Da li nas filozofiranje udaljava od vere?

Komshinica:
freewill:
Zub vremena ucinice svoje, vidjet cemo koliko smo uznapredovali. 8)
Pozdrav! :D :D :D
Videćemo, suočićemo se mi sa tim dostojanstveno i mirno.
Samo mi nešto klecaju kolena.

:o Pozdrav. :D

Ne boj se za kolena, imas pored sebe" stabilne saborce" mene jako tesko " pomeraju", a mislim da si i ti sebe potcenica- dobro ti je islo, mozda se samo brzo zamoris. Sve je pitanje treninga!Pozdrav forumu koji ume sa malo snaga da napravi nesto dobro! :wink: :wink:
 
Rekao bih sledece

FANATIZAM ne potice od vere. Onaj koji veruje, iskreno, pravo, u "istinu koja oslobadja" ne moze da bude fanatik bar ne u onom smislu kojim se danas barata.
Svasta moze da se radi previse - mozes da jedes previse, da spavas previse, ... ali da verujes previse to je nemoguce. Onaj koji to tvrdi neka preispita svoju veru, iskreno i potpuno i primetice koliko toga nedostaje. A onome kojem nedostaje vere, neka se moli Bogu da mu (dometne vere." (Poslanica Rimlanima)Dakle nigde u Pismo ne postoji uputstvo o smanjenju vere, vec o madogradnji.

Druga stvar je pitanje filosofije = ljubav za mudrost. Mislim da je nemoguce imati previse mudrosti, moze da je nedostaje. "KOme nedostaje mudrosti neka trazi od Boga i dace mu se." (Jakovljeva poslanica).
Dakle i ovde je primenjiv isti princip kao i kod vere.

U Svetu u kojem zivimo problem je sakriven u pogresnom tumacenju ili zloupotrebi reci i pojmova, ponasanja i stavova. To je delo Sotone koji jedva ceka na nasu neudlucnost da nam ubaci svije pogresan pogled na svet.

Cuvate se, odgovore trazite u Svetom Pismu i nece vam izmaci jer ko trazi nalazi i ko iste dace mu se.

Neka vas Bog blagoslovi
Maleni
 
"To je delo Sotone koji jedva ceka na nasu neudlucnost da nam ubaci svije pogresan pogled na svet. "
Znate moj stav o sotoni
i da se nadovežem na ove reči sa Gal.1:8
"Ali ako vam čak i mi, ili anđeo sa neba propoveda evanđelje različito od onog koje smo vam mi propovedali, neka bude proklet"
A ako je jasno da andjeo (pali) sotona to radi on bi trebao da bude proklet a nije !

Znači još neslaganja !
Pozdrav
 
Slažem se da vere ne može biti previše, kao ni ljubavi. Voliš ili ne, veruješ ili ne veruješ - nema manje ili više. Takođe, o mudrosti. Ne može je biti previše, jer vidimo da je ima premalo. Mudrost i pametovanje nisu isto i tu može da nastane zabuna. Ono oko čega se ja lomim, to su diskusije ovog tipa. Ne mislim samo na ovaj forum, mislim čak i na diskusije sa samom sobom, to traženje odgovora, logičnih, kad je očigledno da vera ne može biti logična na ovaj naš ovozemaljski način. Tu neka logika mora da postoji, ne verujem u haos niti slučajnost, ali ta logika nije logika ljudi. Kada bismo nju poznavali, znali bismo odgovore, koje ne znamo i ja se samo pitam da li možda treba negde da ćutimo i šuškamo sa svom svojom pameću, načitanošću, sposobnošću rasuđivanja, jer se lako može ispostaviti, kao što i verujem, da sve to TAMO uopšte nije bitno.
Problem i nastaje u tumačenjima, pa i tumačenju Svetog Pisma. Ko ga tumači? Ljudi, naravno. I ne verujem u proklinjanje koje dolazi od svetih bića (da ih tako nazovem) jer ona za mene zrače samo ljubav i svetlost nama nepojmljivih razmera.
Pozdrav svima.
 
Christadelphian:
Zenzen dobro hoće da kaže
da mi sa svojom filozofijom ne možemo pronaći Boga
već sa razumevanjem reči Pisma u kojem nam se Bog otkriva .
I tu nema filozofije , to je spoznanje jevandjelja.
Filozofija je prdukt ljudskog razmišljanja koja se ne bazira baš uvek ili u celosti na činjenicama
Pozdrav
Tako nešto sam i ja mislila da kažem. To je moja nedoumica.
Pozdrav.
 
tsetsa:
Komshinica:
freewill:
Zub vremena ucinice svoje, vidjet cemo koliko smo uznapredovali. 8)
Pozdrav! :D :D :D
Videćemo, suočićemo se mi sa tim dostojanstveno i mirno.
Samo mi nešto klecaju kolena.

