Da li se SPC treba prilagoditi Gregorijanskom kalendaru?

Da li se SPC treba prilagoditi Gergorijanskom kalendaru?

  • Da, svakako

  • Ne, nikako


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Mingo

Poznat
Banovan
Poruka
8.115
Posto svi znamo da vecina Krscana se drzi Gregorijanskog kalendara pa cak i neke Pravoslavne drzave kao sto su Grcka i Bugarska namece mi se pitanje zasto se ne bi SPC prilagodila Gregorijanskom kalendaru?Mislim da se malo Krscana pridrzava julijanskom kalendaru i mislim da bi Srbija i Rusija trebala da prilagodi svoj kalendar Gregorijanskom kalendaru.
 
Posto svi znamo da vecina Krscana se drzi Gregorijanskog kalendara pa cak i neke Pravoslavne drzave kao sto su Grcka i Bugarska namece mi se pitanje zasto se ne bi SPC prilagodila Gregorijanskom kalendaru?Mislim da se malo Krscana pridrzava julijanskom kalendaru i mislim da bi Srbija i Rusija trebala da prilagodi svoj kalendar Gregorijanskom kalendaru.

prvi put cujem za termin "pravoslavna drzava" pa bih te molila da to malo pojasnis.
a sto se tice kalendara, u srbiji je zvanicno na snazi internacionalni (gregorijanski kalendar) koji i vi muslimani koristite i? pita li vas ko zasto ste slavili skoro 1432 umesto da sacekate jos malko na 2011?
 
Izvinite ali cudno mi je sto su Krscani tako podijeljeni te imaju dva kalendara.I mi muslimani smo podijeljeni na Siite i Sunnite ali ipak imamao isti kalendar i klanjamo se Allahu.Za nas muslimane je vec prosla Nova Godina i mi smo je obiljezili a to je bila 1432 godina koja je u toku i mislim da sam se navikao da vrijeme pratim po Islamskom kalendaru jer ovaj mjesec je Muharem to jest 22 Muharem 1432 godine.Znaci za nas je prosla Nova Godina i ova Nova godina koja nam dolazi nema veze sa nasom tradicjom te cemo svi u 21 cas 31 decembra polijegati da spavamo kako bi smo se probudili svjezi i odmorni za Sabah.Znaci kod nas se sve odvija u normalnom toku i nemamo nikakav docek Nove Godine i ostajanja budnim do kasno u noc.
 
Izvinite ali cudno mi je sto su Krscani tako podijeljeni te imaju dva kalendara.I mi muslimani smo podijeljeni na Siite i Sunnite ali ipak imamao isti kalendar i klanjamo se Allahu.Za nas muslimane je vec prosla Nova Godina i mi smo je obiljezili a to je bila 1432 godina koja je u toku i mislim da sam se navikao da vrijeme pratim po Islamskom kalendaru jer ovaj mjesec je Muharem to jest 22 Muharem 1432 godine.Znaci za nas je prosla Nova Godina i ova Nova godina koja nam dolazi nema veze sa nasom tradicjom te cemo svi u 21 cas 31 decembra polijegati da spavamo kako bi smo se probudili svjezi i odmorni za Sabah.Znaci kod nas se sve odvija u normalnom toku i nemamo nikakav docek Nove Godine i ostajanja budnim do kasno u noc.

ne lupaj molim te. kao muslimani u bih ne slave 31 ng? ma vazi :rotf:
i objasni mi sta je to pravoslavna drzava?
 
