Da li se i Sarajevo definitivno suočava sa činjenicom o neupitnosti Dejtona i RS...

Marko BL

Iskusan
Poruka
6.940
Izvolite upoznati se sa jednim izuzetno interesantnim člankom iz sarajevskog DNEVNOG AVAZA, koji je njihova najčitanija novina i koji je svakodnovno u službi blaćenja RS i satanizacije njenih građana koji imaju drugačiju viziju BiH nego oni u Sarajevu. I koji se svojski trudio predstaviti dogovor Dodik - Ešton kao kapitulaciju RS i Dodika....

ALI da li je baš sve tako? Čini se, da su i oni odlučili definitivno pogledati istini u oči, i javno progovoriti o nekim stvarima koji su do sada bar u tim novinama bili tabu tema:



Ako ovih dana u svojstvu novinara koji pokriva zapadni Balkan nazovete američki State Department, kako bi ste osigurali nastavak (follow up) priče i tumačenje kontradiktornih tvrdnji Milorada Dodika, kako "referendum u RS-u nije ukinut", i o toj verziji upitate nešto zvaničnike u Ministarstvu vanjskih poslova SAD, očekuje vas vrlo šturi odgovor.

Uputit će vas na dvije kratke izjave sa susreta državne tajnice Hilari Klinton (Hillary Clinton) sa visokom predstavnicom EU Ketrin Ešton (Catherine Ashton). U tim izjavama se one, poslije redanja doista gorućih svjetskih problema, redom pobrojavši Siriju, Libiju, Iran i Bliski istok, pa Bjelorusiju - tek ovlaš dotiču BiH.

Referendum nisu ni pomenuli. To pitanje, kao da je lagano isparilo sa dnevnog reda, i mnogi, kao da su upravo zbog toga - napokon odahnuli.

Zbunjujuća retorika

Za one koje znaju slušati filigranski odmjerene riječi na ovako visokim državnim susretima, to je alarm, kako BiH - ne samo da nema medju prioriteima u Washingtonu, na šta analitičari odavno upozoravaju, već i da se o Bosni govori bez ikave inicijative ili posebne preduzimljivosti.

Mogao bi to, rekli bi dežurni skeptici, ali i svi oni umorni od bosanskog čekanja - nažalost biti znak, da bi, bez obzira na sve nade u Sarajevu, politička agonija u BiH mogla još potrajati. Sve bi se naravno moglo doživjeti i da - “čaša nije napola prazna, već je napola puna”, kako to Amerikanci čest vole spomenuti, ali takva retorika, poput one o "mrkvi i štapu", odavno je isprazna za bosanske (ne)prilike.

“Izrazila sam svoju zabrinutost zbog političkog ćorsokaka u BiH”, rekla je državna tajnica Klinton u prilikom susreta sa Eštonovom, upotrebljavajući upravo pravu riječ (“deadlock”). Izrazila je i zabrinutost, da bi se Daytonski mirovni sporazum u BiH mogao podkopati, a time i stabilnost zemlje.

Zato je i podcrtala punu podršku visokom predstavniku Incku (Inzko), dodajući kako Amerika želi vidjeti - da ljudi u BiH realiziraju svoje želje za efektivnom vladom i potrebnim reformama, radi evropske budućnosti zemlje. Iako je, s tim riječima, Klintonova ostala na fonu konzistentne američke podrške bh.kontinuitetu u garantovanim državnim okvirima, dotična je potpora suviše dejtonska.

I dalje - SAMO dejtonska podrška BiH

A na političkoj razini, to je ono što plaši; iako su u dejtonsku BiH ugradjene i sigurnosna i razvojna komponenta, jer u zemlji je još uvjek EUFOR, a i USAID (Američka agencija za razvoj) – zemlja je stigla do razine, da je upućeni akademski analitičari, koji za BiH priželjkuju euroatlanski put – sa lakoćom proglašavaju “antidržavom”. Bilo bi čini se bolje kad bi ta američka podrška, upravo zbog propusta u Daytonu – konačno postala bosanska.

