Da li se Srbija sprema za eventualni svetski rat?

kapetanmark

Buduća legenda
Poruka
39.108
autorska tema

Znate i sami da je napeto i da je svasta moguce.
Istorija lepo govori rayumnom coveku da su svetski sukobi uvek pocinjali oko borbe na polju velikih sila i njihovih imperijalistickih ciljeva.

no dobro da ne duzimo, da li se u srbiji recimo atomska sklonista ili neka druga sklonista obilaze pripremaju potrebnim sredstvima....

da li srbija razmislja o osnovnim merama u slucaju rata sirokih razmera nak oje ne moze da utice ali bi morala da pripremi sklonista za naord ?

da li mislite da bi veci svetski sukob srbiju zatekao poptuno nepsremnu i prepustenu haousu koji bi tada usledio ?

da li mislite da bi veci svetski sukob srbiju zatekao poptuno nepsremnu i prepustenu haousu koji bi tada usledio ?
Ne mislimo. Bez obzira na ogromnu pljuvačinu po Srbiji od strane samih Srba, ipak je Srbija ozbiljna zemlja sa ozbiljnim službama koje prate svetska zbivanja. Jedino, neke stvari nisu za priču naglas, uglavnom da se ne bi stvarala bespostrebna prevremena panika

autorska tema

Istorija lepo govori rayumnom coveku da su svetski sukobi uvek pocinjali oko borbe na polju velikih sila i njihovih imperijalistickih ciljeva.

no dobro da ne duzimo, da li se u srbiji recimo atomska sklonista ili neka druga sklonista obilaze pripremaju potrebnim sredstvima....

da li srbija razmislja o osnovnim merama u slucaju rata sirokih razmera nak oje ne moze da utice ali bi morala da pripremi sklonista za naord ?

O tome je duzna da misli vojska, mada ne verujem da bi na nas neko bacio atomsku bombu, a za vreme bombardovanja smo se i sami snasli.

O tome je duzna da misli vojska, mada ne verujem da bi na nas neko bacio atomsku bombu, a za vreme bombardovanja smo se i sami snasli.
Ne, o tome je dužna da misli civilna zaštita i komisija za nuklearnu bezbednost, čija je šefica fakin Maja Gojković. Atomska skloništa su ruinirana ili pretvorena u teretane i garaže. Nije bitno da li će neko na nas da baci atomsku bombu, poumiraćemo od nuklearne zime, gladi i radijacije kao i 99% severne hemisfere.

Ne, o tome je dužna da misli civilna zaštita i komisija za nuklearnu bezbednost, čija je šefica fakin Maja Gojković. Atomska skloništa su ruinirana ili pretvorena u teretane i garaže. Nije bitno da li će neko na nas da baci atomsku bombu, poumiraćemo od nuklearne zime, gladi i radijacije kao i 99% severne hemisfere.
Pa ne znam, ponesto je vojna tajna, ali nisam sigurna da bi i uz ta sklonosta preziveli ako je tako. Drugo koliko znam, ako ne baci bas na nas neko at. bombu, onda i nismo toliko ugrozeni? Da li sam u pravu?

Ali svakako, treba o tome misliti makar za prvi trenutak, to da.:tick:

Da li znaš koji je radijjus pogubnog dejstva atomske bombe?

Nuklearni rat pre svega razara sustinu drustva- socijalne odnose, ovaj svet, ekonomija je sada vise nego ikada izgradjen na njima.

U takvom scenariju ce se posebno pokazati koliko su Drzave potpuno besmislicarske institucije, naravno.

Etatizam vam tada nece pomoci, i ne trebaju nam nuklearne zime da pomremo od gladi.

Mislim da Srbija nema sanse da prezivi neki veci nuklearni sukob, potpuno nevezano za same udare.

Ovo vazi cak i da svi gutaju jod da stite stitnu zlezdu.

Poslednja izmena od moderatora:
osnovne stvari o opasnosti nuklearne bombe

Zones of Damage after Nuclear Explosion: Generalized​

spacer.gif
spacer.gif
Zones of damage after nuclear explosion: Generalized

Source: The National Academies and the U.S. Department of Homeland Security
Representation of the general patterns of damage from a 10-Kt nuclear explosion on the ground.​
  1. The destruction from the initial effects—shockwaves, thermal (heat) energy, and initial radiation—expands in a circular pattern.
    • Severe shockwave damage could extend to about a half mile.
    • Severe thermal damage would extend out about a mile.
    • Flying debris could extend up to a few miles.
    • Initial (prompt) nuclear radiation for a 10-Kt blast could expose unprotected people within about 3/4 mile of the explosion site to lethal radiation dose.
  2. Radioactive fallout occurs in an irregular elliptical pattern in the direction the wind blows; lethal radiation could extend up to 6 miles.

Nuklearni rat pre svega razara sustinu drustva- socijalne odnose, ovaj svet, ekonomija je sada vise nego ikada izgradjen na njima.

Tako da, Srbi ce manje da umiru od radiation sickness, a vise jer su nasi medjuljudski odosi krsh krsheva, i generalno, ljudi su nam uzas.