Posto svi znamo da vecina Krscana se drzi Gregorijanskog kalendara pa cak i neke Pravoslavne drzave kao sto su Grcka i Bugarska namece mi se pitanje zasto se ne bi SPC prilagodila Gregorijanskom kalendaru?Mislim da se malo Krscana pridrzava julijanskom kalendaru i mislim da bi Srbija i Rusija trebala da prilagodi svoj kalendar Gregorijanskom kalendaru.

kao što ti je Milica lepo skrenula pažnju - dogovori se sa sobom da li govoriš o pravoslavnim crkvama ili pravoslavnim državama! Gotovo sve države u svetu danas zvanično koriste gregorijanski kalendar, ali ne i sve verske zajednice
 
Posto svi znamo da vecina Krscana se drzi Gregorijanskog kalendara pa cak i neke Pravoslavne drzave kao sto su Grcka i Bugarska namece mi se pitanje zasto se ne bi SPC prilagodila Gregorijanskom kalendaru?Mislim da se malo Krscana pridrzava julijanskom kalendaru i mislim da bi Srbija i Rusija trebala da prilagodi svoj kalendar Gregorijanskom kalendaru.

Не "неке" православне цркве, него већина православних цркава.

Проблем је једино са руском РПЦ, јер је у питању само једна црква, али има више верника од свих осталих заједно.

На пример, на Балкану, у колевци византијског православља, једино СПЦ користи погрешан календар. И Света Гора као монашка република, али не самоиницијативно, него под благословом Васељенске патријаршије јер има своје унутрашње разлоге за то.

На пример, Јерусалимска патријаршија такође користи погрешан календар и наставиће да га користи чак и кад цело православље уведе исправан календар, из простог разлога што деле храмове са католицима, и да славе у исти дан, не би сви стали у њих.

iako je gregorijanski kalendar tačniji SPC ne bi trebalo da ga prihvati iz čisto tradicionalnih razloga, kao i zbog oštrijeg isticanja razlike u odnosu na ostale neopravoslavne crkve

Грегоријански и Јулијански се не разликују по датуму, него по рачунању преступне године.

Датумски би требало да су исти, само што СПЦ користи погрешан датум и научно доказано неисправан.

Традиционалних разлога нема, јер су све ПЦ у окружењу наштеловале календар на исправан датум.

Балкан је већински православан и славио је Божић сад у суботу. 5 аутокефалних цркви и 40 милиона верника. Осим Срба и њихове СПЦ.

А највећи парадокс је што је управо СПЦ 1920. предложила реформу календара и благословила Миланковићев календар, као најсавршенији на свету.

Сад тај Миланковићев календар користе Румуни, Бугари, Грци, Цариград, правосл. Албанци... А ми се држимо "традиционалног"... :lol:
 
Направио сам једно поређење које су модератори обрисали (мислим да је Жискар).

Замислите да у селу има две цркве. Православна и католичка. Обе цркве имају сатове који касне сат и 20. И сви сељаци штелују сатове по црквеним, и православци и католици. Уместо да служба почиње у 9:00, она почиње у 10:20. Уместо да се дан смени у 00:00, он се смењује у 01:20. И нико ништа не примећује.

А онда дође католички часовничар и каже католичком попу: "Слушај, ја се бавим сатовима и знам тачно време, овај твој сат касни сат и 20, помери га унапред" и католички поп каже "Добро".

И сад у 9:00, католички сат показује 9:00 и почиње миса, а православни сат још показује 7:40. У поноћ, за Нову годину, католички сат показује 00:00, а православни 22:40. Питају православни свог попа "А зашто католици славе по другачијем времену?" а поп им одговори "То су јеретици и Бог је проклео тај њихов јеретички сат".

Међутим, православне власти у сеоској месној заједници заиста виде да је сат на православној цркви нетачан, и забране грађанима да штелују своје сатове по њему, него по сату на згради МЗ, који показује исто време које и католички сат.

И сад, верници на службу чекају да на њиховим сатовима буде 10:20, јер је тек тада на црквеном сату 9:00. А Нову годину не честитају у 00:00 по својим сатовима (јер је тад на црквеном још увек 22:40), него чекају да буде 1:20, јер је тек тад на цркви 00:00.

Кад их питају, "А зашто ви не славите Нову годину у поноћ, као сав остали свет?", они одговоре "Ееее, у 1:20 је наша, православна поноћ!"