Iako zaslužuju – skoro pa divljenje, kako bez prijetnji, i bez upotrebe sile, što je još donedavna bio glavni jezik koji razumiju balkanski akteri Amerika i Evropa uspjevaju “natjerati” one, koji bi Bosnu najradije rasturili, da izgovore, kako je za njih BiH neupitna, ne treba se zavaravati: Oni koji ne vjeruju u BiH, sasvim konkretno u Banjoj Luci i Beogradu, bez obzira na politički korektnu retoriku, s kojom su se kamuflirali - kao u partiji pokera, čekaju kad će neko u Washingtonu trepnuti.

Tu je svakako i još jedan ogroman nedostatak: Međunarodna zajednica naime, još nije uspjela osigurati potpuno prihvatanje bh.države uz pretpostavku - da OHR, Amerika i Evropa jednog dana trebaju biti samo promatrači, a ne aktivni učesnici u bh.političkom procesu. No, toga su zasigurno svjesni u Briselu i Washingtonu; otuda odlučne javne reakcije uz istovjetni glas, uz samo malo (ne)očekivane diplomatske disonancije. Ali, mnogi postavljaju pitanje: Šta se priča iza zatvoreni vrata?

Historijski promašaj

Kad Ketrin Ešton u Washingtonu kaže, kako je “predsjedniku Dodiku” sasvim jasno stavila do znanja da je Daytonski sporazum “tu da ostane”, onda bi već neko trebao da joj kaže, kako bi bilo bolje da je u Banja Luci rekla: Bosna je tu da ostane! Izostanak te retorike od strane ministrice vanjskih poslova EU mogla bi zapravo biti povijesni propust. Ali, na sreću - to se još da popraviti.

Ovako, ti pogrešni signali izazivaju pogrešne reakcije u BiH: domaći epigone, žureći da dokažu lojalnost prema globalnim centrima moći – papagajski ponavljaju, kako je “dobro što je Dodik izabrao Dejtonski sporazum”!

Naravno, niko se ne usuđuje primjetiti, kako Dodik (ponovo) nije izabrao Bosnu! Da je Eštonovu primio i s njom se rukova bez zastave BiH!? Njemu su i dalje puna usta entitetske “državnosti”, dok mu, ruku na srce, podilaze mnogi koji ga u Banjoj Luci, i poput Eštonove – tretiraju ga kao "predsjednika države". Jer, u politici - vrag je uvijek bio u detaljima.

Veliki je propust što ni Ketrin Ešton nije zatražila da Dodik vrati zastavu države BiH ispred zgrade u kojij su se sastali, već je sa njim sve dogovorila na ispod dvije zastave RS i jedne EU; tako to izgleda na emotivnoj razini, jer ljudi smo od krvi i mesa. Nekome se stalno podilazi, a neko se stalno vrijeđa.

Povjerenje bez pokrića

Takva ponižavanja, građane BiH od Daytona na ovamo, stalno podsjećaju, da jedni u Evropi žive u pomenutoj “antidržavi”. U Sarajevu zato imaju pravo reći, kako je šef manjeg bh. entiteta i ovaj put dobio sve što je želio, jer je ponovo bio bahat. I kao nekad Milošević – igrao na maksimalističke ciljeve, da bi ostvario one "realne" – u produženoj dejtonskoj partiji pokera.

Očito, to što je baronesa Ešton u Washingtonu rekla, kako postoji “očekivanje da će on (Milorad Dodik – op.a.) igrati svoju punu ulogu kao političar u toj zemlji (BiH) pomažući da se pokuša i krene naprijed za zemlju kao cjelinu”, za njega – još uvijek glavnog igrača u RS-u, znači - kako slobodno može izjaviti kako “referendum nije ukinut”. Dodik to sebi može dozvoliti, unatoč činjenici da se oko referenduma digla sva američka i evropska buka.

No, upravo iz Washingtona, Dodiku su (kako je on to shvatio) - evo stigli dodatno "ohrabrujući" signali, uistinu - kako sankcija neće biti. Ovoga časa sankcije se nakon Gadafiju i Libiji spremaju za Asada i Siriju. Dodik doista ne puca tenkovima po vlastitom narodu, ali sad znamo, da se svojevremeno - nije protivio Martićevom granatiranju Zagreba. Ova ironija je naravno samo jedan od pomenutih vražijih političkih detalja.