U takvom scenariju ce se posebno pokazati koliko su Drzave potpuno besmislicarske institucije, naravno.

Etatizam vam tada nece pomoci, i ne trebaju nam nuklearne zime da pomremo od gladi.

Mislim da Srbija nema sanse da prezivi neki veci nuklearni sukob, potpuno nevezano za same udare.

Mi smo dno dna od drustva, a to se nazalost najbolje vidi u takvim situacijama.

Ovo vazi cak i da svi gutaju jod da stite stitnu zlezdu.

Nije nama problme medicina i fizika, nama je problem sociologija, mi smo dno.
Nismo mi u pitanju. Amerikanci imaju jako dobar izraz za veoma, veoma brzo pucanje tankog omotača koji nazivamo civilizacijom: TMA, Three Meals Away. Svugde, i uvek, nagon za preživljavanjem preuzima kontrolu.
Iluzorno je pričati o nekakvoj ekonomiji i državi u slučaju nuklearnog rata, jer nema države koja je sposobna da se nosi sa tim. U Americi, recimo, postoji samo 2000 kreveta za žrtve teških opekotina. U suštini, neće postojati nijedan, jer se svi nalaze u većim gradovima.

Znaci, 10km udaljenosti od centra pada bombe u vrh glave je letalni ishod.
Moras da nekoliko dana budes u skroz zatvorenom prostoru, jer postoji sansa od radiation sickness posle udara.

Van toga uzimas jod zbog stitne zlezde.

Bice vece i hemijsko zagadjenje, jer su to teski metali.

Ali to ce sve biti manji problem od toga koju katastrofu i potpuno rasulo to donosi u ponasanju ljudi i ekonomiju. Zaboravi na svet koji poznajes posle toga.

Moras da nekoliko dana budes u skroz zatvorenom prostoru, jer postoji sansa od radiation sickness posle udara.

Ali to ce sve biti manji problem od toga koju katastrofu i potpuno rasulo to donosi u ponasanju ljudi i ekonomiju. Zaboravi na svet koji poznajes posle toga.
A ako ne padne blizu, vec 1000km odavde?

Slazem se da je potrebno o tome misliti i da svejedno ni svetska pa ni nasa ekonomija nece biti ni na pristojnom nivou, al' bre dosadise mi ta razna (zapadnjacka) plasenja ljudi.

(Jer mozda mi to i ne bi dosadilo niti bi me se toliko ticalo, da nasa vlast ne kopira zapad na nagrozniji nacin, i najpogresniji).

autorska tema

Da naš predsenik u svom umu ima razrađene i najgore varijante termonuklearnog rata.
Kada se pre koju godinu zaglavio vlak u snijegu naš predsednik je tad spasao jedno dete. Nema šta da brinete spasiće i vas.

20140202162253_145771.jpg

Da li znaš koji je radijjus pogubnog dejstva atomske bombe?
Zavisi od kilotonaže ili megatonaže (yield). Sadašnji projektili imaju MIRV većinom u rangu od 300 do 475 kT, takozvani city-killers. Manji broj ima snagu 10+ megatona, i oni su namenjeni uništavanju podzemnih komandnih centara.
Dakle, zavisi od jačine, i od toga da li je air-burst ili ground-burst. Air-burst se koristi za uništavanje gradova, vojnih aerodroma itd., i radijaciono dejstvo relativno brzo prolazi; problem je fallout, odnosno tone pepela, prašine, dima, sitnih čestica zbrisanih zgrada i ljudi koji su smrtonosno radioaktivni i koje vetar nosi daleko. Ground-burst pojačava fallout na mnogo veći nivo. Tome treba dodati i vatrene oluje u gradovima, kontinentalne šumske požare itd koji bi u atmosferu podigli milijarde tona pepela i dima, što bi formiralo omotač oko severne hemisfere koji bi blokirao sunčeve zrake i spustio temperaturu do -30 u priobalnim delovima do -50 u kontinentalnim delovima. Dakle, polarne temperature, nedostatak fotosinteze, odumiranje planktona u morima, što bi sve izazvalo masovan pomor od gladi, pridodan radijaciji i bolestima. Kako je pisalo u jednoj od studija koje sam čitao, što se tiče preživljavanja ljudske vrste na severnoj hemisferi, u pitanju bi bile veoma male samodovoljne zajednice u dubokim rudnicima ili pećinama, ili nekako zaštićene prirodnim preprekama. Ali i one bi se suočile posle nuklearne zime koja bi trajala između tri i deset godina, sa smrtonosnim sunčevim zračenjem zbog uništenog ozonskog omotača, zatrovanom zemljom, zatrovanom vodom...tako da je bolje biti pretvoren u paru odmah.

Nekoliko dana? Jesi li svestan količine radioaktivnih padavina koje bi stigle do nas iz Zapadne Evrope i komšiluka? Ne pričamo ovde o jednoj detonaciji, nego o hiljadama. Ekonomija posle nuklearnog rata? Smešno.

A ako ne padne blizu, vec 1000km odavde?

Slazem se da je potrebno o tome misliti i da svejedno ni svetska pa ni nasa ekonomija nece biti ni na pristojnom nivou, al' bre dosadise mi ta razna (zapadnjacka) plasenja ljudi.

