Da li nas filozofiranje udaljava od vere?

Komshinica

Primećen član
Poruka
723
Šta mislite:
Ako previše razmišljamo o veri, koja bi trebalo da "obitava" u našim dušama, a na ovaj način je stalno racionalizujemo, da li se udaljavamo od nje?
Da li i na ovom forumu pod temom "Religija" mi odlazimo sve dalje od sebe, predstavljajući se (nesvesno možda) drugačijim nego što jesmo?
Zar ne bi trebalo da više ćutimo i budemo mirni, radimo onoliko koliko je potrebno?
Da li je čitava diskusija nepotrebna i suvišna?
Da li smo u većini poneti potrebom da pokažemo drugima i sebi koliko smo u pravu i da li je to naša odbrana od straha zbog neizvesnosti koju osećamo?
Pitam se.
Pitam vas.
 
Zasto bi nas udaljavalo? Mislim da se tako priblizavamo veri , ali da smo sposobni da ukljucimo svoj ratio ( mozda zbog toga ponekad malo vise patimo, ili imamo neke nedoumice) za razliku od onih koji ne veruju a samo filosophiraju ili ni to. Religija i jeste sama po sebi filozofija. Zato je jedni prihavataju slepo, drugi striktno odbacuju, aoni treci ukljucuju bas te svoje filozofske sposobnosti i uspevaju da izvagaju i ono pro i ono contra.
Po meni u tome je i sustina vere, a kad o necemu razmisljas, samo mu se mozes priblizavati , a nikakao udaljavati.
Moramo se samo paziti da ne zastranimo , pa da postanemo slepi i gluvi za ljude koji ne veruju ili veruju drugacije od nas. I nikaka ne smemo da uzmemo za sebe MOc da bilo kome sudimo i da mislimo da smo BAS MI oni koji znaju apsolutnu istinu! To su velike zamke, pa ih se treba cuvati. Pozdrav, sa postovanjem. :wink: :wink:
 
tsetsa:
Zasto bi nas udaljavalo? Mislim da se tako priblizavamo veri , ali da smo sposobni da ukljucimo svoj ratio ( mozda zbog toga ponekad malo vise patimo, ili imamo neke nedoumice) za razliku od onih koji ne veruju a samo filosophiraju ili ni to. Religija i jeste sama po sebi filozofija. Zato je jedni prihavataju slepo, drugi striktno odbacuju, aoni treci ukljucuju bas te svoje filozofske sposobnosti i uspevaju da izvagaju i ono pro i ono contra.
Po meni u tome je i sustina vere, a kad o necemu razmisljas, samo mu se mozes priblizavati , a nikakao udaljavati.
Moramo se samo paziti da ne zastranimo , pa da postanemo slepi i gluvi za ljude koji ne veruju ili veruju drugacije od nas. I nikaka ne smemo da uzmemo za sebe MOc da bilo kome sudimo i da mislimo da smo BAS MI oni koji znaju apsolutnu istinu! To su velike zamke, pa ih se treba cuvati. Pozdrav, sa postovanjem. :wink: :wink:
Ja se vidiš, slažem sa tobom, ali prosto se pitam (moram, ne mogu drugačije). Religija jeste filozofija, jedan od načina na koji objašnjavamo sve oko sebe i u sebi. Niko od nas ne da ne zna apsolutnu istinu, mi ne znamo ništa. Mi pakujemo kockice, svako na svoj način. Zato svako ima svoju istinu.
Ali, vera. Vera je nešto što se oseća, ona samo kroz naša srca i duše može da se ostvari. Zato se pitam, da li postoji mera razuma koju treba da prepoznamo i tu stanemo. Da ne preterujemo?
I tebi poštovanje i pozdrav. :lol: :roll:
 