У међувремену, дође неки учени Србин у село, по имену Милутин Миланковић. И он оде и разговара са попом и каже му "Слушај, није што су они католици, али брате, стварно ти је сат покварен". А поп му каже "У реду, наштеловаћу га, али ја нисам једини православни поп у срезу, има овде још православних попова, нека и они наштелују своје сатове".

О оде тај учен човек, обиђе цео срез, и свако село наштелује своје сатове и врати се у оно прво, а поп му каже "Знаш, јесте, рекао сам ти да ћу наштеловати сат, али, брате, ово време је већ постала наша традиција, а помислиће народ да 'оћу да их поунијатим, па ће доведу оног поп-Милојка уместо мене. А има и оно Руско село тамо на крај света, чуо сам да и они имају исти овакав сат, а веће су село од нас 20 пута. Нас и њих - 20 хиљада. Тако да нека ово остане."




Е, то је прича са календаром.



И православна и католичка црква су вековима користиле календар са погрешним датумом. Први су ту грешку видели католички астрономи, и померили су датум на исправан, а православни су проклели исправан датум као "безбожнички" и "јеретички".

А после су и власти православних држава виделе да је заиста календар неисправан, па су реформисале грађанске и државне календаре, и они више нису показивали једнак датум као и црквени.

А на крају је и један православни астрофизичар, Милутин Милановић, заиста приметио да је календар неисправан. И СПЦ и остале цркве су се договориле да поправе календар. Међутим, СПЦ није хтела то да учини, док не учине то и остали. У међувремену, то су учинили: Васељенска патријаршија, црква-мајка СПЦ; грчка ГПЦ, румуска РПЦ, бугарска БПЦ, албанска АПЦ, Антиохијска патријаршија, Александријска патријаршија итд.

А онда, кад су сви то учинили, СПЦ неће то да учини - јер то нису учинили Руси. Као да не знамо у каквим је гoвнима била црква тамо, скоро 100 година у прогону под комунистима, и у каквој су образовној и просветној кризи.

И, наравно, што је то "српска традиција". Јест да је традиција стара свега 100 година, и да у наредном веку опет неће бити исти датуми, него дан касније, али традиција је традиција.
 
Poslednja izmena:
Направио сам једно поређење које су модератори обрисали (мислим да је Жискар).

Замислите да у селу има две цркве. Православна и католичка. Обе цркве имају сатове који касне сат и 20. И сви сељаци штелују сатове по црквеним, и православци и католици. Уместо да служба почиње у 9:00, она почиње у 10:20. Уместо да се дан смени у 00:00, он се смењује у 01:20. И нико ништа не примећује.

А онда дође католички часовничар и каже католичком попу: "Слушај, ја се бавим сатовима и знам тачно време, овај твој сат касни сат и 20, помери га унапред" и католички поп каже "Добро".

И сад у 9:00, католички сат показује 9:00 и почиње миса, а православни сат још показује 7:40. У поноћ, за Нову годину, католички сат показује 00:00, а православни 22:40. Питају православни свог попа "А зашто католици славе по другачијем времену?" а поп им одговори "То су јеретици и Бог је проклео тај њихов јеретички сат".

Међутим, православне власти у сеоској месној заједници заиста виде да је сат на православној цркви нетачан, и забране грађанима да штелују своје сатове по њему, него по сату на згради МЗ, који показује исто време које и католички сат.

И сад, верници на службу чекају да на њиховим сатовима буде 10:20, јер је тек тада на црквеном сату 9:00. А Нову годину не честитају у 00:00 по својим сатовима (јер је тад на црквеном још увек 22:40), него чекају да буде 1:20, јер је тек тад на цркви 00:00.

Кад их питају, "А зашто ви не славите Нову годину у поноћ, као сав остали свет?", они одговоре "Ееее, у 1:20 је наша, православна поноћ!"