(Jer mozda mi to i ne bi dosadilo niti bi me se toliko ticalo, da nasa vlast ne kopira zapad na nagrozniji nacin, i najpogresniji).
Pogledaj negde radarsku mapu vetrova i zaključi sama o radioaktivnim padavinama. Kakva ekonomija? Nema gradova, nema berzi, nema bolnica, nema transporta, nema automobila, nema sredstava komunikacije bilo kakvih, nema pomoći niotkuda, nema fabrika.

Nekoliko dana? Jesi li svestan količine radioaktivnih padavina koje bi stigle do nas iz Zapadne Evrope i komšiluka? Ne pričamo ovde o jednoj detonaciji, nego o hiljadama. Ekonomija posle nuklearnog rata? Smešno.
Ti pricas o nuklearnoj zimi, koja je cisto teorijska postavka, i apsolutno nije sigurno da ce se desiti, Koliko ekspolzija H bombi je ova planeta videla do sada vec, u testovima?

Zavisi gde vetar duva, ali isto uzimas da stitis stitnu zlezdu.

Ali pitanje je da li ce ljudi imati hleba da jedu.

Kada se seljaci zabarikidiraju, nece nista da proizvode, jesces stvari samo iz svoje baste.

Pogledaj negde radarsku mapu vetrova i zaključi sama o radioaktivnim padavinama. Kakva ekonomija? Nema gradova, nema berzi, nema bolnica, nema transporta, nema automobila, nema sredstava komunikacije bilo kakvih, nema pomoći niotkuda, nema fabrika.
E pa druskani, ja to odavno govorim i mojima, pobegoste u grad (tj moji nisu pobegli ali kao da jesu), a molicete za selo nekada, zato, ne brinem se, kako bude da bude, ne zelim o tome da razmisljam.

Tada ce ljudi shvatiti da su iskljucivo u Bozjim rukama, ali neki misle da se mogu bilo kako zastititi.

Zavisi gde vetar duva, ali isto uzimas da stitis stitnu zlezdu.

Ali pitanje je da li ce ljudi imati hleba da jedu.

Kada se seljaci zabarikidiraju, nece nista da proizvode, jesces stvari samo iz svoje baste.
Jod pomaže protiv izotopa uranijuma, ali ne pomaže protiv plutonijuma i stroncijuma, recimo. A imaš i stavku nuklearnih elektrana; ako neko hoće da bude posebno zao, gađaće njih, jer u tom slučaju dobijaš tzv The Devil's Brew: interakciju radioaktivnih elemenata iz bojeve glave i reaktora, koji daju često trenutno smrtonosnu radioaktivnost. Čak i da ih ne gađa direktno, na kraju će doći do topljenja reaktora, jer neće biti struje i ljudi da održavaju sistem hlađenja. Svaki reaktor ima bekap sistem hlađenja , i taj bekap ima svoj bekap, ali oni rade na dizel, kojeg će nestati, a novog neće biti, jer nema rafinerija, skladišta, rezervoara ni transporta.

E pa druskani, ja to odavno govorim i mojima, pobegoste u grad (tj moji nisu pobegli ali kao da jesu), a molicete za selo nekada, zato, ne brinem se, kako bude da bude, ne zelim o tome da razmisljam.

Tada ce ljudi shvatiti da su iskljucivo u Bozjim rukama, ali neki misle da se mogu bilo kako zastititi.
Ne moze ni selo da se spasi, jer i razvoj sela apsolutno zavisi od socijalnih veza u celom drustvu.

Plus, ko zna sta ce se desiti, mozda se neka grupa u post-apokalipticnom svetu organizuje da ih lincuje.

Ne moze ni selo da se spasi, jer i razvoj sela apsolutno zavisi od socijalnih veza u celom drustvu.

Plus, ko zna sta ce se desiti, mozda se neka grupa u post-apokalipticnom svetu organizuje da ih lincuje.
:tick: Pa i bice toga, tako da apsolutno niko nije siguran.

Ali prepostavlja se da ko ima svoju proizvodnju, ma kakvu, da ce mu biti lakse, ali necu cak ni o tome da mislim.

Ti pricas o nuklearnoj zimi, koja je cisto teorijska postavka, i apsolutno nije sigurno da ce se desiti, Koliko ekspolzija H bombi je ova planeta videla do sada vec, u testovima?
Carl Sagan i timovi naučnika su dokazali da je nuklearna zima činjenica. Testovi nuklearnih bombi su vršeni tokom decenija, u pustim predelima, ne iznad gradova, ne uništavanjem silosa i podzemnih komandnih centara koji se mahom nalaze u šumama i planinama, nisu vršeni na nalazištima nafte i rafinerijama.
Imaš i dokumentovani primer erupcije vulkana Krakatau koji je u atmosferu izbacio stotine hiljada tona dima, pepela i prašine, i izazvao neuspeh žetve širom sveta kao posledica globalnog pada temperature, i godina posle erupcije je u istoriji poznata kao "godina bez leta".
U nuklearnom ratu količina materijala izbačenog u atmosferu merila bi se milijardama tona.

Back