Komshinica:
tsetsa:
Zasto bi nas udaljavalo? Mislim da se tako priblizavamo veri , ali da smo sposobni da ukljucimo svoj ratio ( mozda zbog toga ponekad malo vise patimo, ili imamo neke nedoumice) za razliku od onih koji ne veruju a samo filosophiraju ili ni to. Religija i jeste sama po sebi filozofija. Zato je jedni prihavataju slepo, drugi striktno odbacuju, aoni treci ukljucuju bas te svoje filozofske sposobnosti i uspevaju da izvagaju i ono pro i ono contra.
Po meni u tome je i sustina vere, a kad o necemu razmisljas, samo mu se mozes priblizavati , a nikakao udaljavati.
Moramo se samo paziti da ne zastranimo , pa da postanemo slepi i gluvi za ljude koji ne veruju ili veruju drugacije od nas. I nikaka ne smemo da uzmemo za sebe MOc da bilo kome sudimo i da mislimo da smo BAS MI oni koji znaju apsolutnu istinu! To su velike zamke, pa ih se treba cuvati. Pozdrav, sa postovanjem. :wink: :wink:
Ja se vidiš, slažem sa tobom, ali prosto se pitam (moram, ne mogu drugačije). Religija jeste filozofija, jedan od načina na koji objašnjavamo sve oko sebe i u sebi. Niko od nas ne da ne zna apsolutnu istinu, mi ne znamo ništa. Mi pakujemo kockice, svako na svoj način. Zato svako ima svoju istinu.
Ali, vera. Vera je nešto što se oseća, ona samo kroz naša srca i duše može da se ostvari. Zato se pitam, da li postoji mera razuma koju treba da prepoznamo i tu stanemo. Da ne preterujemo?
I tebi poštovanje i pozdrav. :lol: :roll:
Pa znas, nasa vera nas i uci da budemo umereni- znaci u svemu- da li i u veri? Mislim da -da. Jer sve sto je neumereno(znaci fanatizam) vise steti nego sto koristi. Mislim da je bolje imati puno " umerenih" vernika nego jednog fanatika. A koliko svojim razmisljanjima stetimo svojoj veri? Mislim da ne.Primer iz prirode( malo drasticniji) svinja ne razmislja, samo jede... Kad bi sva ljudska sreca bila u punom stolu- svinja bi bila najsrecnija zivotinja- ona stalno ima da jede... Dakle, nama je Bog dao um da bismo ga koristili-pa zasto se plasiti toga?Samo treba ostaviti otvorene oci, usi i dusu za sve sto nas okruzuje i pogreska NEMA. Pozdrav. :wink: :wink:
 
tsetsa:
Komshinica:
tsetsa:
Zasto bi nas udaljavalo? Mislim da se tako priblizavamo veri , ali da smo sposobni da ukljucimo svoj ratio ( mozda zbog toga ponekad malo vise patimo, ili imamo neke nedoumice) za razliku od onih koji ne veruju a samo filosophiraju ili ni to. Religija i jeste sama po sebi filozofija. Zato je jedni prihavataju slepo, drugi striktno odbacuju, aoni treci ukljucuju bas te svoje filozofske sposobnosti i uspevaju da izvagaju i ono pro i ono contra.
Po meni u tome je i sustina vere, a kad o necemu razmisljas, samo mu se mozes priblizavati , a nikakao udaljavati.
Moramo se samo paziti da ne zastranimo , pa da postanemo slepi i gluvi za ljude koji ne veruju ili veruju drugacije od nas. I nikaka ne smemo da uzmemo za sebe MOc da bilo kome sudimo i da mislimo da smo BAS MI oni koji znaju apsolutnu istinu! To su velike zamke, pa ih se treba cuvati. Pozdrav, sa postovanjem. :wink: :wink:
Ja se vidiš, slažem sa tobom, ali prosto se pitam (moram, ne mogu drugačije). Religija jeste filozofija, jedan od načina na koji objašnjavamo sve oko sebe i u sebi. Niko od nas ne da ne zna apsolutnu istinu, mi ne znamo ništa. Mi pakujemo kockice, svako na svoj način. Zato svako ima svoju istinu.
Ali, vera. Vera je nešto što se oseća, ona samo kroz naša srca i duše može da se ostvari. Zato se pitam, da li postoji mera razuma koju treba da prepoznamo i tu stanemo. Da ne preterujemo?
I tebi poštovanje i pozdrav. :lol: :roll:
Pa znas, nasa vera nas i uci da budemo umereni- znaci u svemu- da li i u veri? Mislim da -da. Jer sve sto je neumereno(znaci fanatizam) vise steti nego sto koristi. Mislim da je bolje imati puno " umerenih" vernika nego jednog fanatika. A koliko svojim razmisljanjima stetimo svojoj veri? Mislim da ne.Primer iz prirode( malo drasticniji) svinja ne razmislja, samo jede... Kad bi sva ljudska sreca bila u punom stolu- svinja bi bila najsrecnija zivotinja- ona stalno ima da jede... Dakle, nama je Bog dao um da bismo ga koristili-pa zasto se plasiti toga?Samo treba ostaviti otvorene oci, usi i dusu za sve sto nas okruzuje i pogreska NEMA. Pozdrav. :wink: :wink:
:arrow: Procitao sam tvoje i komsinicino izlaganje po vise puta i u potpunosti se slazem sa vama.
-UMERENOST- je prelepa rec, biti umeren je vrlo-vrlo tesko. Ima jedan lep monolog iz filma "mali buda" gde jedan ucitelj na nekom zicanom instrumentu kaze svom uceniku: "Ako zategnes previse zicu na instrumentu i pocnes svirati, zica ce puci. Ako je pak olabavis previse neces moci da sviras".
pOzDrAv!!! :wink:
 
