Da li smo stvarno postali ''retka pozitivna priča u Evropi''?

dlugomir

stari roker
Moderator
Poruka
257.088

Stelantis je u krizi, šta će biti sa Fiatom u Kragujevcu?​


Kriza u automobilskom gigantu Stelantis ulazi u jednu od najtežih faza u poslednjih nekoliko decenija, čemu svedoči činjenica da je proizvodnja na istorijskom minimumu.
Dopisnica RTS-a iz Italije Sanja Lučić navodi da se kriza "Stelantisa" u toj zemlji produbljuje i da sindikati upozoravaju na rizik za hiljade radnih mesta.

Proizvodnja u fabrikama u Pomiljanu, Melfiju i Kasinu beleži veliki pad, dok je jedini delimično pozitivan signal stigao iz "Mirafiorija", gde je počela proizvodnja hibridnog "Fiata 500".

Italijanski mediji prenose da kompanija razmatra dodatnu saradnju sa kineskim proizvođačima i moguće investicije u pojedine fabrike koje trenutno rade smanjenim kapacitetom.

Istovremeno, pažnja se sve više usmerava ka Srbiji.

"Fabrika 'Stelantisa' u Kragujevcu poslednjih meseci beleži rast proizvodnje 'Fijata Grande Pande' i radi gotovo punim kapacitetom", navodi Sanja Lučić.

Prema pisanju italijanskih medija i sindikata, kompanija se već priprema za uvođenje vikend smena, što bi moglo da donese i nekoliko stotina novih radnih mesta.

"Kragujevac trenutno predstavlja jednu od retkih pozitivnih priča u Evropi", zaključuje dopisnica RTS-a iz Milana.
https://www.021.rs/info/biznis-i-ek...e-u-krizi-sta-ce-biti-sa-fijatom-u-kragujevcu

Lepo ovo zvuči. Kao da je iz RTS-a. Ups, pa i jeste iz RTS-a.

Da li je zaista tako? Da li je perspektiva fabrike u Kragujevcu zaista dobra u svetlu pada matičnog Stelantisa? Kako se vama ovo čini?
 
Poslednja izmena:

Stelantis je u krizi, šta će biti sa Fijatom u Kragujevcu?​


Kriza u automobilskom gigantu Stelantis ulazi u jednu od najtežih faza u poslednjih nekoliko decenija, čemu svedoči činjenica da je proizvodnja na istorijskom minimumu.
Dopisnica RTS-a iz Italije Sanja Lučić navodi da se kriza "Stelantisa" u toj zemlji produbljuje i da sindikati upozoravaju na rizik za hiljade radnih mesta.

Proizvodnja u fabrikama u Pomiljanu, Melfiju i Kasinu beleži veliki pad, dok je jedini delimično pozitivan signal stigao iz "Mirafiorija", gde je počela proizvodnja hibridnog "Fijata 500".

Italijanski mediji prenose da kompanija razmatra dodatnu saradnju sa kineskim proizvođačima i moguće investicije u pojedine fabrike koje trenutno rade smanjenim kapacitetom.

Istovremeno, pažnja se sve više usmerava ka Srbiji.

"Fabrika 'Stelantisa' u Kragujevcu poslednjih meseci beleži rast proizvodnje 'Fijata Grande Pande' i radi gotovo punim kapacitetom", navodi Sanja Lučić.

Prema pisanju italijanskih medija i sindikata, kompanija se već priprema za uvođenje vikend smena, što bi moglo da donese i nekoliko stotina novih radnih mesta.

"Kragujevac trenutno predstavlja jednu od retkih pozitivnih priča u Evropi", zaključuje dopisnica RTS-a iz Milana.
https://www.021.rs/info/biznis-i-ek...e-u-krizi-sta-ce-biti-sa-fijatom-u-kragujevcu

Lepo ovo zvuči. Kao da je iz RTS-a. Ups, pa i jeste iz RTS-a.

Da li je zaista tako? Da li je perspektiva fabrike u Kragujevcu zaista dobra u svetlu pada matičnog Stelantisa? Kako se vama ovo čini?
Kakav FIJAT?
Ko te to naučio?
Ajd BMW leba ti...
 
Mislim da je Srbija po tom pitanju specifična iz jednog prilično nastranog razloga, kod nas često ne važe tržišni principi nego politički interes i propaganda.

