Quantcast

Да ли саосећате или сажаљевате?

Aphex Twin

Primećen član
Poruka
515
Саосећање је највећи показатељ човекољубља. Међутим, временом, неосновано је оно добило значење „сажаљења“ у неком погрдном смислу бљутаве сентименталности. Саосећање не значи сажаљење. Међу овим појмовима стоји велики јаз. Човек који их не разликује, ризикује да их изједначи по смислу. То уноси пукотину у онога који допушта такву дихотомију. Човек може и треба да саосећа са нечијом трагедијом или успехом, али не може да сажаљева. Сажаљење у нечијој трагедији може носити читав ланац промашаја. На пример, сажаљевати себе у нечему може само успорити прогрес, а сажаљевати другог који не жели да промени себе или своју позицију – још трагичније је. Јер се то рефлетује и на онога који сажаљева, па тој причи нема краја у неком ведријем светлу. Сажаљевати нечији успех плод је личне зависти. Саосећање није такво. Оно може да узме удела у нечијој трагедији или успеху тотално непристрасно. Уме да саосети али да не препусти ствар да остане само на тој равни. Саосећа са рањеним али га не пушта да лежи као сажаљење које почиње и само да се обрушава на тло и да беседи са лежећим. Саосет уме и да укори ако је потребно а да само не изгуби саосет. Сажаљење не кори али ни не помаже – брзо се наљути на укор лежећег или само потребује сажаљење од другога да га разуме у његовој ствари. Тако настаје јадиковање које никога не ослобађа од притиска. Саосећање то не допушта. Оно не игнорише али не жели ни да га неко повлачи за собом у бездан. Јер ако неко не жели да помогне себи, како му неко други може помоћи?! У томе је цела проблематика. Онај који даје сажаљење и који тражи сажаљење уопште немају однос заједничарења са другим човеком. Обе стране не занима личност оног другог, него само јадање које лежи између њих и уклања могућност праве присности. Саосећање се креће у другом смеру – оно види где је проблем, анализира проблем, покушава да нађе решење, дакле није безосећајно, али се не задржава на томе. Саосећање занима личност другог због чега се и упушта у такву врсту односа. Њему није битна јадиковка између два човека већ сам човек којег види претежнијим од јадиковке. Саосећање није безосећајно али није ни неразумно, док сажаљење покушава сваки грех да оправда неког игром мрачне сентименталности. Једно је када те грли насмејан човек а друго је када те грли тужан човек. Такође, саосећање понајмање има проблема са нечијим успехом јер радост другога види као своју радост – не уноси растојање и подвојеност у том односу. Дакле, једно је разумети нечији проблем а сасвим друго је уплитати се у нечији проблем. То није игноранција већ то једноставно није лични проблем онога који обраћа пажњу на другог. Ако сматрамо да некоме чинимо услугу тиме што га ми сажаљевамо (нека то буде и баналан пример позивнице пријатеља у госте или милостиње сиромашном) онда смо на погрешном колосеку. Узео бих један пример из Јеванђеља, прича о милостивом Самарјанину: двојица су прошла поред лежећег а само је један застао да испита ствар. Она двојица су показали сажаљење тако што су видели човека који лежи и згрозили се његовим стањем, можда чак и радосни што се њима није догодила та трагедија. Можда им је било жао али не толико да би показали дела. Трећи протагонист је стао и подигао лежећег збринувши његово здравље сасвим безазлено – помогао му је и продужио даље да живи свој живот. Није се расправљао и јадиковао са лежећим – само је показао дела. Опет, треба знати, једно су дела сажаљења која не воде никуд но само продубљу агонију, а друго су дела саосећања која ослобађају и прекидају агонију само ако то друга страна хоће. Данас смо дошли до толиког стадијума тупоумља да ни о чему лепом и не умемо да разговарамо осим о јадиковкама. Што стоји до тебе – решавај, а што не стоји до тебе – не очајавај. Било да си пролазник или лежећи.

gost 198065

Poznat
Poruka
7.720
Previše je tu podrazumevane socijalizacije za moj stomak.

