Da li postoje situacije u kojima je časno počiniti suicid?

Richard III

Domaćin
Poruka
3.796
Ne mislim u ratu, nego u običnom životu.

Kad čoveku ne ide, kada je psihički bolestan - bespovratno, ili kad zna da ga čeka samo siva i bedna budućnost i da se to neće promeniti ma šta radio, ma koliko upirao da izmeni stanje... da li je časnije da prekrati sebi muke, umesto da ga svi gledaju kako se muči i propada, dok drugi napreduju jer mogu, jer su u daleko boljoj psiho-fizičkoj i svakoj drugoj situaciji?

Da li postoje situacije kad je suicid stvar časti? Bolje sagoreti nego izbledeti i propasti...
 
Učenica Medicinske škole Milica Kostić (18) izvršila je samoubistvo 2. septembra 1974. godine skočivši sa 11. sprata Rubinove kule u Kruševcu nakon što je pet mladića pokušalo da je siluje. Bežeći od manijaka, u nameri da sačuva svoju čast, Milica je tragično okončala svoj život, a na današnji dan navršava se 47 godina od stravične tragedije koja i dan danas nikoga ne ostavlja ravnodušnim.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ne mislim u ratu, nego u običnom životu.

Kad čoveku ne ide, kada je psihički bolestan - bespovratno, ili kad zna da ga čeka samo siva i bedna budućnost i da se to neće promeniti ma šta radio, ma koliko upirao da izmeni stanje... da li je časnije da prekrati sebi muke, umesto da ga svi gledaju kako se muči i propada, dok drugi napreduju jer mogu, jer su u daleko boljoj psiho-fizičkoj i svakoj drugoj situaciji?

Da li postoje situacije kad je suicid stvar časti? Bolje sagoreti nego izbledeti i propasti...
Ako neko izvuce lose karte (okolnosti, geni, roditelji) i jos ne zna da igra sa tim losim kartama (jer ima lose gene) ima legitimno pravo da se zapita odakle tolika nepravda. Jos ako ima malo inteligencije (bolje da nema) videce da se te lose karte ne mogu promeniti, da ne placa nikakvu kaznu iz "proslih zivota", niti da ide ni u kakav "buduci zivot". Shvatice da je njegov zivot samo privremena posledica neko mnogo veceg kompleksnijeg prirodnog procesa gde su ti ljudski zivoti skroz nebitni kao sto je na primer zvuk pucketanja nekih grancica skroz nebitna posledica pri komleksnijem procesu gorenja neke vatre. Jedina uteha je da je sve prolazno. Naravno bolje je kraj docekati uz bolje karte, ali na to ne mozemo uticati, tu ne postoji pravda, u pitanju je samo kocka, bezlicni prirodni procesi. Bilo bi casno pljunuti Bogu u lice i izvrsiti suicid, ali nema Boga, pred kim ces se buniti, kome ces reci ej ovo je vrhunac nepravde ? Evo ja koji sve to razumem ti mogu odati priznanje, ali sta ti imas od toga osim sto cu ja imati samo jos veci bunt? Da je neizdrzivo vec bi se ubio a ovako uzivaj u blagim mukama jos malo kao sto vec i radi vise od polovine covecanstva (ovi sa losijim kartama) samo nece da priznaju. Uvek dolaze bolji periodi a ovu sustinu koju sam rekao ignorisi, ona je nebitna, bitni su ti dobri trenutci.
 
Kad čoveku ne ide, kada je psihički bolestan - bespovratno, ili kad zna da ga čeka samo siva i bedna budućnost i da se to neće promeniti ma šta radio, ma koliko upirao da izmeni stanje... da li je časnije da prekrati sebi muke, umesto da ga svi gledaju kako se muči i propada, dok drugi napreduju jer mogu, jer su u daleko boljoj psiho-fizičkoj i svakoj drugoj situaciji?
Da li postoje situacije kad je suicid stvar časti? Bolje sagoreti nego izbledeti i propasti...
Kako si opisao lici na starost-zalost
Znaci svi da se suicidisu kad napune 70 i 80
Nije casno...
Moral sa tim nema veze.
Samo treba imati petlje.
Postoje kulture u kojima suicid jeste moralan i opravdan ( napr.Japan).
Ima veze, u Japanu neko nacini katastrofalnu gresku i tako se kazni, to im je moralno... dakle ne radi se o razlozima iz uvodnog posta...
 
