Да ли неко има искуства са преносом регистрације аутомобила у Грчкој?

Pa onda nije relevatno da se priča o tome sto Mario drvi već o ovome o čemu ja govorim ..6 meseci može da vozi bez problema ali mora da uzade iz zemlje 6 meseci ili da plati ako ostaje duze od toga.. Skidaju table kod mene non stop Rumunima Bugarima i ostalim jedino Ukrainci mogu jel su dobili dozvolu .

Slažem se, i ko sto rekoh..daješ eur 250.000 investicije a ovsko je problem eur 2-3.000 za prenos


Imam ja jednu ukrajinku koja tamo sada živi. Ona je dobila godinu dana da vozi svoje table pa mora da izađe pa opet uđe. Njima gledaju kroz prste. Ovde je poenta proče da se auto privremeno uvozi i preregistruje. To je moj ćale radio na privremenom radu u inostranstvu. To svaka zemlja dopušta. Niko nije lud da plaća porez za SVOJ auto na privremenom radu u inostranstvu. Besmisleno je.

Opet imam ovde komšiju engleza koji levi volan vozi na ebgleske table već 20 god.


ne znam za taj privremeni uvoz, ali ti garantujem da tvoj komsija Englez vozi neregistrovan i neosiguran auto (citaj fotosopiraju papir koji sluzi kao saobracajna) u Engleskoj, kupe ovde zeleni karton i misle da je to ok. I onda kad se ne daj bože sudari, osiguranje prvo sto radi je da proveri jel auto ispravan (uključujući registraciju) i onaj kog bude udario, nikdap pare za popravku neve dobiti…
 
Dobiju svi pare jer postoji i za to deo budžeta u osiguranju, za neregistrovane pijance. Šta misliš da je nešto propušteno danas u zakonima nije naravno.
Možda to je tako u bogatoj SNS Srbiji, na trulom zapadu moraš sam dodatno da platiš premiju osiguranja od takvih slučajeva, pa ako je druga strana neosigurana, tvoje osiguranje plati popravku i medicinske troškove 😉
 
Ako neko ima samo obavezno (basic) osiguranje, moze samo da tuzi drugu stranu za naknadu troškova.
U nekim državama je obavezno, a skoro svuda ti napomenu da se osiguras za takve slučajeve.
Uninsured motorist coverage (UM), će platiti sa tvoje polise do maksimum iznosa tvoje polise, ili dopuniti na polisu ako je onaj drugi nedovoljno osiguran

U Srbiji navodno postoji neki garantni fond koji isplaćuje štetu, i onda posle istim metodama ko banka juri tog dužnika za gušu (isto ko za kredit, izvršitelji itd)
To u inostranstvu ne radi, jer ljudi proglase bankrot, i nema od čega da mu naplati, pa zato pri osiguranju preporucuju da se uzme i ova opcija. I druga stvar, jer su recimo medicinski troškovi poskupeli, $1mil više nije dovoljan da se nekom plate svi troškovi, pa sad se osigurava na $2mil a neki čak i na $5mil. Inače sve preko polise, vozač koji je kriv mora da plati iz svog džepa..
 
Poslednja izmena:

Back
Top