Da li se u Jugoslaviji živelo bolje nego u drugim socijalističkim zemljama?

Klosari se secaju, kako su neko vreme, lepo krcali pare, kad su prodali drzavu.Drzavu, za koju su prolivane reke krvi.
Zar to ne ume svaka budala?
Sve sam više ubeđen da je raspad Jugoslavije dobio blagoslov zapadnog kapitala, što se lepo pokazalo u prošlih 25 godina. Kupili su sve što vredi i pretvorili nas u tržište za drugorazrednu robu i poligon za prljavu industriju i smeće. Potpirivanjem pojedinih nacionalizama odbacili su ideju ravnopravnosti među narodima, što je dovelo do krvavih ratova u kojima su bogato zaradili prodajom oružja pod maskom širenja demokratije. U takvoj situaciji Slovenija nije imala drugog izbora, jer je ideja o labavoj konfederaciji odmah odbačena od strane svih nacionalističkih lidera. "Oslobodioci" svih naših naroda su se u međuvremenu, kako to uvek biva, iz boraca za slobodu pretvorili u političare i tajkune, koji misle da su kao "prvoborci" iznad zakona.
Tadašnji naivni optimizam je iz današnje vremenske distance razumljiv. Svi smo mi u demokratskom kapitalizmu videli onu bolju budućnost o kojoj smo sanjarili kada smo kupovali farmerice u Trstu i noću slušali Radio Luksemburg: Evropu bez granica i nametnutih ideologija. No danas sve skupa izgleda potpuno drugačije. Demokratija nije više tako idealan poredak kakav nam se činio do sada. Treba joj mijenjati gume. Danas nama vlada neobrazovana većina, koju je zapadni marketing pretvorio u poslušne birače na izborima. Ili nekritično veruju vlastitim nacionalistima, kojima treba konstantan sukob, ili TV reklamama u kojima ljude navikavaju na svoje proizvode.
U osamdesetima je propadao socijalizam, a danas propada kapitalizam. Mladi su ponovo je.ena stranka. Tadašnje je generacije propast socijalizma odvela u krvave bratoubilačke ratove. Sadašnje generacije mladih ekonomska kriza pretvara u robove velikih korporacija koje zapravo vladaju svetom. Pogledajte ko je pobedio na izborima u SAD i odmah će vam biti jasna moja misao iz vašeg pitanja.
 
Sve sam više ubeđen da je raspad Jugoslavije dobio blagoslov zapadnog kapitala, što se lepo pokazalo u prošlih 25 godina. Kupili su sve što vredi i pretvorili nas u tržište za drugorazrednu robu i poligon za prljavu industriju i smeće. Potpirivanjem pojedinih nacionalizama odbacili su ideju ravnopravnosti među narodima, što je dovelo do krvavih ratova u kojima su bogato zaradili prodajom oružja pod maskom širenja demokratije. U takvoj situaciji Slovenija nije imala drugog izbora, jer je ideja o labavoj konfederaciji odmah odbačena od strane svih nacionalističkih lidera. "Oslobodioci" svih naših naroda su se u međuvremenu, kako to uvek biva, iz boraca za slobodu pretvorili u političare i tajkune, koji misle da su kao "prvoborci" iznad zakona.
Tadašnji naivni optimizam je iz današnje vremenske distance razumljiv. Svi smo mi u demokratskom kapitalizmu videli onu bolju budućnost o kojoj smo sanjarili kada smo kupovali farmerice u Trstu i noću slušali Radio Luksemburg: Evropu bez granica i nametnutih ideologija. No danas sve skupa izgleda potpuno drugačije. Demokratija nije više tako idealan poredak kakav nam se činio do sada. Treba joj mijenjati gume. Danas nama vlada neobrazovana većina, koju je zapadni marketing pretvorio u poslušne birače na izborima. Ili nekritično veruju vlastitim nacionalistima, kojima treba konstantan sukob, ili TV reklamama u kojima ljude navikavaju na svoje proizvode.
U osamdesetima je propadao socijalizam, a danas propada kapitalizam. Mladi su ponovo je.ena stranka. Tadašnje je generacije propast socijalizma odvela u krvave bratoubilačke ratove. Sadašnje generacije mladih ekonomska kriza pretvara u robove velikih korporacija koje zapravo vladaju svetom. Pogledajte ko je pobedio na izborima u SAD i odmah će vam biti jasna moja misao iz vašeg pitanja.
Problem u Jugoslaviji je nastao, kada je okupator,uz ogromnu podrsku korumpiranog stanovnistva, umesto domacina na vlast doveo raspikuce i skorojevice.Taj problem jos traje ...i ko zna dokle ce...Verovatno dok rulja ne shvati da se mito i korupcija ne isplate.A to ce prema nivou inteligencije ,izgleda potrajati...i narod ce se dobro napatiti.
 
