Da li možete da radite više stvari istovremeno?

Disko Kauč

Elita
Poruka
24.591
Pitanje je koje vam se postavlja tu i tamo. Ja sam ga doživela na intervjuu. Možete dati odgovor.

Ono što mene zanima jesu vaši mehanizmi. Kako?
Kako raditi jednu stvar, ne misleći na drugu. Ja kada radim neku stvar nisam sto postotno prisutna jer stalno mislim na drugu stvar koju treba da odradim. Kako vi?

Primera radi, majke, žene, kraljice rade šest poslova od kojih su samo za jedan plaćene. One se ni tom poslu ne posvećuju maksimalno što ih košta vrv progresa na istom. Onda, nije ni fer doneti posao kući, te kad provodiš vreme s decom, misliš o tome kako treba odraditi nešto. Kad si s prijateljima, misliš šta sve treba da platiš. A kada plaćaš misliš o nekoj situaciji na poslu. Šta nam je činiti?
 
Da li možete da radite više stvari istovremeno?
uglavnom ne... radim jedno po jedno....čak mi se dešava da odlažem jednu aktivnost dok se ne završi ona prethodno započeta, što vidim kao svoj veliki nedostatak... teško mi je da radim paralelno dve stvari čas jednu čas drugu... zbog toga teško započinjem nove aktivnosti ali kad jednom počnem onda uglavnom ne puštam dok ne postignem cilj ili dok aktivnost ne postane besmislena...
 
Gledao sam eksperimente ljudi koji su zapravo pokusali da rade vise stvari od jednom. Ti eksperimenti su ukljucivali voznju automobila gde izbegavas neke pilates lopte, resavanje nekih laganih zadataka na laptopu, uglavnom to je nemoguce. Normalno da kazem da mogu, ali dve odvojene stvari ne mozes raditi u isto vreme bez narusavanja kvaliteta ili ako nesto radis rutinski tipa telefoniranje i proveravanje emaila. To sto mislis sa jedne na drugu stvar je normalna ljudska reakcija. Dakle oni sto sredjuju ugovore preko telefona u kruznom toku su opasnost za sebe i druge.
 
Ako sam dobro shvatio temu potanje je bilo o multitaskingu?Ili o odgajanju dece i placanju racuna, dva dela uvodnog posta nemaju veze jedan sa drugim.
Raditi vise stvari istovremeno je vrlo retka mogucnost,ako ne racunas neke radnje koje su dovedene do automatizma (voznja, kuvanje, peglanje) pa uz njih da pricas telefonom ili opominjes dete da ne gadja mladjeg brata sendvicom ili kosticama od tresnje. Izuzetno su retki ljudi koji mogu da rade vise stvari istovremeno.
Kako rece koleginica,vise stvari u odredjenom vremenskom periodu su bitniji,tojest koloko brzo moze da se covek prebacuje sa jednog na drugi posao ili radnju,a da zahteva koncentraciju.To ljudi uglavnom nazivaju (blago pogresno) multitasking.
Primer,ja bez problema posem pismo i odgovaram na viber dok razgovaram sa covekom o poslu.Dok kolega ako nesto radi i pitas ga zabaguje sekundu-dve da bi se prebacio na temu.Sto ga ne cini losim radnikom,naprotiv je vrlo sposoban i posvecen,ali eto,treba mu u pocetku malo vise vremena da se skoncentrise.
 
Ako sam dobro shvatio temu potanje je bilo o multitaskingu?Ili o odgajanju dece i placanju racuna, dva dela uvodnog posta nemaju veze jedan sa drugim.
Raditi vise stvari istovremeno je vrlo retka mogucnost,ako ne racunas neke radnje koje su dovedene do automatizma (voznja, kuvanje, peglanje) pa uz njih da pricas telefonom ili opominjes dete da ne gadja mladjeg brata sendvicom ili kosticama od tresnje. Izuzetno su retki ljudi koji mogu da rade vise stvari istovremeno.
Kako rece koleginica,vise stvari u odredjenom vremenskom periodu su bitniji,tojest koloko brzo moze da se covek prebacuje sa jednog na drugi posao ili radnju,a da zahteva koncentraciju.To ljudi uglavnom nazivaju (blago pogresno) multitasking.
Primer,ja bez problema posem pismo i odgovaram na viber dok razgovaram sa covekom o poslu.Dok kolega ako nesto radi i pitas ga zabaguje sekundu-dve da bi se prebacio na temu.Sto ga ne cini losim radnikom,naprotiv je vrlo sposoban i posvecen,ali eto,treba mu u pocetku malo vise vremena da se skoncentrise.
Pe ne znam što si mi prekrstio temu u multitasking?
 
Multitasking je deo modernog svetskog nacina zivota, bukvalno potreba. Kod zena i muskaraca drugacije funkcionise. Kod muskaraca se task odvija kao slika u slici, a odvija se prebacivanjem fokusa i najvaznija je vezba, dok je kod zena manje vazna uvezbanost nego stimulans, jer se taskovi odvijaju istovremeno, u krugovima paznje, pa dok se vrti voznja jednom brzinom, drugom brzinom se vrti paznja u kucanju poruke, a trecom nesinhronizovanom brzinom se odvija razgovor sa suvozacem.
Kod muskarca uvezbanost dovodi do brzine prebacivanja paznje, dok kod zena stimulans ubrzava odvijanje paznje po taskovima u rotaciji po potrebi dodaje rotaciju novih taskova i ubrzavanje odvijanja svakog posebno.
Bukvalno ceo zivot radim vise poslova istovremeno, jer ne volim prazan hod kod odvijanja nekih procesa.
 
Imaš ovako:
Sviram i pevam. Dve radnje. Imaš sviram, pa pevam. Dve radnje jedna za drugom. Imaš sviram i mislim na pevanje. Koncentracija je manja. Misaono preklapanje radnji. Ona koju radiš i ona na koju misliš.
Kako raditi nešto, pa preći na nešto drugo
Dok radim jogu ne mislim na nešto drugo
Zašto moram da crtam.
Nemoj da crtas nego se vrati i procitaj naslov teme.
Ako je pitanje u koncentraciji to se ili vezba i uci ili se jednostavno covek rodi kao takav.Mada tesko se uci, mora dosta samokontrole i spoznaje samog sebe da se odbace misli koje naviru.
 

Back
Top