Pasivno Sarajevo

Zapravo, za one koji istinski žele BiH kao svoju evropsku domovinu, ili na nju polažu pravo kao svoju pravno neizbrisivu otadžbinu – ova najnovija, ujedinjena američko-evropska podrška mora se iskoristiti kao dodatno pozitivan ambijent za preuzimanje političkog procesa u svoje ruke: Ali Sarajevo je i dalje pasivno. I zbunjeno, i frustrirano! Iscrpljuju ga političke marginalije koje odvlače energiju i pažnju od istinskih životnih problema.

Nažalost, o tim nevažnim stvarima raspravlja se i dalje bez kulture političkog dijaloga - isklučivo i sa strašću svojestvenoj političkim primitivcima.

Upravo suprotno - na dnevnom bi redu stalno treba držati - značajne političke teme: poput brisanja famoznog člana 17. – Zakona, koji bi 1. januara 2013, mogao osujetiti pravo na povratak prognanih i izbjeglih, njih preko million i tristo hiljada državljana BiH.

Sa njihovim novim zemljama prebivalištima – njihova domovina nema ratificiran sporazum o dvojnom državljanstvu. I tome dodati sva ostala – najvažnija, ozbiljna životna pitanja, a ne iscrpljivati se, treba li ili ne - ocjenjivati vjeronauku u bh. školama!? Zato od Dodika treba očekivati još akcije oko referenduma.
 
Poslednja izmena:
Bogme neočekivano malo komentara na ovako revolucionaran članak u sarajevskom listu koji ima izuzetan značaj na formiranje javnog mnjenja kod Bošnjaka i koji je dosadašnjim šovinističkim tekstovima umnogome i doprinio njihovoj radikalizaciji i stalnom održavanju napetosti
Po čemu je to revolucionaran članak, ni po čemu, ali prvo da ti ukažem na neke stvari koje si napisao u uvodnom dijelu teme, kao prvo nije Sarajevo jedino koje je ovaj zadnji Dodickov virtualni referendum nazvalo porazom već i cijela opozicija u RS, sve Nevladine organizacije i mediji i veliki broj analitičara iz BiH i okruženja.
Drugo, političari iz FBiH su 99% uvijek govorili o Deytonu i takvoj BiH samo to ti i tebi slični niste nikad željeli čuti već ste uporno vjerovali Dodicku i njegovim pričama o neprekidnoj želji iz Sarajeva o ukidanju RS i naravno da ste nasjeli na te njegove izmišljotine a ja ti mogu naći milion izjava političara iz FBiH od prije puno godina gdje se stalno isticalo da se Deyton mora poštovati a pametnom dosta da shvati šta to znači.

Jedini ko je konstantno prijetio tom sporazumu je upravo Dodick sa svojim šovinističkim istupima, izmišljanjima i prijetnjama na koje su naivne ovčice nasjele, prešao je dva puta crvenu liniju i ozbiljno je upozoren i zato je naglo i odustao od najavljivanog referenduma, da nije tako zašto ga nije sproveo a čitam danas kako kaže opet ćemo upotrijebiti referendum ako zatreba, a kad je to on upotrijebio referendum???
Ovo što pokušava prodati kao svoju pobjedu je i onako bilo na dnevnom redu tj. po Mapi puta reforma pravosuđa je jedan od pioritetnih zadataka koji je planiran puno ranije i koji bi se desio i bez referenduma, ali sad se Dodick pravda na sve načine.

Podrška Amerike je neupitna, kako BiH tako i Visokom predstavniku, da nije tako Dodick bi nastavio da se qrči i dalje išao ka referendumu, isto tako ni EU neće nikad odustati od Deytonskog sporazuma i neće dozvoliti bilo kakvo antideytonsko djelovanje sa bilo čije strane.
Tek slijede reforme po mnogim pitanjima ali je jedino neupitna BiH i njen put ka EU i NATO, onaj ko se ponovo pokuša staviti iznad toga neće se dobro provesti jer ovo je bilo zadnje upozorenje (nije džaba išla Ketrin Ešton u Ameriku).

Jedini koji pokušava sprovoditi radikalizaciju i stanje činiti napetim je tvoj idol Dodick, za svoje privatne ratove sa MZ on uvijek okrivi nekog drugog ali svemu dođe kraj pa i takvim političarima koji misle da su svemogući i koji pokušava ratovati sa MZ (primjera iz prošlosti ima mnogo).
 