Problem u Jugoslaviji je nastao, kada je okupator,uz ogromnu podrsku korumpiranog stanovnistva, umesto domacina na vlast doveo raspikuce i skorojevice.Taj problem jos traje ...i ko zna dokle ce...Verovatno dok rulja ne shvati da se mito i korupcija ne isplate.A to ce prema nivou inteligencije ,izgleda potrajati...i narod ce se dobro napatiti.
šta prosečni srpski građani zameraju mlađanu dinkiću...jednu, jedinu stvar...što nisu dobili po 1 000 evra od akcija...
 
Bolje što nisi ali za sada to još ne znaš...ja jesam,pamtim tu državu kao običnu robijašnicu gde se vlast iživljavala nad narodom...hebala ga u mozak a narod tapšao...
Pa sve to ide zajedno...
Ljudi koji kazu da im je danas bolje donose i nacin gledanja na kulturu, na ponasanje, na uvazavanje drugih, sve je to povezano , nije to ekonomija ovako , a kultura sad cemo ovako, uzeto iz drugog sveta...
Isti svet su svi delovi mozaika...
Uz onakvu ekonomiju i ljude kojima godi onako vreme ide onakva kultura, uz ovakvu ekonomiju i ljude kojima odgovara ovakvo vreme ide ovakva kultura, nemojte da se zanosite da su te stvari nepovezane, nego eto izvukli smo sipak od kulture danas, a ostalo cveta i po zasluzi je...
 
E koja ste vi gomila....biser do bisera...
Ovaj izjavljuje da socijalizam ne bi propao da je u njemu radjeno kao u kapitalizmu....
Tema o jugosocijalizmu vs ruski socijalizam, vs kubanski socijalizam , a svi pricaju sve samo ne o tome...
To tako podseca na svaku temu koja je na srpskom jeziku , kao ona decija igra pokvareni telefoni...
Zanimljivo je, nema sta, kao u humoristickim serijama...
Ништа ти ниси разумео. Рекао сам да је морало је да се ради тако да се заради више него што се уложи, а социјалистичка компонента тога би била праведнија расподела добити. А није се тако радило него се арчило на све стране, џабалемарило, фушерисало, забушавало, крало, радили се приватни послови на фабричким машинама... Ти очигледно никад ниси ни крочио у неку фабрику. Питај неког старијег од 60 да ти објасни.
 
On nije nikakav predsednik, nikada nije ni bio, bio je i ostao "prestolonaslednik".
Britanski princevi i princeze nisu bas isli po komunistickom zemljama i nudili
svoju robu i usluge.
Gledao sam skoro na televiziji nesto o Rumuniji, kako se mala imanja udruzuju da bi mogli isporuciti velike kolicine robe pa navode kako je Princ Carls kupio od nekog udruzenja 140 000 tegli organskog pekmeza, znaci da je i on u nekakvom biznisu iako je prestolonaslednik.
 
Gledao sam skoro na televiziji nesto o Rumuniji, kako se mala imanja udruzuju da bi mogli isporuciti velike kolicine robe pa navode kako je Princ Carls kupio od nekog udruzenja 140 000 tegli organskog pekmeza, znaci da je i on u nekakvom biznisu iako je prestolonaslednik.