Pa znas, nasa vera nas i uci da budemo umereni- znaci u svemu- da li i u veri? Mislim da -da. Jer sve sto je neumereno(znaci fanatizam) vise steti nego sto koristi. Mislim da je bolje imati puno " umerenih" vernika nego jednog fanatika. A koliko svojim razmisljanjima stetimo svojoj veri? Mislim da ne.Primer iz prirode( malo drasticniji) svinja ne razmislja, samo jede... Kad bi sva ljudska sreca bila u punom stolu- svinja bi bila najsrecnija zivotinja- ona stalno ima da jede... Dakle, nama je Bog dao um da bismo ga koristili-pa zasto se plasiti toga?Samo treba ostaviti otvorene oci, usi i dusu za sve sto nas okruzuje i pogreska NEMA. Pozdrav.
U pravu si. Mada, mi na žalost često zloupotrebljavamo um (pogledaj forum ovih dana), izokrećemo i manipulišemo podacima, proturamo ih kroz svoje prizme i pretvaramo u suprotnosti.
Valjda je najvažnije da budemo svesni da je globalni problem čovečanstva nerazumevanje, totalni kolaps u komunikaciji. To je i inače psihološki problem ljudi koji datira odavno, a sada, pri ovim brzinama koje nam daje tehnologija, postaje pravi haos.
Od porodice, najbližih, do svetskog nivoa.
Pozdrav. :lol:
 
Komshinica:
Odličan primer - potpuno sam zaboravila tu scenu (odavno sam gledala film).
Drago mi je što si nam se pridružio.
Tema očigledno nije toliko "vrela" kakve vole neki učesnici, pa im stoga nije interesantna za razmišljanje.
Pozdrav. (Da li je ono u tvom pozdravu ODA ili se varam?) :lol: :P
Lakse je "ukljuciti jezik" nego mozak, pogotovo ako je nekom jezik brzi od pameti- a mi nismo iz te price i necemo ni biti zar ne?Mnogi su nas vetrovi " duvali i sibali" da bismo tako brzo odustajali sa puta na kome smo.... Pozdrav.Drustvo malo- ali odabrano! :wink: :wink:
 
Komshinica:
Odličan primer - potpuno sam zaboravila tu scenu (odavno sam gledala film).
Drago mi je što si nam se pridružio.
Tema očigledno nije toliko "vrela" kakve vole neki učesnici, pa im stoga nije interesantna za razmišljanje.
Pozdrav. (Da li je ono u tvom pozdravu ODA ili se varam?) :lol: :P
:idea: O-DA, naravno!(svaka cast) Ja sam za umerenost u svakom pogledu, (banalan primer) bilo u jelu, picu, razgovoru, ophodjenju prema drugim ljudima itd.-itd. Odnedavno sam poceo izucavati istocnjacke religije i mogu reci da su oni puno odmakli sto se tice umerenosti.(u pozitivnom smislu)
Pozdrav! :wink: :lol:
 
