Ja sam npr uslovno protiv ulaska u EU i zelim da Srbija bude nesto poput Svajcarske. Znam koliko je to daleko.... a Kosovo nikada ne bih priznao vec bih odzavao status kvo do neke vece promene svetske raspodele moci. Znam da to necu doziveti ali nekada ce se desiti i nadam se da ce Srbija tada biti mudrije vodjena.
Па ти не знаш шта хоћеш, тако сам ја размишљао док сам био радикал. И нисам ни хтео да истражујем прави статус Швајцарске, а не оно што ми замишљамо у својим главама, површно и бесмислено.
Швајцарска није чланица Европска унија, али је веома снажно усклађена са њом, више него што већина људи мисли.
Ево како то стварно изгледа у пракси. Приступ јединственом тржишту, то значи, слободан проток робе (углавном), слободно кретање људи (грађани ЕУ могу да раде у Швајцарској и обрнуто), приступ неким секторима тржишта (индустрија, транспорт, пољопривреда делимично)
Швајцарска је део Шенгенски простор
Преузимање закона ЕУ (де факто). Швајцарска често аутоматски прилагођава своје законе правилима ЕУ
ако не усклади прописе → губи приступ тржишту.
Практично, прихвата правила без права гласа у Бриселу.
Финансијски односи, плаћа одређене доприносе ЕУ (за развој сиромашнијих чланица), али мање него чланице
није у буџету ЕУ као пун члан
Нема представнике у Европском парламенту, не учествује у доношењу ЕУ закона
може да одбије споразуме (референдуми су чести у Швајцарској)
То је као члан клуба који није формално уписан, али користи теретану, под условом да поштује сва правила клуба.
Швајцарска нема отворена територијална питања са суседима. Такође, Швајцарска не покушава да балансира као Србија, нема суседе као што има Србија, тензије и наслеђе из 90их.
Швајцарска је правна држава која има јаке институције, директну демократију, а Србија као да је дошла из Африке, пола се ложи на диктаторе, а друга половина би аутократе.
И онда ти хоћеш швајцарски модел овде ? Па да ли си реалан ???