Da li "norveški radijatori" štede električnu energiju

kilovat je kilovat, dali je u norveskom radijatoru ili kineskoj grejalici. Ne moze nesto od recimo 2 kilovata da greje kao da ima 5. Sve se svodi na dobru izolaciju i koliko sati dnevno se greje.
Za sad na struju su najisplatljivije TA peci. Zivim u kuci, imam 2 peci jedna 6 i jedna 4 kw i obican panel 2 kw i u kuhinja/trepezarija sporet na drva. Kuca je prizemna, stara zidana od kamena, pola metra zida, pvc stolarija. Nas troje smo na poslu od ujutru pa do nekih 5 popodne. Peci punim uvece i pri ovako blazim zimama retko kada i duvaju, sporet palim kad dodjem, panel veoma retko jer u toj sobi skoro niko i ne boravi. sve u svemu mesecno (u hladnijim mesecima ) potrosim oko 1200kw struje i manje od kubnog metra drva. za 5 meseci bi sve u svemu potrosio mozda oko 5000kw struje i nekih 4 kubika drva.
Pa meni soba solidno topla posle 1sat , 1200W kupljen preko Rovex.rs
Uključi grejalicu klasičnu na duplo većoj snazi i neće cela soba biti topla nego samo oko grejalice...
Norveški nije prevara ..nego narod baca na cigare a neće da odvoji 150e na provereno grejno telo.

Ma svako nađe svoju računicu i zna šta mu je bolje..naravno proba jedno pa drugo.
Po skupoj struji je jezivo. Samo shto sam pocheo da pazim da sijalice budu ugashene u toku dana, ushtedeh 4000 din za januar i februar.
Ej novembarski rachun mi bio vetji nego za decembar i januar, to se ne deshava. Rachun mi za 3000 din bio manji nego 2007 :P
Kupili one sklopke shto pale i gase petji tachno kad puste signal, i ushteda enormna :P

Po skupoj struji je jezivo. Samo shto sam pocheo da pazim da sijalice budu ugashene u toku dana, ushtedeh 4000 din za januar i februar.
Ej novembarski rachun mi bio vetji nego za decembar i januar, to se ne deshava. Rachun mi za 3000 din bio manji nego 2007 :P
Kupili one sklopke shto pale i gase petji tachno kad puste signal, i ushteda enormna :P
:lol: gde je bila 2007 :rotf:

Da , smart plugs su cudo tehnike.

Pa meni soba solidno topla posle 1sat , 1200W kupljen preko Rovex.rs
Uključi grejalicu klasičnu na duplo većoj snazi i neće cela soba biti topla nego samo oko grejalice...
Norveški nije prevara ..nego narod baca na cigare a neće da odvoji 150e na provereno grejno telo.
kilowat je kilowat ma koji bio izvor, za zagrevanje prostorije ako ti treba 2 kilovata, to možeš postići i sa radijatorom i sa grejalicom i sa drvima. Ako ti je sobra dobro izolovana, možeš da se greješ i na ringlu. Ali ako nije i hladi se brzo, tu tu ni norvežani ni kinezi ne mogu pomoći.

kilowat je kilowat ma koji bio izvor, za zagrevanje prostorije ako ti treba 2 kilovata, to možeš postići i sa radijatorom i sa grejalicom i sa drvima. Ako ti je sobra dobro izolovana, možeš da se greješ i na ringlu. Ali ako nije i hladi se brzo, tu tu ni norvežani ni kinezi ne mogu pomoći.
Mir za BOsance.

prirodna-cirkulacija.jpg

Kako su ljudi bukvalisti, čudo jedno!
Cuj molim te, kilovat je kilovat i laž je da nesto sto radi naskupu struju, moze da ujedno i stedi struju...

Naravno da trosi skupu struju kad radi preko dana po višoj tarifi, ali je štedi samim svojim radom. Ima precizan termometar, koji omogucava cesta gasenja i ako ga držiš na normalnih 22-23 stepena onda je jako isplativ, jer 2/3 vremena rada je u stvari ugašen. Licno sam vise puta sprovodio eksperimente. Otprilike u 1 min vremena se 3x pali/gasi i 40 sec ne radi a 20 sec radi.