tsetsa:
Komshinica:
Odličan primer - potpuno sam zaboravila tu scenu (odavno sam gledala film).
Drago mi je što si nam se pridružio.
Tema očigledno nije toliko "vrela" kakve vole neki učesnici, pa im stoga nije interesantna za razmišljanje.
Pozdrav. (Da li je ono u tvom pozdravu ODA ili se varam?) :lol: :P
Lakse je "ukljuciti jezik" nego mozak, pogotovo ako je nekom jezik brzi od pameti- a mi nismo iz te price i necemo ni biti zar ne?Mnogi su nas vetrovi " duvali i sibali" da bismo tako brzo odustajali sa puta na kome smo.... Pozdrav.Drustvo malo- ali odabrano! :wink: :wink:
Pozdrav veliki. Znaš kako sam prolupala ovih dana čitajući sve ono? Ono je zaista strašno, bez preterivanja. Ma, nisam mogla da se otkačim. Pametni se ućutali, budale vreče, a ja ne mogu da ćutim, vidim zatrpavaju nas, mislila sam, isključiću se skroz iz foruma.
Sreća te se nađosmo, što ti reče: malo ali odabrano.
 
freewill:
Komshinica:
Odličan primer - potpuno sam zaboravila tu scenu (odavno sam gledala film).
Drago mi je što si nam se pridružio.
Tema očigledno nije toliko "vrela" kakve vole neki učesnici, pa im stoga nije interesantna za razmišljanje.
Pozdrav. (Da li je ono u tvom pozdravu ODA ili se varam?) :lol: :P
:idea: O-DA, naravno!(svaka cast) Ja sam za umerenost u svakom pogledu, (banalan primer) bilo u jelu, picu, razgovoru, ophodjenju prema drugim ljudima itd.-itd. Odnedavno sam poceo izucavati istocnjacke religije i mogu reci da su oni puno odmakli sto se tice umerenosti.(u pozitivnom smislu)
Pozdrav! :wink: :lol:
Ja tome težim, mada ne mogu da se pohvalim svojim osobinama. Mislim, nije mi dato da budem neki umeren, trpeljiv, flexibilan i tolerantan tip, tj. tipica i onda sam u životu morala baš dobro da se potrudim. I sada se trudim. I nije džabe.
Nisam se nikad nešto mnogo posvetila tim istočnjačkim filozofijama, mada iz onoga što znam, oni mene prilično fasciniraju. Ali, nekako se plašim da uđem u tu priču dublje. Doduše, imam veoma malo vremena da se bavim svim onim što me interesuje, pa stalno moram da pravim selekciju i da se ponečega odričem.
Ali, kad pomislim na njih, pomislim prvo na osećaj za meru, strpljenje i mudrost.
Možemo i neku takvu temu da otvorimo, ako nas kvazivernici ne razapnu.
Pozdrav i tebi.
 
freewill:
Sitam od pocetka sva nasa izlaganja i da budem iskren neznam sta bi pre il' da placem :cry: il' da se smejem :P .
Skupili smo se u ovu "mrsavu" temu kao neki sirocici pred olujom, drzeci se za ruke i moleci se Bogu da nas sacuva dok ovo sve prodje!
Veliki pozdrav za vas obe! :wink:
Ja sam se slatko nasmejala. Vrti mi se po glavi nekoliko interesantnih i provokativnih tema , ali prosto se ne ususdjujem...Neka , da prvo malo 'OJACAMO I ZBIJEMO REDOVE" pa onda hrabro. Pozdrav! :wink: :wink:
 
