Da li "norveški radijatori" štede električnu energiju

Toplotni kapacitet vode je mnogo veći nego toplotni kapacitet vazduha (iste mase), a sve ostalo polazi iz toga. Daleko više energije se dobije hlađenjem jednog litra (= 1 kilogram) vode za 1°C, nego što se izvuče hlađenjem jednog litra vazduha isto za 1°C. Kovalentne veze u H2O. :cool:
Ok..to je tačno..
Ali vlaga u vazduhu ? Koliko je ima zimi ?

@Plant
Toplotna pumpa je definitivno najefikasnija metoda grejanja, ali ima i nekih ograničenja, pa nije loše ustanoviti (na specijalizovanim forumima, naravno, ovde na Krstarici svi znaju sve), pod kojim uslovima (tolika hladnoća, koja npr traje toliko i toliko) u kući može da postane nepodnošljivo hladno) pa se pripremiti za to - možda neka manja varijanta sa centralnom grejanjem, koja bi dogrevala kuću?

Živim u stanu, a nekad sam se veoma ozbiljno interesovao za to, pa se još uvek sećam da je toplotna pumpa iz nekog razloga najefikasnija kad se koristi u kombinaciji sa podnim grejanjem, ako se ima uslova to treba imati na umu. Niti je svejedno koliko će da se troši za grejanje tokom deset-dvadeset godina, niti je baš dobro da onaj ko je davao ideje da se krene sa tolikom investicijom bude izložen pritisku ukućana zbog toga što stvar “ne radi” baš uvek - to se elegantno reši tako što se stvar prostudira na vreme i preduzmu koraci da se najbezbolnije (najjeftinije) kuća dogreva kad je to potrebno.

Ok..to je tačno..
Ali vlaga u vazduhu ? Koliko je ima zimi ?
Ima je uvek, zimi možda i više, ali je tad problem što mora da se uloži neka energija (u rad toplotne pumpe) da bi se toplota naterala da prelazi sa hladnijeg tela (fluida) na topliji, a ako je vazduh veoma hladan (zavisi i od atmosferskog pritiska vazduha) onda možda mora da se uloži (bitno) više rada da se izvuče potrebna količina toplote za grejanje nego u normalnim uslovima, a ako pumpa ima bitno veću maksimalnu snagu onda joj treba više kilovata za rad i kad ne radi baš maksimalnom snagom - nije problem da se to napravi, nego da se napravi tako da može nekad i da se isplati.

Pročitao sam negde da je jedini problem u stvari napraviti pumpu koja će biti i dovoljno jeftina da se investicija isplati za vreme njenog veka trajanja, naročito kad se koristi za grejanje manjih površina, i posebno ako se nema uslova da se npr višak toplote pretvara u rad ili čak i u el energiju - da bi se izbegle komplikacije sa pumpama koje bi morale da jednako efikasno rade u previše velikom opsegu radnih uslova - npr grejanje kuće u arktičkim uslovima, i tom istom pumpom kad je napolju temperatura tek nešto ispod one koja bi zahtevala grejanje. Inače, u nekim zemljama se celi gradovi greju farmama industrijskih toplotnih pumpi koje uzimaju toplotu iz obližnje reke - uzimaju vodu iz reke ili mora, snize joj temperaturu za par stepeni °C i vrate nazad, i pri tome dobiju dovoljno energije (toplotna energija je prešla sa hladnijeg fluida na topliji uz ulaganje bešto energije) za grejanje celih naselja ili industrijskih zona, ali oni imaju tzv economy of scale, rade “na veliko” pa im nije problem sa cenom po kilovat satu energije kao nekom individualnom vlasniku toplotne pumpe, a istovremeno - naročito leti, izbegavaju rasipanje energije tako što je koriste za lrizvodnju struje.

Poslednja izmena:
"zimi možda i više" ?

E, izvini ali ne vidim svrhu da te više ispravljam... Pročitaj na guglu o relativnoj vlažnosti vazduha.
a to 'možda' plasiraj nekom drugom..
OK, relativna i apsolutna nisu baš isto ali treba znati i šta je to “trojna tačka” pa onda držati predavanja, nije uopšte u pitanju samo koliko vode može da primi vazduh na toj i toj temperaturi i tolikom pritisku.

Što se tiče grejanja, naročito kad je ono najpotrebnije to sam veoma dobro znaš, ciao!

Da li neki ima iskustvo sa norveškim radijatorima ?
Pozdrav,
Zavisi od kvadrature prostorije u kojoj se koristi, naravno izolacije ali konkretno u mom slucaju ja koristim Norveski-radijator-BEHA-Wi-Fi-PV20
Norveski-radijator-BEHA-Wi-Fi-PV20.jpg

Veoma brzo ugreje sobu koja je oko 20 m2, ima mogucnost podesavanja temperature preko mobilnog telefona, ne zauzimaju mnogo prostora i nije veliki potrosac.

Poslednja izmena od moderatora:
Pozdrav,
Zavisi od kvadrature prostorije u kojoj se koristi, naravno izolacije ali konkretno u mom slucaju ja koristim Norveski-radijator-BEHA-Wi-Fi-PV20
Pogledajte prilog 1418137
Veoma brzo ugreje sobu koja je oko 20 m2, ima mogucnost podesavanja temperature preko mobilnog telefona, ne zauzimaju mnogo prostora i nije veliki potrosac.
Asi ga izreklamiro

Pozdrav,
Pogledajte prilog 1418137
Evo nasao sam i stranu sa vise informacija o norveskim radijatorima, pa koga interesuje nek baci pogled, tu je i ovaj moj model izlistan.

Da li neki ima iskustvo sa norveškim radijatorima ?
Cao, ja ih od skoro koristim mogu ti reci da je dosta isplatljivija varijanta od centralnog grejanja koje sam ranije koristio, sasvim dobro ugreju sobu, mogu kontrolisati putem mobilne aplikacije kao samostalan uređaj, ili upareni sa ostalim radijatorima. Sada sve zavisi sta tebi treba ja sam svoje nabavio kod Bravus, mozes im se obratiti za detaljnije informacije. Veoma su korektni sto se saradnje tice, sve pohvale!

Back