Koliko god me nervirao u nekim stvarima, ne mogu mu osporiti ni da nije lukav političar.
Ovim referendumom je ponovo skrenuo pažnju na neupitnost RS, njemu dolazi Eštonova, iznosi predloge vezane za pravosuđe,
RS se prihvata i poštuje kao činjenica i faktor koji se u BIH pita.
Nadam se da će ovo dati rezultata, i da predmeti za zločine nad Srbima, neće kao i dosad, misteriozno čučati u fiokama.
Bart zaboravlja mnoge stvari... Za vreme Dodika, ne SDS, započeo je masovniji povratak Muslimana, Dodik je bio taj koji je prihvatio prvi mnoge
zajedničke institucije, znam to dobro, moji su tad još živeli u RS, pola Srba ga je zvalo ustašom zbog toga... nije se on odjednom probudio jedno
jutro i rekao-aha, od danas sam nacionalist. Kumovali su tome neprekidni pritisci i ucene međunarodnih predstavnika, naročito Ešdauna, a i mnogi
bošnjački političari, od Silajdžića pa nadalje trubili su stalno protiv RS, te genocidna, itd... sve je to itekako imalo uticaja.
Ono što mu ja najviše zameram je šurovanje sa HDZ-ja jednostavno HDZ ne mogu očima videti, znam dobro šta su Srbima u ratu radili, i ne
verujem im ni najmanje ; ne želim da ijedan srpski predstavnik šuruje s tom kriminalno-fašističkom bandom.
Budućnost Balkana su dobri odnosi Srba i Muslimana, a ja sam ubeđen da su mogući.
 
Koliko god me nervirao u nekim stvarima, ne mogu mu osporiti ni da nije lukav političar.
Ovim referendumom je ponovo skrenuo pažnju na neupitnost RS, njemu dolazi Eštonova, iznosi predloge vezane za pravosuđe,
RS se prihvata i poštuje kao činjenica i faktor koji se u BIH pita.
Nadam se da će ovo dati rezultata, i da predmeti za zločine nad Srbima, neće kao i dosad, misteriozno čučati u fiokama.
Bart zaboravlja mnoge stvari... Za vreme Dodika, ne SDS, započeo je masovniji povratak Muslimana, Dodik je bio taj koji je prihvatio prvi mnoge
zajedničke institucije, znam to dobro, moji su tad još živeli u RS, pola Srba ga je zvalo ustašom zbog toga... nije se on odjednom probudio jedno
jutro i rekao-aha, od danas sam nacionalist. Kumovali su tome neprekidni pritisci i ucene međunarodnih predstavnika, naročito Ešdauna, a i mnogi
bošnjački političari, od Silajdžića pa nadalje trubili su stalno protiv RS, te genocidna, itd... sve je to itekako imalo uticaja.
Ono što mu ja najviše zameram je šurovanje sa HDZ-ja jednostavno HDZ ne mogu očima videti, znam dobro šta su Srbima u ratu radili, i ne
verujem im ni najmanje ; ne želim da ijedan srpski predstavnik šuruje s tom kriminalno-fašističkom bandom.
Budućnost Balkana su dobri odnosi Srba i Muslimana, a ja sam ubeđen da su mogući.
Normalnom čovjeku je jasno da je RS neupitna u sastavu BiH, svako ko je pročitao Deytonski sporazum to je jasno.
Drago mi je da si spomenuo Silajdžića, on i Dodick su bili hrana jedan drugom, pogledaj kako je završio Silajdžić, potpuni krah, to isto će doživjeti i Dodick kad narod shvati da se od njegove retorike ne živi niti ne dobija posao itd.
Zna Dodick da je RS neupitna ali on to ne želi, svi znamo šta on želi a to nikad neće dobiti, to što on radi nemožeš nazvati lukavstvom, jer lukav političar nešto i ostvari a on nije sa svojom pričom ništa ostvario već naprotiv puno toga je izgubio a vjerovatno će još mnogo toga izgubiti (da ne ponavljam priču iz prethodnog posta).
Realnost je BiH sa dva entiteta i poštivanjem osnovnih ljudskih sloboda svih na čitavom teritoriju BiH, realnost je ulazak u EU i NATO i početak ekonomskog napretka, radikalna retorika sa bilo čije strane vraća nas unazad a to odgovara jedino tim političarima.
 