Kad posluješ u normalnoj državi, fabrika opstaje zato što je konkurentna i profitabilna. Kod nas velike strane kompanije često opstaju zato što režimu politički trebaju. Vučiću je FIAT važan kao propagandni simbol: "evo investicija, evo radnih mesta, evo uspeha". Odlazak takve fabrike bio bi ozbiljan politički udarac, posebno za priču o "ekonomskom tigru".

Zato me uopšte ne bi čudilo da država kroz subvencije, povlastice, infrastrukturu, poreske olakšice i razne skrivene modele praktično pokriva deo gubitaka i plaća da sistem ostane živ. Stranci to naravno vide i koriste, zašto bi odbili novac i privilegije ako mogu da ih dobiju?

Tako da pitanje nije da li Kragujevac trenutno radi više ili manje, nego koliko je taj model dugoročno održiv bez konstantne državne pomoći. Jer ako kompanija globalno ima problem, a lokalno opstaje zahvaljujući političkoj računici, onda to nije znak zdrave ekonomije nego znak koliko je država spremna da plati dobru reklamu za režim.
 

Stelantis je u krizi, šta će biti sa Fiatom u Kragujevcu?​


Kriza u automobilskom gigantu Stelantis ulazi u jednu od najtežih faza u poslednjih nekoliko decenija, čemu svedoči činjenica da je proizvodnja na istorijskom minimumu.
Dopisnica RTS-a iz Italije Sanja Lučić navodi da se kriza "Stelantisa" u toj zemlji produbljuje i da sindikati upozoravaju na rizik za hiljade radnih mesta.

Proizvodnja u fabrikama u Pomiljanu, Melfiju i Kasinu beleži veliki pad, dok je jedini delimično pozitivan signal stigao iz "Mirafiorija", gde je počela proizvodnja hibridnog "Fiata 500".

Italijanski mediji prenose da kompanija razmatra dodatnu saradnju sa kineskim proizvođačima i moguće investicije u pojedine fabrike koje trenutno rade smanjenim kapacitetom.

Istovremeno, pažnja se sve više usmerava ka Srbiji.

"Fabrika 'Stelantisa' u Kragujevcu poslednjih meseci beleži rast proizvodnje 'Fijata Grande Pande' i radi gotovo punim kapacitetom", navodi Sanja Lučić.

Prema pisanju italijanskih medija i sindikata, kompanija se već priprema za uvođenje vikend smena, što bi moglo da donese i nekoliko stotina novih radnih mesta.

"Kragujevac trenutno predstavlja jednu od retkih pozitivnih priča u Evropi", zaključuje dopisnica RTS-a iz Milana.
https://www.021.rs/info/biznis-i-ek...e-u-krizi-sta-ce-biti-sa-fijatom-u-kragujevcu

Lepo ovo zvuči. Kao da je iz RTS-a. Ups, pa i jeste iz RTS-a.

Da li je zaista tako? Da li je perspektiva fabrike u Kragujevcu zaista dobra u svetlu pada matičnog Stelantisa? Kako se vama ovo čini?
Stelantis je djubre kompanija koja krvari pare jer prave nepouzdane kanturine od automobila. CEO stelantisa je neka gluperda koja agresivno gura vozila na struju, ali bukv nemaju mogucnost da budu konkurentni u tom segmentu. Kad god se ugase subvencije na EV odmah pada prodaja....

u americi se i dalje prodaju V8 motori, ili V6 sa hibridnim sistemom, a ovde ne moze 2.0 benzinac da prodje euro6, euro7 norme...uglavnom taj euro6 je glavni krivac sto evropska auto industrija masovno gine
 
Ta proizvodnja u kragujevcu je na nivou ručnog rada opet ta panda je uvek bila odličan izbor za većinu stvari gradski auto, može da se putuje, vikendica, pecanje...
nije losa proizvodnja, malo malo vidim pune vozove kako vuku nove pande...problem je medjutim da je to jeftin i los auto, delovi mu istorijski nisu pouzdani jer je 1.2 motor...

a bilo kakvo prosirenje proizvodnje je prosto nemoguce jer SNS kreteni vladaju drzavom. Da nije bilo tadica ne bi fiat uopste dosao u kragujevac i napravio 500 hiljada puntica...u turskoj je fiat napravio milione tipo modela, sasvim dobar autic za tu cenu nema bolje
Stelantis koliko vidim ima problema i sa sopstvenim vađenjem.
problem je sto prepakuju isto vozilo na 6 brendova sa istim motorima a pouzdanost katastrofa. agresivno pracenje ekoloskih standarda je dovelo do toga da su im vozila blago receno uzas, a pouzdanost samo dovoljna do kraja garancije
 

Back
Top