:o Pozdrav. :D

Ne boj se za kolena, imas pored sebe" stabilne saborce" mene jako tesko " pomeraju", a mislim da si i ti sebe potcenica- dobro ti je islo, mozda se samo brzo zamoris. Sve je pitanje treninga!Pozdrav forumu koji ume sa malo snaga da napravi nesto dobro! :wink: :wink:
Pozdrav hrabrim saborcima!
I evo, u pravu si bila. Malo snage se isplatilo. Povećavamo se.
 
U covekovoj prirodi, tj. u prirodi njegovog uma je da stvari MATERIJALIZUJE.tJ. mislim da smo tu odliku stekli u proslom veku, narocito na ovim prostorima-gde je crkva bila prakticno prognana.Zbog toga, svi ni umesto da razvijamo i duhovnost, uspeli smo da mislimo vrlo jednostrano- te nam treba vremena za promenu nacina razmisljanja.Pogotovo sto u vezi sa pitanjem vere, nemamo nista opipljivo- a to uvek budi sumnju, zar ne.Ali, optimista kao i uvek, verujem da ce se to prevazici i da ce nam, cak i ako ostanu manje jasne neke stvari, biti blize nasim srcima i dusi. Pozdrav. :wink: :wink:
 
freewill:
Komshinica:
Odličan primer - potpuno sam zaboravila tu scenu (odavno sam gledala film).
Drago mi je što si nam se pridružio.
Tema očigledno nije toliko "vrela" kakve vole neki učesnici, pa im stoga nije interesantna za razmišljanje.
Pozdrav. (Da li je ono u tvom pozdravu ODA ili se varam?) :lol: :P
:idea: O-DA, naravno!(svaka cast) Ja sam za umerenost u svakom pogledu, (banalan primer) bilo u jelu, picu, razgovoru, ophodjenju prema drugim ljudima itd.-itd. Odnedavno sam poceo izucavati istocnjacke religije i mogu reci da su oni puno odmakli sto se tice umerenosti.(u pozitivnom smislu)
Pozdrav! :wink: :lol:

:D :!:
 
Komshinica:
Šta mislite:
Ako previše razmišljamo o veri, koja bi trebalo da "obitava" u našim dušama, a na ovaj način je stalno racionalizujemo, da li se udaljavamo od nje?
Da li i na ovom forumu pod temom "Religija" mi odlazimo sve dalje od sebe, predstavljajući se (nesvesno možda) drugačijim nego što jesmo?
Zar ne bi trebalo da više ćutimo i budemo mirni, radimo onoliko koliko je potrebno?
Da li je čitava diskusija nepotrebna i suvišna?
Da li smo u većini poneti potrebom da pokažemo drugima i sebi koliko smo u pravu i da li je to naša odbrana od straha zbog neizvesnosti koju osećamo?
Pitam se.
Pitam vas.

Мислим да овај форум је за духовно тражање :)
 
maleni:
Rekao bih sledece

FANATIZAM ne potice od vere. Onaj koji veruje, iskreno, pravo, u "istinu koja oslobadja" ne moze da bude fanatik bar ne u onom smislu kojim se danas barata.
Svasta moze da se radi previse - mozes da jedes previse, da spavas previse, ... ali da verujes previse to je nemoguce. Onaj koji to tvrdi neka preispita svoju veru, iskreno i potpuno i primetice koliko toga nedostaje. A onome kojem nedostaje vere, neka se moli Bogu da mu (dometne vere." (Poslanica Rimlanima)Dakle nigde u Pismo ne postoji uputstvo o smanjenju vere, vec o madogradnji.

Druga stvar je pitanje filosofije = ljubav za mudrost. Mislim da je nemoguce imati previse mudrosti, moze da je nedostaje. "KOme nedostaje mudrosti neka trazi od Boga i dace mu se." (Jakovljeva poslanica).
Dakle i ovde je primenjiv isti princip kao i kod vere.

U Svetu u kojem zivimo problem je sakriven u pogresnom tumacenju ili zloupotrebi reci i pojmova, ponasanja i stavova. To je delo Sotone koji jedva ceka na nasu neudlucnost da nam ubaci svije pogresan pogled na svet.

Cuvate se, odgovore trazite u Svetom Pismu i nece vam izmaci jer ko trazi nalazi i ko iste dace mu se.