Udaljava li filozofija od vjere?
Naravno!
Isus nije prorekao da će čovječanstvo napredovati u radosti i blagostanju usvajajući kršćansku spoznaju. Naprotiv, prorekao je otpad i to ogroman. To je se obistinilo vrlo brzo poslije odlaska apostola sa scene. Povijest čovječanstva živo oslikava Isusovu usporedbu o žitu i kukolju.
Kako je se oficijelno kršćanstvo strmoglavilo?
Ubrzo su nastali naizgled povoljni uslovi za razvoj kršćanstva, no pokazat će se da su to bili počeci kraja. Naime umjesto proganjanje religije kršćanstvo je ubrzo postala religija za društveni i politički prestiž. (kao crkve danas)
Odjednom je postalo popularno biti kršćaninom i razmetati se tom novom idejom. Sada su nastajali prostori za kompromisno objedinjavanje religioznih osjećaja pagana i narodnih masa mješanjem religioznih ideja i doktrina koje nemaju temelja u Bibliji.
Konačan kolaps je nastao onda kad se pokušalo udovoljiti raznim intelektualnim izazovima i objedinjavanju nekih filozofskih ideja sa naukom Isusa Krista i Biblije. Nauke poput besmrtnosti ljudske duše, trojstva i druke razvodnile su biblijske istine a od kršćanstva načinile filozofsko-teološki pravac koji u srcu naroda nije našao mjesta ali zato u visokoškolskim teološkim ustanovama jest.

Kroz povjest čovječansta prodefilovali su tisuće mudrih ljudi. Iza sebe su ostavili gomile filozofskih spisa. No, to nije pomoglo da se odgovori na tako prosto pitanje – što je smisao života?
Isus i Biblja govori o tome da batrganje čovječanstva u kaljuzi ljudskih religiozno-filozofskih ideja neće trajati vječno.
 
zenzen:
Udaljava li filozofija od vjere?
Naravno!
Isus nije prorekao da će čovječanstvo napredovati u radosti i blagostanju usvajajući kršćansku spoznaju. Naprotiv, prorekao je otpad i to ogroman. To je se obistinilo vrlo brzo poslije odlaska apostola sa scene. Povijest čovječanstva živo oslikava Isusovu usporedbu o žitu i kukolju.
Kako je se oficijelno kršćanstvo strmoglavilo?
Ubrzo su nastali naizgled povoljni uslovi za razvoj kršćanstva, no pokazat će se da su to bili počeci kraja. Naime umjesto proganjanje religije kršćanstvo je ubrzo postala religija za društveni i politički prestiž. (kao crkve danas)
Odjednom je postalo popularno biti kršćaninom i razmetati se tom novom idejom. Sada su nastajali prostori za kompromisno objedinjavanje religioznih osjećaja pagana i narodnih masa mješanjem religioznih ideja i doktrina koje nemaju temelja u Bibliji.
Konačan kolaps je nastao onda kad se pokušalo udovoljiti raznim intelektualnim izazovima i objedinjavanju nekih filozofskih ideja sa naukom Isusa Krista i Biblije. Nauke poput besmrtnosti ljudske duše, trojstva i druke razvodnile su biblijske istine a od kršćanstva načinile filozofsko-teološki pravac koji u srcu naroda nije našao mjesta ali zato u visokoškolskim teološkim ustanovama jest.

Kroz povjest čovječansta prodefilovali su tisuće mudrih ljudi. Iza sebe su ostavili gomile filozofskih spisa. No, to nije pomoglo da se odgovori na tako prosto pitanje – što je smisao života?
Isus i Biblja govori o tome da batrganje čovječanstva u kaljuzi ljudskih religiozno-filozofskih ideja neće trajati vječno.
Slazem se sa tobom ali donekle. Mislim da sto je covek u svom zivotu jednostavniji( ne kazem manje pametan) ali sto su mu manje dostupni "apstraktno misljenje i ostale , nazovimo ih bravure uma" on religiju shvata onako izvorno, ciste duse i otvorenog srca. Mi, koji smo skloniji nauci i " ponekad umnim maltretiranjima" pre mozemo da odemo u karajnjost i da na putu vere posustanemo. Stvar je i u tome koliko smo vispreni da povucemo crtu. Pozdrav pametnim glavama na ovom forumu. A FREEWIIL- napredujemo?! :wink: :wink:
 
