Da li postoji zivot posle smrti?

Imala sam 4-5 godina kad sam bila ubedjena da se posle smrti ponovo radja. Nisam tada nigde to mogla da procitam niti mi je neko govorio, to mi je tada bilo sasvim logicno. Sad mi vec ne izgleda logicno ali ljudska logika je ipak tako malecka naspram ZIVOTA i logike univerzuma. Verovatno mozda nosimo u genima secanja pa to predstavlja prosli zivot.
 
:oops:
Ja vjerujem da postoji nesto nadnaravno i nama potpuno nerazumljivo.Cak - inteligentno!Recimo, kada neki od rjetkih pojedinaca dozive klinicku smrt svi to opisuju kao jedno ljepo iskustvo, jos nisam cula da je netko o tome pricao kao o jaaaaako ruznom iskustvu.I vecina se preobratila.Poceli su vjerovati.
 
U staroj Skandinaviji, tokom Vikinskog perioda, Nordijska religija bila je mnogobozacka. Najvazniji bog od svih bio je Odin koji je, kako mitologija kaze, imao samo jedno oko i dva gavrana koja su konstantno letela svetom i bila njegov izvor znanja za koji se smatralo da je bezgranican. PAZI Odin je znao SVE! U to vreme ljudi su verovali u vise bogova, kao sto vec rekoh, a jedan od njih bio je i Tor. Za njega su govorili da trci po nebu i mase svojim cekicem stvarajuci grmljavinu. Ljudi su tada kisu objasnjavali kao Torovu ljutnju, prinosili zrtve i sve sta uz to vec ide. Danas se u prvim razredima osnovne skole uci o procesu kruzenja materije u prirodi i ljudi (sem mozda nekih), ne obracaju posebnu paznju na Torov "temperament". Mozda neki nece shvatiti zasto to ovde pominjem, ali mislim da je to jedan svima lako prihvatljiv primer. Vecina bi se, verujem, slozila sa mnom da Tor nije ljut vec da materija kruzi, ili? U svakom slucaju, covek je oduvek sve svoje neznanje i nerazumevanje objasnjavao nekim "natprirodnim" pojavama. Mislim da je bog (primeti malo slovo) sve ono sta covek ne zna. Napisala sam rec malim slovom da ne bi doslo do nesporazuma. Ja nisam vernik i kad kazem bog (i napisem rec malim slovom) govorim o svim tim neobjasnjenim pojavama koje covek, u sopstvenom neznanju, pridaje necem "visem". Ja ne verujem u niti jednog boga, mada bih svojom "religijom" nazvala nauku. Nauka je suprotno proporcionalna bogu i sto vise covek saznaje to je manja bozija uloga. Bog je sve manji i manji, mada je jos uvek ogroman posto je nase znanje minijatura minijaturnog, ali barem postoji odredjena inercija i mislim u pravom smeru. Adam i Eva, pakao i raj, zivot posle smrti, prividjanja i slicno, to nije bog. Bog je nase neznanje, to je ono neobjasnjivo, a ne znaci da je povezano sa rajem ili paklom, tu samo postoji odredjen nivo miskomunikacije koji je generalno prisutan kada je rec "bog" u pitanju.
Ne mogu da ne primetim da je za vernike veoma karakteristicno da na neki "uvredjen" nacin zahtevaju od drugih dokaze o nepostojanju "boga"..i da veoma cesto na pitanje "da li si vernik?" odgovaraju sa da, da bi, nakon nekoliko trenutaka, uvredjeni mozda nekim pitanjem, poceli zustro tvrditi da smo mi "drugi" slepi i da bog postoji, da oni znaju da bog postoji.
Pre nego sto se neka odredjena teorija prihvati, mora da se sprovede eksperiment koji ce potvrditi rezultate, zakonitosti ili povezanost izmedju odredjenih faktora navedenih u samoj teoriji. Naravno, proces nije bas samo tako jednostavan, ali ako su rezultati eksperimenta na kraju u skladu sa teorijskim predvidjanjima, ona se prihvata. TEK ONDA nastupa na scenu neko ko bi eventualno mogao da obori tu teoriju ukazujuci na njene greske i slicno...ali pre svega, teorija mora biti potvrdjena eksperimentom. Samim tim, nema potrebe obarati dokaze o postojanju bilo kakvog BOGA, a i ne moze se, jer dokazi ne postoje...u tome je i poenta religije, to je VEROVANJE u postojanje boga, a ne pouzdano znanje. Kada bi njegova egzistencija bila eksperimentalno potvrdjena, religije vise ne bi bilo. Vernici VERUJU u boga, mada ce se verovatno i ovde naci neko ko ce da tvrdi da je vernik, a u isto vreme ima i dokaze o postojanju boga.
Covek je generalno jako primitivan, u stvari toliko da ni ne mozemo da sagledamo sve svoje neznanje, jer za to bi nam trebala fiksna tacka na drugom kraju sistema, gde lezi POTPUNO znanje. Kao sto su neki ovde vec rekli, mozak jedva da je i razvijen i naravno covek ne moze da nadje objasnjenje za sve sta mu se desava u zivotu, ali to nije ocigledan dokaz da bog postoji...vec mozda samo mali znak da evolucija kasni? Nauka je mnoge stvari koje su se vezivale za "bozju ruku" naucno objasnila. Zamislite sebe u Galilejevo vreme..znaci, crkva je priznala odredjene cinjenice i greske, ali tek kada ih je bilo nemoguce sakriti! Zar se nikada ne zapitate da se to mozda i sada ne desava?

