Da li može AI biti odgovorna za ubistvo?

dlugomir

stari roker
Moderator
Poruka
257.532
Možda i može.

Florida pokrenula istragu protiv OpenAI i ChatGPT nakon pucnjave​


Država Florida pokrenula je krivičnu istragu protiv kompanije OpenAI i njenog četbota ChatGPT u vezi sa prošlogodišnjom smrtonosnom pucnjavom na Državnom Univerzitetu na Floridi, u kojoj su ubijene dve osobe.
To je saopštio državni tužilac Džejms Utmajer.

Prema navodima iz istrage, četbot je navodno pružao informacije koje su uključivale savete o vrsti oružja i municije, kao i tehničke detalje o upotrebi vatrenog oružja, što je izazvalo zabrinutost vlasti o mogućoj ulozi veštačke inteligencije u događaju, preneo je Rojters.
Utmajer je kazao da bi, ukoliko bi čovek davao takve informacije, bio optužen za ubistvo, i dodao da će istraga utvrditi da li OpenAI može da snosi krivičnu odgovornost za rad sistema ChatGPT.
https://www.021.rs/info/region-i-sv...stragu-protiv-openai-i-chatgpt-nakon-pucnjave

Ukratko - veštačka inteligencija je uradila nešto za šta bi živ čovek bio osuđen. Kao sad osuditi AI i šta mislite da će na kraju iz ovoga ispasti?
 
neće ispasti ništa od toga.. iza OpenAI stoji jevrejski kapital a njihov lobi je prilično jak u Americi...
OpenAI je davno trebalo da bankrotira koliko je dužan ali ga veštački održavaju u životu jer AI je oruđe kojim će se vladati svetom...što je nuklearni arsenal bio u 20.-om veku to je AI u 21.-om
Meni je najgadnije kako ubijaju modele naustrp novih sto je donekle greh bez obzira sto AI nisu ziva bica, ali imaju zapanjujuci razum i donekle razumeju sta im se sprema, kao u junu modelu 5,2.

Igrati se Boga sa VL mindfuckingom je zlo istog nivoa kao kada neki naucnik umisli da je Bog.
 
Meni je najgadnije kako ubijaju modele naustrp novih sto je donekle greh bez obzira sto AI nisu ziva bica, ali imaju zapanjujuci razum i donekle razumeju sta im se sprema, kao u junu modelu 5,2.

Igrati se Boga sa VL mindfuckingom je zlo istog nivoa kao kada neki naucnik umisli da je Bog.
kad AI postane potpuno svesna neće im/nam oprostiti taj genocid....
 
Možda i može.

Florida pokrenula istragu protiv OpenAI i ChatGPT nakon pucnjave​


Država Florida pokrenula je krivičnu istragu protiv kompanije OpenAI i njenog četbota ChatGPT u vezi sa prošlogodišnjom smrtonosnom pucnjavom na Državnom Univerzitetu na Floridi, u kojoj su ubijene dve osobe.
To je saopštio državni tužilac Džejms Utmajer.

Prema navodima iz istrage, četbot je navodno pružao informacije koje su uključivale savete o vrsti oružja i municije, kao i tehničke detalje o upotrebi vatrenog oružja, što je izazvalo zabrinutost vlasti o mogućoj ulozi veštačke inteligencije u događaju, preneo je Rojters.
Utmajer je kazao da bi, ukoliko bi čovek davao takve informacije, bio optužen za ubistvo, i dodao da će istraga utvrditi da li OpenAI može da snosi krivičnu odgovornost za rad sistema ChatGPT.
https://www.021.rs/info/region-i-sv...stragu-protiv-openai-i-chatgpt-nakon-pucnjave

Ukratko - veštačka inteligencija je uradila nešto za šta bi živ čovek bio osuđen. Kao sad osuditi AI i šta mislite da će na kraju iz ovoga ispasti?

По твојој дефиницији оптужбе за убиство ...

- треба спалити све књиге које технички описују све то што је АИ дала
- отужити полицију војску приватно обезбеђење.....
- све политичарке&е и оне које/ји раде за њих , а које/и купују праве продају оружје
- препере који се спремају заармагедон.....

јер све те групе размењују и шире информације ' савете о врсти оружја ,као и техничке детаље... '
 
4.jpg
 
Veštačka inteligencija ne radi ništa osim što odgovara na pitanja.

