Da li mogu postojati dve istine?

Gost 439930

Ističe se
Banovan
Poruka
2.270
Uzecu kao primer nesto sto je meni interesantno. Imamo tri osobe, od najnize do najvise. Najniza osoba kaze za srednjeg da jw visok. Najvisa osoba kaze za srednjeg da je nizak. Obojica su u pravu, a govore o istoj stvari. To su dve istine. Covek je podjednako i visok i nizak, zar ne?

Subjektivan pogled i sam cin opazanja stvara iluziju istine. Sta vi mislite o ovom fenomenu?
 
Poslednja izmena:
To su dve različite činjenice.

Zato postoji i činjenica koja je merljive objektivne prirode(visina u m,cm, mm, ft) a ne subjektivan doživljaj nekoga.

Ali opet i ta objektivna činjenica je negde visoka a negde nije.
Među većinu Azijata 1.90m bi bila visoka osoba. Među Balkancima i ne bi toliko... iako nije niska...
Cinjenica i istina imaju isto znacenje.
 
Istina u biti je jedna. No u svakodnevnoj upotrebi reči istina, obično je u pitanju subjektivni pogled svakog od nas.
Imam negde zapisanu sopstvenu misao: Ti imaš svoju, ja svoju istinu i oboje smo u pravu.
Nedavno sam baš s ocem raspravljala na temu i pojašnjavala mu zašto ni on ni ja ne možemo za nešto reći da je apsolutna istina. On ima svoj doživljaj i pogled na nešto, ja svoj. Istina se negde nazire, negde na pola puta, često je rastojanje i duže.
Npr. isti događaj, svi ćemo mi drugačije opisati. Ako su sagovornici sposbni da uoče suštinu, neće doći do sukoba, i istina će zasjati, u suprotnom nastaje razdor i istina se udaljava.
Istu knjigu, fotografiju, slikarsko delo, poetsko delo, mislim da nema dva ista pogleda i ako i ima, onda su usvojena.
Ili npr. meni je neko lep, drugome nije i vrlo je moguće da je bliže istini taj drugi jer on gleda nešto drugo, ono što zovemo stvar ukusa.
Da ne dužim, apsolutna istina ne postoji, bar ne u ovom našem svetu. Pogotovo kad su u pitanju primeri iz uvodnog posta. Tu zaista vredi ono - svi imaju svoju istinu i svi su u pravu.
Na sudu se npr. kao relevantan i vrlo bitan čimbenik uzima ključni svedok. Nisam baš sigurna da je to dobro, no na sreću ni pravosuđe to ne misli, ako je i kada je ozbiljno, pa se pozabavi relevantnošću činjenica i dostupnih tehnologija da bi bar približno utvrdio koliko je svedok merodavan. Po meni dobro je ako se nađe negde na pola puta...
 
Uzecu kao primer nesto sto je meni interesantno. Imamo tri osobe, od najnize do najvise. Najniza osoba kaze za srednjeg da jw visok. Najvisa osoba kaze za srednjeg da je nizak. Obojica su u pravu, a govore o istoj stvari. To su dve istine. Covek je podjednako i visok i nizak, zar ne?

Subjektivan pogled i sam cin opazanja stvara iluziju istine. Sta vi mislite o ovom fenomenu?
Treba gledati objektivno. Ključ je u tome da sve osobe trebaju reći nešto, ako osoba u sredini kaže onom ti si visok, taj će imati 2x glasa i on je visok, takodje kada kaže nižem ti si nizak, nizak ima 2x potvrde, dok ovaj u sredini ima po jednu, onda imamo objektivnu sliku jednu istinu, visok će biti visok, srednji srednji, nizak nizak.
 
Uzecu kao primer nesto sto je meni interesantno. Imamo tri osobe, od najnize do najvise. Najniza osoba kaze za srednjeg da jw visok. Najvisa osoba kaze za srednjeg da je nizak. Obojica su u pravu, a govore o istoj stvari. To su dve istine. Covek je podjednako i visok i nizak, zar ne?

Subjektivan pogled i sam cin opazanja stvara iluziju istine. Sta vi mislite o ovom fenomenu?
Царобнјаку...
Да ти казем.

Не мофу потојати две итине.
Прва је релевантна, друга је реална.
А то је итина. Јер да нике не би пито...
 
