Da li sme da se radi kada je crveno slovo?

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
333.030
Vladika Grigorije često s pratiocima na društvenim mrežama polemiše o filozofiji religije, a neretko i razbija zablude o čvrsto ukorenjenim verovanjima kod pravoslavnih Srba.

"Često dobijam pitanja da li se smeju obavljati kućni poslovi na crkvene praznike? Da li se sme uključiti veš-mašina, počistiti stan, opeglati odeća? Odgovor glasi: da, smeju.

U većini slučajeva, uverenje da se ne smeju obavljati kućni poslovi na crveno slovo proizlazi iz sujeverja, a ne iz istinskog poštovanja prema svetitelju ili prazniku koji se tog dana proslavlja.

Ako je uistinu posredi poštovanje, onda bi ono trebalo pre svega da se iskazuje odlaskom na liturgiju, molitvom ili, recimo, izbegavanjem ogovaranja i psovanja, a ne da se svede na puko uključivanje ili neuključivanje veš-mašine.

I ovde je – kao i u slučaju pogrešnih uverenja o kojima sam ranije pisao i govorio – reč o zamjeni teza i pomeranju težišta sa suštine na formu.

Zaista verujem da Bog ne gleda na to ko je šta uključio, isključio ili pomakao. Njega mnogo više interesuje kako se odnosimo prema drugima – bližnjima i daljnima, interesuju ga naši osećaji, namera i volja", napisao je vladika u opisu objave koju je podelio na svom Instagramu, a potom u video snimku dodatno potkrepio primerima.

Vladika Grigorije dao je primer iz Svete Gore i manastira u kome je živeo.

"Na Svetoj Gori, koliko se sećam, a i u manastiru u kom sam živeo kod vladike Atanasija, mi bismo posle službe, ako je liturgija, naravno, na praznik i na crveno slovo, ručali, a onda bismo radili. Išli smo na svoja poslušanja. Dakle, rad sam po sebi nikad ne može biti zlo. Međutim, nepoštovanje praznika i svetitelja kojeg tog dana praznujemo ogleda se u tome šta mi mislimo i kuda su upućene naše misli i naša dela, a ne na to da sedimo i ništa ne radimo."
(Kurir.rs)
 
Pravoslavni teolog Andrea Kereš otkriva da nerad na crveno slčovo baš i nije pravilo kojeg treba slepo da se držite:

"Na crveno slovo ne treba raditi velike i teške poslove, ali ako smo jedan deo tog dana posvetili Bogu, ne moramo ostatak dana da provedemo gledajući u jednu tačku.Sasvim je u redu uključiti mašinu, oprati sudove ili uraditi bilo koji neodložan posao. Tako da, ako već odlučite da ne radite baš ništa na crveno slovo, pod izgovorom da se 'ne valja', razmislite kako ćete provesti taj dan", navodi Andrea.
(mondo)
Pranje-vesa-crveno-slovo.jpg
 
"Na Svetoj Gori, koliko se sećam, a i u manastiru u kom sam živeo kod vladike Atanasija, mi bismo posle službe, ako je liturgija, naravno, na praznik i na crveno slovo, ručali, a onda bismo radili. Išli smo na svoja poslušanja. Dakle, rad sam po sebi nikad ne može biti zlo. Međutim, nepoštovanje praznika i svetitelja kojeg tog dana praznujemo ogleda se u tome šta mi mislimo i kuda su upućene naše misli i naša dela, a ne na to da sedimo i ništa ne radimo."
Vladika Grigorije mi po mnogo čemu zvuči krajnje logično i drag mi je, pa i po ovome. Ipak, neki praznici su mi toliko veliki i važni da se po čitav dan podsećam da neću raditi ništa (čistiti, prati, šiti) bez preke potrebe, ma koliko to želim i volim da radim. U isto vreme se podsećam i zašto neću da radim, posvetim se čitanju o svecu, razmišljam o onome po čemu i zašto su sveti, a ne samo da bi se ispoštovalo crveno slovo ili da bi se izbeglo u narodu rašireno verovanje da rad na te dane donosi probleme.
 
S obzirom na to da je ceo kalendar sa crvenim slovima astronomske prirode, postavlja se pitanje sta praznujemo.
Religija je opijum za narod, i dok jedan narod jede ribu verujuci da nije meso, te ne radi na odredjene dane u godini, drugi narodi gledaju kravu kao svetu zivotinju i rade normalno. Valjda bi neko ovima sto glorifikuju kravu trebao da kaze, da ne valja da se radi tog i tog dana. Valjda bi trebalo da vazi za sve.

