ДА ЛИ СЕ РАЗЛИКУЈУ ПРАВОСЛАВНИ И РИМОКАТОЛИЧКИ КРСТ???

Није на народу да тумачи шта је патријарх рекао, ако је мислио на симбол, онда је тако требало и да каже. Ако се каже форма, онда је крст наопачке суштински само обрнута форма, је л тако?
Па није тако.
Очекујем и о светом духу, тројству и тако даље да се дају изјаве за новине.
Но, добро, са овима и оваквима не морамо..
 
Није на народу да тумачи шта је патријарх рекао, ако је мислио на симбол, онда је тако требало и да каже. Ако се каже форма, онда је крст наопачке суштински само обрнута форма, је л тако?
Па није тако.
Очекујем и о светом духу, тројству и тако даље да се дају изјаве за новине.
Но, добро, са овима и оваквима не морамо..

На народу је да расуђује и чита Свете Оце,да чита житије Светог Саве,да чита жичку беседу Светог Саве и Свете каноне и догматику.И да види јел овај Иринеј вук или пастир.
 
Ne postoji razlika i podela na pravoslavni ili katolički krst jer ni jedan ni drugi ne psotoje. postoje samo kulturološte razlike u predstavljanju krsta zavisno od podnevlja i ništa više.

Označavati neki krst kao "pravoslavni" ili "Katolički" ili "Srpski" ili ko zna čiji je bogohuljenje i uvreda Isusa Hrista jer dok je on razapinjan na isti svi evropski narodi su drndali vunu negde iza Urala ili Rajne....
 
NOVI SAD - Patrijarh srpski Irinej

То беше овај дека? ;)

005-1.jpg
 
Ne postoji razlika i podela na pravoslavni ili katolički krst jer ni jedan ni drugi ne psotoje. postoje samo kulturološte razlike u predstavljanju krsta zavisno od podnevlja i ništa više.

Označavati neki krst kao "pravoslavni" ili "Katolički" ili "Srpski" ili ko zna čiji je bogohuljenje i uvreda Isusa Hrista jer dok je on razapinjan na isti svi evropski narodi su drndali vunu negde iza Urala ili Rajne....
Тачно.

Све остало је оно већ добро познато непоштовање ауторитета које Срби тако често испољавају.
 

"Пошто нам је животворним крстом откривено спасење, ми морамо све старање наше уложити, да се одаје достојна част ономе, средством кога смо се спасли од старога пада.

Према томе, одавајући часноме Крсту поклонење и умом, и ријечју, и осјећајем, заповједамо, да са свијем морају бити изглађене слике крста, што неки на поду цртају, да се, кад стају ногама они што иду, не наноси увриједа знамењу побједе наше.".

Ради тога наређујемо да се одлуче сви они, који у напријед буду цртали на подовима слике крста."
downloaded.jpg

Pancevo: svestenici SPC gaze krst.

PETAR M;

26.12.2010. 14:08

Zašto nisi nigde na podu našao ovakvu sliku?
orthodox_cross.jpg

Ili barem da je vertikalna linija duža od horizontalne?

http://forum.krstarica.com/showthread.php/430142-CHARTA-OECUMENICA-Strazburg-2001-./page3

dthumb.jpg



26. 01.2100 16:03
Krst je Krst,ma čiji da je.
Patrijarh nije obraćao pažnju na detalje,već na to da i jedan i drugi predstavljaju simbol našeg spasenja.To je suština.

:klap:
 
Poslednja izmena:
Тачно.

Све остало је оно већ добро познато непоштовање ауторитета које Срби тако често испољавају.

Dokaz moje teorije da Srbi nikada nisu bili deo patrijahalnog sistema iako vole da se time kite.
 
Dokaz moje teorije da Srbi nikada nisu bili deo patrijahalnog sistema iako vole da se time kite.

Некрунисани краљ глупости и маште са крижарице.

Полу Мађар полу Јеврејин, који је ''експерт'' за срБство, а светосавље поготову!

:hahaha::hahaha::hahaha:
 
Volimo da pričamo da smo imali nekada patrijahalni sistem i patrijahalne vrdnosti ali to u opšte nije tačni nismo to imali nikada.

Тачно, ви Јешовани сте увек имали матријархат, код вас је жена домаћин, а мушкарац домаћица!

Зато сте и познати као ''јунаци и мушкаричине'' широм света, по чувеним ''витешким и домаћинским'' професијама попут трговац, банкар (ференгији из звезданих стаза) и сл...

Бежите од физичког рада, одомаћивања и економске самосталности ко ђаво од Крста.
 
Poslednja izmena:
Бојим се да Артемије има право и да у СПЦ постојио дио екумениста који заговарају уједињење са РКЦ.
Мада не знам што се ово све ради и шта ће нама уопште Папа у Нишу ? Нека иде у Суботицу, Сенту и остале градове гдје су сконцентрисанији вјерници РКЦ.
Мада мислим да ће око свега пресудну ријеч дати Руси и Грци.
 
Pitaj njih a ne mene.Mnogo više treba da te brine što je brdo naših teologa i vernika zaokupljeno zapadnom teologijom(a pritom nije u pitranju Zizjulas i njemu slični).
Ili da nije možda naš oblik Krsta više "božanski" ili tako nešto???

Наравно, када немаш ваљан одговор - онда избегаваш. Сигурно да ме брине римокатолички отров који полако трује СПЦ... кап-по-кап... али то је зато ШТО ЈЕ НЕКО ДОЗВОЛИО И ЗАПОСЛИО ВАТИКАНСКЕ ПРОФЕСОРЕ НА БОГОСЛОВСКОМ ФАКУЛТЕТУ.

Наравно да наш крст НИЈЕ ВИШЕ БОЖАНСКИ - АЛИ ЈЕ НАШ... значи препознатљив за нас на овом делу Земље - и зашто би одједном неке улизице ПОДИЗАЛЕ РИМОКАТОЛИЧКИ КРСТ ИЗНАД НИША... шта је разлог томе???
 

Back
Top