Neka vas Bog blagoslovi
Maleni
:idea: Svaka cast!!! :wink: Bilo koja druga rec bi bila suvisna u ovom trnutku dok sam pod utiskom tvog izlaganja.
Pozdrav! 8)
 
zenzne:
Da se razumjemo. Duboko razmišljanje je korisno, pogotovo ako razmišljamo o Božjim osobinama. Medjutim ukoliko ma temeljiu filozofskih ideja treba da se grade i dogradjuju istine o Bogu onda to ne valja. Pokazalo je se porazno za biblijsku istinu.
(Zenzen)
:idea: Pa zen-zene da se razumjemo kako kazes;"duboko razmisljanje je korisno, pogotovo ako razmisljamo o Bozjim osobinama".
Tu se opet ne bih mogao sloziti sa tobom i to iz prostog razloga, sve sto je duboko, izgleda na dnu tamno i neveselo i ni u jedan se ponor ne daje dugo gledati bez vrtoglavice i uzasa. Koliko vise razmisljamo,dublje o Bogu(a dat nam je samo deo znanja Njegova) sve vise se otvaraju Njegove zasede i prokazuju Njegova bespuca.(bez uvrede vernicima :wink: ) Lako mozemo da se izgubimo u tom trazenju istine i smisla zivota. Mnogi se ljudi uveliko trude da ceo svoj vek provedu trazeci zivotu njegov smisao, koji, ako uopste postoji, i nije drugde nego u samom trazenju. To su za mene ljudi neumereni koji citaju samo izmedju redova a da same redove koji su im jasni zapostavljaju, to su ljudi puni ega koji svoju kuluminaciju dostize kada polemisu sa vernicima s'kojim vrlo cesto(cast izuzecima) gude objektivnos i misle kako je zanje samo njima dato na uvid iskljucujuci sve ostalo.
Veliki pozdrav! :wink:
 
freewill:
maleni:
Rekao bih sledece

FANATIZAM ne potice od vere. Onaj koji veruje, iskreno, pravo, u "istinu koja oslobadja" ne moze da bude fanatik bar ne u onom smislu kojim se danas barata.
Svasta moze da se radi previse - mozes da jedes previse, da spavas previse, ... ali da verujes previse to je nemoguce. Onaj koji to tvrdi neka preispita svoju veru, iskreno i potpuno i primetice koliko toga nedostaje. A onome kojem nedostaje vere, neka se moli Bogu da mu (dometne vere." (Poslanica Rimlanima)Dakle nigde u Pismo ne postoji uputstvo o smanjenju vere, vec o madogradnji.

Druga stvar je pitanje filosofije = ljubav za mudrost. Mislim da je nemoguce imati previse mudrosti, moze da je nedostaje. "KOme nedostaje mudrosti neka trazi od Boga i dace mu se." (Jakovljeva poslanica).
Dakle i ovde je primenjiv isti princip kao i kod vere.

U Svetu u kojem zivimo problem je sakriven u pogresnom tumacenju ili zloupotrebi reci i pojmova, ponasanja i stavova. To je delo Sotone koji jedva ceka na nasu neudlucnost da nam ubaci svije pogresan pogled na svet.

Cuvate se, odgovore trazite u Svetom Pismu i nece vam izmaci jer ko trazi nalazi i ko iste dace mu se.

Neka vas Bog blagoslovi
Maleni
:idea: Svaka cast!!! :wink: Bilo koja druga rec bi bila suvisna u ovom trnutku dok sam pod utiskom tvog izlaganja.
Pozdrav! 8)
A kako li tek mnogo mudrujes,glavo mudra? Pozdrav,srdacan i neka te Bog cuva! :wink: :wink:
 
Алjона:
Komshinica:
Šta mislite:
Ako previše razmišljamo o veri, koja bi trebalo da "obitava" u našim dušama, a na ovaj način je stalno racionalizujemo, da li se udaljavamo od nje?
Da li i na ovom forumu pod temom "Religija" mi odlazimo sve dalje od sebe, predstavljajući se (nesvesno možda) drugačijim nego što jesmo?
Zar ne bi trebalo da više ćutimo i budemo mirni, radimo onoliko koliko je potrebno?
Da li je čitava diskusija nepotrebna i suvišna?
Da li smo u većini poneti potrebom da pokažemo drugima i sebi koliko smo u pravu i da li je to naša odbrana od straha zbog neizvesnosti koju osećamo?
Pitam se.
Pitam vas.