Shodno tome, kilovat jeste kilovat ali s ovakvim rezimom rada, ovaj radijator za sat rada potroši 0,6 kw.

Ako ga okreneš na 27-28 naravno da ce raditi sve vreme i trositi strašno mnogo.

Ja ih imam dva kom, od 2 kw. Jedan je fiksan za zid, a drugi s osloncima mobilnim... ovaj drugi ove zime nismo upalili 2x, a prvi radi normalno. Fora je samo ne gasiti ga posle pola sata kad nabije temperaturu u sobi, sto ljudi najcesce rade i grese.
Treba ga ostaviti da radi, samo malo smanjiti, i tada ce jos cesce biti ugasen (3/4 vremena ugasen) i palice se po pptrebi da odrzava temperaturu.

Treća zima kako se na njih grejemo, od 6 meseci grejne sezone mi u 4 dodje za struju 2500-3000 preko redovne potrošnje, a u najhladnija 2 meseca 4000-5000 din više.

Ja sam prezadovoljan, ali znsm i za slučajeve u kuci gde ih koriste i ne mogu da zagreju, jer je losa izolacija.
Pomom misljenju su idealni za stanove, za kuće samo ako imaju odlicnu izolaciju.

Najisplativije grejanje je toplotnom pumpom (na bunarsku vodu, ev. klima uređajem ).
Jeste najefikasnije toplotnom pumpom, samo ona gubi efikasnost po veoma hladnom vremenu - a i zahteva propisnu izolaciju kuće čak i po manje hladnom, tako da je veoma preporučljivo imati i neko rezervno grejanje za ledene dane, da ne pominjem da se onaj bunar iz kog crpe podzemne vode neprekidno širi zbog konstantnog usisavanja vode. Ni slučajno nije pametno da uzima vodu baš ispod kuće, u stanju je da potpuno potkopa temelje.

Zahteva veliku investiciju i ponovo mora da se plaća dodatno grejanje, i to tim više što je hladnije. Centralno grejanje ili najbolje nekako besplatna struja. :D

Jeste najefikasnije toplotnom pumpom, samo ona gubi efikasnost po veoma hladnom vremenu - a i zahteva propisnu izolaciju kuće čak i po manje hladnom, tako da je veoma preporučljivo imati i neko rezervno grejanje za ledene dane, da ne pominjem da se onaj bunar iz kog crpe podzemne vode neprekidno širi zbog konstantnog usisavanja vode. Ni slučajno nije pametno da uzima vodu baš ispod kuće, u stanju je da potpuno potkopa temelje.

Zahteva veliku investiciju i ponovo mora da se plaća dodatno grejanje, i to tim više što je hladnije. Centralno grejanje ili najbolje nekako besplatna struja. :D
Pa ti baš pojma nemaš.. (klima gubi efikasnost po hladnom vremenu !)

A što pumpa gubi efikasnost po hladnom vremenu ?
(A, bez dobre izolacije nećeš da dobiješ energetski pasoš, pa nećeš moći da uknjižiš kuću.)
Toplotu pumpa uzima toplotu iz bunara (iz bunarske vode i sa 15*C skida na 5*C).A bunar mi je u podrumu bušen na 70 m dubine.

Kad da očekujem da će da će da mi se sruši kuća.? 😎

Poslednja izmena:
Pa ti baš pojma nemaš..

A što gubi efikasnost po hladnom vremenu ?
(A, bez dobre izolacije nećeš da dobiješ energetski pasoš, pa nećeš moći da uknjižiš kuću.)
Toplotu pumpa uzima toplotu iz bunara (iz bunarske vode i sa 15*C skida na 5*C).A bunar mi je u podrumu bušen na 70 m dubine.