Nikad sebi nisam postavila takvo pitanje, pa pretpostavljam da mi je od vrlo malog značaja. Kao i na onom posto o toleranciji i razumevanju, ili kako je već išlo; svi tačno znaju koji je onaj ispravan, priručnički odgovor; svi će reći da ga slepo slede i samo retki neće slagati.

Ali, ne slušajte mene; ne kad govorim o saosećanju. Ja nisam svi; pa postoji velika verovatnoća da je moja procena omaška usled klot golog nerazumevanja pojma.

:think:

OnlyYourShadow

Ističe se
Poruka
2.476
Saosećati mogu samo, ako me tišti ono što druga osoba doživljava, čime poistovećujem to dešavanje sa nekim mojim iz prošlosti, i ponovo ga proživljavam, mada ne toliko ekspresivno kao osoba sa kojom se saosećam. Uglavnom u tim trenucima znam kako da se postavim, i znam šta da kažem, da ne bude ni previše, ni premalo.
U svim ostalim situacijama kad mi je krivo što osoba proživljava nešto što sama okarakterišem kao strašno, ali mi se nije desilo, ja sažaljevam osobu. Ne smatram da je sažaljevanje nešto loše, ako nema lošu nameru. Ako se to već prepriće sa ismevanjem, onda nije dobro, i onda smo licemerni. U situacijama kad sažaljevam, uglavnom ne znam šta bih rekla osobi, a da znam da je to ono što ona želi da čuje, i što bi možda moglo da joj kratkoročno pomogne. Ne volim tu bezizlaznost, pogotovo kad mi je osoba jako draga.

goxy

Zaslužan član
Poruka
106.836
Saosećati mogu samo, ako me tišti ono što druga osoba doživljava, čime poistovećujem to dešavanje sa nekim mojim iz prošlosti, i ponovo ga proživljavam, mada ne toliko ekspresivno kao osoba sa kojom se saosećam. Uglavnom u tim trenucima znam kako da se postavim, i znam šta da kažem, da ne bude ni previše, ni premalo.
U svim ostalim situacijama kad mi je krivo što osoba proživljava nešto što sama okarakterišem kao strašno, ali mi se nije desilo, ja sažaljevam osobu. Ne smatram da je sažaljevanje nešto loše, ako nema lošu nameru. Ako se to već prepriće sa ismevanjem, onda nije dobro, i onda smo licemerni. U situacijama kad sažaljevam, uglavnom ne znam šta bih rekla osobi, a da znam da je to ono što ona želi da čuje, i što bi možda moglo da joj kratkoročno pomogne. Ne volim tu bezizlaznost, pogotovo kad mi je osoba jako draga.
Tako je.Žalosni su oni koji su hladnog srca.

OnlyYourShadow

Ističe se
Poruka
2.476
A još žalosniji oni koji su takvi a prave se da su drugačiji pa tek kad skineš sve oblande vidiš kako stoje stvari.Ima i onih koji su otvoreno takvi.
To su licemeri, koji uživaju u tvojoj slabosti i patnji. Mada, takvim osobama odmah znaš da ne trebaš verovati, barem ja nemam problema sa tim da sa svima baš pričam ono što me muči, nego samo isprobanim. :D

OnlyYourShadow

Ističe se
Poruka
2.476
NISAM CITALA OD POCETKA ALI NAJTUZNIJE JE KADA NEKOGA SAZALJEVS, to je tako ponizavajuce ,da taj covek koji je trenutno u nevolji najmanje sto mu treba je da ga neko sazaljeva
AKO SI MU DRUGAR znaces kako da mu pomognes SAMO NIKOGA PA NI ONOGA KOGA NEPOZNAS NEMOJ GA SAZALJEVATI
TIM CINOM GURAS GA NA SAMO DNO...............
Čovek nije svemoćan u svakoj situaciji. To ne mora da znači da nije dobar prijatelj.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.