Мислим да овај форум је за духовно тражање :)
Slažem se.
 
freewill:
zenzne:
Da se razumjemo. Duboko razmišljanje je korisno, pogotovo ako razmišljamo o Božjim osobinama. Medjutim ukoliko ma temeljiu filozofskih ideja treba da se grade i dogradjuju istine o Bogu onda to ne valja. Pokazalo je se porazno za biblijsku istinu.
(Zenzen)
:idea: Pa zen-zene da se razumjemo kako kazes;"duboko razmisljanje je korisno, pogotovo ako razmisljamo o Bozjim osobinama".
Tu se opet ne bih mogao sloziti sa tobom i to iz prostog razloga, sve sto je duboko, izgleda na dnu tamno i neveselo i ni u jedan se ponor ne daje dugo gledati bez vrtoglavice i uzasa. Koliko vise razmisljamo,dublje o Bogu(a dat nam je samo deo znanja Njegova) sve vise se otvaraju Njegove zasede i prokazuju Njegova bespuca.(bez uvrede vernicima :wink: ) Lako mozemo da se izgubimo u tom trazenju istine i smisla zivota. Mnogi se ljudi uveliko trude da ceo svoj vek provedu trazeci zivotu njegov smisao, koji, ako uopste postoji, i nije drugde nego u samom trazenju. To su za mene ljudi neumereni koji citaju samo izmedju redova a da same redove koji su im jasni zapostavljaju, to su ljudi puni ega koji svoju kuluminaciju dostize kada polemisu sa vernicima s'kojim vrlo cesto(cast izuzecima) gude objektivnos i misle kako je zanje samo njima dato na uvid iskljucujuci sve ostalo.
Veliki pozdrav! :wink:
Ovo mi se dopada. Još bih dodala da mnogi u traženju smisla života zaborave da žive i to je neka vrsta povlačenja tj. skrivanja od života.
Da nije lakše zabiti nos i mozak u knjige (svaka čast i ja ih čitam) nego se pustiti tom bujicom života pa tu tražiti i proveravati svoju veru?
Ne bih želela nikoga ovim rečima da povredim, samo bih veoma volela kada bi naše diskusije bile životnije, konkretnije.
Pozdrav svima.
 
Komshinica:
freewill:
zenzne:
Da se razumjemo. Duboko razmišljanje je korisno, pogotovo ako razmišljamo o Božjim osobinama. Medjutim ukoliko ma temeljiu filozofskih ideja treba da se grade i dogradjuju istine o Bogu onda to ne valja. Pokazalo je se porazno za biblijsku istinu.
(Zenzen)
:idea: Pa zen-zene da se razumjemo kako kazes;"duboko razmisljanje je korisno, pogotovo ako razmisljamo o Bozjim osobinama".
Tu se opet ne bih mogao sloziti sa tobom i to iz prostog razloga, sve sto je duboko, izgleda na dnu tamno i neveselo i ni u jedan se ponor ne daje dugo gledati bez vrtoglavice i uzasa. Koliko vise razmisljamo,dublje o Bogu(a dat nam je samo deo znanja Njegova) sve vise se otvaraju Njegove zasede i prokazuju Njegova bespuca.(bez uvrede vernicima :wink: ) Lako mozemo da se izgubimo u tom trazenju istine i smisla zivota. Mnogi se ljudi uveliko trude da ceo svoj vek provedu trazeci zivotu njegov smisao, koji, ako uopste postoji, i nije drugde nego u samom trazenju. To su za mene ljudi neumereni koji citaju samo izmedju redova a da same redove koji su im jasni zapostavljaju, to su ljudi puni ega koji svoju kuluminaciju dostize kada polemisu sa vernicima s'kojim vrlo cesto(cast izuzecima) gude objektivnos i misle kako je zanje samo njima dato na uvid iskljucujuci sve ostalo.
Veliki pozdrav! :wink:
Ovo mi se dopada. Još bih dodala da mnogi u traženju smisla života zaborave da žive i to je neka vrsta povlačenja tj. skrivanja od života.
Da nije lakše zabiti nos i mozak u knjige (svaka čast i ja ih čitam) nego se pustiti tom bujicom života pa tu tražiti i proveravati svoju veru?
Ne bih želela nikoga ovim rečima da povredim, samo bih veoma volela kada bi naše diskusije bile životnije, konkretnije.
Pozdrav svima.
Bice diskusije zivotnije i konkretnije to ti odecavam. Samo jos malo da se organizujemo. 8) Ima puno uzrujanih, nespokojnih i punih srdzbe na ovom forumu, oni neshvataju da covek razdrazen i ljut, jeste stvarno lud i glup, jer strast zaludjuje i zaglupljuje, oduzimajuci coveku moc humanosti i moc spokojnog razmisljanja. Sve vise sam siguran da je covek nespokojan samo kada je u drustvu sa vise ljudi zajedno, a skoro nikad kada je sam.Izgleda mi da je miran razgovor moguc jedino udvoje. Ako u razgovoru ucestvuje vise njih, onda ne samo da je razgovor obicno nespokojan i strastven , nego je i neiskren i izvestacen i to cak i medju ljudima koji su inace na ovom forumu medju sobom najiskreniji. Svagda u nasem zivotu ima neko treci koji smeta nasem spokojstvu. 8)
Pozdrav svima!!!
 

Back
Top