Izvolite upoznati se sa jednim izuzetno interesantnim člankom iz sarajevskog DNEVNOG AVAZA, koji je njihova najčitanija novina i koji je svakodnovno u službi blaćenja RS i satanizacije njenih građana koji imaju drugačiju viziju BiH nego oni u Sarajevu. I koji se svojski trudio predstaviti dogovor Dodik - Ešton kao kapitulaciju RS i Dodika....

ALI da li je baš sve tako? Čini se, da su i oni odlučili definitivno pogledati istini u oči, i javno progovoriti o nekim stvarima koji su do sada bar u tim novinama bili tabu tema:



Ako ovih dana u svojstvu novinara koji pokriva zapadni Balkan nazovete američki State Department, kako bi ste osigurali nastavak (follow up) priče i tumačenje kontradiktornih tvrdnji Milorada Dodika, kako "referendum u RS-u nije ukinut", i o toj verziji upitate nešto zvaničnike u Ministarstvu vanjskih poslova SAD, očekuje vas vrlo šturi odgovor.

Uputit će vas na dvije kratke izjave sa susreta državne tajnice Hilari Klinton (Hillary Clinton) sa visokom predstavnicom EU Ketrin Ešton (Catherine Ashton). U tim izjavama se one, poslije redanja doista gorućih svjetskih problema, redom pobrojavši Siriju, Libiju, Iran i Bliski istok, pa Bjelorusiju - tek ovlaš dotiču BiH.

Referendum nisu ni pomenuli. To pitanje, kao da je lagano isparilo sa dnevnog reda, i mnogi, kao da su upravo zbog toga - napokon odahnuli.

Zbunjujuća retorika

Za one koje znaju slušati filigranski odmjerene riječi na ovako visokim državnim susretima, to je alarm, kako BiH - ne samo da nema medju prioriteima u Washingtonu, na šta analitičari odavno upozoravaju, već i da se o Bosni govori bez ikave inicijative ili posebne preduzimljivosti.

Mogao bi to, rekli bi dežurni skeptici, ali i svi oni umorni od bosanskog čekanja - nažalost biti znak, da bi, bez obzira na sve nade u Sarajevu, politička agonija u BiH mogla još potrajati. Sve bi se naravno moglo doživjeti i da - “čaša nije napola prazna, već je napola puna”, kako to Amerikanci čest vole spomenuti, ali takva retorika, poput one o "mrkvi i štapu", odavno je isprazna za bosanske (ne)prilike.

“Izrazila sam svoju zabrinutost zbog političkog ćorsokaka u BiH”, rekla je državna tajnica Klinton u prilikom susreta sa Eštonovom, upotrebljavajući upravo pravu riječ (“deadlock”). Izrazila je i zabrinutost, da bi se Daytonski mirovni sporazum u BiH mogao podkopati, a time i stabilnost zemlje.

Zato je i podcrtala punu podršku visokom predstavniku Incku (Inzko), dodajući kako Amerika želi vidjeti - da ljudi u BiH realiziraju svoje želje za efektivnom vladom i potrebnim reformama, radi evropske budućnosti zemlje. Iako je, s tim riječima, Klintonova ostala na fonu konzistentne američke podrške bh.kontinuitetu u garantovanim državnim okvirima, dotična je potpora suviše dejtonska.

I dalje - SAMO dejtonska podrška BiH

A na političkoj razini, to je ono što plaši; iako su u dejtonsku BiH ugradjene i sigurnosna i razvojna komponenta, jer u zemlji je još uvjek EUFOR, a i USAID (Američka agencija za razvoj) – zemlja je stigla do razine, da je upućeni akademski analitičari, koji za BiH priželjkuju euroatlanski put – sa lakoćom proglašavaju “antidržavom”. Bilo bi čini se bolje kad bi ta američka podrška, upravo zbog propusta u Daytonu – konačno postala bosanska.