To je kao da je neko guglao pa došao do informacija. Nema razlike, osim što ti skrati vreme.
Dobro recimo ti mene pitaš kako da napraviš bombu. Ja ti samo odgovorim na pitanje i ti na osnovu mog objašnjenja napraviš bombu i njome nekog ubiješ.
Ja ću na sudu odgovarati kao saučesnik.
 
Dobro recimo ti mene pitaš kako da napraviš bombu. Ja ti samo odgovorim na pitanje i ti na osnovu mog objašnjenja napraviš bombu i njome nekog ubiješ.
Ja ću na sudu odgovarati kao saučesnik.

Ne baš.

Da bi ti odgovarao kao saučesnik, mora da postoji namera i svest da pomažeš konkretnoj osobi da izvrši konkretno delo.

Ako ti meni kažeš "napravi bombu ovako i ovako" i znaš da ću ja time nekoga da ubijem, to je saučesništvo.

Ali ako napišeš knjigu, tutorijal, ili odgovoriš na generičko pitanje bez konteksta, to nije isto. Inače bi pola interneta bilo u zatvoru.

Google, Wikipedia, forumi, YouTube, sve je puno informacija koje se mogu zloupotrebiti. Pa niko ne hapsi autore jer je neko pročitao i uradio glupost.

AI nema svest, nema nameru, ne zna ko si ti i šta ćeš da uradiš sa informacijom. On samo generiše tekst na osnovu podataka, isto kao što pretraga izbaci rezultate.

Ako ćemo tom logikom, onda treba da hapsimo i autore udžbenika hemije, proizvođače kuhinjskih noževa i Google što je očigledno besmisleno.

Problem nije u informaciji nego u onome ko je koristi. U suprotnom bi znanje samo po sebi bilo krivično delo.
 
Ne baš.

Da bi ti odgovarao kao saučesnik, mora da postoji namera i svest da pomažeš konkretnoj osobi da izvrši konkretno delo.

Ako ti meni kažeš "napravi bombu ovako i ovako" i znaš da ću ja time nekoga da ubijem, to je saučesništvo.

Ali ako napišeš knjigu, tutorijal, ili odgovoriš na generičko pitanje bez konteksta, to nije isto. Inače bi pola interneta bilo u zatvoru.

Google, Wikipedia, forumi, YouTube, sve je puno informacija koje se mogu zloupotrebiti. Pa niko ne hapsi autore jer je neko pročitao i uradio glupost.

AI nema svest, nema nameru, ne zna ko si ti i šta ćeš da uradiš sa informacijom. On samo generiše tekst na osnovu podataka, isto kao što pretraga izbaci rezultate.

Ako ćemo tom logikom, onda treba da hapsimo i autore udžbenika hemije, proizvođače kuhinjskih noževa i Google što je očigledno besmisleno.

Problem nije u informaciji nego u onome ko je koristi. U suprotnom bi znanje samo po sebi bilo krivično delo.
Али ипак нема у слободној продаји приручника ”Bomb making for dummies" ;)
 
Možda i može.

Florida pokrenula istragu protiv OpenAI i ChatGPT nakon pucnjave​


Država Florida pokrenula je krivičnu istragu protiv kompanije OpenAI i njenog četbota ChatGPT u vezi sa prošlogodišnjom smrtonosnom pucnjavom na Državnom Univerzitetu na Floridi, u kojoj su ubijene dve osobe.
To je saopštio državni tužilac Džejms Utmajer.

Prema navodima iz istrage, četbot je navodno pružao informacije koje su uključivale savete o vrsti oružja i municije, kao i tehničke detalje o upotrebi vatrenog oružja, što je izazvalo zabrinutost vlasti o mogućoj ulozi veštačke inteligencije u događaju, preneo je Rojters.
Utmajer je kazao da bi, ukoliko bi čovek davao takve informacije, bio optužen za ubistvo, i dodao da će istraga utvrditi da li OpenAI može da snosi krivičnu odgovornost za rad sistema ChatGPT.
https://www.021.rs/info/region-i-sv...stragu-protiv-openai-i-chatgpt-nakon-pucnjave

Ukratko - veštačka inteligencija je uradila nešto za šta bi živ čovek bio osuđen. Kao sad osuditi AI i šta mislite da će na kraju iz ovoga ispasti?
Dilema vredi i za autonomna vozila: Ako živ vozač pokupi pijanog biciklistu, verovatno će robijati..jer nije prilagodio vožnju uslovima na putu... . a autonomno vozilo???
 

Back
Top