кукање касније. Ја мислим да не постоји. Ако хоћеш да живиш у нечему што мирише на демократију, то подразумева и појединца који је заинтересован за своју судбину и који жели активно да обликује земљу у којој живи. Ако не изађе то је више његов проблем него било ког другог.

А да власт може владати супротно жељама народа, па то је одавно јасно. Не знам зашто гледаш на наш потенцијалан улазак у ЕУ. Ево погледај још једну "демократију" рецимо у ЦГ, људи највећим делом против независности Косова, они признали независност Косова. Људи највећим делом против уласка у Нато, Влада их увела ун Нато. Без референдума, без било чега.

Rekao sam ti sta da ukucas u google-u i dobices sve informacije, i uzorka koliko god hoces.

Zasto moram da ti navodim primere tri zemlje? Naveo sam ti da je tvorcima demokratije bilo jasno da nema demokratije bez velikog izalska na glasanje - jel ti jos nesto nije jasno?

Svim politicarima je u interesu da implementiraju demokratiju onako kako njima odgovara. I to je tako u svim zemljama.
Ali onde, gde je narod politicki osvescen, veca je izlaznost i bolji je red.

Ne znam gde zivis, ali ja, kao neko ko zivi na tom trulom zapadu, a ziveo je i na raspalom istoku, uocio sam direktnu vezu izmedju kolicine implementirane demokratije (dakle, stvarne volje naroda) sa politickom osvescenoscu ljudi, sto podrazumeva i izlazak na izbore.

Naravno, nije ogroman izlazak na izbore dovoljan, ali je potreban element.
Drugi element su protesti, grajanska neposlusnost kada vlast ne radi kako treba, itd. Sve ono sto se desava u razvijenim zemljama redovno.

U Srbiji imamo vece proteste zbog paade ponosa i za podrsku Rusiji u ratu, nego protiv trilion ozbiljnih stvari koje ova vlast radi.
Svest je na nuli.
Isto je i u CG, kada je vec pominjes - protesti protiv priznanja Kosova i protiv ulaska u NATO su bili smesni. Protesti protiv zakona o verskim zajednicama su srusili vladu.

Nakaradan sistem vrednosti totalno. Narod srusio vladu da sacuva diktaturu crkve :D :D :D

Smesno, jadno, tuzno.
 
...
ja sam za to da izbori budu obavezni, da budu visoke kazne za one koji nece da glasaju.
...

Ја нисам !
Ни на фудбалске утакмице не идемо сви !

Друга је ствар изградња грађанске свести,
па ако ниси учествовао у изборима,
да ћутке поштујеш све одлуке оних који су на власти !

То је рецимо мој случај, па многи мисле да сам есенесовац, бот и сличне глупости !
 
Ја нисам !
Ни на фудбалске утакмице не идемо сви !

Друга је ствар изградња грађанске свести,
па ако ниси учествовао у изборима,
да ћутке поштујеш све одлуке оних који су на власти !

То је рецимо мој случај, па многи мисле да сам есенесовац, бот и сличне глупости !
Ti si, koliko se secam, u jednoj diskusiji priznao da ti je SNS nasao posao, i da ih zato volis. :D
 
Da li si rekao da treba proterati sve one koji posle 10 godina ne progovore akcentom grada u koji su se doselili?

Јеб еш човека који се доселио тамо где не воли.

А задржавајући свој акценат и сличне особине је доказ
да си невољно ту где си,
те да самим тим шириш јако срање око себе.

Сетимо се само Црногораца у Београду, пу, пу,
далеко им красна кућа !

Пре неко вече у маркету гледам три момка,
улетели су без корпе гласно коментаришући на свом брдско-планинском наречју
(сишли са неког катуна),
гледају по полицама, понашају се бахато ...

Неко их је послао у Београд и рекао им:
"Идите тамо и будите супериорни ..!"

:hahaha: :hahaha: :hahaha:

Шта рећи ?
Има их који брзо схвате да су у криву,
али нажалост ови са катуна су углавном непоправљиви ...

Нека живи Мило који нас ослободи "супериорних",
ма ко о њему шта мислио !

 
Autorska tema

Imamo cinjenicu da je izlazak na izbore u Srbiji prilicno slab.
Jedva se predje 50%, a ponekad ni toliko.
Pri tako malom izlasku, ispade da je za apsolutnu pobedu na izborima dovoljno dobiti 1/4 ukupnih mogucih glasova, i dobijamo situaciju da 25% stanovnistva odlucuje o sudbini ostalih 75%.

Kada se pogleda izlazak na izbore u visoko razvijenim zemlljama sveta, on se krece od nekih 75%, pa sve do preko 85%.