Postoji odredjeni fenomen jos nepoznat sirokim masama, da kada mnogo ljudi veruje u odredjenu stvar, ako se salju pozitivne misli rezultat moze biti iznenadjujuci, od isceljenja organizma, do mnogih cuda. Ljudi veruju kako je to neka visa sila, koju nazivaju Bog, ali to vrlo lako moze biti ljubav, energija povezanosti ljudskih misli koja leci. Niko ne zna istinu o coveku, njegovu genezu, a mracnim organizacijama poput crkve koja je na lomaci spalila milione ljudi posebno ne treba slepo verovati.
Mislim da sam jednom vec pisao za najvece praznike sta predstavljaju, te cu opet pomenuti jedan-Vidovdan.
Kazu da je praznik posvecen knezu Lazaru. Pre njega bio je posvecen verovatno Vidu, Vitu, Svetovidu, onaj sto vidi na sve cetiri strane sveta.
Medjutim, Vidovdan je dan kada se vidi nesto, sto se do tada nije videlo.
Naravno, radi se o astronomskim pojavama, koje treba traziti na nocnom nebu. Kako je Vidovdan nepokretni praznik svakog 15.juna po starom julijanskom kalendaru na nocnom nebu moze se videti izlazak jata Plejade u sazvezdju Bik. One su pre toga bile "nevidljive" u mraku Juznog neba nekih 40-50 dana.
Samo treba pogledati u nebo, samo treba VIDeti. Plejade su bile veoma vazne drevnim narodima koji su se bavili poljoprivredom, mornarima jer su bile marker plovne sezone. Plivati-plaviti-ploviti-Plejade-PL.

Sa jedne strane naravno da sme da se radi, ali sa druge ne treba zaboraviti milione koji salju svoje misli u etar sa porukom da ne treba raditi.
Tako da, opet treba dobro razmisliti o svemu.
 
S obzirom na to da je ceo kalendar sa crvenim slovima astronomske prirode, postavlja se pitanje sta praznujemo.
Како мислиш астрономске природе ?
Religija je opijum za narod,
Ма није, то су писали људи који су мислили да у 2022 више неће бити верника и да ће вера у Бога нестати.
Ал обрнуто, верника има све више.
Postoji odredjeni fenomen jos nepoznat sirokim masama, da kada mnogo ljudi veruje u odredjenu stvar, ako se salju pozitivne misli rezultat moze biti iznenadjujuci, od isceljenja organizma, do mnogih cuda.
Браво, реци ми како то муслимани или турци када се моле у православним светињама, како то да се они лече ? Где је њима плацебо ефекат ?
Па историја је забележила да су не само Срби већ и Јевреји и муслимани остављали многе поклоне поред моштију Светог Саве у Милешеви.
Сигурно због многих исцељења.
 
S obzirom na to da je ceo kalendar sa crvenim slovima astronomske prirode, postavlja se pitanje sta praznujemo.
Religija je opijum za narod, i dok jedan narod jede ribu verujuci da nije meso, te ne radi na odredjene dane u godini, drugi narodi gledaju kravu kao svetu zivotinju i rade normalno. Valjda bi neko ovima sto glorifikuju kravu trebao da kaze, da ne valja da se radi tog i tog dana. Valjda bi trebalo da vazi za sve.

Postoji odredjeni fenomen jos nepoznat sirokim masama, da kada mnogo ljudi veruje u odredjenu stvar, ako se salju pozitivne misli rezultat moze biti iznenadjujuci, od isceljenja organizma, do mnogih cuda. Ljudi veruju kako je to neka visa sila, koju nazivaju Bog, ali to vrlo lako moze biti ljubav, energija povezanosti ljudskih misli koja leci. Niko ne zna istinu o coveku, njegovu genezu, a mracnim organizacijama poput crkve koja je na lomaci spalila milione ljudi posebno ne treba slepo verovati.
Mislim da sam jednom vec pisao za najvece praznike sta predstavljaju, te cu opet pomenuti jedan-Vidovdan.
Kazu da je praznik posvecen knezu Lazaru. Pre njega bio je posvecen verovatno Vidu, Vitu, Svetovidu, onaj sto vidi na sve cetiri strane sveta.
Medjutim, Vidovdan je dan kada se vidi nesto, sto se do tada nije videlo.
Naravno, radi se o astronomskim pojavama, koje treba traziti na nocnom nebu. Kako je Vidovdan nepokretni praznik svakog 15.juna po starom julijanskom kalendaru na nocnom nebu moze se videti izlazak jata Plejade u sazvezdju Bik. One su pre toga bile "nevidljive" u mraku Juznog neba nekih 40-50 dana.
Samo treba pogledati u nebo, samo treba VIDeti. Plejade su bile veoma vazne drevnim narodima koji su se bavili poljoprivredom, mornarima jer su bile marker plovne sezone. Plivati-plaviti-ploviti-Plejade-PL.