Iako zaslužuju – skoro pa divljenje, kako bez prijetnji, i bez upotrebe sile, što je još donedavna bio glavni jezik koji razumiju balkanski akteri Amerika i Evropa uspjevaju “natjerati” one, koji bi Bosnu najradije rasturili, da izgovore, kako je za njih BiH neupitna, ne treba se zavaravati: Oni koji ne vjeruju u BiH, sasvim konkretno u Banjoj Luci i Beogradu, bez obzira na politički korektnu retoriku, s kojom su se kamuflirali - kao u partiji pokera, čekaju kad će neko u Washingtonu trepnuti.

Tu je svakako i još jedan ogroman nedostatak: Međunarodna zajednica naime, još nije uspjela osigurati potpuno prihvatanje bh.države uz pretpostavku - da OHR, Amerika i Evropa jednog dana trebaju biti samo promatrači, a ne aktivni učesnici u bh.političkom procesu. No, toga su zasigurno svjesni u Briselu i Washingtonu; otuda odlučne javne reakcije uz istovjetni glas, uz samo malo (ne)očekivane diplomatske disonancije. Ali, mnogi postavljaju pitanje: Šta se priča iza zatvoreni vrata?

Historijski promašaj

Kad Ketrin Ešton u Washingtonu kaže, kako je “predsjedniku Dodiku” sasvim jasno stavila do znanja da je Daytonski sporazum “tu da ostane”, onda bi već neko trebao da joj kaže, kako bi bilo bolje da je u Banja Luci rekla: Bosna je tu da ostane! Izostanak te retorike od strane ministrice vanjskih poslova EU mogla bi zapravo biti povijesni propust. Ali, na sreću - to se još da popraviti.

Ovako, ti pogrešni signali izazivaju pogrešne reakcije u BiH: domaći epigone, žureći da dokažu lojalnost prema globalnim centrima moći – papagajski ponavljaju, kako je “dobro što je Dodik izabrao Dejtonski sporazum”!

Naravno, niko se ne usuđuje primjetiti, kako Dodik (ponovo) nije izabrao Bosnu! Da je Eštonovu primio i s njom se rukova bez zastave BiH!? Njemu su i dalje puna usta entitetske “državnosti”, dok mu, ruku na srce, podilaze mnogi koji ga u Banjoj Luci, i poput Eštonove – tretiraju ga kao "predsjednika države". Jer, u politici - vrag je uvijek bio u detaljima.

Veliki je propust što ni Ketrin Ešton nije zatražila da Dodik vrati zastavu države BiH ispred zgrade u kojij su se sastali, već je sa njim sve dogovorila na ispod dvije zastave RS i jedne EU; tako to izgleda na emotivnoj razini, jer ljudi smo od krvi i mesa. Nekome se stalno podilazi, a neko se stalno vrijeđa.

Povjerenje bez pokrića

Takva ponižavanja, građane BiH od Daytona na ovamo, stalno podsjećaju, da jedni u Evropi žive u pomenutoj “antidržavi”. U Sarajevu zato imaju pravo reći, kako je šef manjeg bh. entiteta i ovaj put dobio sve što je želio, jer je ponovo bio bahat. I kao nekad Milošević – igrao na maksimalističke ciljeve, da bi ostvario one "realne" – u produženoj dejtonskoj partiji pokera.

Očito, to što je baronesa Ešton u Washingtonu rekla, kako postoji “očekivanje da će on (Milorad Dodik – op.a.) igrati svoju punu ulogu kao političar u toj zemlji (BiH) pomažući da se pokuša i krene naprijed za zemlju kao cjelinu”, za njega – još uvijek glavnog igrača u RS-u, znači - kako slobodno može izjaviti kako “referendum nije ukinut”. Dodik to sebi može dozvoliti, unatoč činjenici da se oko referenduma digla sva američka i evropska buka.

No, upravo iz Washingtona, Dodiku su (kako je on to shvatio) - evo stigli dodatno "ohrabrujući" signali, uistinu - kako sankcija neće biti. Ovoga časa sankcije se nakon Gadafiju i Libiji spremaju za Asada i Siriju. Dodik doista ne puca tenkovima po vlastitom narodu, ali sad znamo, da se svojevremeno - nije protivio Martićevom granatiranju Zagreba. Ova ironija je naravno samo jedan od pomenutih vražijih političkih detalja.