Taj covek daje i pare za obnavljanje Hilandara, nije njemu potrebno da se bogati od pekmeza iz Rumunije.
 
Ништа ти ниси разумео. Рекао сам да је морало је да се ради тако да се заради више него што се уложи, а социјалистичка компонента тога би била праведнија расподела добити. А није се тако радило него се арчило на све стране, џабалемарило, фушерисало, забушавало, крало, радили се приватни послови на фабричким машинама... Ти очигледно никад ниси ни крочио у неку фабрику. Питај неког старијег од 60 да ти објасни.
Sta da mi objasne stariji?
Mislis ti sto su dzabalebarili , fusherisali i radili prijateljima na firminim masinama...ili krali....
Sto su matori danas smesni, valjda navikli na decicu od 15 godina pa misle da niko nista ne vidi. A sami ne vide sta pricaju...
Zato mi i smesno to sto i jeste sustina tvog posta, da je socijalizam bio kapitalizam , ne bi propao....Ili da je bio meritokratija, ne bi propao...ili da je bio kibuc ne bi propao...
Eto malo da ti pojasnim sta si izjavio u svom osnovnom i ponovljenom postu...
Socijalizam i ima tu komponentu koliko god nenormalna bila da omoguci ispoljenje radniku, to znaci i da krade....To je sastavni deo ako ga to cini sretnim...
Ako ga ne cini sretnim , onda ce sa drugim radnicima uraditi nesto da to spreci...
Ako je vecina za kradju, to znaci da vecinu cini sretnim da kraduckaju....
Naravno to je kratkog veka u smislu , cim jedan krade kolica peska, a drugi dzakce, onda se smuci ovom drugom pa je nesretan jer je i u kradji neuspesan...u odnosu na prvog...

Narod nikad naucen nije bio niti ce biti, uvek ce uciti, menjati se , dinamicki oscilovati oko neke nestabilne ili stabilne radne tacke...
Socijalizam dozvoljava taj put ucenja radniku, narocito ako ima prefiks samoupravni....

Ali to je sve sasvim normalno...
I danas i u proslosti, ja srecem ljude koji ne znaju da koriste npr bateriju za tush....ona ima jedan deo uzi da se tako provuce kroz ulaz hvataljke a posle se zaokrene i ucvrsti. Ljudi ne znaju za to i ne znam kako su koristili tush ali su ga koristili godinama pre nego sto sam video da ne znaju da udenu tush u drzac tusha...
Ili programiranje daljinskog kod TV, 99% ljudi ne zna da ga koristi na novim televizorima...ali tu je autosearch i to ti je to...
Isto pravilo i za zivot u socijalizmu, nabucniji se naprave da razumeju, ostali prodaju saglasnost za litar ulja i tako to funkcionise...naravno uz kukanje naknadno..
 
Eto malo da ti pojasnim sta si izjavio u svom osnovnom i ponovljenom postu...
Socijalizam i ima tu komponentu koliko god nenormalna bila da omoguci ispoljenje radniku, to znaci i da krade....To je sastavni deo ako ga to cini sretnim...
Ako ga ne cini sretnim , onda ce sa drugim radnicima uraditi nesto da to spreci...
Ako je vecina za kradju, to znaci da vecinu cini sretnim da kraduckaju....
:lol::lol::lol:
A što samo niži radnici da kradu ako ih to čini srećnim??:lol:
Neka kradu i najveći sinovi i kćeri naše KPJ poput Mire Marković i Slobodana Miloševića sa onim hiperinflacijama 90-tih kad su maznuli deviznu štednju celog naroda.:lol:
Neka kradu i gazda Jezda i Dafina, što samo radnici...:lol:
Neka kradu i pljačkaškim privatizacijama ko god može ako ih to čini srećnim.:lol:
 