У међувремену, дође неки учени Србин у село, по имену Милутин Миланковић. И он оде и разговара са попом и каже му "Слушај, није што су они католици, али брате, стварно ти је сат покварен". А поп му каже "У реду, наштеловаћу га, али ја нисам једини православни поп у срезу, има овде још православних попова, нека и они наштелују своје сатове".

О оде тај учен човек, обиђе цео срез, и свако село наштелује своје сатове и врати се у оно прво, а поп му каже "Знаш, јесте, рекао сам ти да ћу наштеловати сат, али, брате, ово време је већ постала наша традиција, а помислиће народ да 'оћу да их поунијатим, па ће доведу оног поп-Милојка уместо мене. А има и оно Руско село тамо на крај света, чуо сам да и они имају исти овакав сат, а веће су село од нас 20 пута. Нас и њих - 20 хиљада. Тако да нека ово остане."




Е, то је прича са календаром.



И православна и католичка црква су вековима користиле календар са погрешним датумом. Први су ту грешку видели католички астрономи, и померили су датум на исправан, а православни су проклели исправан датум као "безбожнички" и "јеретички".
А после су и власти православних држава виделе да је заиста календар неисправан, па су реформисале грађанске и државне календаре, и они више нису показивали једнак датум као и црквени.

А на крају је и један православни астрофизичар, Милутин Милановић, заиста приметио да је календар неисправан. И СПЦ и остале цркве су се договориле да поправе календар. Међутим, СПЦ није хтела то да учини, док не учине то и остали. У међувремену, то су учинили: Васељенска патријаршија, црква-мајка СПЦ; грчка ГПЦ, румуска РПЦ, бугарска БПЦ, албанска АПЦ, Антиохијска патријаршија, Александријска патријаршија итд.

А онда, кад су сви то учинили, СПЦ неће то да учини - јер то нису учинили Руси. Као да не знамо у каквим је гoвнима била црква тамо, скоро 100 година у прогону под комунистима, и у каквој су образовној и просветној кризи.

И, наравно, што је то "српска традиција". Јест да је традиција стара свега 100 година, и да у наредном веку опет неће бити исти датуми, него дан касније, али традиција је традиција
.

ebte, sto volite termin "pravoslavna drzava". z:mrgreen:
objasni sta to znaci z:mrgreen:
 
Posto svi znamo da vecina Krscana se drzi Gregorijanskog kalendara pa cak i neke Pravoslavne drzave kao sto su Grcka i Bugarska namece mi se pitanje zasto se ne bi SPC prilagodila Gregorijanskom kalendaru?Mislim da se malo Krscana pridrzava julijanskom kalendaru i mislim da bi Srbija i Rusija trebala da prilagodi svoj kalendar Gregorijanskom kalendaru.

Sikter ture. :evil:
 
Направио сам једно поређење које су модератори обрисали (мислим да је Жискар).

...
Па лепо је то само је поређење неадекватно.
Видиш, тај часовничар није верник. Он је часовничар и користи чисту механику за утврђивање тачног времена.
И онда нађе верника коме је важније да му сат буде тачан од тога шта му вера каже. А онда тај верник крене да убеђује друге вернике како је он у праву, јер му је тако рекао часовничар...
Признаћеш да звучи мало неозбиљно.
Обзиром да још нисам чуо да ико тражи од католика или од било кога другог да слави Божић по календару који користи СПЦ, никако ми није јасно зашто је појединцима толико стало да убеде православне вернике који Божић славе по јулијанском календару да престану то да чине и да почну да славе по грегоријанском?
Због веће количине купаца у време попуста?
Теби, рецимо, одговара и волиш да носиш џемпер плаве боје. А онда дођем ја и кажем ти "сада се носи жути џемпер, зашто не промениш?" - шта би ми рекао?
а) Извини, нисам знао да је сада модерно да се носи џемпер жуте боје, одмах ћу променити иако нити волим жуту боју, нити ми стоји лепо, нити имам шта да обучем уз тај џемпер..
б) Добро, али мени овај џемпер лепо стоји, свиђа ми се, навикао сам на њега, све ми се слаже уз тај џемпер и ја ћу га носити иако није модеран..
 
