Da li religija moze da odgovor na svako pitanje?

Religija koja daje odgovore na sva pitanja, čak i kada ih ne zna, zove se savremena nauka.
Ostale religije daju odgovore na sva pitanja vezana za duhovnost.

Нетачно . Савремена наука када незна каже НЕЗНА.

Политичарке и политичари који продају и препроају кажу да 'све знају' и по томе су исти са 'религиознима' који без проблема

за све могу да кажу 'вишња сила' као одговор

тиме правдајући било какво и било колико зло и незнање које учине или имају
 
Tako da pitanje glasi za sve eksperte sa foruma - Da li religija moze da odgovori na sva pitanja ?
Ne.
Religija ima svoje područje i svoje granice. Ona ne može dati odgovore na sva pitanja, jer jednostavno nisu sva pitanja u njenom domenu. Na primjer, ako pitamo svećenika kako se objašnjava kvantna teorija, on nam neće moći dati precizan odgovor jer to nije njegovo područje stručnosti. Slično tome, religija ima svoj domen pitanja na koja može dati odgovor, poput smisla života, etike i moralnih pitanja, ali nije u stanju dati odgovore na pitanja koja se tiču znanstvenih i tehničkih disciplina.

Dakle, religija ne može odgovoriti na sva pitanja, ali to nije zbog toga što je ograničena ili inferiorna, nego zato što jednostavno ne pokriva sva područja ljudskog znanja.
 
Autorska tema

Da li religija moze da odgovori na svako pitanje ?
Imao sam prilike na jednom skupu da popricam sa jednim svestenikom SPC. Ja sam se predstavio ko sam i sta sam, i pitao da li religija moze da odgovor na sva pitanja ? Svestenik je odgovorio pozitivno. Rekao sam da je pisem po drustevenim mrezama o religiji, da postavljam pitanja, ali da mi cetso zatvaraju tj brisu temu, cenzurisu....jer kako kazu ta pitanja nemaju veze sa religijom,
Pitao sam svetsenika kako to da postoje naucni dokazi o praljudima pr Australopitekus, Kromanjonac, Neandertalac..., a u Bibliji se oni ne spominju, nego samo Adam i Eva koji su vec homosapiensi ?
Dobio sam odgovor da dosta stvari ne pise u Bibliji, a mi znamo da postoje, jer je sve stvorio Bog. Da li to znaci da je Bog stvorio i praljude ?
Kaze Bog je tvorac svega sto je stvoreno. Pitam ja da li je to zvanican stva SPC ?, a odogovor je bio - Bog je stvorio sve, to je stav. a mi sada mozemo da pricamo kako , zasto...Kako sad to ? Da li Bog stvorio sve ili nije ?
Onda su usledila pitanja - Zasto je Bog stvorio tako veliki Svemiri, a covek zivi na maloj planeti ? Zasto ovo. kako ovo...On je odogovarao, ja sam rekao u sali= Da li ste vi zavrsili logiku ili teologiju ?
Nisma hteo puno da mu dosadjujem, ali je na svako moje pitanje dao odogovor, i rekao moderan tj posmoderan covek trazi odgovore, ako ne mozes da odgovoris gubis.

Do sada sam pricao sa nekoliko svestenika iz SPC, katolicke i protestanskih crkava. Najbolje iskustvo imam sa svetstenicima SPC ( mada je to mladja generacija ) jer su odgovorili na sva moja pitanja, a pogotovo ovaj poslednji. Sa protestanskim svestenicima, oni su uglavnom odgovorali - pise u Bibliji, a sa jednim katolickim svestenickom iz Djakova kada sam pricao, ja ga pitam kako ovo kako ono, a on mi odrzao predavanje o Stepincu, i nije odogovrio ni na jedno pitanje, kao ovo je bitnije.
Tako da pitanje glasi za sve eksperte sa foruma - Da li religija moze da odgovori na sva pitanja ?

Može ali uglavnom netačne.
 
Religija može da pruži odgovor na svako pitanje u skladu sa svojim učenjem, ali to ne znači da je taj odgovor - istina.
To moжеш рећи за било које учење. Апсолутна истина је у бесконачности, дакле, недостижна.
Оно што ми можемо да појмимо, су само делићи у мозаику… но, човек доноси закључке не
на основу чињеница, него на основу предрасуда. И на крају онога што може да види.
Тако смо у почетку имали свет из Библије, који је обухватао северну Африку, блиски Исток
и део Европе. Мислило се да је то све. Онда је неко открио остале континенте и опловио земљу
па се знање проширило. Онда су мислили да је Земља центар универзума, па се открило
да ротира око Сунца. Онда се схватило да је Сунце само једно од многих, па сад
исто мисле да космос има ивицу, јер тако видимо. Но то сигурно није тачно, као
и оно да Земља има ивицу...
 
To moжеш рећи за било које учење. Апсолутна истина је у бесконачности, дакле, недостижна.
Оно што ми можемо да појмимо, су само делићи у мозаику… но, човек доноси закључке не
на основу чињеница, него на основу предрасуда. И на крају онога што може да види.
Тако смо у почетку имали свет из Библије, који је обухватао северну Африку, блиски Исток
и део Европе. Мислило се да је то све. Онда је неко открио остале континенте и опловио земљу
па се знање проширило. Онда су мислили да је Земља центар универзума, па се открило
да ротира око Сунца. Онда се схватило да је Сунце само једно од многих, па сад
исто мисле да космос има ивицу, јер тако видимо. Но то сигурно није тачно, као
и оно да Земља има ивицу...
Izmišljeni odgovori često mogu zadovoljiti čovekove potrebe podjednako kao i istiniti. :)

Religije i razna duhovna učenja i verovanja, drevna i moderna, imaju i dalje svoje mesto u ljudskom društvu, ali ono postaje sve manje kako se znanje širi i raste.

Nekome odgovara da dobije gotove odgovore na pitanja na koja nije trenutno moguće naći odgovor (npr. ima li života nakon smrti), koje svaka religija nudi, neko radije za njima traga sam (na ovaj ili onaj način), a neko se ni ne bavi tom potragom (ne zanima ga).
 
Izmišljeni odgovori često mogu zadovoljiti čovekove potrebe podjednako kao i istiniti. :)

Religije i razna duhovna učenja i verovanja, drevna i moderna, imaju i dalje svoje mesto u ljudskom društvu, ali ono postaje sve manje kako se znanje širi i raste.

Nekome odgovara da dobije gotove odgovore na pitanja na koja nije trenutno moguće naći odgovor (npr. ima li života nakon smrti), koje svaka religija nudi, neko radije za njima traga sam (na ovaj ili onaj način), a neko se ni ne bavi tom potragom (ne zanima ga).
Као што сам рекао, и наука и религија доносе закључке на основу предрасуда, са тиме да наука жели да истера предрасуде
доказима, а религија једноставно има догме. Дакле, наука је у предности, зато што не би требало да има догме...
Но, религија се прилагођава науци, не обратно...
 

Back
Top