Ништа ти ниси разумео. Рекао сам да је морало је да се ради тако да се заради више него што се уложи, а социјалистичка компонента тога би била праведнија расподела добити. А није се тако радило него се арчило на све стране, џабалемарило, фушерисало, забушавало, крало, радили се приватни послови на фабричким машинама... Ти очигледно никад ниси ни крочио у неку фабрику. Питај неког старијег од 60 да ти објасни.
a tek bolovanja...moj rođak je radio na kući jednog doktora...više od deset radnika radi besplatno...neki donose piće, drugi hranu...jedan dovlači pesak...treći dovukuje drva
 
a tek bolovanja...moj rođak je radio na kući jednog doktora...više od deset radnika radi besplatno...neki donose piće, drugi hranu...jedan dovlači pesak...treći dovukuje drva

Tako je nastao izraz ''idem da otvorim bolovanje'' :hahaha:

Danas mi klinci ne veruju da je to stvarno tako funkcionisalo.Kao i tvoj rođak svi smo ''imali vezu sa doktorom'' po sistemu on meni-ja njemu...

U pravu je matorac,(verujem da mi je generacija)radio se privatni posao na fabričkoj mašini,vatala se krivina od posla i nosilo kući šta je kome trebalo...pisao sam kako je to izgledalo u ''loli''...
 
Zato mi i smesno to sto i jeste sustina tvog posta, da je socijalizam bio kapitalizam , ne bi propao....Ili da je bio meritokratija, ne bi propao...ili da je bio kibuc ne bi propao...
Само теби није јасно да ништа ниси разумео, јасно сам рекао: Да се у социјализму радило као у капитализму, а добит делила праведније, да се радило тако да се заради више него што се уложи. То је компонента капитализма, а компонента социјализма би била праведнија расподела зарада. Покушај да схватиш већ једном, сви су досад већ схватили.
 
Pa ti mislis da je socijalizam menadzersko uredjenje raspodele dohotka....pa onda to ne bi bio socijalizam.....bio bi kapitalizam sa efektivnim podeljenim deonicama radnicima...
To nije socijalizam niti bi se u drustvu osecalo da je socijalizam, bio bi to cisti kapitalizam...
Nista te ni sada ne sprecava da probas to sto pricas..
Podeli deonice svog preduzeca radnicima i gledaj to sto pricas...
Znaci imas totalno pravednu raspodelu prihoda, nemas to da svako moze da iznosi ideje i usmerava rad firme , narocito nemas odluke koje se ticu zajednicke potrosnje, zastite ili nekih drugih projekata...
Pazi da nece rukovodstvo takve deonicarske firme da angazuje svoje kamione npr zarad nekog drustvenog projekta ako ga ne pokriju debelo reklamom.

Itd itd......Cim gledas novac kao glavnu stavku , nema tu socijalizma, cisti kapitalizam....
 
Tako je nastao izraz ''idem da otvorim bolovanje'' :hahaha:

Danas mi klinci ne veruju da je to stvarno tako funkcionisalo.Kao i tvoj rođak svi smo ''imali vezu sa doktorom'' po sistemu on meni-ja njemu...

U pravu je matorac,(verujem da mi je generacija)radio se privatni posao na fabričkoj mašini,vatala se krivina od posla i nosilo kući šta je kome trebalo...pisao sam kako je to izgledalo u ''loli''...
Pa takvi i nisu bili u socijalizmu, njima je sve bilo prilika za kradju i licni sebicni cilj....Grabez za licnu korist i nista drugo nisu ni gledali...
Takvima je svejedno da li se sistem zove socijalizam, kapitalizam bez nocnog cuvara, ratno vreme sa polomljenim staklom izloga na prodavnici. Totalno im je nebitno kontekst koji im otvara put licnom bogacenju...samo da nema naknadnih kazni...

Moze se sad i brojati da li je vise ljudi bilo za socijalizam ili protiv njega, cisto da se vidi razlog sentimentalnosti za socijalizmom i koliko ljudi uopste razume sta je socijalizam bio tamo gde je bio...
Ovi primeri su primeri gde nije bilo socijalizma samo prilike za licnu kradju i bogacenje...

I odnosi medju ljudima su drugaciji tamo gde je bilo drugacije, iako naravno niko to od forumasa nece poverovati...
Sve je povezano , ne moze covek da se prebacuje iz licnosti u licnost za 5 min vremena..
 

Back
Top