И онда нађе верника коме је важније да му сат буде тачан од тога шта му вера каже. А онда тај верник крене да убеђује друге вернике како је он у праву, јер му је тако рекао часовничар...
Признајем да ми ова логика уопште није није јасна али не бих да се расправљам. Вероватно ме мој назив оправдава.

Не знајући за ову тему отворио сам другу «Ког датума је Божић» - без икакве намере да утврдим који је календар бољи или да било шта, у том смислу, препоручим.
Сматрам да много верника не зна да разлика не настаје због вере него због календара и да би то требало да знају. Ништа више!
Занимљиво је да је тамо било више напада него овде – као да би самим сазнањем некоме пала круна са главе.
Наравно, и поред свега сматрам да би верници требало да знају да разлика настаје само због календара!
Учесници форума то углавном знају али нису репрезентативни узорак верника.
 
Признајем да ми ова логика уопште није није јасна али не бих да се расправљам. Вероватно ме мој назив оправдава.
Добро, преформулисаћу питање.
Због чега је икоме важно да ли православци у СПЦ славе Божић по новом или по старом календару? Ето, конкретно.
Или још јасније, коме смета што православци из СПЦ славе Божић када га славе?

Ето, горе је човек написао како су муслимани дочекали 1432. годину.
Кинези дочекују неку њихову ко зна коју по реду.
Ваљда и Јевреји имају своје рачунање, нисам сигуран....
Треба сви да славимо униформно? На команду? Због чега?
 
Poslednja izmena:
Izvinite ali cudno mi je sto su Krscani tako podijeljeni te imaju dva kalendara.I mi muslimani smo podijeljeni na Siite i Sunnite ali ipak imamao isti kalendar i klanjamo se Allahu.Za nas muslimane je vec prosla Nova Godina i mi smo je obiljezili a to je bila 1432 godina koja je u toku i mislim da sam se navikao da vrijeme pratim po Islamskom kalendaru jer ovaj mjesec je Muharem to jest 22 Muharem 1432 godine.Znaci za nas je prosla Nova Godina i ova Nova godina koja nam dolazi nema veze sa nasom tradicjom te cemo svi u 21 cas 31 decembra polijegati da spavamo kako bi smo se probudili svjezi i odmorni za Sabah.Znaci kod nas se sve odvija u normalnom toku i nemamo nikakav docek Nove Godine i ostajanja budnim do kasno u noc.

Jeste kako da ne, zato svi muslimanski ortaci iz BiH idu na kojekakve dočeke... To možda vi mudžahedini idete u krpe u 9 sati... normalni muslimani slave novu godinu.
 
Posto svi znamo da vecina Krscana se drzi Gregorijanskog kalendara pa cak i neke Pravoslavne drzave kao sto su Grcka i Bugarska namece mi se pitanje zasto se ne bi SPC prilagodila Gregorijanskom kalendaru?Mislim da se malo Krscana pridrzava julijanskom kalendaru i mislim da bi Srbija i Rusija trebala da prilagodi svoj kalendar Gregorijanskom kalendaru.

не, никако у инат свима вама који хоћете да имамо грегоријански календар:vudu:
 
Posto svi znamo da vecina Krscana se drzi Gregorijanskog kalendara pa cak i neke Pravoslavne drzave kao sto su Grcka i Bugarska namece mi se pitanje zasto se ne bi SPC prilagodila Gregorijanskom kalendaru?Mislim da se malo Krscana pridrzava julijanskom kalendaru i mislim da bi Srbija i Rusija trebala da prilagodi svoj kalendar Gregorijanskom kalendaru.

Vec se prilagodila....

Samo jos manji deo populacije slavi Bozic 7. januara, a Novu godinu 95% Srba slavi 31. decembra....

Sve ostale datume prihvataju kada i ceo ostali svet.
 

Back
Top