Samo treba imati petlje.
Ne, treba imati petlje za život, a za smrt nikad neće biti kasno.
Tu hrabrost ne treba testirati ili dokazivati.

Ekstremna situacija u kojoj se Milica, stvarna ličnost, (ne znam da li je stvarno ime i grad, ali znam da sam to već čitala) iz jednog posta ovde našla je... mnogo teška za razmatranje, i može da progoni doživotno... Šta je moglo da predupredi taj slučaj, ko je gde zakazao... Zašto je to bio jedini način da se spasi...
Pitanja je mnogo, ali Milica je po mom mišljenju, iz toga izašla kao heroj, i laka joj zemlja!
 
Ne, treba imati petlje za život, a za smrt nikad neće biti kasno.
Tu hrabrost ne treba testirati ili dokazivati.

Ekstremna situacija u kojoj se Milica, stvarna ličnost, (ne znam da li je stvarno ime i grad, ali znam da sam to već čitala) iz jednog posta ovde našla je... mnogo teška za razmatranje, i može da progoni doživotno... Šta je moglo da predupredi taj slučaj, ko je gde zakazao... Zašto je to bio jedini način da se spasi...
Pitanja je mnogo, ali Milica je po mom mišljenju, iz toga izašla kao heroj, i laka joj zemlja!
Lepo rečeno!👍
 
Ne mislim u ratu, nego u običnom životu.

Kad čoveku ne ide, kada je psihički bolestan - bespovratno, ili kad zna da ga čeka samo siva i bedna budućnost i da se to neće promeniti ma šta radio, ma koliko upirao da izmeni stanje... da li je časnije da prekrati sebi muke, umesto da ga svi gledaju kako se muči i propada, dok drugi napreduju jer mogu, jer su u daleko boljoj psiho-fizičkoj i svakoj drugoj situaciji?

Da li postoje situacije kad je suicid stvar časti? Bolje sagoreti nego izbledeti i propasti...

Парадигмом до 'одговора'

Има ли прилике када је моделарорка/ор сам себе банова' ..

НЕ
 
Ne mislim u ratu, nego u običnom životu.

Kad čoveku ne ide, kada je psihički bolestan - bespovratno, ili kad zna da ga čeka samo siva i bedna budućnost i da se to neće promeniti ma šta radio, ma koliko upirao da izmeni stanje... da li je časnije da prekrati sebi muke, umesto da ga svi gledaju kako se muči i propada, dok drugi napreduju jer mogu, jer su u daleko boljoj psiho-fizičkoj i svakoj drugoj situaciji?

Da li postoje situacije kad je suicid stvar časti? Bolje sagoreti nego izbledeti i propasti...

Није сваки часник суицидан ... а ниједан суицидан није частан



ME_k9kqTURBXy9iOWJkNzEzMzkxODcwMDViMjhmZWZiMGQ0YTEwMjJkZC5qcGVnkZMCzQH-AN4AAaEwAQ
 
Da li postoje situacije kad je suicid stvar časti?

Па сад ...

Управо одгледах на РТС2 филм о жени која хоће да уради добро дело,
поставља експлозив великом дилеру дроге, тровачу деце (њој је то важно, она је професор).

Ствари крећу у погрешном смеру,
гине отац са двоје деце и чистачица која је избацила корпу смећа где је био постављен експлозив ...

Трагедија !

Шта ће него да се убије !?
Мада мислим да је фер да је друштво осуди,
и казни јер је и друштву потребна нека сатисфакција.

Ето, не треба се убити ни тад !

Нека те осуде на доживотну,
па пати до смрти, то си заслужила !
 

Back
Top