Da li sebe smatrate radnickom klasom?

Da li sebe smatrate radnickom klasom?

• Nikako, ja NISAM rodjen da radim u fabrikama po 9 sati dnevno!

• Da, svakako, raddicu u Srbiji 50 sati nedeljno za 400 ojra mesecno!

Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

_nobody_

Veoma poznat
Banovan
Poruka
10.370
Ima jedna lepa nemacka recenica: Wenn harte Arbeit reich machen würde, würden die Mühlen den Eseln gehören. (kad bi tezak posao/rad nekog pravio bogatog, onda bi magarci bili gazde mlinova).

Od rada jos niko nije postao bogat. Ko to kaze, taj laze! :ok:
_______

Ovo je misljenje. Srbina. Ja (se) sada pitam, da li u Srbiji uopste postoji radnicka klasa? :whistling:

_nobody_

Poslednja izmena:
Ima jedna lepa nemacka recenica: Wenn harte Arbeit reich machen würde, würden die Mühlen den Eseln gehören. (kad bi tezak posao/rad nekog pravio bogatog, onda bi magarci bili gazde mlinova).

_______

Ovo je misljenje. Srbina. Ja (se) sada pitam, da li u Srbiji uopste postoji radnicka klasa? :whistling:

_nobody_
Postoji laka robijaška klasa, i teška robijaška klasa....
Radnička klasa u Srbiji nije postojala još od pada Monarhije. :)

Kod nas je pojam 'radnicka klasa' obicno vezan za komunizam, samoupravljanje i slicne magle (nesto sto je u teoriji pisalo a u praksi bilo - anarhija). Mi nikada i nismo videli tu radnicku klasu koja postoji u Engleskoj, Nemackoj i slicno - i koja je tamo osnov svega.
Pa nema ni tamo svaki drugi fakultet! Pola ili mozda i vise ljudi tamo imaju srednju skolu - i pogodite gde mogu da rade? Ali je razlika u placenosti.
Ako bi stavio 500 evra, za nas, ponuda je prihvatljiva sto se mene tice. Ne smatram da neko treba ceo radni vek da bude na traci, ali za pocetak je ovo dobro.

_______

_nobody_
Сви осим власника средстава за производњу, па макар били и научници, су најамна радна снага, значи у суштини радничка класа, људи који живе од свог рада.
У ужем смислу, радничка класа су они што црнче по фабрикама. У Србији су скоро све фабрике уништене, тако да радничке класе више заправо нема.

Сви осим власника средстава за производњу, па макар били и научници, су најамна радна снага, значи у суштини радничка класа, људи који живе од свог рада.
У ужем смислу, радничка класа су они што црнче по фабрикама. У Србији су скоро све фабрике уништене, тако да радничке класе више заправо нема.

Mi treba da zaboravimo na socijalkomunisticke fabrike od po 10000 ljudi i da se orijentisemo na pogone sa po 100-200-300 ljudi, retko do 1000. Da dovedemo taj broj ljudi na traci na isto kao pre, samo sto ce eto da budu podeljeni a ne grupisani.

Ja sam radnik, al sam svoj gazda .

Imam deset hektara suncokreta kom ova suša nije naškodila.

Čujem da će cena da bude oko 50 dinara..

Očekujem milionče.

Nije da se obogatiš , al nije ni loše pored plate i bakšiša.
Sviram u kafani.

Aj sad, kažite vi meni il sam radnik il nisam.

радничка класа не постоји у србији. не постоји ни у једној држави насталој од бивше сфрј а и у целом бившем источном комунистичком блоку њено постојање је упитно. једино је русија изузетак. ради се у немачкој, француској, британији, русији, кини, индији... у земљама некадашњег комунизма се шверцује краде пљачка отима... и то се представља као способност. неки зову то либералним капитализмом. може lock на тему.

Back