Jos samo jedan mali dodatak, tice se broja koji kruzi na svakoj strani ove teme i clana (mladi istoricar) koji stalno pokusava da nesto "dokaze" navodeci izvesnu cinjenicu o gubitku 0,3% covekove mase pri smrti?

Citajuci non stop taj jedan te isti broj, meni je u stvari palo na pamet odredjeno objasnjenje, ili BAREM jedan kontraargument. Pre svega, posto clan govori o tom broju kao FIKSNOM, dolazim na ideju da se zapitam da li je moguce da je bog stvorio duse razlicite tezine? Ili mozda gustine? Zar nismo svi "mi" bozja deca, ista u njegovim ocima? Presvega, covekova masa varira tokom zivota...masa je nesto VEOMA FIZICKO i prisutno. Ako se vrednost gubitka izjasnjava u procentima znaci da je u zavisnosti od same mase..samim tim, od neceg FIZICKOG, a sve mi se cini da to nije ono sa cime bi se vernici slozili..da je dusa nesto fizicko..u tome i jeste cela stvar, telo umre a dusa nastavlja svoj zivot? 0,3%? E pa mozda si, clane, jednostavno trebao da se zapitas da li je mozda moguce da, kada dusa vec nije nesto fizicko, ta vrednost predstavlja nesto drugo, fizicki prisutno kao i samo telo coveka. Zato je taj broj i izrazen u procentima, jer ljudsko telo varira, to je nacin da se ta prepreka prevazidje i stvori "univerzalna" formula. Kada covek umre, njegov bios je aktivan jos neko kratko vreme, ali veoma, veoma kratko. Covek non stop luci tecnost...eto opet, ta kisa...i kruzenje materije u prirodi...i covek svakodnevno "isparava" i gubi na masi, konstantno.. Mozda je to isparavnje posebno uocljivo posto je covek, kako kazes, mrtav, pa njegov organizam vise ne funkcionise. To su materije koji non stop KRUZE iz svakog pojedinacnog organizma u prirodu..samo ovoga puta, covek nije vise ziv da popuni ono sta je nestalo.


Ne plasi se smrti. Ona nije dok ti jesi, a kad ona jeste ti vise nisi.
 
Mnogo toga sam citao, mnogo toga sam slusao, mnogo sam razmisljao....