Prosta matematika i logika kazu da visoka izlaznost predstavlja dve stvari:
1. daje bolju sliku volje naroda
2. otezava zlonamernim politicarima kupovinu i manipulaciju, jer je mnogo teze kupiti/izmanipulisati dvostruko veci broj ljudi.

Licno, ja sam za to da izbori budu obavezni, da budu visoke kazne za one koji nece da glasaju.

Izlazak na izbore je minimalna gradjanska duznost svakog gradjanina jedne drzave.

Takodje sam za to da se sva bitnija pitanja resavaju referendumom, i da izlasci na referendum takodje moraju biti obavezni.

Kakva god da je volja naroda, treba je postovati.

izbori-glasanje-biraci-glasaci.jpg
Proveri rezultate popisa i biće ti stvari jasnije. Imaš formalno 6,5 miliona punoletnih glasača i 6,6 miliona stanovnika(punoletni i maloletni). Jasno ti je da to baš i ne štima.
Ako izlazi 3.6 miliona ljudi to je daleko veći procenat realnih glasača od nominalnih 55%, odnosno na nivou je barem od 65+% verovatnije što je sasvim solidno. I to ne računamo one koji si otišli iz zemlje a prijavljeni su ovde još.
Ne treba apolitične ljude terati da glasaju, čemu to.
 
Ti si, koliko se secam, u jednoj diskusiji priznao da ti je SNS nasao posao, i da ih zato volis. :D

Јок, него ћу да их мрзим !?
Шта је бре теби, шта се дешава са логиком народа ?

И није ми есенес нашао посао,
већ су стварно створили атмосферу да се запослим.

Цео живот сам фри ленсер, а они ми безконтактно отворише свест,
те и ја схватих да умем да седнем у коњцеларију и уновчим школу коју имам !
 
Poslednja izmena:
Proveri rezultate popisa i biće ti stvari jasnije. Imaš formalno 6,5 miliona punoletnih glasača i 6,6 miliona stanovnika(punoletni i maloletni). Jasno ti je da to baš i ne štima.
Ako izlazi 3.6 miliona ljudi to je daleko veći procenat realnih glasača od nominalnih 55%, odnosno na nivou je barem od 65+% verovatnije što je sasvim solidno. I to ne računamo one koji si otišli iz zemlje a prijavljeni su ovde još.
Ne treba apolitične ljude terati da glasaju, čemu to.

Na popisu nisu ljudi koji zive u Srbiji (ja nisam popisan). To je vise od pola miliona (mozda i milion jer su tu uracunati svi iz RS, a skoro svi oni imaju i srpski pasos, pa su zato u birackom spisku).
 
Rekao sam ti sta da ukucas u google-u i dobices sve informacije, i uzorka koliko god hoces.

Zasto moram da ti navodim primere tri zemlje? Naveo sam ti da je tvorcima demokratije bilo jasno da nema demokratije bez velikog izalska na glasanje - jel ti jos nesto nije jasno?

Svim politicarima je u interesu da implementiraju demokratiju onako kako njima odgovara. I to je tako u svim zemljama.
Ali onde, gde je narod politicki osvescen, veca je izlaznost i bolji je red.

Ne znam gde zivis, ali ja, kao neko ko zivi na tom trulom zapadu, a ziveo je i na raspalom istoku, uocio sam direktnu vezu izmedju kolicine implementirane demokratije (dakle, stvarne volje naroda) sa politickom osvescenoscu ljudi, sto podrazumeva i izlazak na izbore.

Naravno, nije ogroman izlazak na izbore dovoljan, ali je potreban element.
Drugi element su protesti, grajanska neposlusnost kada vlast ne radi kako treba, itd. Sve ono sto se desava u razvijenim zemljama redovno.

U Srbiji imamo vece proteste zbog paade ponosa i za podrsku Rusiji u ratu, nego protiv trilion ozbiljnih stvari koje ova vlast radi.
Svest je na nuli.
Isto je i u CG, kada je vec pominjes - protesti protiv priznanja Kosova i protiv ulaska u NATO su bili smesni. Protesti protiv zakona o verskim zajednicama su srusili vladu.

Nakaradan sistem vrednosti totalno. Narod srusio vladu da sacuva diktaturu crkve :D :D :D

Smesno, jadno, tuzno.
Прво, укуцао сам на гуглу као што си рекао, чак сам ти оставио линк где имаш веома развијене демократије са мањом излазношћу него код нас и из неког разлога си то занемарио, већ си се фокусирао на државе које си ти изабрао. Али нема везе.

Оно што ми није јасно шта је овде тачно твој проблем. То што већина народа (пардон, да се исправим, већина оних који изађу на изборе) не гласа онако како би ти хтео? Да ли ти то говори нешто?