Istina u biti je jedna. No u svakodnevnoj upotrebi reči istina, obično je u pitanju subjektivni pogled svakog od nas.
Imam negde zapisanu sopstvenu misao: Ti imaš svoju, ja svoju istinu i oboje smo u pravu.
Nedavno sam baš s ocem raspravljala na temu i pojašnjavala mu zašto ni on ni ja ne možemo za nešto reći da je apsolutna istina. On ima svoj doživljaj i pogled na nešto, ja svoj. Istina se negde nazire, negde na pola puta, često je rastojanje i duže.
Npr. isti događaj, svi ćemo mi drugačije opisati. Ako su sagovornici sposbni da uoče suštinu, neće doći do sukoba, i istina će zasjati, u suprotnom nastaje razdor i istina se udaljava.
Istu knjigu, fotografiju, slikarsko delo, poetsko delo, mislim da nema dva ista pogleda i ako i ima, onda su usvojena.
Ili npr. meni je neko lep, drugome nije i vrlo je moguće da je bliže istini taj drugi jer on gleda nešto drugo, ono što zovemo stvar ukusa.
Da ne dužim, apsolutna istina ne postoji, bar ne u ovom našem svetu. Pogotovo kad su u pitanju primeri iz uvodnog posta. Tu zaista vredi ono - svi imaju svoju istinu i svi su u pravu.
Na sudu se npr. kao relevantan i vrlo bitan čimbenik uzima ključni svedok. Nisam baš sigurna da je to dobro, no na sreću ni pravosuđe to ne misli, ako je i kada je ozbiljno, pa se pozabavi relevantnošću činjenica i dostupnih tehnologija da bi bar približno utvrdio koliko je svedok merodavan. Po meni dobro je ako se nađe negde na pola puta...
Ako ne postoji apsolutna istina, sve ostalo je samo privid istine. Istina moze biti jedino objektivna, jedna i vecna.
Cini se da ljudi koriste tu rec ne bas prakticno.
Treba gledati objektivno. Ključ je u tome da sve osobe trebaju reći nešto, ako osoba u sredini kaže onom ti si visok, taj će imati 2x glasa i on je visok, takodje kada kaže nižem ti si nizak, nizak ima 2x potvrde, dok ovaj u sredini ima po jednu, onda imamo objektivnu sliku jednu istinu, visok će biti visok, srednji srednji, nizak nizak.
Hmmm, interesantno. Ali da li istinu cini broj glasova? Broj licnih misljenja, stayistika.
 
Problem je što rečenica "ovaj čovek je visok" ne znači ništa, jer visina nije kvantifikovana. Biti "visok" je subjektivan stvar, kao što neko može reći "meni je hladno", a drugi može reći "a meni nije".

Međutim, kod iole preciznije kvantifikovanih izjava tipa "ovaj čovek je visok 190cm", i "temperatura napolju je 4 stepena Celzijusa" - nema nedoumice niti dvostrukog tumačenja činjenice - ona je ono što jeste.
 
Problem je što rečenica "ovaj čovek je visok" ne znači ništa, jer visina nije kvantifikovana. Biti "visok" je subjektivan stvar, kao što neko može reći "meni je hladno", a drugi može reći "a meni nije".

Međutim, kod iole preciznije kvantifikovanih izjava tipa "ovaj čovek je visok 190cm", i "temperatura napolju je 4 stepena Celzijusa" - nema nedoumice niti dvostrukog tumačenja činjenice - ona je ono što jeste.
Da, inicijalno postavljen scenario ima manu. Kvantitativna analiza je neoboriva. 3 jabuke su 3 jabuke.
Ali, relativan pogled na svet, kroz subjektivno zakljucivanje uvek stvara iluziju istine jer ona ne postoji.
 
Nadovezao sam se na tvoj primjer kada razgovaraju, ali ti kao četvrta osoba takodje možeš da zaključiš istinu gledajući njih trojicu, uzevši u obzir najnižeg , najvisočijeg i prosjek, poenta je objektivnost i da je istina jedna ili što je čest primjer, niko ne mora da zna istinu, ona može postojati sama za sebe. Nemoj da me zezaš sa ovim brojem glasova, prvo podsjeća me na izbore i politiku, drugo nekada su ravnozemljaši i crkva palili italijane na lomači samo zato što su otkrili istinu da zemlja nije ravna, da se sunce ne kreće oko zemlje i sl. a evo i sada se pojavljuju ravnozemljaši nevjerovatno ali istinito...
 
Uzecu kao primer nesto sto je meni interesantno. Imamo tri osobe, od najnize do najvise. Najniza osoba kaze za srednjeg da jw visok. Najvisa osoba kaze za srednjeg da je nizak. Obojica su u pravu, a govore o istoj stvari. To su dve istine. Covek je podjednako i visok i nizak, zar ne?

Subjektivan pogled i sam cin opazanja stvara iluziju istine. Sta vi mislite o ovom fenomenu?
MOGU !
A I NE MORAJU !
A I MOGU !
A I NE MOGU !
...
 
Nalazimo se na vise razlicitih lokacija sa preciznim satovima koji automatski ubeleze vreme cujemo udar groma i svako ubelezi svoje vreme kolko tu istina ima ?
Napisem broj 6 na putu i pitam prijateljicu preko puta od mene koji sam broj napisao a ona kaze 9 i ko je tu upravu ?
Moje misljenje je da ponekad ima i vise istina u zavisnosti od tacke gledista itd itd
 
Nalazimo se na vise razlicitih lokacija sa preciznim satovima koji automatski ubeleze vreme cujemo udar groma i svako ubelezi svoje vreme kolko tu istina ima ?
Napisem broj 6 na putu i pitam prijateljicu preko puta od mene koji sam broj napisao a ona kaze 9 i ko je tu upravu ?
Moje misljenje je da ponekad ima i vise istina u zavisnosti od tacke gledista itd itd
Rastegljiv je i fleksibilan pojam istine.
 
