Quantcast

Da li mogu da porastem

Mala Natia

Početnik
Poruka
1
Imam problem, imam 14 godina i visoka sam 150cm, najniza sam u razredu i imam preveliku zelju da porastem jos. Imam dosta obaveza oko skole i nemam vremena da treniram nista. Treba mi saver o tome sta da radim i ima li mogucnosti da bar malo porastem.

bRu zLi

Poznat
Poruka
9.382
Imam problem, imam 14 godina i visoka sam 150cm, najniza sam u razredu i imam preveliku zelju da porastem jos. Imam dosta obaveza oko skole i nemam vremena da treniram nista. Treba mi saver o tome sta da radim i ima li mogucnosti da bar malo porastem.
Natia, nemoj sebe opterecivati i osecati grizu savesti jer nemas vremena da koristis nesto da bi porasla....Veruj mi, od treniranja neceg se ne moze rasti.... Meni tako otac nije dozvoljavao da dizem tegove do 18-e godine, kao iskilavicu se i ostati "mali" pa opet nisam narastao ne znam ni ja sto....A ovi neki drugi sto trenirali tada i dizali tegove (za koje se veruje da smanjuju rast mladima) evo ih sada izrasli 2 metra....

Isto je i sa kosarkom i slicnim sportovima - samo obrnuto. Niko nije onoliki zbog igranja kosarke, skakanja i istezanja, nego velike ljude privlaci kosarka, najlakse im je da skoce do kosa, pa se stvara lazan dojam da se treniranjem kosarke raste a npr dizanjem tegova smanjuje.

Ovo su sve velike zablude i covek nikako ne moze uticati ni na to da poraste vise nego sto bi niti da se smanji i ne dostigne svoj puni potencijal (tipa izrastao bi preko 2 metra a on uzme trenira neki sport i ostane na 174 npr...Naravno, izuzetak su teske neke bolesti koje doprinose savijanju kicme, zatim kada se ne luci hormon rasta kako treba i sl...

Tako da treniranje i neko preveliko uticanje na rast ne postoji, nemoj niko da te laze, i nemoj da zameras sebi jer ne stizes da treniras nesto i kao izrasla bi zbog treniranaj 20cm a ovako kao neces....

Nama je zapisano u DNK lancu tacno koliko cemo izrasti, kakve cemo imati extremitete, razne osobine, pa cak i karakteristican hod, nacin kijanja, kasljanja i ostalo....

Celokupan nas zivot, odredjena ishrana i bavljenje sportom je dobro po zdravlje, ali to ne izduzuje i ne skracuje coveka.....Mozda eventualno ima efekta 1cm..... Mada ni toliko....Previse je tu faktora u igri da bi se to izracunalo.
A da li si 150cm ili 151 il 149 to je "isto" i niko zivi nece videti neku krucijalnu razliku.

Pogledaj svoje roditelje - ako su oni niski - to ti je sto ti je, bolje prihvati to sto pre. Ako su srednje visine ili visoki - ti ces onda da porastes veoma brzo u nekom narednom periodu...

Uostalom i da ostanes najmanja, ti si zenskog pola, nisi muskog pa da te to sada brine - "vecina devojaka je veca od mene kada im pridjem svi me odbijaju sta da radim". Ti si zensko i ok je kada je zena mala pa je zovu zenica i mnogima to deluje onako slatko....Stavise, mnoge bas male zene na kraju imaju partnere od 2 metra.

Tako da to sto si niska nista ne znaci i nista ne gubis, jedino ako ti sama sebi pravis problem i nesto umislis u svojoj glavi a to je mnogo gore od "problema" biti mnogo mali ili mnogo veliki, mnogo mrsav, mnogo debeo i sl....

Ai uvek ce ti nesto faliti, ne postoji sasvim zadovoljan covek - da nisi niska, kukala bi sto si debela ili nedovoljno fit, da nisi ni to onda bi kukala sto se ne mozes ugojiti nego ti pantalone stoje kao muskarcu, pa onda - imas previse klempave usi, pa preveliki nos, pa ruzne zube - i uvek osoba zenskog pola izmisli sebi neki razlog za tugu, depresivno razmisljanje i ponasanje i katastrofiranje, te mucenje i pacenje u zivotu.

Nemoj to da dozvolis sebi.
Biti nizak nije nista lose, niti si onesposobljena u necemu....Dobro, mozda u tome da igras poziciju centra u zenskoj kosarci...:mrgreen: Sve ostalo mozes. :ok:

Budi zahvalna sticaju okolnosti takva kakva si. Zamisli da si se rodila kao Nik Vujicic bez ruku i nogu.... On je koliko ono bese 50cm?

Ako te ovo nastavi muciti i ako precesto se merkas i razmisljas hoces li jos porasti, kada, koliko, zelis sto pre i uznemirena si, mozes slobodno posetiti skolskog psihologa i porazgovarati sa njih/njom, kako bi te uverio da to nije sve u zivotu, kao i kako da lakse prihvatis sebe takvu kakva si, i da ti to ne bude neki ometajuci faktor za zivljenje zivota punim plucima a istovremeno da si zadovoljna sobom u potpunosti.

Jer samo covek koji je zadovoljan sobom moze imati i kontakte sa ostalima ok. :bye:

- - - - - - - - - -

I da, jos uvek si mlada, imas ti jos dosta da rastes, ne brini, uzivaj u zivotu, te godinice nece nikada da ti se vrate, iskoristi sada to vreme da uzivas i budes srecna a ne da se mucis takvim mislima da li cu da porastem jos malo ili necu, koliko cu, kada ce to biti i sl.

Poruka
60.356
Ако си добацила до 150цм онда си скоро сигурно способна да реагујеш на терапију хормоном раста.
Ствар лове, ако имаш могућности имаћеш и третман, а докторске тлапње као има времена па ћеш нарасти и да ћеш расти тамо до 17.-18.-19. итд су шупље приче да те откаче и здравствено не потроши ни динара, а психологија да баш треба да си таква каква јеси, да је то све нормално... не вреди ни слушања, празна прича која не ради посао.
Имаш временски прозор да то решиш, после је касно.

- - - - - - - - - -

Pre ćeš naći momka nego one krakate od 2 m
Али ће још ,,најпрвље" наћи момка са 170 цм.
Мсм девојка не прича о 200сантима.

Poruka
8.353
ubjeđen sam sigurno da ćeš nabaciti još koji cm...žene uglavnom rastu do 16-te, 17-te...
ono što sam čuo davno, mada ne znam da li je istina...ali ima mi smisla, to je da se pomoću vježbi istezanja može nabaciti koji cm još...dok se vježba u pubertetu...
i da ne porasteš, postoji dovoljno niskih muškaraca kojima to ne smeta...ako te to muči...
a postoje čak i viši muškarci koji vole manje ženice...tako da ne brigaj djevojčice...:kpozdrav:

Alter_Ego_

Buduća legenda
Poruka
41.816
Mislio sam u smislu saveta, isto to dajem cerki, sigurno nebih nekom podbavaljivao
Па и ја то мислим.

У смислу света.

Видиш да ли је порасла за ове четири године, па јој даш савет.

А можда је сад баш брига. Можда има дечка који је воли тако малену.

А можда је порасла.

А можда је отишла за Америку.

А можда је баш брига за форум Крстарица.