Quantcast

Da li neko nekad bio u poseti rodne kuće vojvode Živojina Mišića?

krinka5

Veoma poznat
Poruka
11.093
Put je normalan , krene se od Mionice prema Vrujcima, skrene se prema Struganiku, u vreme kad sam posetio (pre 10-15 godina) putokazi te odvedu do same kuće, ukoliko sada tih putokaza nema pitaj lokalce ljubazni su. Asvalt vodi do same kuće (30-setak metra do kuće) , za cenu ulaznice ne znam pošto sam im objasnio da sam im daleki rođak te mi nisu naplatili ako se uopšte i plaćalo.

Bastiani

Poznat
Poruka
7.336
Ne bih nikome da rušim sneška, ali rodna kuća vojvode Živojina Mišića ne postoji. Spalili su je partizani zbog toga što je njegov sin bio istaknuti četnički komandant. To što se reklamira kao rodna kuća vojvode Mišića je turistička atrakcija, ne znam da li su ispočetka napravili kuću, ili su možda kuću njegovog sinovca proglasili za Mišićevu rodnu kuču, ta kuća njegovog sinovca je bila sačuvana.

Što se okolnih sadržaja tiče, tu je banja Vrujci, ne znam da ima još nešto.

Holy1

Zainteresovan član
Poruka
344
Ne bih nikome da rušim sneška, ali rodna kuća vojvode Živojina Mišića ne postoji. Spalili su je partizani zbog toga što je njegov sin bio istaknuti četnički komandant. To što se reklamira kao rodna kuća vojvode Mišića je turistička atrakcija, ne znam da li su ispočetka napravili kuću, ili su možda kuću njegovog sinovca proglasili za Mišićevu rodnu kuču, ta kuća njegovog sinovca je bila sačuvana.

Što se okolnih sadržaja tiče, tu je banja Vrujci, ne znam da ima još nešto.
Nisam siguran koliko je to tačno ? Imaš neki dokaz da potkrepiš tu tvoju tvrdnju? Koliko je ravna gora udaljena autom od te kuće?

Bastiani

Poznat
Poruka
7.336
Kako izgleda dokaz da je neka kuća bila spaljena? Bio sam u Struganiku 1980. godine. Tamo me poveo moj drug koji je direktni potomak vojvode Mišića, Mišić mu je čukundeda. Poveo me da me upozna sa familijom. Tom prilikom su me doveli do centra sela (do kojeg nije bilo ni asfaltnog puta) i rekli. "Hajde, ako hoćeš, da vidiš kuću vojvode Mišića, mada to u stvari i nije njegova kuća nego kuća njegovog sinovca, njegovu kuću su partizani spalili jer mu je sin bio u četnicima."

Pet godina kasnije, kada se već raplsamsala nacionalna euforija, prolazim Ibarskom magistralom, i vidim tablu: "Posetitite rodnu kuću vojvoide Mišića". Samo je failo da napišu "još stariju nego što je bila". Put do Struganika naravno asfaltiran.

Čist turizam.