Po mom skromnom :lol: misljenju, zivot ovde gde smo sada je samo jedna etapa u jednom mnogo sirem bivstvovanju.
Procitajte pesmu "Tamnica" od Vladislava Petkovica Disa.
Mi smo trenutno samo trodimenzijalna projekcija nasih dusa.
One ulaze u nase telo pre rodjenja, i izlaze posle smrti. A sta je posle smrti, to mozemo samo da nagajdamo. Mozda idemo u Raj, mozda u Pakao, mozda se reinkarniramo, mozda odemo na neke vise nebeske sfere ili sta je vec moguce, nemam pojma :lol:
 
ПСА 68:20 Овај је Бог наш Бог спаситељ, у власти су Господу врата смртна.
ПСА 146:4 Изиђе из њега дух, и врати се у земљу своју: тај дан пропадну све помисли његове.
ПРО 3:20 Све иде на једно мјесто; све је од праха и све се враћа у прах.
ЈВН 5:21 Јер како што отац подиже мртве и оживљује, тако и син које хоће оживљује. ЈВН 6:37 Све што мени даје отац к мени ће доћи; и који долази к мени нећу га истјерати напоље.


Јов 8:20, Иса. 1:18, Јер. 31:35, Јер. 33:25, Мат. 24:24, Јован 6:65, Јован 10:28, 2 Кор. 6:17, 2 Тим. 2:19, Јевр. 2:13, 1 Јов. 2:19

ЈВН 6:38 Јер сиђох с неба не да чиним вољу своју, него вољу оца који ме посла.


Мат. 26:39, Лука 22:42, Јован 3:13, Јован 4:34, Јован 5:30, Ефес. 4:9

ЈВН 6:39 А ово је воља оца који ме посла да од онога што ми даде ништа не изгубим, него да га васкрснем у пошљедњи дан.

Јер. 23:4, Јован 5:24, Јован 10:28, Јован 17:12, Јован 18:9, Кол. 3:3, Јуда 1:1
ЈВН 6:40 А ово је воља онога који ме посла да сваки који види сина и вјерује га има живот вјечни; и ја ћу га васкрснути у пошљедњи дан.
Јован 4:14
Лука 7:14, Јован 11:25

Ljudi na pogresnom ste putu. Bavite se stvarima koje su jako opasne i o kojima nista ne znate. Ovi citati su vam iz Karadzicevog prevoda Biblije. Ako neka knjiga govori o smrti i zivotu na pravi nacin onda je to ona.
Ko zeli moze da mi pise na dex123yu@yahoo.com

[/b]
 
Valerij:
Ljudi na pogresnom ste putu. Bavite se stvarima koje su jako opasne i o kojima nista ne znate. Ovi citati su vam iz Karadzicevog prevoda Biblije. Ako neka knjiga govori o smrti i zivotu na pravi nacin onda je to ona.
Ko zeli moze da mi pise na dex123yu@yahoo.com

Papane, ti si izgleda zalutao na pogresnu livadu... ovo je forum Krstarice gde svaka anonimna shusha moze da izlupeta sta god hoce pa da mu post i ostane ako ga DON ne anihilira sa cetri klika mishem (dva odu na pogresno dugme jer nije josh nauchio dobro a jedan na to sto promashi pravo kad ga konacno provali) pa onda i ti. Ali niko preterano ozbiljno ne shvata bilo sta ovde a ti izgleda u stilu najcrnjeg religijskog fanatika ovde citiras "svete spise" i drevne karadzicevske prevode (baj d vej: koji Karadzic je u pitanju tacno? Vook ili ovaj sto dzedzi naslonjen na stalaktit u nekoj pecini severno od Bosanskih Vukojebinatza? I on je vazda piskarao i prevodio kojesta - uglavnom naoruzanje preko raznih koridora al to DON zna bolje od mene). Aj pa kad izadjes iz tog slog-stanja posle religijskog frasa...


LL&P,

fakpuppet
 
“Ja ne verujem u niti jednog boga, mada bih svojom "religijom" nazvala nauku. Nauka je suprotno proporcionalna bogu i sto vise covek saznaje to je manja bozija uloga. Bog je sve manji i manji, mada je jos uvek ogroman posto je nase znanje minijatura minijaturnog, ali barem postoji odredjena inercija i mislim u pravom smeru.”