Nalazimo se na vise razlicitih lokacija sa preciznim satovima koji automatski ubeleze vreme cujemo udar groma i svako ubelezi svoje vreme kolko tu istina ima ?
Napisem broj 6 na putu i pitam prijateljicu preko puta od mene koji sam broj napisao a ona kaze 9 i ko je tu upravu ?
Moje misljenje je da ponekad ima i vise istina u zavisnosti od tacke gledista itd itd
To nije istina, to je majmunisanje. :p
 
Istina u biti je jedna. No u svakodnevnoj upotrebi reči istina, obično je u pitanju subjektivni pogled svakog od nas.
Imam negde zapisanu sopstvenu misao: Ti imaš svoju, ja svoju istinu i oboje smo u pravu.
Nedavno sam baš s ocem raspravljala na temu i pojašnjavala mu zašto ni on ni ja ne možemo za nešto reći da je apsolutna istina. On ima svoj doživljaj i pogled na nešto, ja svoj. Istina se negde nazire, negde na pola puta, često je rastojanje i duže.
Npr. isti događaj, svi ćemo mi drugačije opisati. Ako su sagovornici sposbni da uoče suštinu, neće doći do sukoba, i istina će zasjati, u suprotnom nastaje razdor i istina se udaljava.
Istu knjigu, fotografiju, slikarsko delo, poetsko delo, mislim da nema dva ista pogleda i ako i ima, onda su usvojena.
Ili npr. meni je neko lep, drugome nije i vrlo je moguće da je bliže istini taj drugi jer on gleda nešto drugo, ono što zovemo stvar ukusa.
Da ne dužim, apsolutna istina ne postoji, bar ne u ovom našem svetu. Pogotovo kad su u pitanju primeri iz uvodnog posta. Tu zaista vredi ono - svi imaju svoju istinu i svi su u pravu.
Na sudu se npr. kao relevantan i vrlo bitan čimbenik uzima ključni svedok. Nisam baš sigurna da je to dobro, no na sreću ni pravosuđe to ne misli, ako je i kada je ozbiljno, pa se pozabavi relevantnošću činjenica i dostupnih tehnologija da bi bar približno utvrdio koliko je svedok merodavan. Po meni dobro je ako se nađe negde na pola puta...
Ali kad ne postoji pola puta...

Ili je put ili nije. Bilo ka laži ili kakvoj takvoj istini.

Iako je naravno sve prosek. Kopija. Neka vrsta balansa.

A opet, post kao tvoj i post ovaj moj su unikati. Kao i otvaranje teme sa datim primerom, mada možda se toga i neko drugi dosetio. A debata o apsolutnoj istini postoji otkad postoji i debata. A svaka subjektivna istina je samo to, subjektivna istina.

Činjenice zastarevaju i prestanu da budu važne. Istine traju, sve dok ne postanu neistine..

Primer, poluslano jezero je za nekog kontinentalno more. Iako je po trenutnim razumevanjima nauke koja se time bavi jezero.
Ili glavni grad Čehoslovačke je? Bio Prag. Ali i sada je ukoliko se posmatra kroz istoriju a ne geografiju. Sad je glavni grad Češke. U budućnosti možda opet promeni, to je već domen politike i filozofije...

Apsolutna istina je da vreme prolazi. Osim, ukoliko ga jednog momenta ne zaustavimo(više subjektivni nego objektivni trenutak)...

Apsolutna istina je da sam spavao od pola 2 do pola 8...:) odgledao novi smak sveta(RoP), i dopisivao se...treba da ustanem i jedem(još uvek nije)...
 
Uzecu kao primer nesto sto je meni interesantno. Imamo tri osobe, od najnize do najvise. Najniza osoba kaze za srednjeg da jw visok. Najvisa osoba kaze za srednjeg da je nizak. Obojica su u pravu, a govore o istoj stvari. To su dve istine. Covek je podjednako i visok i nizak, zar ne?

Subjektivan pogled i sam cin opazanja stvara iluziju istine. Sta vi mislite o ovom fenomenu?

Нису то две истине.

То су два дела информација од једне целе истине . Нема феномена
 
A cela istina je?
Uzecu kao primer nesto sto je meni interesantno. Imamo tri osobe, od najnize do najvise. Najniza osoba kaze za srednjeg da jw visok. Najvisa osoba kaze za srednjeg da je nizak. Obojica su u pravu, a govore o istoj stvari. To su dve istine. Covek je podjednako i visok i nizak, zar ne?

Subjektivan pogled i sam cin opazanja stvara iluziju istine. Sta vi mislite o ovom fenomenu?

Истина :

Imamo tri osobe, od najnize do najvise

п.с


Није ово Закривљивање истине по Лобачевском
 

Back
Top