zenzen:
Udaljava li filozofija od vjere?
Naravno!
Isus nije prorekao da će čovječanstvo napredovati u radosti i blagostanju usvajajući kršćansku spoznaju. Naprotiv, prorekao je otpad i to ogroman. To je se obistinilo vrlo brzo poslije odlaska apostola sa scene. Povijest čovječanstva živo oslikava Isusovu usporedbu o žitu i kukolju.
Kako je se oficijelno kršćanstvo strmoglavilo?
Ubrzo su nastali naizgled povoljni uslovi za razvoj kršćanstva, no pokazat će se da su to bili počeci kraja. Naime umjesto proganjanje religije kršćanstvo je ubrzo postala religija za društveni i politički prestiž. (kao crkve danas)
Odjednom je postalo popularno biti kršćaninom i razmetati se tom novom idejom. Sada su nastajali prostori za kompromisno objedinjavanje religioznih osjećaja pagana i narodnih masa mješanjem religioznih ideja i doktrina koje nemaju temelja u Bibliji.
Konačan kolaps je nastao onda kad se pokušalo udovoljiti raznim intelektualnim izazovima i objedinjavanju nekih filozofskih ideja sa naukom Isusa Krista i Biblije. Nauke poput besmrtnosti ljudske duše, trojstva i druke razvodnile su biblijske istine a od kršćanstva načinile filozofsko-teološki pravac koji u srcu naroda nije našao mjesta ali zato u visokoškolskim teološkim ustanovama jest.

Kroz povjest čovječansta prodefilovali su tisuće mudrih ljudi. Iza sebe su ostavili gomile filozofskih spisa. No, to nije pomoglo da se odgovori na tako prosto pitanje – što je smisao života?
Isus i Biblja govori o tome da batrganje čovječanstva u kaljuzi ljudskih religiozno-filozofskih ideja neće trajati vječno.
:arrow: Pa zen-zene ne bih se mogao sloziti sa tobom da nas filozofiranje udaljava od vere!
I to iz prostog razloga sto pre nego sto krenemo da filozofiramo moramo imati cvrst temelj, osnovu recimo od koje bi smo krenuli da filozofiramo.Ako nam temelj nije dobar onda "nista" po onoj staroj "od luda temelja nikad pametna kuca".
Pozdrav! :D :D :D
 
freewill:
Sitam od pocetka sva nasa izlaganja i da budem iskren neznam sta bi pre il' da placem :cry: il' da se smejem :P .
Skupili smo se u ovu "mrsavu" temu kao neki sirocici pred olujom, drzeci se za ruke i moleci se Bogu da nas sacuva dok ovo sve prodje!
Veliki pozdrav za vas obe! :wink:
Ej, i ja sam se slatko nasmejala i još uvek se smejem dok ovo pišem. Ala ti je ova dobra: u mršavu temu ko siročići pred oluju ( ne mogu da kucam od smeha) ali pravo je, stvarno!
Kako si nas lepo opisao. Zato se valjda toliko i smejem, od olakšanja zbog pogođenih mi emocija.
Pozdravljam vas, sapatnici moji u ovim teškim vremenima.
 
tsetsa:
freewill:
Sitam od pocetka sva nasa izlaganja i da budem iskren neznam sta bi pre il' da placem :cry: il' da se smejem :P .
Skupili smo se u ovu "mrsavu" temu kao neki sirocici pred olujom, drzeci se za ruke i moleci se Bogu da nas sacuva dok ovo sve prodje!
Veliki pozdrav za vas obe! :wink:
Ja sam se slatko nasmejala. Vrti mi se po glavi nekoliko interesantnih i provokativnih tema , ali prosto se ne ususdjujem...Neka , da prvo malo 'OJACAMO I ZBIJEMO REDOVE" pa onda hrabro. Pozdrav! :wink: :wink:
Ti budi mirna sa tim temama, vidiš kakvo je teško vreme došlo.
Biće hrabro, samo da prođe oluja. :lol:
 
КОЛОШАНИМА 2:8 Браћо! чувајте се да вас ко не зароби филозофијом и празном пријеваром, по казивању човјечијему, по науци свијета, а не по Христу. Овако пише Апостол Павле, у Светом Писму! Ја верујем да је у праву.
 

Back
Top