Znam da vera u boga nije uza tema ovog foruma, ali kada pitate ima li zivota posle smrti, pitali ste, samo drugim recima, da li je dusa besmrtna, odnosno ima li boga. Zadrzavam pravo da ne odgovorim na pitanje, ali zelim da komentarisem ono sto je napisala Marta, a i mnogi od vas. A Marta je najbolja, u smislu pismenosti, sposobnosti da se izrazi, a i kao dragoceni ateista.

Iz dugackog Martinog pisma izdvajam manji deo, onaj koji je karakteristican za ateiste koji su boga zamenili naukom. Ili nekom drugom formom misljenja. Ali atesita koji misli, interesantniji je od vernika koji vise ni o cemu ne misli. Takav nevernik u boga postaje drugi tip strastvenog i slepog vernika: u nauku, u moc tehnike i ljudski progres. Skoro kao da veruje da je sve sto iz nauke proistekne dobro i korisno za coveka, a zaboravlja atomske bombe, oruzje za masovno unistenje, prevlast u bioloskom i hemijskom ratu. Nauka bez boga je put u samunistenje i u poricanje. Jer nauci treba bog, ono sto se pod bogom podrazumeva, da ne postane neodgovorno zlo. Ali, ateista veruje (namerno koristim rec "VERA") da je nauka suprotnost bogu. Zato sto obogotvorava nauku, pridaje joj moci koje sam nema: "Ja ne znam zasto je to tako, ali ce vremenom naucnici naci objasnjenje i za to..." Kao da nauka moze da nas ucini hrabrim, istrajnim, dobrim, sposobnim za ljubav i razumevanje. Kao da nauka ubija sav strah koji na Zemlji vlada od iskona. O, da, ne bojim se vise Tora i njegovog raspolozenja, ali se bojimo letenja avionom, bakterija, virusa, bombi... Bojimo se vestacke inteligencije, vanzemaljaca.. I zaziracemo jos od stotinu stvari o kojima danas pojma nemamo, ali ce ih nauka za nas otkriti ili dizajnirati. I jos stotinu stvari koje nauka nikad nece objasniti: terorizam, bombe na decu i uboge, razaranje, mucenje coveka od strane drugog coveka, sposobnost da se bude zao, da se unistava. Ili samo da se manipulise drugim ljudima. Ima nauka i za to neko nemusto objasnjenje, ali nema leka. O smrti i bolu da ne govorimo. Sta ponizenom coveku znaci nauka! Sta je nama, dok smo bili bombardovani "naucnim postignucima" 99. godine, znacila nauka - osim pretnje.

Na zalost, ona Martina recenica kako bog postaje sve manji sto se nauka vise razvija, na svoj nacin je i bolno istinita. Mnogo ljudi sve manje trazi boga jer im se nude surogati. S druge strane, bas ljudi nauke cesto veruju u boga, i sto vise sire prostor uma i znanja, sve su mu blizi. Jer to nisu nikako suprotne stvari. Stiven Hoking se ne podsmeva bogu svojom teorijom Velikog praska. Naprotiv! Jung na pitanje o veri u boga kaze da ne veruje u njega zato sto ZNA da ga ima. Tesla, koji je bio vise inzenjerski i prakticni um nego teoretski, ne govori o bogu, ali u svojoj autobiografiji govori o toj svojoj, od strane nauke ne bas objasnjenoj sposobnosti da prvo pred sobom, kao stvaran, vidi u tri dimenzije izum koji ce da napravi. Psihologija govori o ejdetskim slikama karakteristicnim za ranu fazu razvoja coveka. Ali Tesla nije bio primitivni divljak ili dete. Znamo ko je bio. I kako to da objasnimo: nije bio vernik, ali je imao "vizije" i licio je na proroka.

A Marti i svim onima koji traze nekakav "dokaz" o postojanju boga ili ga zamenjuju naukom, porucila bih da obavezno, skoncentrisano i bez predrasuda, pogledaju "Kontakt", odlican SF film koji na sjajan nacin govori bas o tome: kako naci "dokaz" kojim ces drugim ljudima objasniti najdublje unutrasnje iskustvo, ono koje te menja, koje te priblizava najdubljoj sustini svojoj, koje te zaista cini covekom.
 

Back
Top