Sa jedne strane naravno da sme da se radi, ali sa druge ne treba zaboraviti milione koji salju svoje misli u etar sa porukom da ne treba raditi.
Tako da, opet treba dobro razmisliti o svemu.
Jos je Hajzenberg utvrdio u kvantnoj mehanici da posmatrac utice na posmatrano. Placebo efekat je u sustini vera ili snaga uma.
 
Како мислиш астрономске природе ?
Sve astronomske pojave od pomracenja Sunca, Meseca, helijakalni izlazak Sirijusa, Plejada, pojava kometa sve se vise manje nalazi u kalendaru.
Ekvinocij, solsticij, paganski praznici proleca, leta, zime, jeseni takodje. Svi markeri velikih dogadjaja su uvrsteni kao crvena slova.
Ма није, то су писали људи који су мислили да у 2022 више неће бити верника и да ће вера у Бога нестати.
Ал обрнуто, верника има све више.
Mozda, ali ima sve vise i sirotinje, te i onih koji se opijaju.
Браво, реци ми како то муслимани или турци када се моле у православним светињама, како то да се они лече ? Где је њима плацебо ефекат ?
Па историја је забележила да су не само Срби већ и Јевреји и муслимани остављали многе поклоне поред моштију Светог Саве у Милешеви.
Сигурно због многих исцељења.
Nisi razumeo poentu. Ne radi se o placebo efektu, niti ima veze sa pripadnosti odredjenoj verskoj zajednici, religiji.
Radi se o stvarnoj energiji koju proizvodi ljudski mozak, misli, koje uticu na stvarnost na neki nacin.
 
Mozda, ali ima sve vise i sirotinje, te i onih koji se opijaju.
Логичка грешка - не следи - non sequitur.
Nisi razumeo poentu. Ne radi se o placebo efektu, niti ima veze sa pripadnosti odredjenoj verskoj zajednici, religiji.
Radi se o stvarnoj energiji koju proizvodi ljudski mozak, misli, koje uticu na stvarnost na neki nacin.
Aпсолутно сам разумео.
"Нема спољне силе која лечи него човек себе излечи" - тако си хтео да кажеш ?
Назови то како хоћеш, то лекари називају "плацебо ефекат". Немаш тога у православљу.
 
Imas u NZ, tako je lecio Isus, samo ljudima je bila tako jaka vera, dovoljno da kaze rec.
Не измишљај.
Лепо пише да је жена ишла и потрошила сав новац на лекаре, па је тек онда дошла до Христа.
Сети се оне жене која је била згрчена 18 година.
Она није ни физички могла да види Христа.
Заборавио си да је Христос васкрсавао мртве, поред тога што је лечио.
Сети се да је вратио вид слепом од рођења.
То није лечење, то је потпуно други процес јер човек никада у животу није видео.
 
Не измишљај.
Лепо пише да је жена ишла и потрошила сав новац на лекаре, па је тек онда дошла до Христа.
Сети се оне жене која је била згрчена 18 година.
Она није ни физички могла да види Христа.
Заборавио си да је Христос васкрсавао мртве, поред тога што је лечио.
Сети се да је вратио вид слепом од рођења.
То није лечење, то је потпуно други процес јер човек никада у животу није видео.
Jednog je vaskrsao. Znas kako svi su oni izleceni verom. Ne mora da vidi uopste...
 
Jednog je vaskrsao. Znas kako svi su oni izleceni verom. Ne mora da vidi uopste...
Хајдемо од почетка.
Није васкрсао једну особу него више људи.
Како је могао да неко буде излечен вером ко је био слеп од рођења ? Може он да има веру какву хоће, нема то никакве везе.
 
Хајдемо од почетка.
Није васкрсао једну особу него више људи.
Како је могао да неко буде излечен вером ко је био слеп од рођења ? Може он да има веру какву хоће, нема то никакве везе.
Slepilo moze da se izleci hipnozom, tj sugestijom, kao i rak kao i sve ostalo...
 

Back
Top