Da li posećujete manastire?

Nina

Srebrna tastatura
Supermoderator
Poruka
286.310
Svaki put kada se nadjem u delu Srbiuje u kome se nalazi neki od poznatijih manastira obavezno ih posetim..
Zadnji koji sam posetila pre pandemije bio je manastir Manasija.

Na mene su ostavili utisak Studenica, Žica, Manasija, Fruškogorsi manastiri i manastiri iz Ovčarsko kablarske klisure

Manastir Manasija sa crkvom Svete Trojice, podigao je despot Stefan Lazarević, čije se mošti, po mišljenju nekih stručnjaka, nalaze u južnom delu crkve,
ispod bele mermerne ploče. Gradnja je trajala između 1407. i 1418. godine. Odmah posle osnivanja, Manasija je postala kulturni centar despotovine.
Njena „Resavska škola“ bila je prepisivačka radionica i bila je izvor pisanih dela i prevoda i posle pada despotovine
1280px-Manasija_monastery_II.JPG

RIA77

Poznat
Poruka
8.683
Svaki put kada se nadjem u delu Srbiuje u kome se nalazi neki od poznatijih manastira obavezno ih posetim..

Na mene su ostavili utisak Studenica, Žica, Manasija, Fruškogorsi manastiri i manastiri iz Ovčarsko kablarske klisure

Manastir Manasija sa crkvom Svete Trojice, podigao je despot Stefan Lazarević, čije se mošti, po mišljenju nekih stručnjaka, nalaze u južnom delu crkve,
ispod bele mermerne ploče. Gradnja je trajala između 1407. i 1418. godine. Odmah posle osnivanja, Manasija je postala kulturni centar despotovine.
Njena „Resavska škola“ bila je prepisivačka radionica i bila je izvor pisanih dela i prevoda i posle pada despotovine
Pogledajte prilog 1267216
Поједине манастире треба посетити више пута, на пример манастири попут Студенице имају толико много фресака да се то не може запамтити. А Студеница има и изузетну архитектуру, као и кипове који су незаборавни, и много лепих детаља. Жича има сјајну продавницу са много манастирских производа као и манастир Градац. Поред Студенице се налази испосница Светог Саве где такође вреди отићи.

limunada

Buduća legenda
Poruka
26.082
Koji vam se dopada, a koji vam je ostavio najveći utisak?
Da...obisla sam ih oko pedesetak,a ima oko 350.
(Imam knjigu,pa znam broj 🙂)
Najveci utisak...Studenica...sjecam se kad sam je prvi put vidjela,kad smo prilazili manastiru,bilo je proljece,zelenilo...bio mi je utisak nestvarne ljepote.
Sledeci koji me odusevio ljepotom...manastir Koporin kod Velike Plane.
Najneobicniji,svakako Ostrog.
Najmanji,skroman,tih,na lijepom mjestu,odmaknut od buke...manastir Dokmir kod Uba.
Arhitektonski,takodje lijep...Ljubostinja...a jedan od ljepsih i manastir Tronosa kod Loznice.

limunada

Buduća legenda
Poruka
26.082

Pogledajte prilog 1267216
Odavno imam zelju da ga vidim,ali nikako nemam priliku.

limunada

Buduća legenda
Poruka
26.082
Da...zaboravih pomenuti i manastir Gomionicu kod Prijedora...Lijepo uredjeno dvoriste,konaci,muzej,ljubazan docek,iako smo dosli po kisi i u "nevrijeme"....Ostao mi je u lijepom sjecanju.
Takodje i manastir Dubrave na Zlatiboru...priroda okolo prelijepa.
Od fruskogorskih...Krusedol...divno dvoriste.
A Kaona...prelijepo zelenilo okolo.
Svaki manastir je interesantan na svoj nacin.I svi su obicno okruzeni prelijepom prirodom.
Takodje zaboravih pomenuti manastir Svetog Nauma na Ohridskom jezeru,na izvorima Crnog Drima.Mjesto odise mirom i spokojem.

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
40.337
Koji vam se dopada, a koji vam je ostavio najveći utisak?
Nisam to posecivao kao turista nego kao vernik da pitam za savet... ima slance jedno 15km od mene, pametan iguman.
Druzio sam se sa jednim igumanom, al mi bilo daleko da idem u njegov manastir pa smo se vidjali ovde u bgd...
edit:
jedini popularni manastir gde sam bio je Ostrog, to smo svratili kad smo se vracali sa mora...

mnemozina

Ističe se
Poruka
2.201
Obisla sam ih dosta Manasija, Studenica, Ravanica, Sv.Roman, Ljubostinja, Gracanici, Ostrog, Mileseva, Kalinic...
Jos vise je ostalo na spisku da se vidi. Ne bih ni jedan izdvojila posebno iz razloga sto se kod mene svi oni 'guraju' na prvom mestu.
Kad idem u manastir to je vise duhovno turisticka nego verska poseta i jedina podela koju zapazam da su jedni reprezetativno masovno poseceni a drugi imaju prisnost koju im taj promet ne umanjuje. I pored toga i jedni i drugi zrace energijom u kojoj vreme /garment koji smo dobili/ ima poseban, veoma transparentan kvalitet.