И зашто говориш о накарадном систему вредности ако народ иде на протесте у већем броју за једну, а не за другу ствар? Зашто би твој систем вредности био супериорнији од нечијег другог? Који је то параметар узет и стављен да се израчуна за шта треба протестовати а за шта не?

Твоје опажање да је у ЦГ народ срушио владу да сачува диктатуру цркве је прилично изопачен, јер знаш да су протести кренули јер се напала директно црквена имовина. И то је био повод, а незадовољство је накупљено јер је српски народ у ЦГ био мајоризован и изопштен. Али то очигледно није довољно добар разлог за тебе. Али јеб.ига не жели стотине хиљада људи да изађе да грли дрвеће и милује траву, глумећи еко-џихадисте. Хоће на пар викенда, неће као литијаши недељама и месецима протестовати.

Запитај се зашто за нека питања за која се залажеш нико не може да артикулише незадовољство и поведе неке веће протесте, а може црква и то без проблема.

И док се питаш зашто је тако, поштуј и туђ избор, макар не гласао онако како ти желиш и фантазираш. Јер самим постављањем сопственог политичког избора као супериорног, ти себе избацујеш из било какве озбиљне расправе. Овде откриваш топлу воду, указујеш на нашто што постоји овде деценијама, у свету вековима, а што ти није сметало раније, него баш сад када ствари не иду како си замишљао. Дакле ако већ отвараш тему где хоћеш објективну расправу, онда буди мало мање субјективан.
 
Na sledeće izbore ću da izađem kad se budu održavali slobodno.

Kad iz svake kuće dođu da glasaju samo oni koji su regulisali vojnu i poresku obavezu prema državi.

Kad tamo bude biran jedan poslanik na 1000 glasača za opštinu gde će takvi između sebe izabrati jednog za republičku Skupštinu.

Dokle god na izborima glas poštenog domaćina vredi koliko glas primalaca socijalne pomoći, bez mene u toj priči.
 
Оно што ми није јасно шта је овде тачно твој проблем. То што већина народа (пардон, да се исправим, већина оних који изађу на изборе) не гласа онако како би ти хтео? Да ли ти то говори нешто?

И зашто говориш о накарадном систему вредности ако народ иде на протесте у већем броју за једну, а не за другу ствар? Зашто би твој систем вредности био супериорнији од нечијег другог? Који је то параметар узет и стављен да се израчуна за шта треба протестовати а за шта не?

Твоје опажање да је у ЦГ народ срушио владу да сачува диктатуру цркве је прилично изопачен, јер знаш да су протести кренули јер се напала директно црквена имовина. И то је био повод, а незадовољство је накупљено јер је српски народ у ЦГ био мајоризован и изопштен. Али то очигледно није довољно добар разлог за тебе. Али јеб.ига не жели стотине хиљада људи да изађе да грли дрвеће и милује траву, глумећи еко-џихадисте. Хоће на пар викенда, неће као литијаши недељама и месецима протестовати.

Запитај се зашто за нека питања за која се залажеш нико не може да артикулише незадовољство и поведе неке веће протесте, а може црква и то без проблема.

И док се питаш зашто је тако, поштуј и туђ избор, макар не гласао онако како ти желиш и фантазираш. Јер самим постављањем сопственог политичког избора као супериорног, ти себе избацујеш из било какве озбиљне расправе. Овде откриваш топлу воду, указујеш на нашто што постоји овде деценијама, у свету вековима, а што ти није сметало раније, него баш сад када ствари не иду како си замишљао. Дакле ако већ отвараш тему где хоћеш објективну расправу, онда буди мало мање субјективан.

Ko govori uopste o mom politickom izboru? Ja sam samo za to da se vidi sta zaista vecina ljudi misli, a ne vecina koja izadje.

Da se stvarno vidi volja naroda, nista drugo. Pa makar to bili i prezvrkani listovi.

I to je prvi korak.

Sledeci korak bi bilo uvodjenje belog glasa, koji bi imao pravnu jacinu, i glasio bi "niko od ponudjenih".
I ako beli glas pobedi, ponavljaju se izbori, a oni koji su ucestvovali i bili pobedjeni od belog glasa, ne bi imali pravo da ucestvuju naredne 4 godine.

Izlazim iz okvira teme, ali to je moje vidjenje idealnog nacina da se sprovede i vidi volja gradjana. Dakle, demokratija.

Moj politicki stav kakav god da je, nebitan je, uvek cu da ispostujem odluku vecine. Ali odluku prave vecine, a ne vecine koja je izasla taj dan da glasa.
 
Ko govori uopste o mom politickom izboru? Ja sam samo za to da se vidi sta zaista vecina ljudi misli, a ne vecina koja izadje.