Pasivno Sarajevo

Zapravo, za one koji istinski žele BiH kao svoju evropsku domovinu, ili na nju polažu pravo kao svoju pravno neizbrisivu otadžbinu – ova najnovija, ujedinjena američko-evropska podrška mora se iskoristiti kao dodatno pozitivan ambijent za preuzimanje političkog procesa u svoje ruke: Ali Sarajevo je i dalje pasivno. I zbunjeno, i frustrirano! Iscrpljuju ga političke marginalije koje odvlače energiju i pažnju od istinskih životnih problema.

Nažalost, o tim nevažnim stvarima raspravlja se i dalje bez kulture političkog dijaloga - isklučivo i sa strašću svojestvenoj političkim primitivcima.

Upravo suprotno - na dnevnom bi redu stalno treba držati - značajne političke teme: poput brisanja famoznog člana 17. – Zakona, koji bi 1. januara 2013, mogao osujetiti pravo na povratak prognanih i izbjeglih, njih preko million i tristo hiljada državljana BiH.

Sa njihovim novim zemljama prebivalištima – njihova domovina nema ratificiran sporazum o dvojnom državljanstvu. I tome dodati sva ostala – najvažnija, ozbiljna životna pitanja, a ne iscrpljivati se, treba li ili ne - ocjenjivati vjeronauku u bh. školama!? Zato od Dodika treba očekivati još akcije oko referenduma.


Gdje ti je link? :dontunderstand::think::think:
 
Po čemu je to revolucionaran članak, ni po čemu, ali prvo da ti ukažem na neke stvari koje si napisao u uvodnom dijelu teme, kao prvo nije Sarajevo jedino koje je ovaj zadnji Dodickov virtualni referendum nazvalo porazom već i cijela opozicija u RS, sve Nevladine organizacije i mediji i veliki broj analitičara iz BiH i okruženja..


sve moj do mojega...
 
Normalnom čovjeku je jasno da je RS neupitna u sastavu BiH, svako ko je pročitao Deytonski sporazum to je jasno.
Drago mi je da si spomenuo Silajdžića, on i Dodick su bili hrana jedan drugom, pogledaj kako je završio Silajdžić, potpuni krah, to isto će doživjeti i Dodick kad narod shvati da se od njegove retorike ne živi niti ne dobija posao itd.
Zna Dodick da je RS neupitna ali on to ne želi, svi znamo šta on želi a to nikad neće dobiti, to što on radi nemožeš nazvati lukavstvom, jer lukav političar nešto i ostvari a on nije sa svojom pričom ništa ostvario već naprotiv puno toga je izgubio a vjerovatno će još mnogo toga izgubiti (da ne ponavljam priču iz prethodnog posta).
Realnost je BiH sa dva entiteta i poštivanjem osnovnih ljudskih sloboda svih na čitavom teritoriju BiH, realnost je ulazak u EU i NATO i početak ekonomskog napretka, radikalna retorika sa bilo čije strane vraća nas unazad a to odgovara jedino tim političarima.
Pa ako se promene neke stvari u procesuiranju SVIH ZLOČINA, onda mislim da ovo odlaganje ili odustanak od referenduma nije poraz, već pobeda. Ali nemam ja idola među političarima, niti bi da izigravam njemu advokata. Neće ni on večno biti na vlasti, doće neko drugi. Hteo sam te podsetiti da je njegov nacionalizam umnogome ipak bio izazvan, i da je upravo on dugo vremena bio jedan od onih koji su omogućavali da država BIH zaživi- čini mi se da i ti i drugi, olako to zaboravljate. U oceni jedne ličnosti, ako hoćemo biti realni, moraju se uzeti i dobre i loše stvari, a Dodik je prihvatao neke zajedničke u vreme kada je to bilo opasno po život- tek se izašlo iz rata, seti se ,, marša '' SDS na Banjaluku, bilo je čak i bombaških napada na SNSD.
To se sve zaboravilo- ne kažem da nema njegove krivice zbog sadašnjeg stanja u BIH, ali ima itekako i vaših političara.
Što se tiče ekonomske situacije, katastrofalna je i u RS i u Federaciji. Kod koga je nešto bolja, nije mu velika uteha.
Ja smatram da RS treba da postoji, ne zato što mrzim Muslimane ( i iskreno ih zaista uopšte ne mrzim ), već i zbog brojnosti Srba u BIH, zbog nekog osećaja sigurnosti, zbog krvave istorije koja makar i podsvesno, navodi na oprez. Jednostavno, RS treba Srbima, da se osećaju sigurno i zaštićeno.
Meni je jasno, da Muslimani teško mogu osećati RS svojom ( kao što i Srbi teško osećaju BIH svojom ). Ipak, protekom vremena i dolaskom nekih novih generacija, možda se i to počne menjati. I slažem se za KONSTITUTIVNOST NARODA I U RS I FEDERACIJI. Muslimani u RS moraju imati apsolutna sva ista prava kao i Srbi. Neko ko je npr.rođen i živi u Banjaluci, njegovi su tu koliko unazad, pa Banjaluka je i njegov grad, isto koliko i nekog Srbina. Slično se nadam i u Federaciji.
Ne znam, nadam se boljim vremenima. Valjda nam je dosta ratova i mržnje. Niko neće bolje živeti ako upuca komšiju ili mu zapali kuću i otme imovinu.
 