Kad da očekujem da će da će da mi se sruši kuća.?
To je nešto novo, nekad davno, kad se to prvi put pojavilo kod nas, muž mamine koleginice koji je radio u Nemačkoj je doneo pumpe i ostalo, i majstori su mu to ugradili (i iskopali neki manji bunar pored kuće), pa su posle otkrili koliko se rupa proširila kad su počeli da zidaju garažu nekoliko godina kasnije. Taj bunar od 70 metara dubine je već zanimljiv sam po sebi, mada se verovatno nakupilo iskustvo sa onim plićim.

Inače, zaboravio sam da navedem da je u toplotna pumpa koja izvlači toplotu iz vazduha (tj iz vlage, vođene pare) krajnje neefikasna po jačem mrazu, bez ikakve diskusije. Nisam siguran ni da toplotna pumpa koja uzima toplotu oz vode može da bude baš dovoljno efikasna ako je napolju izuzetno hladno, pa još takvo vreme potraje. Noći su značajno hladnije u takvim kućama, bez obzira na tvrdnje ponosnih vlasnika, i to sa američkim standardima izolacije kuća i propisima o efikasnosti (ceni) toplotne pumpe.

To je nešto novo, nekad davno, kad se to .,.

Inače, zaboravio sam da navedem da je u toplotna pumpa koja izvlači toplotu iz vazduha (tj iz vlage, vođene pare) krajnje neefikasna po jačem mrazu, bez ikakve diskusije. Nisam siguran ni da toplotna pumpa koja uzima toplotu oz vode može da bude baš dovoljno efikasna ako je napolju izuzetno hladno, pa još takvo vreme potraje. Noći su značajno hladnije u takvim kućama, bez obzira na tvrdnje ponosnih vlasnika, i to sa američkim standardima izolacije kuća i propisima o efikasnosti (ceni) toplotne pumpe.
Iz vazduha,.. ne iz vodene pare (obično je zimi i nema ;). ) .. a tako ustvari radi klima uređaj. Zašto pišeš kad ne znaš?

Toplotna pumpa na vazduh je ustvari veliki klima uređaj.
Voda - voda .. TP na vodu

Iz vazduha,.. ne iz vodene pare (obično je zimi i nema ;). ) .. a tako ustvari radi klima uređaj. Zašto pišeš kad ne znaš?

Toplotna pumpa na vazduh je ustvari veliki klima uređaj.
Voda - voda .. TP na vodu
Možda i znam, toplotna pumpa - i u frižideru i na klima uređaju radi isto, a kad se “ubaci u rikverc” isto tako i greje, ona “na vazduh” bitno više toplote izwvuče iz vlage u vazduhu zbog bitno većeg toplotnog kapaciteta vode, inače bi

Možda i znam, toplotna pumpa - i u frižideru i na klima uređaju radi isto, a kad se “ubaci u rikverc” isto tako i greje, ona “na vazduh” bitno više toplote izwvuče iz vlage u vazduhu zbog bitno većeg toplotnog kapaciteta vode, inače bi
Kakve vlage? gde si to pročitao ? To je glupost.

Pretpostavljam da si nešto loše povezao sa kondenzacionim kotlovima (bojlerima) na plin... ?

Kakve vlage? gde si to pročitao ? To je glupost.

Pretpostavljam da si nešto loše povezao sa kondenzacionim kotlovima (bojlerima) na plin... ?
Toplotni kapacitet vode je mnogo veći nego toplotni kapacitet vazduha (iste mase), a sve ostalo polazi iz toga. Daleko više energije se dobije hlađenjem jednog litra (= 1 kilogram) vode za 1°C, nego što se izvuče hlađenjem jednog litra vazduha isto za 1°C. Kovalentne veze u H2O. :cool:

Toplotnoj pumpi je potpuno svejedno iz čega izvlači toplotu, ali ako je vazduh zasićen vodenom parom onda daleko veći deo energije izvučene iz neke zapremine vazduha bude iz vođene pare - a naravno da nastupi kondenzacija ako se vazduh sa toliko i toliko vlage is hladi toliko da (deo) vode iz njega pređe u tečni fazu.

Back