Da se stvarno vidi volja naroda, nista drugo. Pa makar to bili i prezvrkani listovi.

I to je prvi korak.

Sledeci korak bi bilo uvodjenje belog glasa, koji bi imao pravnu jacinu, i glasio bi "niko od ponudjenih".
I ako beli glas pobedi, ponavljaju se izbori, a oni koji su ucestvovali i bili pobedjeni od belog glasa, ne bi imali pravo da ucestvuju naredne 4 godine.

Izlazim iz okvira teme, ali to je moje vidjenje idealnog nacina da se sprovede i vidi volja gradjana. Dakle, demokratija.

Moj politicki stav kakav god da je, nebitan je, uvek cu da ispostujem odluku vecine. Ali odluku prave vecine, a ne vecine koja je izasla taj dan da glasa.
Чекај, каквој сада вољи народа. Па зар резултати избора не доказују вољу народа? И ако је воља дела народа или грађана да не гласа, да ли се то рачуна или не?
 
Чекај, каквој сада вољи народа. Па зар резултати избора не доказују вољу народа? И ако је воља дела народа или грађана да не гласа, да ли се то рачуна или не?

Ne, izbori ovakvi kakvi su, nisu volja naroda. Da bi bila volja naroda, moraju svi da glasaju i da pokazu svoju volju.

Ako gradjani odluce da ne glasaju, nisu pokazali svoju politicku volju nego nezrelost.
 
Dok sam vidio temu, pomislio sam na svoje SDP-njarske, liberalske roditelje.

Redovito arlaucu protiv HDZ-a - ukrali, opljackali, pootimali, banda razbojnicka, lopovi, drz'te ih, ja bi to dozivotno na Goli i samo s ustima punim govana pjene i kmece, a zadnji put na izbore izasli u proslom mileniju.

Takvi su najgori, ovamo su politicari krivi, a kada se jednom u nekoliko godina treba dogegati do glasacke kutije koja im je udaljena 200 m od kuce, to im bude tesko.

Iskreno, identican obrazac prepoznajem tu na forumu, ovi najglasniji su subotu uoci izbora negdje vani do pola tri ujutro, cijelu nadjelju ce prespavati, kada se probude u dva nesto pojesti, e ali onda se treba dokotrljati do glasacke kutije, pa na kraju ipak odluce ostati doma i glasati in pectore.

I zato uzivam kada slusam svoje starce kako napadaju HDZ, uzivam u njihovoj muci i kmecanju, zato sto su imali mogucnost dogegati se na glasanje, ali im njihova lijena, socijalisticka, SDP-njarska gu*zica nije dozvolila.

Dok SDP-njare i Zuti spavaju, penzosi se vec u 7 ujutro tiskaju oko glasackih kutija kako bi odabrali hrvatsko demokratsko zajednistvo i srpski napredak.

Tako da je Giga Moravac u pravu kada kaze da bez starca nema udarca.

🥰 🐈
 
Poslednja izmena:
Kad dodje Kraljevina nece biti glasanja i demokratije.
Neustavno je da se otima drzava od Kralja. A drugo, glasanje nije normalno, da neko od 20 godina ima isto pravo glasa kao general, kao profesor univerziteta, kao vlasnik fabrike. Ili da o vojsci odlucuju ljudi koji nemaju nikakve veze za drzavnom sluzbom, ili da o drustvenim rashodima odlucuju oni koji nemaju veze sa tim, i tako dalje. To je bolest.
To ce biti zabranjeno ne ustavom nego carskom pravdom.
Kako bi mogla postojati carska pravda u kraljevini? :think:
 
Apsolutno sam za to da izlazak mora biti obavezan, medjutim, ja sam za direktnu demokratiju, nasuprot predstavnicke demokratije.
Da glasamo za svaki predlog zakona, i da sami odlucujemo...
To se može napraviti u državama veličine San Marina, Monaka i možda Andore. Država bi bila potpuno paralizirana u sustavu izravne demokracije. Dogodilo bi se što se dogodilo Poljskoj krajem 18. stoljeća, jer je svaki mali plemić mogao srušiti bilo koji zakon u Sejmu.
 
To se može napraviti u državama veličine San Marina, Monaka i možda Andore. Država bi bila potpuno paralizirana u sustavu izravne demokracije. Dogodilo bi se što se dogodilo Poljskoj krajem 18. stoljeća, jer je svaki mali plemić mogao srušiti bilo koji zakon u Sejmu.
To je blize socijalizmu, nego ovo. Izbori u predstavnickoj demokratiji nikad ne daju rezultate kakve ocekujes.
Na direktan nacin treba odlucivati, pa onda nema potrebe za referendumima, koji su svi do jednog namesteni...
 

Back
Top