U celoj prici je najvaznije , a prolazi prilicno neprimeceno da se u Skupstini RS verifikovao referendum kao oblik legalnog izjasnjavanja naroda i da niko od stranih pol.izaslanika ne trazi da se to povuce.

Sam povod oko ovih ustavnih promena je manje bitan i Dodik odlicno radi svoj posao. Ne lomi stvari preko kolena, ne gura prst u oko medjunarodnoj zajednici, ne pokusava da ih ponizi ili pobedi vec gradi partnerski odnos i polako uvodi legitimne oblike referenduma u RS.
 
Srpska je jedina garancija Srbima da se nece desiti neki novi genocid i Jasenovac. Nisam ocekivao da ce Srbi precani odrzati i uspostaviti svoju republiku zbog americkih pritisaka, ali ocigledno su drzavotvorni , to se ne moze osporiti.Situacija se menja u srpsku korist i to se oseca i u politici, nema vise pritisaka, prebacivanja nadleznosti, svi kukaju o raspadu BIH, procesi se ubrzavaju.
 
sve moj do mojega...

Pa dobro nemoj obraćati pažnju na to oni inače kad kažu cijela BiH misle na enklave oko Zenice, Tuzle i sarajevski pašaluk. Za opoziciju si u pravu, zato i jeste doživjela debakl i na izbirima prije mjesec za načelnika u Mrkonjić gradu, Dodik dobio oko 70%. Inače opozicija je razbijena i niko ih i ne zarazuje mnogo u RS.
Nevladine najvažnije org. iz RS lično prisustvovale sastanku, znači borci, porodice poginulih..., na emisiji HRT dan poslije svi su složili da je RS jednostavno toliko ojačala da Hrvati ne mogi razmišljati više o bilo kakvoj promjeni granica i 3. entitetu na njen račun a posebno u kontekstu dolaska Ešton na noge Dodiku i prihvatanju BL kao legitimnog partnera EU. Ovaj članak DA pokušao im je otvoriti oči ali ima ovih nekih šovinista koji i dalje ne odstupaju misleći da može Bosna na silu opstati, to će se vrlo brzo urušiti ko kula od karata.

Tu emisiju HRT možete u arhivi pogledati, činimi se puls nacije od 16.05. a šta će ti link za članak, odeš na DA i nađeš prema ovom mom datumu u arhivi, ne da mi se tražiti sad
 
Poslednja izmena:
Prosto je i jednostavno.
NE postoji nacin niti metod koji ce na duzi rok obezbediti opstanak drzavne tvorevine koja nije po volji naroda u njoj.
Nesto sasvim slicno opstanku SFRJ, koja je verovatno mogla opstati jos 2,3 godine da je vojska na pravi nacin intervenisala u sloveniji te pohapsila separatiste u Hrvatskoj.
Ali bi se svejedno posle 2,3 godine doslo do istog.
Tako je i sa BIH, i samo se cekaju povoljne okolnosti da do toga dodje.
I ja se slazem da ce obrezani tu biti najveci gubitnici.
Ali ko im je kriv?
Mogli su 1992.godine glasati za ostanak u zajednici sa Srbima, i time potpuno resiti i zaokruziti svoje nacionalno pitanje(BIH,Sandzak,Kosovo bi bili u jednoj drzavi, a njihov uticaj u njoj skoro presudan).
 

Back
Top